Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345678 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 79

Temat: Jak rozpoznać?jaki dają dzwięk umierające panewki

  1. #21
    ZBANOWANY Romeo
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    166 2.5V6 CF2 4HP20
    Postów
    655

    Domyślnie

    Cytat Napisał -BamBosZek- Zobacz post
    Z tym sie nie zgodze ;P u mnie jak juz nie bylo panewki to dzwiek byl z gory slyszalny tak jakby z 1 glowicy... i na poczatku bylem pewny ze cos w niej sie stalo.
    Oczywiście z góry również jest słyszalny, ale jest wg. mnie zupełnie inny od dźwięku szklanki. Zależy też od stopnia w jakim wytarta jest panewka, ale raczej trudno pomylić ze szklanką.

  2. #22
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Kacper_agh
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    156 2.0 TS 1997
    Postów
    415

    Domyślnie

    Takie mam szczęscie ze przekręciłem juz 4 silniki, i to jest taki dzwięk ze nie da sie go pomylić z zadnym innym

    Tak jak pisalem, stetoskop sobie załatw. wystarczy taki np jak sie ciśnienie mierzy, i obsłuchać.

    Jak cichnie na gorącym to tym bardziej nie panewka, bo gorący olej ma mniejszą gestość więc ciśnienie oleju spada i nie przestawało by stukać. Zgaduje ze może któraś szklanka ( przykłądasz stetoskop do pokrywy zaworów i słuchasz w którym miejscu bardziej słychac) albo może jakaś rolka? niestety nie mialem doczynienia z Alfa V6
    Alfa Romeo:Giulia 2.0 '18- w budowie/159 2.0 '10 - na sprzedaż /156 2.0TS '97 -moja pierwsza -zgniła/156 2.0 JTS - trzymam na klasyka
    Pozostałe: Uaz 469 2,6i(Isuzu) - w błoto / Isuzu Trooper 3,5 V6 - w błoto / Volvo XC90 2.4D - nudziarz / Honda CB750 '91/ Fiat 126p '96

  3. #23
    Użytkownik Romeo Avatar DamianS
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Lancia Thesis Centenario, Lancia Phedra Platino
    Postów
    705

    Domyślnie

    Problem z "dołem" silnika jest taki , że nadmierne zużycie nie ma żadnych objawów. Jeśli panewka stuka to znaczy , ze jej już nie ma czyli silnik jest do remontu. Stuki powoduje nie panewka ale jej brak. Stuka czop wału o korbowód.


    Panewka jest wykonana ze stosunkowo miękkiego materiału (ma się układać do wału). Powierzchniowo jest pokryta warstwą twardego metalu. Warstwa ta zapewnia trwałość.
    Panewka zużyta ma startą wierzchnią warstwę (zazwyczaj kolor aluminium) i prześwituje warstwa wewnętrzna (kolor mosiądzu). Często występują też rysy. Taka panewka kwalifikuje się do wymiany. Nadmierne zużycie występuje najczęściej w półpanewkach korbowych górnych.


    Jedyną metodą dobrej diagnozy jest zdjęcie miski olejowej rozkręcenie korbowodu i wizualna ocena panewki.

  4. #24
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    Dokladnie Damian
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  5. #25
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.5 V6 01'
    Postów
    97

    Domyślnie

    A kolega z V6 niech nie panikuje, w niskich temperaturach uaktywnia się werbalnie pochłaniacz par paliwa zwany też tajemniczo "zaworem" - charakterystyczny objaw to cykanie po stronie pasażera. Ogólnie bez wpływu na silnik. Zrobi się cieplej, przestanie.

  6. #26
    Użytkownik Romeo Avatar Andy1970
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Płaza/Chrzanów/Małopolska
    Auto
    164 V6
    Postów
    696

    Domyślnie

    U mnie nie było żadnych sygnałów ostrzegawczych przed zatarciem, silnik chodził elegancko. Jadąc usłyszałem w pewnym momencie dźwięk dochodzący z silnika coś jak trrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, z początku cichy a z czasem coraz głośniejszy. Jak się okazało w strzępy poleciała jedna panewka korbowodowa a dwie główne pięknie przytarło. Jak już słuchać panewki w TS to dupa - zanim się zatrzymasz wał nadaje się do szlifu. Jedynym prewencyjnym sposobem wg mnie jest zamontowanie wskaźnika kabinowego ciśnienia oleju najlepiej z alarmem dźwiękowym na dosyć wysokim poziomie. Będzie wtedy czas zatrzymać maszynę na czas jak coś będzie nie teges. Dobrze temat wyjaśnił DamianS. I co jeszcze ciekawe jak leci wał w TS to przeważnie pierwszy szlif nie złapie - tak, że w przypadku ponownego zatarcia trzeba już szukać nominalnego wału.

  7. #27
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    Wskaznik cisnienia Ci nie pomoze jesli panewka bedzie chciala sie zatrzec ;]
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  8. #28
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar hitman047
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Siemianowice Śląskie
    Auto
    Bella 156 2.0 TS Niebieska piękność :) - kiedyś. Obecnie -> KIA PROCEED GT 2020,Poszukuje-Stelv
    Postów
    828

    Domyślnie

    A takie pytanie trochę z d...y mam - przy jakich mniej więcej przebiegach siadają panewki? Bo ja mam 118 tys. km nalatane, silnik zadbany, nigdy nie pałowany na zimno i olej zawsze na czas zmieniany A zamierzam w lato wybrać się do Włoch, a to jednak jest kawałek i jakby mi akurat na tym wyjeździe panewkę obróciło... to wiadome - wakacje pójdą w piz..u

  9. #29
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Piotrek 156
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 98r.
    Postów
    99

    Domyślnie

    Cytat Napisał hitman047 Zobacz post
    A takie pytanie trochę z d...y mam - przy jakich mniej więcej przebiegach siadają panewki? Bo ja mam 118 tys. km nalatane, silnik zadbany, nigdy nie pałowany na zimno i olej zawsze na czas zmieniany A zamierzam w lato wybrać się do Włoch, a to jednak jest kawałek i jakby mi akurat na tym wyjeździe panewkę obróciło... to wiadome - wakacje pójdą w piz..u
    Myślę ze miedzy 150-200 tys. można się tego spodziewać.
    Ogólnie moje zdanie jest takie ze jak już dojdzie do takiej awarii to trzeba remontować silnik, a nie jak co nie którzy wymieniają na "nowy" kory zazwyczaj ma już tyle nalatane albo i więcej. Sam osobiście kiedyś wymieniłem na "nowy" który miał rzekomo 150 tys. przejechałem nim chyba ze 30 i obróciło paneweczke. Teraz mam po remoncie i mam nadzieje ze całe auto się rozpadnie a silnik zostanie

  10. #30
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar hitman047
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Siemianowice Śląskie
    Auto
    Bella 156 2.0 TS Niebieska piękność :) - kiedyś. Obecnie -> KIA PROCEED GT 2020,Poszukuje-Stelv
    Postów
    828

    Domyślnie

    A to mam nadzieję że jeszcze spokojnie przejeżdżę i że wakacje będą udane ;]

Podobne wątki

  1. Dziwny dzwięk silika.. panewki?
    Utworzone przez kwintus w dziale 156
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 14-05-2015, 23:00
  2. Dają rade? 156
    Utworzone przez Cpajsportt w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 30-07-2014, 10:10
  3. [145] wtryski nie dają ani gazu ani benzyny do silnika.
    Utworzone przez mayka.88 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-07-2011, 21:12
  4. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 28-08-2010, 18:42
  5. [146] Jaki olej na zużyte panewki ?
    Utworzone przez solaris2007 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 14-10-2008, 18:09

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory