Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Czujnik cisnienia klimatyzacji

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    AR 156 2.0TS 150KM euro3 LPG BRC sekwencja
    Postów
    43

    Domyślnie Czujnik cisnienia klimatyzacji

    Witam.Trzy pytanka odnosnie presostatu: 1) czy strace gaz po wykreceniu czujnika z obudowy filtra (zbiorniczek podłuzny w kasztalcie hmmm pipety ;-))? - czytalem ze jest zaworek jednak jak sprawdzalem to w poblizu czujnika nie ma zaworka (pod reflektorem lewym) ? 2) mam zniszczona wtyczke peknieta w polowie - jak wyglada oryginalna badz moze ma jakas nazwe?3) mozna jezdzic z wlaczona klima bez podlaczonego czujnika ?? W jakim celu jest ten presostat ?? Pytam gdyz sterownik nie wskazuje zadnego bledu po odlaczeniu jak i podlaczeniu po za tym ze wtedy odrazu uruchamia mi sie wentylator na 1 a pozniej 2 bieg i smiga caly czas chodz klimy nie mam wlaczonej (dla przykladu jak mialem uszkodzony czujnik temp. zew. to diodka przy wlaczeniu klimki migala non toper) - dziwne.Prosze o odpowiedz. Mam dosc ciagle gwizdzacego wentylatora.Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez m0rf ; 21-11-2011 o 17:37

  2. #2
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    156 2.5 V6 190HP 1999, 159 1.9jtdM 150KM 2006
    Postów
    1,317

    Domyślnie

    1. Nie stracisz, ale po odkręceniu tego kluczem (kluczami, jak pamiętam 19 i 19 na kontrze albo 17 i 19) musisz ręcznie dość sprawnie to wykręcić. Zawór zwrotny jest w podstawce. Obowiązkowo użyj klucza na kontrze na rurce, bo BARDZO łatwo to złamać, a do odkręcenia trzeba użyć siły.

    2. Kup wtyczkę od dowolnego auta z grupy fiata, wszędzie jest taka sama. Wygląda - kwadratowa, taka jak wejście w presostacie.

    3.
    -Nie włączysz wtedy klimatyzacji.
    -Presostat to czujnik ciśnienia. Informuje o ciśnieniu = temperaturze gazu w skraplaczu = chlodnicy klimatyzacji. Wykrywa stany: brak czynnika/za mala ilość, czynnik obecny/prawidłowa ilość, uruchomienie i wzrost ciśnienia w układzie do wlączenia wentylatorów, przerost ciśnienia w układzie - wyłączenie sprężarki.
    -Zaciął CI się presostat, tylko wymiana. Nowy 140zł kosztuje, od razu ustępują objawy. Odłącz wtyczkę od presostatu, wentylatory powinny się wyłączyć w takim przypadku. Możesz tak jeździć do wymiany. Mało tego, odłącz bo szkoda szczotek w wentylatorach.
    -Przy uszkodzonym czujniku temp. zewnętrznej nie włączysz klimatyzacji - ochrona parownika przed zamrożeniem i niekontrolowanym wzrostem ciśnienia po stronie tłocznej sprężarki.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Homer155
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulietta 2.0 JTDm QV-Line TCT
    Postów
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał m0rf Zobacz post
    Witam.Trzy pytanka odnosnie presostatu: 1) czy strace gaz po wykreceniu czujnika z obudowy filtra (zbiorniczek podłuzny w kasztalcie hmmm pipety ;-))? - czytalem ze jest zaworek jednak jak sprawdzalem to w poblizu czujnika nie ma zaworka (pod reflektorem lewym) ? 2) mam zniszczona wtyczke peknieta w polowie - jak wyglada oryginalna badz moze ma jakas nazwe?3) mozna jezdzic z wlaczona klima bez podlaczonego czujnika ?? W jakim celu jest ten presostat ?? Pytam gdyz sterownik nie wskazuje zadnego bledu po odlaczeniu jak i podlaczeniu po za tym ze wtedy odrazu uruchamia mi sie wentylator na 1 a pozniej 2 bieg i smiga caly czas chodz klimy nie mam wlaczonej (dla przykladu jak mialem uszkodzony czujnik temp. zew. to diodka przy wlaczeniu klimki migala non toper) - dziwne.Prosze o odpowiedz. Mam dosc ciagle gwizdzacego wentylatora.Pozdrawiam.
    Zaworek jest pod presostatem (taki ala wentyl ) więc spokojnie można wykręcać a zaworek jak jest sprawny to się sam zamknie.

  4. #4
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    156 2.5 V6 190HP 1999, 159 1.9jtdM 150KM 2006
    Postów
    1,317

    Domyślnie

    Poprawka!

    Gupa fiata ma dwa typy, 3 pin i 5 pin. Ty potrzebujesz czujnik i wtyczkę 5pin, zielona obudowa presostatu. Taki jak ten:

    http://allegro.pl/fiat-ducato-iveco-...896510167.html (kupowalem, montowałem, polecam)

    A taki OMIJAĆ!
    http://allegro.pl/ala-romeo-147-156-...899954947.html

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    AR 156 2.0TS 150KM euro3 LPG BRC sekwencja
    Postów
    43

    Domyślnie

    Dziękuję za tak sprawną i rzetelną odpowiedz. :-)

    A ten czujnik ma jakąś żywotność - czytałem na forum sytuacje gdzie ktoś wymienil a po pewnym czasie znowu mial problemy z tym czujnikiem ? może lepiej używkę ? co polecacie ?? skłonny jestem kupić ten który kolega poleca.

    Druga sprawa dwa klucze - czyli jeden na czujnik a drugi w podstawkę czujnika?

    Pozdrawiam

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Zanim dobierzesz się do presostatu, warto sprawdzić połączenie na czujniku temp. płynu chłodzacego - jesli ECU nie widzi tego czujnika to też uruchamia wentylator.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    AR 156 2.0TS 150KM euro3 LPG BRC sekwencja
    Postów
    43

    Domyślnie

    Witam ponownie.

    Własnie siedze w alfce, po przekręceniu kluczyka w pozycje MAR nie włącza się wentylator (jak presostat był podłączony odrazu uruchamiał sie wentylator, 1 a po chwili 2 bieg) teraz cisza. Wg. wskazan pokladowych ;-) zagrzałem silnik do około 92-97 stopni włączył sie wentylator (1 bieg) temperatura spadla do okolo 85-90 stopni i tak w kolo, mysle ze czujnik wody dziala poprawnie (Chodz podczas jazdy wskazania wskaznika temperatury pokazuja roznie czasem ok a czasem temp. 70-80 stopni - blad wskaznika gdyz cdif/2 czy FES pokazywaly temperature wyzsza - 85-90), kombinowalem tez z oporonikiem wentylatora jednak w moim przypadku dziala 1 jak i 2 bieg wiec tez odpada, pozostaje presostat i to sie raczej potwierdza.

    POzdrawiam (przepraszam z gory za literowki w tekscie - powod prosty pisze na pda)

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    No to OK - znaczy, że presostat zwarty.

  9. #9
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    Gdynia
    Auto
    156 2.5 V6 190HP 1999, 159 1.9jtdM 150KM 2006
    Postów
    1,317

    Domyślnie

    Presostat presostat, tylko odłączenie czujnika temp. wody na komputer daje takie efekty. Jego awaria niestety nie.

    Presostat nie ma jakiejś określonej żywotności. Jak każdy czujnik ciśnieniowy, ma uszczelnienie,tłok i styczniki. Po czasie się wyrabia, a na szczęście tak to jest pomyślane, że włącza na stałe wentylatory - słychać, że coś jest nie tak, bo nie ma sygnalizacji awarii tego układu. Nie kupuj żadnej używki, ceny są chore i nie wiesz, jak długo podziała. Poza tym w większości przypadków te czujniki po leżeniu kilka miesięcy na powietrzu to szmelc, w środku rdza i glut z oleju do sprężarki.
    Kupuj nowy, przykręcaj i ciesz się ciszą

    Klucze dokładnie tak - jeden na czujnik a drugi na jego podstawę. Trzymaj dobrze, bo patent jest dość drętwo wymyślony.

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    AR 156 2.0TS 150KM euro3 LPG BRC sekwencja
    Postów
    43

    Domyślnie

    Dzięki za informacje. Jeszcze jedno ściągaliście przedni zderzak czy daliście rade wymienić przez wolna przestrzeń po zdjęciu zaślepki reflektora przeciwmgłowego ?
    Zamówię "zielony" polecany.

    Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. 2.4 JTDM 20v czujnik cisnienia doladowania
    Utworzone przez gremar90 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-11-2015, 11:46
  2. [145] czujnik cisnienia w dolocie , 1.6 boxer
    Utworzone przez ŁukaszALFAlow w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 14-03-2012, 07:52
  3. Czujnik cisnienia na listwie wtryskowej
    Utworzone przez misiek718 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-01-2012, 19:35
  4. [156] czujnik cisnienia doładowania
    Utworzone przez Mario211 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-07-2008, 18:42
  5. [156] Czujnik cisnienia doładowania 2.4JTD
    Utworzone przez bosniak_sg w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-12-2007, 19:46

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory