Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31

Temat: Wymiana łożyska koła - robił ktoś??

  1. #11
    Lukialfa
    Gość

    Domyślnie

    Tylko prasa

  2. #12
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    350

    Domyślnie

    Cytat Napisał RafcioL27 Zobacz post
    I ta właśnie "część łożyska z tymi uszami" to jest piasta do niej przykręcamy tarczę hamulcową i koło,
    ta część "z uszami" to niestety nie piasta, tylko obudowa łożyska. Do niej nic nie przykręcamy, ale przykręcamy ją za te uszy do zwrotnicy. Tylko że to niemożliwe bez wyjęcia piasty (tej wprasowanej w łożysko części, do której przykręcamy tarczę hamulcową i koło). Niestety, ale trzeba wyjąć zwrotnicę, na prasie wycisnąć piastę i dopiero wtedy można odkręcić obudowę z łożyskiem.

  3. #13
    bocik_156
    Gość

    Domyślnie

    Brawo Jadzia
    Kobieta (jesli dobrze rozumiem nick) Wam wytłumaczyła co jest co. Piasta to jest cześć, do której przykręca się koło !!!, a nie, w której osadza się element mocujący koło, Chłopaki wstyd, wstyd ...
    Moje pytanie do Jadzi, bo rozumiem że wymieniałaś łożysko, czy nie ma możliwości odkręcenia łożyska z zamontowaną piastą ???

  4. #14
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    350

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocik_156 Zobacz post
    Brawo Jadzia
    ach, nie zawstydzaj mnie
    Cytat Napisał bocik_156 Zobacz post
    czy nie ma możliwości odkręcenia łożyska z zamontowaną piastą ???
    niestety nie ma takiej możliwości Chłopaki tak to wymyśliły, że część piasty z otworami do przykręcenia koła (taka mała tarczka) blokuje dostęp do 4 śrub łożyska. Przez otwory na śruby koła/tarczy hamulcowej też nie ma dostępu

  5. #15
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar RafcioL27
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Świdnik
    Auto
    AR 156 2.0 TS 2000r.SW + LPG
    Postów
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał jadzia Zobacz post
    ta część "z uszami" to niestety nie piasta, tylko obudowa łożyska. Do niej nic nie przykręcamy, ale przykręcamy ją za te uszy do zwrotnicy. Tylko że to niemożliwe bez wyjęcia piasty (tej wprasowanej w łożysko części, do której przykręcamy tarczę hamulcową i koło). Niestety, ale trzeba wyjąć zwrotnicę, na prasie wycisnąć piastę i dopiero wtedy można odkręcić obudowę z łożyskiem.
    Jadzia, czytaj proszę ze zrozumieniem mojego posta
    ..... innego elementu montowanego na wale lub osi i bezpośrednio tenże obejmująca

    a chyba łożysko i ta " obudowa" obejmuje np półoś i nie ważne do czego jest przykręcona.
    http://allegro.pl/piasta-kola-lozysk...407552293.html

    w tym przypadku przykręcamy koło i tarczę hamulcową
    Prawda

    Ale jak zwał tak zwał
    bez wprasowania łożyska się nie obejdzie.

  6. #16
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Jadzia dobrze pisze.
    Faktycznie to, co wszyscy (nawet sprzedawcy i ja też) nazywają piastą, jest w rzeczywistości obudową łożyska - czyli piastą łożyska. Łożysko kupujemy w komplecie wprasowane w tę obudowę.
    Natomiast piasta koła to jest faktycznie wirująca część wciśnięta/wprasowana w wewnętrzny pierścień łożyska, do której jest przykręcona tarcza hamulcowa i koło, i napędzana poprzez wielowypust/wieloklin półosi.
    Problem w tym, że w jęz. polskim nie za bardzo jest to wszystko jak nazwać i stąd chyba wynika małe nieporozumienie.
    Bo tak naprawdę piastą koła jest właśnie ta wirujaca piasta wprasowana w wewnętrzny pierścień łożyska, a obudowa łożyska też jest piastą, ale tylko dla tego łożyska.
    Jestem przekonany, że gdyby zamiast piasty koła była w w łożysku osadzona jakaś oś, to nikt nie miałby wątpliwości, że obudowa łożyska jest piastą. A tak to wszyscy mamy rację, bo w tym układzie są dwie piasty, z których jedną można nazwać obudową łożyska.
    Ja, oczywiście, gratuluję Jadzi celności nazewnictwa, bo to bardzo pomaga w tłumaczeniu tych zawiłości, ale chyba i tak niewiele to pomoże, bo wszyscy będą dalej nazywać obudowę łożyska piastą.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 10-01-2011 o 22:01

  7. #17
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    350

    Domyślnie

    Cytat Napisał RafcioL27 Zobacz post
    Jadzia, czytaj proszę ze zrozumieniem mojego posta .
    ależ czytałem bardzo dokładnie:

    Cytat Napisał RafcioL27 Zobacz post
    ta właśnie "część łożyska z tymi uszami" to jest piasta do niej przykręcamy tarczę hamulcową i koło, .
    może już nie brnij dalej, co?

  8. #18
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Maciek84
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Głogów
    Auto
    156 2.5 V6 SW Full FL
    Postów
    432

    Domyślnie

    U mnie też szykuje się prawdopodobnie wymiana łożyska z przodu. Wiec manual wyglądał by tak:

    Kupuję łożysko razem z nakrętką kołnierzową (pierwsza lepsza oferta):

    http://allegro.pl/lozysko-kola-przod...405895986.html

    Odkręcam koło, demontuję zacisk, jarzmo zacisku, ściągam tarczę hamulcową.

    Odkręcam nakrętkę kołnierzową(A-2) i ... teraz proszę o waszą pomoc. Co dalej?

    Wg rysunku piasta(1) wciśnięta jest w łożysko(4-A) a półoś w piastę, w której jest wieloklin. Wiec trzeba było by ściągnąć piastę z łożyska aby móc je odkręcić. Po odkręceniu starego łożyska przykręcamy nowe, wciskamy piastę i skręcamy wszystko do kupy momentem 67-72Nm+62 stopnie.

    Czy tak to ma wyglądać?
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	łożysko.jpg
Wyświetleń:	9074
Rozmiar:	21.5 KB
ID:	16281  

  9. #19
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Dokładnie - witaj w klubie miłośników wymiany łożyska.
    Jak zrobisz, napisz jak poszlo zdjęcie piasty koła z łożyska.
    W praktyce trudno jest spełnić zasadę dokręcania nakrętki, więc radzę ciągnąć ile wlezie, tak mniej więcej ok. 300 Nm - najlepiej użyć klucza udarowego.
    No i nie zapomnij ZABEZPIECZYĆ NAKRĘTKI (z obu stron), bo to jest najważniejsze w całej operacji.
    Jeśli tego nie zrobisz to w czasie jazdy może odpaść koło.
    Ostatnio edytowane przez SG0240 ; 19-01-2011 o 22:14

  10. #20
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Maciek84
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Głogów
    Auto
    156 2.5 V6 SW Full FL
    Postów
    432

    Domyślnie

    Niestety ale nie udało mi się nawet odkręcić nakrętki zabezpieczającej piastę. Jaj rozmiar to 36 a nasadka, którą posiadam ma zewnętrzną średnicę większa niż średnica otworu w piaście wiec się w niej nie zmieściła.

    Nowa nakrętka z zestawu z łożyskiem ma rozmiar 32. Idealnie pasuje.

    Jutro umawiam się z mechanikiem.

Podobne wątki

  1. Wymiana łożyska przedniego koła
    Utworzone przez pawlo12 w dziale GT
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-01-2014, 23:35
  2. Wymiana łożyska piasty koła przód
    Utworzone przez wojti w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 11-01-2013, 21:02
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-09-2012, 13:14
  4. [145] wymiana łożyska koła
    Utworzone przez czarek145 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 13:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory