Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: [156] Obrotomierz i jego dziwne 'zacinanie się'...

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kallimaster
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    prawie Lublin ;)
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8TS 98" ECU:M1.5.5 LPG:BRC sequent 24
    Postów
    38

    Domyślnie [156] Obrotomierz i jego dziwne 'zacinanie się'...

    Witam wszystkich fanów marki Alfa Romeo :mrgreen:

    Mam pytanie odnośnie Alfy 156 1.8 TS 98” a dokładniej obrotomierza i jego dziwnego zacinania się.

    Otóż zdejmuję nogę z gazu po wcześniejszym przygazowaniu do np. 4 tys obr. Wskazówka obrotomierza schodzi do ok. 1 tys. ale szarpie przy tym strasznie, jak by się zawieszała… Najbardziej widać to w niższym zakresie obrotów 3 - 1 tys. obr. Nie ma płynnego zejścia wskazówki. W Drugą stronę czyli podczas dodawania gazu jest już dużo lepiej ale czasami da się zauważyć małe szarpnięcia wskazówki… ((

    Stawiam na silniczek krokowy (chociaż nie podoba mi się to że podczas dodawania gazu czasami robi się podobny efekt…), zaglądałem do niego i nie było widać żadnego zużycia… ale specjalistą aż takim nie jestem żeby ocenić po wyglądzie Trochę go przeczyściłem i wlałem kilka kropel oleju na to mechaniczne łączenie które porusza przepustnicą ale to nic nie dało. Przeczyściłem też dokładnie przepustnice, nie ma już w niej absolutnie żadnego brudu czy oleju, jest czyściutka. W końcu rozebrałem obrotomierz , wskazówka po popchnięciu palcem poruszała się bez jakichkolwiek przywieszek.

    Może ktoś z Was ma podobny problem… może ktoś go rozwiązał?

    Dodam że ogólnie silnik pracuje ładnie, nie czuć żeby szarpał podczas zejścia z obrotów. W drugą stronę jest nieco ospały tak do 3 tys. obr. Ale później jest już pięknie Czasami w trasie na 5 biegu dostaje muła na wolnych obrotach ale z tego co wyczytałem na forum wnioskuje że „ten typ tak ma”, chociaż nie podoba mi się to ale z tym będę walczył później… :wink:

    Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    b.pawelek
    Gość

    Domyślnie

    ja mam podobne zachowanie się. Ale dotyczy to tylko schodzenia z obrotów. Wkreca się ok. Obstawiałem wiec wadliwy obrotek

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Oswiecim
    Auto
    BMW
    Postów
    571

    Domyślnie

    Niestety oska zarowno obrotomierza jak i predkosciomierza lekko sie zacieraja. Objawia sie to wlasnie takimi skokami. Ja posmarowalem te oski WD40 i o ile dla predkosciomierza jest OK to obrotomierz dalej skacze.

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kallimaster
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    prawie Lublin ;)
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8TS 98" ECU:M1.5.5 LPG:BRC sequent 24
    Postów
    38

    Domyślnie

    W takim razie zajmę się dokładniej samym obrotomierzem, rozbiorę przeczyszczę i przesmaruję ośkę. Napiszę co z tego wynikło… wydaje mi się jednak że to nie jest to ale spróbować nie zaszkodzi :>>

    Pozdrawiam.

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Oswiecim
    Auto
    BMW
    Postów
    571

    Domyślnie

    Na 99% to jest to - uklad pomiarowy jest klasycznym miernikiem wychylowym, dopiero pozniej koncern FIATa zaczas stosowac sterowanie elektroniczne (silniczki) w zegarach.

    Wg mnie na poczatek WD 40 jest OK, ale tam trzeba jakiegos bardziej trwalego smaru, jest tam w miare szczelnie i bezpylowo wiec moze jakis silikon albo teflon...

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kallimaster
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    prawie Lublin ;)
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8TS 98" ECU:M1.5.5 LPG:BRC sequent 24
    Postów
    38

    Domyślnie

    Masz rację ap2, to była wina miernika wychyłowego. Rozebrałem to wszystko i dostałem się do osadzenia wskazówki. Pod sprężynkę która odpycha wskazówkę do tyłu, wystarczy igłą zaaplikować kilka kropel (ja zaaplikowałem 3) środka smarującego ( nie miałem nic na bazie teflonu czy silikonu pod ręką więc użyłem syntetycznego oleju silnikowego). Wszystko teraz pięknie pracuje, zero jakichkolwiek zwisów, idealnie płynna praca. Obrotomierz zachowuje się jak nowy, o to mi właśnie chodziło

    Pozdrawiam.

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar Szef
    Dołączył
    06 2007
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140 KM 2002r
    Postów
    1,208

    Domyślnie

    Temat zacinajacej sie wskazowki obrotomierza byl na forum wielokrotnie poruszany i wielokrotnie przez niektorych negowany

    Dobrze ze w koncu sprawa sie wyjasnila na 100%

    Moglbys zrobic z tego manual do dzialu Zrob to sam Mysle ze wielu osobom by sie przydal a kilku kopara by opadla
    Alfa Romeo 156 1.8 16v T.S. V6 pipe DISTINCTIVE ECU ME 7.3.1 EOBD
    www.alfaromeo.mazury.pl

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar kallimaster
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    prawie Lublin ;)
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8TS 98" ECU:M1.5.5 LPG:BRC sequent 24
    Postów
    38

    Domyślnie

    Manual do działu Zrób to sam już prawie ukończony... wieczorem będę miał odrobinę więcej czasu to zamieszczę go na forum :wink:

    Pozdrawiam.

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar Szef
    Dołączył
    06 2007
    Mieszka w
    Olsztyn
    Auto
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 140 KM 2002r
    Postów
    1,208

    Domyślnie

    super
    Alfa Romeo 156 1.8 16v T.S. V6 pipe DISTINCTIVE ECU ME 7.3.1 EOBD
    www.alfaromeo.mazury.pl

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar rafal_n5
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    AR147 1.9jtd16v, AR 159 1.9jtdm 8v
    Postów
    866

    Domyślnie

    kiedys był poruszany na forum taki temat ze wskazowka na wolnych obrotach wskazuje 1000obr/min.U mnie tez tak było ,a po sprawdzeniu na kompie pokazuje ok 840 obr/min.Okazuje sie ze z biegiem czasu wskazówka przesuwa sie wzgledem oski, co skutkuje błednym wskazaniem obrotomierza.Ja rozwiazałem to przestawiajac wskazówke obrotomierza na osce tak jak powinno byc(trzeba ja obkrecic w przeciwna strone do wskazówek zegara)i problem rozwiazany.Obrotomierz wskazuje tak jak powinno byc.

Podobne wątki

  1. Zacinanie ALFA 156 1998 1.8 TS
    Utworzone przez tarantula w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-01-2015, 14:15
  2. [Giulietta] zacinanie się stacyjki
    Utworzone przez rozewo w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 03-11-2014, 13:00
  3. obrotomierz
    Utworzone przez Konrad156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-11-2012, 18:22
  4. [145] obrotomierz
    Utworzone przez papa16b w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-04-2011, 17:56
  5. [146] zacinanie silnika w trakcie jazdy
    Utworzone przez Lentas w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 12-03-2011, 21:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory