Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Uszczelka pod głowicą

  1. #1
    marcin220v
    Gość

    Question Uszczelka pod głowicą

    Witam
    Jakie są objawy padniętej uszczelki pod głowicą??
    Nie robiłem żadnych pomiarów typu kompresja itp..
    Mam problem z odpalaniem samochodu po dłuższym postoju - po przestanej nocy Alfa bardzo ciężko zapala, a jak już zapali to pracuje na 2-3 cylindrach.
    Co prawda płynu mi ubywa, ale mam dość duży wyciek, a na podstawie tych problemów z odpalaniem znajomy mechanik stwierdził że to uszczelka.
    Czy jest to możliwe??
    Jak może być koszt wymiany uszczelki??
    Czy ktoś wie gdzie to zrobić dobrze i w miarę tanio w okolicach Gliwic??
    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Wieruszów
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 JTS LPG 2002r po LF
    Postów
    1,982

    Domyślnie

    Typowe objawy padniętej uszczelki :
    - ubytek płynu (co za tym idzie kopcenie na jasno lub płyn w oleju)
    - przeciek oleju do płynu
    - przedmuchy spalin do płynu
    - wycieki oleju na zewnątrz
    Wszystkie te objawy mogą wystąpić w dowolnej konfiguracji lub pojedynczo
    Nie ma to raczej wpływu na ilość pracujących cylindrów.Jeżeli silnik pracuje na 2 lub 3 cylindrach skłaniałbym się raczej do tych 3 to wina leży po stronie zapłonu czyli"
    - świece
    - kable
    - cewka lub cewki
    - moduł zapłonowy
    To ciężkie odpalanie może być spowodowane układem zapłonowym lub paliwowym.
    Potrzebne ci są porządne oględziny całego osprzętu silnika.
    Powodzenia w szukaniu i napisz co znalazłeś.

  3. #3
    syfon
    Gość

    Domyślnie

    Raczej nie uszczelka. Doszukiwałbym bym się przyczyn tak jak kolega wyżej plus problemy z pompą paliwa. Miałem to samo co Ty ostatnio i udało mi się to usunąć.
    Tu masz linka do opisy moich zmagań z Alfą:
    http://www.forum.alfaholicy.org/zrob...6ts_156_a.html

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar adam.st
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków, Poland, Poland
    Auto
    AR 159 1.9 JTDm
    Postów
    428

    Domyślnie

    A ja mam pytanie co do uszczelki - czy gdyby była uszkodzona, ma to wpływ na moc i pracę silnika?

  5. #5
    syfon
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam.st Zobacz post
    A ja mam pytanie co do uszczelki - czy gdyby była uszkodzona, ma to wpływ na moc i pracę silnika?
    Tylko w ekstremalnych przypadkach. Najczęstszy objaw to olej w płynie chłodzącym lub odwrotnie, wzrost ciśnienia w układzie chłodzenia, kopcenie na biało, wyrzucanie płynu, zapowietrzanie i zła praca układu chłodzenia silnika. Tylko przy całkowitym zniszczeniu fragmentu uszczelki może się pojawić niska lub brak kompresji na którymś z cylindrów. Ale to raczej nie Twój przypadek.

  6. #6
    Użytkownik Romeo Avatar palchon
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SJZ
    Auto
    Alfa Romeo 156 1,9 JTD SPORTWAGON
    Postów
    778

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin220v Zobacz post
    Nie robiłem żadnych pomiarów typu kompresja itp..
    A po czym stwierdzasz ze chodzą 2-3 cylindry??
    Prostą metoda wykluczyłbym elementy elektryczne poprzez brak iskry na świecy, a potem myślał nad resztą typu kompresja
    Alfa Romeo 156 1,9JTD '02 SPORTWAGON
    Szerokopojęta elektronika i elektryka samochodowa

  7. #7
    marcin220v
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za odpowiedz
    Kontrolnie postanowiłem pojechać do mechanika, który stwierdził że bez wątpliwości jest to uszczelka.
    Woda z układu chłodzenia (chwilowo jeżdżę na wodzie, bo jak wspomniałem mam wyciek i czekam na chłodnicę)
    więc stwierdził że woda zalewa 2 i 3 cylinder dlatego tak kuleje po dłuższym postoju (świece były mokre !!!) , dodatkowo na 3 cylindrze przy zimnym silniku nie ma iskry (podobno fajka jest luźna i traci iskrę).


    Cytat Napisał palchon Zobacz post
    A po czym stwierdzasz ze chodzą 2-3 cylindry??

    Zastanawia mnie to że nie widzę śladów wody w oleju ?????????????
    Nie jestem specem, ale może na obu cylindrach jest zanik iskry i może nie woda zalewa świece tylko paliwo.?????
    Takie moje domysły...

    Co do wzrostu ciśnienia i wyrzucania płynu (wody) - tak mam takie objawy dodatkowo słychać bulgotanie jakby woda się gotowała
    I ostatnia przypadłość to podczas dodawania gazu (na zimnym silniku tak do 10 może 15 minut. po rozruchu zimnego silnika) auto "kaszle", dławi się i słychać "wystrzały" z wydechu (spowodowane pewnie wyrzucaniem paliwa do wydechu).
    Odczuwam również nieznaczny spadek mocy do około 3 tyś obrotów, później wszystko jest ok (poza tym że przy gwałtownym dodawaniu gazu odczuwalna jest chwilowa dziura w gazie (zadławienie)

    Dodam na koniec że na rozgrzanym silniku samochód pali "na dotyk"

    Jak myślicie mój mechanik miał rację?? To faktycznie uszczelka???

    Aha takie pytanie jeszcze na koniec:
    Czym grozi jazda (na dłuższą metę) z uszkodzoną uszczelką??

    Czekam na dalsze sugestie - póki co wstrzymam się z odstawieniem go na warsztat.
    Dziękuję i pozdrawiam

    Ostatnio edytowane przez marcin220v ; 30-09-2011 o 12:09

  8. #8
    syfon
    Gość

    Domyślnie

    To trzeba było od razu podać te dane.
    Jeśli masz ,,bulgotanie'' w układzie chłodzenia to masz po uszczelce.
    I od jej naprawy trzeba zacząć. I to już a nie za jakiś czas. Faktycznie przy takim ekstremalnym uszkodzeniu uszczelki woda może Ci zalewać tłoki. Jeśli woda się dostaje do cylindrów to może jej nie być w oleju. Wyrzucasz ją rurą wydechową. Pewnie kopci na biało.
    Dłuższa jazda z taką uszczelką spowoduje zniszczenie gładzi cylindra, może skutkować też awarią układu zapłonowego(świece zmostkowane wodą). Dodatkowo nie jeździ się na wodzie. Samo to może powodować gotowanie się wody. Płyn na wyższą od wody temperaturę wrzenia.

    Cytat Napisał marcin220v Zobacz post
    Dzięki wszystkim za odpowiedz
    Kontrolnie postanowiłem pojechać do mechanika, który stwierdził że bez wątpliwości jest to uszczelka.
    Woda z układu chłodzenia (chwilowo jeżdżę na wodzie, bo jak wspomniałem mam wyciek i czekam na chłodnicę)
    więc stwierdził że woda zalewa 2 i 3 cylinder dlatego tak kuleje po dłuższym postoju (świece były mokre !!!) , dodatkowo na 3 cylindrze przy zimnym silniku nie ma iskry (podobno fajka jest luźna i traci iskrę).



    Zastanawia mnie to że nie widzę śladów wody w oleju ?????????????
    Nie jestem specem, ale może na obu cylindrach jest zanik iskry i może nie woda zalewa świece tylko paliwo.?????
    Takie moje domysły...

    Co do wzrostu ciśnienia i wyrzucania płynu (wody) - tak mam takie objawy dodatkowo słychać bulgotanie jakby woda się gotowała
    I ostatnia przypadłość to podczas dodawania gazu (na zimnym silniku tak do 10 może 15 minut. po rozruchu zimnego silnika) auto "kaszle", dławi się i słychać "wystrzały" z wydechu (spowodowane pewnie wyrzucaniem paliwa do wydechu).
    Odczuwam również nieznaczny spadek mocy do około 3 tyś obrotów, później wszystko jest ok (poza tym że przy gwałtownym dodawaniu gazu odczuwalna jest chwilowa dziura w gazie (zadławienie)

    Dodam na koniec że na rozgrzanym silniku samochód pali "na dotyk"

    Jak myślicie mój mechanik miał rację?? To faktycznie uszczelka???

    Aha takie pytanie jeszcze na koniec:
    Czym grozi jazda (na dłuższą metę) z uszkodzoną uszczelką??

    Czekam na dalsze sugestie - póki co wstrzymam się z odstawieniem go na warsztat.
    Dziękuję i pozdrawiam


  9. #9
    marcin220v
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał syfon Zobacz post
    To trzeba było od razu podać te dane.
    Jeśli masz ,,bulgotanie'' w układzie chłodzenia to masz po uszczelce.
    I od jej naprawy trzeba zacząć. I to już a nie za jakiś czas. Faktycznie przy takim ekstremalnym uszkodzeniu uszczelki woda może Ci zalewać tłoki. Jeśli woda się dostaje do cylindrów to może jej nie być w oleju. Wyrzucasz ją rurą wydechową. Pewnie kopci na biało.
    Dłuższa jazda z taką uszczelką spowoduje zniszczenie gładzi cylindra, może skutkować też awarią układu zapłonowego(świece zmostkowane wodą). Dodatkowo nie jeździ się na wodzie. Samo to może powodować gotowanie się wody. Płyn na wyższą od wody temperaturę wrzenia.
    Wiem że na wodzie nie powinienem jeździć, ale jak wspomniałem wcześniej, czekam na chłodnice bo mam wyciek i dolewanie co drugi dzień płynu jest lekko nie opłacalne :-)
    To że woda wrze w niższej temperaturze to wiem i myślałem że to bulgotanie to właśnie skutek wrzenia wody.

    Cały czas mnie zastanawia to "palenie na 2- 3 cylindry" czy to nie jest jednak oznaka słabej iskry ewentualnie innego niedomagania układu zapłonowego (przewody, cewka lub coś innego) co w konsekwencji daje efekt dławienia się, niedopalania mieszanki i "strzelanie " z wydechu, bo jak wspomniałem na trzecim cylindrze iskra "idzie bokiem" i łudzę się że na drugim jest to samo.
    Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie kompresji
    Co do kopcenia na biało, to nie zauważyłem nic takiego .....................???
    Dzięki i pozdrawiam

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar adam.st
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków, Poland, Poland
    Auto
    AR 159 1.9 JTDm
    Postów
    428

    Domyślnie

    Cytat Napisał syfon Zobacz post
    Tylko w ekstremalnych przypadkach. Najczęstszy objaw to olej w płynie chłodzącym lub odwrotnie, wzrost ciśnienia w układzie chłodzenia, kopcenie na biało, wyrzucanie płynu, zapowietrzanie i zła praca układu chłodzenia silnika. Tylko przy całkowitym zniszczeniu fragmentu uszczelki może się pojawić niska lub brak kompresji na którymś z cylindrów. Ale to raczej nie Twój przypadek.
    Dzięki za odpowiedź. Tak przeczuwałem że z tą uszczelką jest coś nie tak - widać bardzo lekki pot pod głowicą, do tego delikatne przedmuchy w zbiorniczku wyrównawczym, kopcenia niby nie ma, tylko gdy jest zimno i wilgotno ale to pewnie skroplona woda. Trochę wody "schodzi" więc prawdopodobnie minimalnie się miesza z olejem.
    Pytanie jakie mam, czy można jeździć z takim defektem jeszcze trochę, czy jest to jakiś "o ja p..." problem pierwszej rangi?
    I drugie pytanie - czy wymiana tej uszczelki wymaga planowania głowicy, oraz czy każda taka wymiana powoduje obniżenie sprawności silnika?

Podobne wątki

  1. czy to uszczelka pod głowicą?
    Utworzone przez krzysiekho w dziale 147
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-03-2014, 11:50
  2. Czy to uszczelka pod głowicą ?? 1.8 TS
    Utworzone przez Mefsito w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-03-2013, 11:28
  3. Uszczelka pod głowicą
    Utworzone przez marcin220v w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28-09-2011, 17:24
  4. uszczelka pod głowicą
    Utworzone przez moreeek w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 01-12-2010, 20:01
  5. [145] Uszczelka pod głowicą?
    Utworzone przez currahee w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-06-2008, 08:48

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory