Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Temat: [1.8 TS] Jakie są objawy uszkodzonego silniczka krokowego / nastawnika

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar ziulek61
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    100-lica
    Auto
    Citroen C4GP 1.6hdi + Citroen C1 1.0B
    Postów
    291

    Domyślnie [1.8 TS] Jakie są objawy uszkodzonego silniczka krokowego / nastawnika

    Witam
    Jak w temacie jakie są objawy uszkodzonego (w moim przypadku) nastawnika przepustnicy...?
    tj...
    Do niedawna postanowiłem sprawdzić swoje auto pod kontem przyśpieszenia do 100km/h okazało się że jest gorzej o około 1-1,5 sekundy niż piszą w instrukcjach (do tych osiągów podchodzę z dystansem gdyż były mierzone amatorsko stoperem w telefonie).
    Odnoszę też wrażenie ze auto jest trochę zamulone aczkolwiek potrafi wyrwać z dość ostrym piskiem na pierwszym biegu, zapiszczy też przy zmianie z pierwszego na drugi.

    Moje podejrzenia zaczęły się gdy alfa poległa w walce "z pod świateł" z Oplem Omegą kombi 2.0 16v o mocy 136km (chyba ze tylko tak miał napisane na klapie)
    wydawało by się że mam duże szanse na wygraną... więcej mocy, mniejsza masa, napęd na przód

    W aucie w przeciągu ostatniego roku wymieniłem dość wiele:
    nowe świece NGK (nowe),
    przewody NGK (nowe),
    Fajki świec BOSCH (nowe),
    przepływka BOSCH (nowa),
    sonda BOSCH (nowa),
    ECU BOSCH (nowy zaprogramowany fabrycznie w 2009)
    wymiana kompletnego rozrządu + pompa wody + nowy wariator


    Jakie są objawy uszkodzonego nastawnika...? Czy uszkodzenie objawia się falowaniem (ja go nie mam) czy może wpłynąć na pogorszenie osiągów tak jak to jest w moim przypadku... Czy może to jest tylko moje czepialstwo, a pogorszone osiągi wynikają ze normalnego zużycia silnika (200kk przebiegu)
    Ostatnio edytowane przez ziulek61 ; 18-09-2012 o 20:56

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar bubu321
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    G 1.4 MA 170CV ECU Nexus 8GMF
    Postów
    6,112

    Domyślnie

    Czy może to jest tylko moje czepialstwo, a pogorszone osiągi wynikają ze normalnego zużycia silnika (200Kkm przebiegu)
    - poprawna odpowiedz.
    - dlatego nie radzę iść na hamownię, bo można dostać ataku serca po testach.
    _______________________________________
    - AR 156 TS 2.0 ecu M1.5.5
    - 147 1.6 16v 105CV ecu ME7.3.1.
    - G 1.4 MA 170CV@190CV ecu 8GMF przebieg 91000 km.
    + e-Niro KIA 64 kWh battery, 200CV, 400 Nm

  3. #3
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar ziulek61
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    100-lica
    Auto
    Citroen C4GP 1.6hdi + Citroen C1 1.0B
    Postów
    291

    Domyślnie

    coś mi się nie chce wierzyć że motor tak szybko pada... do tego owa omega też była leciwa i myślę ze podobnie "zużyta" chyba nawet starsza...

  4. #4
    RubeSoul
    Gość

    Domyślnie

    powiem Ci tak mi motor zaczoł w 156 1,8 tsdyszeć przy 210k (tracił wigor) przy 225 było gorzej a przy 240 w zime juz nie zapalał ale cąły czas żył. Tyle ze ja miałem gaz..

  5. #5
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar ziulek61
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    100-lica
    Auto
    Citroen C4GP 1.6hdi + Citroen C1 1.0B
    Postów
    291

    Domyślnie

    To w takim razie te silniki są do dupy... zaczynam doceniać auta z Niemiec one robią przebiegi w milionach a nie w tysiącach... coraz bardziej upewniam się że alfa to syf straszny... niestety...
    Ale mam nadzieje że się mylicie co do zużycia silnika, i nadal twierdze że jest coś nie tak. Kiedyś zrobiłem 150tyś fiatem 126p z jednym silnikiem i cały czas miał wigor, mogłem go deptać i deptać i moc była cały czas ta sama

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Czarnobyl Zdrój
    Auto
    AR 156 2.0TS
    Postów
    9

    Domyślnie

    Może masz źle ustawiony rozrząd.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Kacper_agh
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    156 2.0 TS 1997
    Postów
    415

    Domyślnie

    ja mam 2.0 po zakupie mierzyłem bylo 130 km , potem powalczylem z przepływakmi sondami itp ( bo wiadomo ze czasami nie wywala blędu ale oszukuje 10 % np i to juz pogarsza moc), do tego doszedł remont silnika, i jest 145 km na gazie, 150 km na benzynie ( znaczy kiedyś tam było bo dawno nie mierzyłem) ale generalnie TSy są bardzo wrażliwe i nie trzymają mocy nominalnej. można z tym walczyć albo się pogodzić. Choć z drugiej storny im wiecej ma mocy tym i spalanie mniejsza, bo silnik w lepszej kondycji więc jak się dużo jeździ to się zwracają takie wymiany.
    Co do startu to ważny jest też łącznik miedzy pedałami a kierownicą
    Alfa Romeo:Giulia 2.0 '18- w budowie/159 2.0 '10 - na sprzedaż /156 2.0TS '97 -moja pierwsza -zgniła/156 2.0 JTS - trzymam na klasyka
    Pozostałe: Uaz 469 2,6i(Isuzu) - w błoto / Isuzu Trooper 3,5 V6 - w błoto / Volvo XC90 2.4D - nudziarz / Honda CB750 '91/ Fiat 126p '96

  8. #8
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar ziulek61
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    100-lica
    Auto
    Citroen C4GP 1.6hdi + Citroen C1 1.0B
    Postów
    291

    Domyślnie

    dziwny ten silnik... niby idzie ale chyba nie tak jak powinien (auto ma przebieg 200kkm)
    A wracając do nastawnika... czy nie może być to jego wina...? bo auto czasem zbiera się niby lepiej a czasem gorzej (no chyba że mi sie wydaje)
    dodam że to nie wina katalizatora bo został zastąpiony strumienicą... (ze względu na tani zamiennik bo się rozsypał)

    P.S
    jak poznać że rozrząd jest źle ustawiony...?
    Ostatnio edytowane przez ziulek61 ; 19-09-2012 o 21:03

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar tomito
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Kielce / Gdańsk
    Auto
    AR 156 1.8 TS 2003 benzyna | Chevrolet Tahoe 2002 5.3 V8 | W oczekiwaniu aż Stelvio stanieje...
    Postów
    471

    Lightbulb

    Sporo wymieniłeś przy silniku. Warto by przeprowadzić diagnostykę w ruchu, przyjrzeć się wykresom czy nie ma odstępstw od normy (wskazania lambda, MAF, inne). Jeśli jest OK to kolejne pytanie, czy nie było ingerencji w układ dolotowy (jest standard?), czy jest szczelny, z tą strumienicą to nie wiem czy to dobry pomysł. Jaką masz wersję TS'a - CF2 (144 KM, 1-kat) czy CF3 (140 KM, 2-pre kat, 1-kat)? Jak CF3 i wsadziłeś strumienicę to błąd. Ostatni test, jeśli wszystko jest OK to ciśnienie sprężania w cylindrach. To jest najbardziej miarodajny test bez rozbiórki motoru, który wskaże stopień zużycia jednostki. Kolegi 2.0 TS był słaby, ale pił 500 ml niemal że na 100 km - po remoncie (łożyskowanie wału, pierścienie) motor jak nowy, wigor, moc. Czy silnik konsumuje Ci olej? Co jeszcze mi przychodzi na myśl to wtryski. Silniczek krokowy (tylko wersje CF1/CF2) odpowiedzialny jest za regulację obrotów biegu jałowego. W CF3 rolę tę pełni elektroniczne sterowanie przepustnicy (ECU Bosch Me7.3.1).

    Generalnie po 1.8 także nie ma co się cudów spodziewać - 1.6 uważany jest za muła, 1.8 to minimum do w miarę sportowej jazdy - najlepiej 2.0 lub 2.5 V6. Pamiętaj, że TS'y trzeba kręcić wyżej aby pokazały pazur. Wersje 1.8 CF2 są bardziej elastyczne, wersje CF3 zabija wszechpojęta ekologia... gorsza dynamika i spalanie, ale wszystko w słusznym celu - spełniamy emisję Euro3.

    Problem ze znikającymi KM znam z artykułów dot. aut z turbiną (bezn./diesel) jak i z wtryskiem bezpośrednim (np. JTS). W benzyniskach może pogorszyć się nieco przyspieszenie (ale o części dziesiętne sekundy - mierzone dokładnie, nigdy o sekundy), poprawia się elastyczność. Z TS przy takim przebiegu nie wiesz jak poprzednik dawał w kość silnikowi, może masz już po prostu pierścienie zużyte.
    Jedyny miarodajny wskaźnik jakości kodu jednostka WTF/min - czyli programisty dzień powszedni...
    Wielki błysk - czarny pysk czyli elektronika dzień powszedni...

  10. #10
    Użytkownik Pirat drogowy Avatar ziulek61
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    100-lica
    Auto
    Citroen C4GP 1.6hdi + Citroen C1 1.0B
    Postów
    291

    Domyślnie

    układ dolotowy jest standard filtr wymieniany za mojej eksploatacji co rok (niestety tylko na polski filtron)
    Pierwszą czynnością kiedyś jak walczyłem z "falującymi obrotami" był dolot - rura z harmonijką nowa, puszka z filtrem cała.
    Mój TS to CF2 z jedną sondą więc strumienica raczej nie wpływa na osiągi - jej minusem jest jedynie głośność.
    Auto od wymiany rozrządu i oleju jakieś 4tyś temu wypiło 1 L oleju. przy wysokich obrotach nie kopci na niebiesko, spaliny są delikatnie ciemniejsze.
    Wtryski troch już "cykają" noszę się z wymianą na nowe. No chyba że gdzieś znajdę jakiś warsztat który mi to wyczyści.
    Ciśnienie będę sprawdzał raczej na końcu co zadecyduje o remoncie silnika (pierścienie i panewki to na pewno polecą do wymiany)

    Czy cewki na świecach mogą mieć jakiś wpływ...? (co prawda auto chodzi idealnie równo bez zająknięć na wolnych obrotach)

Podobne wątki

  1. Reset i adaptacja przepustnicy/silniczka krokowego
    Utworzone przez Patryk93pl w dziale Śląskie
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 28-09-2014, 11:55
  2. [145] Kolory Kabli Silniczka Krokowego są pomieszane.
    Utworzone przez Filip19 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-07-2013, 10:11
  3. [145] Po podłączeniu silniczka krokowego silnik gaśnie
    Utworzone przez Kris1979r w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 04-07-2011, 19:48
  4. [145] Głośna praca silniczka krokowego
    Utworzone przez radi23 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-10-2009, 18:07
  5. Dylemat - wybór silniczka krokowego
    Utworzone przez polkilosera w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-10-2009, 07:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory