Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 31
Wyświetlany wątek znajduje się w dziale 156 - Alfa Romeo 156 zadebiutowała na rynku w 1997. Jest najbardziej udanym handlowo modelem Alfy z lat 90. 156 zdobyła wiele wyróżnień w tym najważniejsze - Car Of the Year 1998. Montowano w niej silniki Twin Spark, 2.5 V6 (Internation Engine of the Year 2000), 3.2 GTA, JTS, JTD i JTDm. Do dziś 156 jest najpopularniejszym modelem Alfy na polskich drogach.
 1. #21
  Lukialfa
  Gość

  Domyślnie

  Jeżeli w nowym komplecie jest nasadka 32 to może być komplet nie do tego modelu

 2. #22
  Użytkownik Romeo Avatar Winiar00
  Dołączył
  01 2010
  Mieszka w
  Tychy
  Auto
  Alfa Romeo 147 2.0TS '01
  Postów
  565
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  5 d 20 h 6 m

  Domyślnie

  Cytat Napisał SG0240 Zobacz post
  a potem przykrecić, a to nie takie proste bo tam prawidłowy moment wynosi 67-72Nm+62 stopnie.
  Więc bardzo mocny długi klucz będzie potrzebny, a najlepiej klucz udarowy.
  70Nm+62 stopnie to nie jest dużo na tył jest około 300Nm. Więc aż taki długi ten klucz nie musi być.

  I nie trzeba żadnej prasy do tej operacji, po odkręceniu nakrętki klucz 36 podtoczony. Trzeba mieć taki no nazwijmy zbijak (kawałek tarczy z otworami do przykręcenia pręt i ciężarek, nie wiem jak to opisać ) przykręcamy w miejsce mocowania koła (po ściągnięciu tarczy) i ciężarkiem napażamy (ciężarek chodzi po pręcie). Jak znam życie jedna część bieżni zostanie na piaście i to jest największy problem. Przecinak+młotek+ ściągacz do łożysk. Później przykręcamy nowe łożysko do zwrotnicy piastę delikatnie!!! nabijamy młotkiem gumowym do momentu załapania gwintu na półosi klucz 36 i dociągamy aż piasta wejdzie na swoje miejsce. Popuszczamy nakrętkę i przykręcamy na właściwy moment. W ten sposób wymieniłem już wiele łożysk i zawsze było git.

 3. #23
  Użytkownik Romeo
  Dołączył
  10 2007
  Mieszka w
  Wrocław
  Auto
  AR156 1,6TS 1999 r.
  Postów
  4,620
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  48 d 18 h 43 m

  Domyślnie

  Ten "zbijak" , o którym piszesz to się nazywa prawidłowo "ściągacz udarowy".
  Jak go ktoś ma to jest gość, ale chyba nie sądzisz, że każdy nim dysponuje.
  A 72 Nm+62 stopnie to też będzie tak około 250-300 Nm, więc jednak radzę się zaopatrzyć w dobry klucz.
  Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 05-02-2011 o 19:35

 4. #24
  Użytkownik Alfa i Omega Avatar Maciek84
  Dołączył
  09 2008
  Mieszka w
  Głogów
  Auto
  156 1.8 R4, 166 3.0 V6
  Postów
  395
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  46 d 14 h 53 m

  Domyślnie

  Cytat Napisał Lukialfa Zobacz post
  Jeżeli w nowym komplecie jest nasadka 32 to może być komplet nie do tego modelu
  Średnica gwintu taka sama tyko rozmiar inny. Nie chciałem kombinować więc oddałem samochód do mechanika. Skończyło się na wyciągnięciu zwrotnicy.

 5. #25
  alfaRomeo147
  Gość

  Domyślnie

  wiecie jaki jest morze klucz to łażyska mojej alfy 147

 6. #26
  Użytkownik Embrion
  Dołączył
  01 2014
  Auto
  ToyotaCamry
  Postów
  2
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  1 h 12 m

  Cool Skończcie bredzić o prasie hydraulicznej.

  1. Każdy, kto sobie nie poradził z wymianą łożyska, jest chyba ciotką i ma dwie lewe ręce, taka przykra prawda. To przykład naprawy, która odróżnia chłoptasiów od mężczyzn z predyspozycjami do mechaniki.

  2. Każdy, kto z uporem sekciarza głosi, że konieczna jest prasa (w domyśle tylko hydrauliczna i to "bardzo mocna"), jest głąbem. Ludzie głoszą takie "prawdy", bo samodzielna wymiana łożyska ich przeraża (na podstawie jakichś wysnutych "teorii") lub sobie nie poradzili (stąd wniosek, "że się nie da samemu"). Ale wtedy to już nie jest mechanika, tylko psychologia (tu jest problem).

  3. Łożyska w samochodach osobowych da się wymieniać w warunkach domowych bez prasy hydraulicznej. Koniec, kropka.

  4. Zamiast niej napoczyna się lekko nabijając łożysko poprzez pierścień uzyskany ze starego łożyska (najlepszym narzędziem do instalacji nowego łożyska jest stare).
  Uderzenia/nacisk (dużą śrubą w roli prasy śrubowej) wywołuje się tylko na bieżnię montowaną w danej chwili - czyli np. na bieżnię zewnętrzną, przy osadzaniu łożyska w zwrotnicę, a przy montażu piasty w łożysko, podpiera się tylko wewnętrzny pierścień, to cała tajemnica bezpiecznej - dla łożyska - wymiany, obojętnie, czy się je nabije, czy wciska prasą hydrauliczną, czy śrubową. Te 3 metody same w sobie są równoważne, a dopiero nieprawidłowe posłużenie się nimi (walenie młotkiem/naciskanie prasą) gdzie popadnie, powoduje uszkodzenia (prasą jako "jedyną profesjonalną" metodą - według "speców" z for internetowych - też można narobić szkód - czasem największych, bo przy powolnym montażu, czyli przez nacisk prawie całkowicie statyczny wymagane są większe siły niż przy montażu o charakterze udaru - np. przez nabicie przez odpowiednią tulejkę/bieżnię starego łożyska).
  Sytuacją w której łączy się cechy obu metod (nacisk + udar), jest oczywiście użycie prasy śrubowej napędzanej kluczem pneumatycznym udarowym.

  5. Zawsze warto sobie pomagać używając różnicy temperatur montowanych elementów, łożysku - jego uszczelniaczowi - nie zaszkodzą temperatury do +70-80 stopni (grzejemy suszarką do włosów lub opalarką - zauważcie, że obecnie oba te urządzenia mogą mieć porównywalną moc), zwrotnicę można podgrzać do 100-120 stopni (na najmniejszym ogniu kuchenki gazowej lub opalarką), żadnemu gatunkowi żeliwa to nie zaszkodzi (zwłaszcza lepszym rodzajom - nie pękającym, tylko ciągliwym - jakie są stosowane na elementy zawieszenia). Czyli w praktyce wymianę ułatwia np. ochłodzenie łożyska w zamrażalniku oraz podgrzanie zwrotnicy do okolic 100 stopni, wtedy łożysko lżej wchodzi w zwrotnicę. Później odwrotnie, zwrotnicę z łożyskiem podgrzać, piastę montować ochłodzoną. Każdy stopień różnicy temperatur pomaga (robi się luźniejsze pasowanie), i nie muszą (bo nie mogą) to być wielkie wartości.

  6. Demontaż łożyska jest łatwy. Wybija się je ze zwrotnicy, wystarczy młotek 1,5-2 kg. Największe nieporozumienie w kwestii demontażu zużytego łożyska, to postępowanie takie, jakby się za wszelką cenę nie chciało temu zużytemu łożysku zaszkodzić. Bez sensu, gdzie tu logika? Jak jest uszkodzone, to je wybij młotkiem i tyle. Tu też "fachowcy" plotą farmazony, jakie to niestworzone problemy były z demontażem...
  Przy takim wybiciu możliwe, że łożysko się samo rozleci (nie trzeba mu pomagać w rozkładaniu na części pierwsze) i zostanie na piaście tylko jeden pierścień/bieżnia wewnętrzna (łożyska są dwurzędowe). To też nie problem (choć są specjalne ściągacze), wystarczy ostrożnie naciąć szlifierką kątową ("gumówką") bieżnię i rozłupać ją (normalna metoda usuwania zużytych przedmiotów typu łożyska/tulejki/koła pasowe, które są na coś wprasowane, w ten sposób unika się narażania tego elementu, w tym przypadku piasty, przez zgniatanie i deformację jej w prasie). Właściwie, przy odpowiednich narzędziach szlifierskich (odpowiednio małych), można by tak bezinwazyjnie (dla zwrotnicy) pozbyć się całego łożyska ze zwrotnicy (i później jego resztek z piasty). To też się robi w przypadku napraw nietypowych maszyn/urządzeń (np. muzealnych), niczego się nie wybija/nie wyprasowuje, tylko szlifuje lub "wypala" na elektrodrążarce.

  Przy innych naprawach też należy o tym pamiętać, jak nie działa żadna prasa i/lub ściągacz, to pozbywamy się łożyska inaczej - na fotkach przykład opornego alternatora, zamiast ryzykować pęknięcie obudowy, łożysko zostało (przez szlifowanie) pozbawione kulek i wtedy rozłożone na części (dalej już było łatwiej się ich - bieżni łożyska - pozbyć).

  W zależności od liczby kulek w łożysku, rozpada się ono od razu po usunięciu koszyka (bieżnię wewnętrzną wyjmuje się z łożyska), albo nie (wtedy trzeba szlifu, aby wyjąć pierwsze kilka kulek i rozłączyć bieżnie).


  7. Przykład wymiany łożyska bez prasy hydraulicznej, a przy użyciu zestawu do montażu. Taki zestaw można sobie skompletować, zaimprowizować samodzielnie (duża śruba z przedłużaną nakrętką - zwykła zdziera gwint - oraz bieżnie ze starych łożysk i odpowiednie podkładki, czyli "śmieci", które naturalnie w warsztacie - nawet małym, domowym - się często walają, teraz można im znaleźć zastosowanie).
  YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=9BopxJyCHUY

  To tyle na temat "konieczności" stosowania prasy hydraulicznej...

  PS
  "Zakaz nabijania łożysk" dotyczy wielu urządzeń/podzespołów, ale spokojnie, zwrotnica samochodowa do tych przypadków NIE należy (można i warto próbować innych sposobów niż "jedyne słuszne" w powszechnym mniemaniu - najczęściej osobników, co sami nigdy i nigdzie niczego nie wymieniali, ale najlepiej "wiedzą" jak "to się robi" - w sensie, że jest tylko jeden sposób - bo widzieli raz u mechanika).
  Są to przypadki, gdzie udar od uderzeń (lub napędu narzędziami udarowymi) szkodzi samemu podzespołowi (najczęściej wcale nie chodzi o samo łożysko), np. wstrząsy mogą powodować przesuwanie się na wale/osi, pakietów uzwojeń i/lub pierścieni ślizgowych/komutatorów w maszynach elektrycznych (generatory w tym alternatory samochodowe i silniki elektryczne), bo montowane są na wieloklin lub wciśnięte na powierzchnię radełkowaną. Tutaj w 99,9% przypadków trzeba łożysko wciskać (prasa hydrauliczna lub śrubowa napędzana płynnie, nie udarowo), bo jak nie, to maszyna może w ogóle nie działać (zwłaszcza delikatne i małe typu silnik odkurzacza - wbicie łożyska daje wstrząs powodujący przerwę w uzwojeniach i wirnik jest do wymiany), albo mieć obniżone osiągi (np. osiąganą moc) oraz żywotność.
  Trzeba wiedzieć: czy, kiedy, gdzie i dlaczego dana metoda montażu łożyska może/nie może mieć zastosowania (w czym ewentualny problem/zagrożenie).
  Ostatnio edytowane przez GreaseMonkey ; 25-01-2014 o 13:10 Powód: Błędy (literówki).

 7. Thanks wheelerwasp02 thanked for this post
 8. #27
  Użytkownik Rowerzysta
  Dołączył
  11 2010
  Auto
  156
  Postów
  67
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  2 d 18 h 56 m

  Domyślnie

  Cytat Napisał GreaseMonkey Zobacz post
  1. Każdy, kto sobie nie poradził z wymianą łożyska, jest chyba ciotką i ma dwie lewe ręce, ... z uporem sekciarza głosi, ... jest głąbem. .
  za mało obraźliwych określeń, brak wulgaryzmów, nie przekonałeś mnie

  Cytat Napisał GreaseMonkey Zobacz post
  rozpoczyna sie się lekko nabijając łożysko poprzez pierścień uzyskany ze starego łożyska
  ... obojętnie, czy się je nabije, czy wciska prasą hydrauliczną, czy śrubową. powolnym montażu, ... grzejemy suszarką do włosów lub opalarką ...ochłodzenie łożyska w zamrażalniku ... wystarczy ostrożnie naciąć szlifierką kątową ("gumówką") bieżnię i rozłupać ją ... wtedy trzeba szlifu, aby wyjąć pierwsze kilka kulek
  to nie jest klasyczne druciarstwo?

  Cytat Napisał GreaseMonkey Zobacz post
  przez nacisk prawie całkowicie statyczny wymagane są większe siły niż przy montażu o charakterze udaru - np. przez nabicie przez odpowiednią tulejkę/bieżnię starego łożyska)..
  możesz to rozwinąć?, jakieś nowe zasady dynamiki?, Newton się pomylił?, zapewniam cię że obie siły są identyczne


  Cytat Napisał GreaseMonkey Zobacz post
  "Zakaz nabijania łożysk" dotyczy wielu urządzeń/podzespołów, ale spokojnie, zwrotnica samochodowa do tych przypadków NIE należy
  brawo, jestes gotów poprowadzić familiadę

 9. #28
  Użytkownik Romeo Avatar wiedzmaak
  Dołączył
  05 2010
  Mieszka w
  Zabrze
  Auto
  Alfa Romeo 147 1.9 JTD M-Jet 16V 2003r
  Postów
  1,232
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  29 d 3 h 45 m

  Domyślnie

  No kolego. Dziękuję za super wykład nt. Wymiany łożyska. Bardzo ciekawie piszesz, ale jeżeli mogę sobie pomóc profesjonalnymi narzędziami to czemu tego nie zrobić? Zamiast tłuc tym młotkiem pójdę do pana co ma praske, klucz czy cokolwiek innego i mi to łożysko wymieni w 3 minuty. Nie muszę nic grzac, chlodzic itp. I jeżeli tak zrobię wcale nie uważam że jestem ciotka. Moje auto wiec będę robić jak chce.

  Wysłane z mojego HTC One S

 10. #29
  Użytkownik Embrion
  Dołączył
  08 2012
  Mieszka w
  Tychy
  Auto
  ALFA ROMEO 147 R2007 1.6 Benz.16v
  Postów
  24
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  16 h 26 m

  Domyślnie

  Witam pytanie techniczne ,a czy nie można wymienić samego łożyska ???
  http://allegro.pl/lozysko-kola-przod...112445238.html czy jest to technicznie możliwe ? pytam czy można bo jeżeli tak to tanio by szło chyba że to zsprasowane jest i nie ma możliwości

 11. #30
  Użytkownik Dwusuwowiec
  Dołączył
  06 2013
  Mieszka w
  Ustroń
  Auto
  156 SW FL 1,9 JTD 115KM
  Postów
  146
  Podziękowania za post / Lubię to
  Czas spędzony na forum
  2 d 21 h 59 m

  Domyślnie

  Cytat Napisał jadzia Zobacz post
  za mało obraźliwych określeń, brak wulgaryzmów, nie przekonałeś mnie  to nie jest klasyczne druciarstwo?  możesz to rozwinąć?, jakieś nowe zasady dynamiki?, Newton się pomylił?, zapewniam cię że obie siły są identyczne
  brawo, jestes gotów poprowadzić familiadę
  A o tarciu statycznym i dynamicznym słyszał? i o różnicy między jednym a drugim?

  Wysłane z mojego K7205 przy użyciu Tapatalka

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Informacje o temacie

Users Browsing this Thread

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten temat. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

 1. Wymiana łożyska piasty koła przód
  Utworzone przez wojti w dziale 156
  Odpowiedzi: 10
  Ostatni post / autor: 11-01-2013, 20:02
 2. Odpowiedzi: 6
  Ostatni post / autor: 10-09-2012, 13:14
 3. Wymiana łożyska piasty koła przedniego AR 147
  Utworzone przez fiejtekt w dziale Zrób to sam
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 11-04-2012, 14:47
 4. (166) wymiana łożyska koła przedniego
  Utworzone przez marek230482 w dziale Zrób to sam
  Odpowiedzi: 0
  Ostatni post / autor: 06-09-2011, 10:29
 5. [145] wymiana łożyska koła
  Utworzone przez czarek145 w dziale 145/146/155
  Odpowiedzi: 2
  Ostatni post / autor: 11-05-2009, 13:54

Tagi dla tego tematu

Tagi użytkowników

wymiana

koszt naprawy lozyska kolaile kosztuje wymiana łożyska w kole przednimile kosztuja lozyska do corsy Cpiastavectra b wymiana łożysk kół przednichkoszt wymiany lozyska przod opelsciagacz piasty nissan primera p11KLUCZ DO PRZYKRECENIA NAKRETKI POLOSI CORSA Djak wymienić piaste koła przedniego opel vectra c łożysko alfa romeo 156alfa 145 zmiana lozyska kolaILE KOSZTUJE WYMIANA ŁOŻYSK Wjakie lozysko alfa 156alfa 146 wymiana łożyska przódwymiana lozyska tylnego alfa 147nakretka kolnierzowa piassty nissan p11szum łóżysko kkół alfa romeo 147wymiana lozyska kola alfa romeoalfa romeo 156 wymiana lozyskawymiana łożyska w kole opel vectra b cenaile trwa wymiana tylnej piasty ar147łożysko vectra c przód instrukcjaopel corsa d wymiana ile za wymiane lozyska w kole tulnym alfu romeoczym wyjąć łożysko z kołaalfa 147 wymiana łożyska przódjak wymienic lozysko alfa156 przódsciaganie lozyska piasty vectrakoszt wymiany łożysk w przednich kołach opel vectra cile wymiana łożyska w kole opel vectra bwymiana łożyska alfa gtwymiana lozyska kola omega bopel corsa d łożysko kola schematjak zalozyc lozysko w kolewymiana lozyska kola alfawymiana łozyska omega b tył schematile kosztuje wymiana łożysk w astrze iiijak wymienić łożysko w tylnym kole w oplu corsie bwymiana łożyska tył vectra cwymiana mieszka opel astra h166 wymiana łożyska kołałożysko w samochodzie naprawa ilr kosztujewymian lozyska nissan primerajak wymienic lozysko alfa 156 przódłozysko alfa romeo gtwymiana lozyska kola przod nissan p11ile kosztuje łożysko do opla astry Ijak wymienic lozysko 156 przódopel vectra b instrukcja wymiana tylnej piastyopel astra 2 łozyska kół ile kosztujakoszty naprawy łożysk w samochodziełozysko do wymiany opel corsa cile kosztuje wymienienie łozyskz jaka siła dokrecac łozyska tyłm opel wymiana łożyska w kole w alfa romeoile kosztuje wymiana lozyska tylwymiana lozysk corsa clozysko tylnego kola opel corsa b 10 98alfa romeo 147 1.9jtd łożysa kół przednichjak wymienic lozysko w tylnym kole opel combojak wymienic lozysko piasty przedniej nissan p11jak wymienic piaste kola vectra cvectra c wymiana piasty kola przedniegozmiana lozysk omega balfa romeo 156 lozyskowymiana lozuska alfaar 147 ile trwa wymiana tylnej piastywymiana lozyska alfa romeo 156alfa 156Loile kosztuja tylne 156-wymiana piasty tylile trwa wymiana lozyskalozyska alfa 147 cenajaka siopel corsa B problem z zslozeniem piastywymiana lozyska przod primera p11wymiana piasty kola vecta cnakretka piasty przedniego kola nissan p11alfa romeo 146 łozyskojak wymienić tylną piaste nissan p11ile może kosztować wymiana łożyska przedniego koławymiana łożyska koła tylnego opel vectraalfa 147 łożysko ile kosztuje wymianaile kosztuje wymiana łozyska piastywymiana łożyska w kole opel corsa bile kosztuje wymiana łożyska w samochodziejak dokrecic piaste przod vectra bwymiana piasty koła przedniego opel vectra ckoszt wymiany łozyska w przednim kole jak wymienic piaste w opel vectr c videoile kosztuje wymiana piasty vectra c 1 8 gtsile kosztuje wymiana piasty kolaile trwa wymiana piasty wymiana czopa opel corsa bwymiana łożyska alfa romeo 146 przodiloe kosztuje wymiana piasty vectra cjak wymienic łozysko w samochodzie opel vectra bjaki moment łożysko vectra bściągacz łożyska tył opel omega b

Zakładki

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
regeneracja wtryskiwaczy kraków - regeneracja turbosprężarek warszawa - regeneracja turbosprężarek mielec - Amortyzatory