Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Ciężki problem z biegami 1.9 JTDm

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Marcino20
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    DDZ
    Auto
    AR 159 1.9 JTD 16V
    Postów
    376

    Unhappy Ciężki problem z biegami 1.9 JTDm

    Powitać!


    Od pewnego czasu borykam się z problemem ciężko wchodzących biegów bądź brakiem możliwości ich wrzucenia... ale od początku.

    Pół roku temu w lato miałem krótki powtarzający się incydent. Raz na kilka dni bardzo ciężko wchodziły biegi, po chwili problem się naprawiał. Pewnego razu pedał sprzęgła nie dało się wcisnąć do końca, tylko do połowy, coś charcholiło, po wciśnięciu przestawało, wyszło na łożysko. Rozebraliśmy, dobraliśmy się do sprzęgła, faktycznie, łożysko do wymiany, ułamał się jeden uchwyt na nim trzymający łapę sprzęgła, albo my go wyłamaliśmy przy wyciąganiu... Ogólnie docisk i tarcza również nie wyglądały za dobrze. Zamówiliśmy cały komplet oryginalny w ASO. Wymieniliśmy w garażu, wszystko idealnie pasowało. Od razu po wymianie biegi dalej nie wchodziły. Przy próbie wrzucenia jedynki auto lekko pchało do przodu, wrzuciliśmy na siłę, przejechaliśmy się kilometr zaczęło działać... jednak przy odpuszczaniu gazu i hamowaniu silnikiem wydobywał się pisk jakby pasek klinowy się ślizgał, tylko, że to dochodziło z okolic sprzęgła... Reasumując biegi zaczęły chodzić idealnie, pisk był, jednak systematycznie się zmniejszał, po 2000km już nic nie było słychać.

    Przejeździłem na nowym sprzęgle jakieś 7000km i znów problem powrócił. Powracał powoli, biegi zaczynały chodzić coraz gorzej. Wymieniłem całe sterowanie sprzęgła, wysprzęglik, pompkę, przewody, tłumik drgań, nic nie pomogło.

    Objawy mam takie. Z rana jest najgorzej, daję np jedynke czy wsteczny, sprzęgło w ziemię, odpalam. Auto pcha mi do przodu kilka centymetrów na pierwszy strzał rozrusznika, potem ok, nic nie ciągnie. Odpalać muszę na biegu, bo nie wrzucę normalnie jedynki czy wstecznego, muszę przez trójkę lub dwójkę najpierw. Przy próbie normalnego wrzucenia tak samo pcha mi do przodu. Docisnę mocniej gałkę zmiany wrzucę bieg, auto ładnie stoi nic nie ciągnie, puszczam nic nie trzepie, rusza jak na nowym sprzęgle, żadnych zgrzytów itp. Po przejechaniu minimum 10 km biegi zaczynają już wchodzić lepiej, po dłuższej trasie już chodzą prawie idealnie, jednak auto postoi, ostygnie i znów to samo.

    Zauważyłem teraz również, że przy hamowaniu silnikiem przy wyższych obrotach przy redukcji pojawia się znów pisk, jednak bardziej chamski, przypominający zgrzyt, trwa tylko chwilkę.

    Nie wiem co robić!? Nie zamierzam dobierać się znów do sprzęgła, bo zima idzie! Przemawia także za tym nowe kompletne oryginalne sprzęgło oraz nowe kompletne sterowanie sprzęgła. Olej w skrzyni wymieniłem także na nowy chociaż rok temu był wymieniany, wszystko wg parametrów producenta, żadnej w tym mojej ingerencji. Objawy wskazują na to jakby sprzęgło nie wysprzęglało do końca, ale nic nie zgrzyta przy wrzuceniu na biegu chama no i można powiedzieć jest nowe. Przez te 7000km nie poczułem ani razu spalonego sprzęgła, obchodziłem się z nim bardzo delikatnie. Odpowietrzałem cały układ kilka razy, na pewno nie jest zapowietrzony.

    Zastanawiam się na wlaniem ceramizera do skrzyni, nie wiem czy to coś pomoże i czy skrzynia może być winna ale już mi ręcę opadają i pomysły się kończą...

    AR 156 1.9JTD 16V, 140km, 2004r, skrzynia szóstka.


    Pomóżcie!
    Było 156 jtd 16v, jest 159 jtdm 16v

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar ANET
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Bochnia
    Auto
    ALFA 164 SUPER 3.0V6 24V
    Postów
    2,442

    Domyślnie

    Ceramizer tutaj na pewno nie pomoże.

    - - - Updated - - -

    Poduszki skrzyni i silnika są w porządku?

    - - - Updated - - -

    A jeszcze jedno a w jakim stanie miałeś dwumasa jak wymieniałeś sprzęgło?

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Marcino20
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    DDZ
    Auto
    AR 159 1.9 JTD 16V
    Postów
    376

    Domyślnie

    Poduszki silnika na pewno ok, skrzyni też wyglądały na dobre, nic mi nie trzepie, nie tarabani... Dwumas wyglądał ok, praktycznie nie miał luzów.
    Było 156 jtd 16v, jest 159 jtdm 16v

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar kusior007
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Szadek, Poland
    Auto
    AR 156 SW FL 1,9 jtd 16v m-jet.
    Postów
    375

    Domyślnie

    A sprawdzales zewnetrzny mechanizm zmiany biegow,czy lekko pracuje,czy czasem jak u mnie sie nie zapiekly tulejki i biegi wchodzily tragicznie.Linki od zmiany biegow sa ok,lekko chodza?

    Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2
    "What We Do In Life, Echoes In Eternity"

  5. #5
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    Bielsko Biała
    Auto
    156 jtd 16v Q2 COMPsport
    Postów
    12

    Domyślnie

    Obstawiam ze tarcza sprzęgłowa jest założona odwrotnie.

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Marcino20
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    DDZ
    Auto
    AR 159 1.9 JTD 16V
    Postów
    376

    Domyślnie

    Nie ma możliwości założenia odwrotnego, nawet nie wciśniesz tego odwrotnie tak to jest skonstruowane, biegi chodziły idealnie przez 5000 km, przy odwrotny założeniu tak by nie było...
    Było 156 jtd 16v, jest 159 jtdm 16v

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar ANET
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Bochnia
    Auto
    ALFA 164 SUPER 3.0V6 24V
    Postów
    2,442

    Domyślnie

    Ale dwumas ma mieć troszkę luzu nie może być sztywny.

    - - - Updated - - -

    Ma mieć odpowiedni luz,według danych producenta.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Marcino20
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    DDZ
    Auto
    AR 159 1.9 JTD 16V
    Postów
    376

    Domyślnie

    Linki zmiany biegów wpozio, mechanizm zewnętrzny na sucho chodzi dobrze, po odpaleniu linki aż się zapierają i krzywią, wtedy auto pcha do przodu... :/

    Ciężko jest mi także wybić bieg np z jedynki czy dwójki, trzeba użyć trochę siły czasami.
    Było 156 jtd 16v, jest 159 jtdm 16v

  9. #9
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Grodzisk Mazowiecki
    Auto
    Laguna III 2.0T
    Postów
    822

    Domyślnie

    Jak przeczytałem Twój post, a dokładniej:
    Cytat Napisał Marcino20 Zobacz post
    Od razu po wymianie biegi dalej nie wchodziły. Przy próbie wrzucenia jedynki auto lekko pchało do przodu, wrzuciliśmy na siłę, przejechaliśmy się kilometr zaczęło działać... jednak przy odpuszczaniu gazu i hamowaniu silnikiem wydobywał się pisk jakby pasek klinowy się ślizgał, tylko, że to dochodziło z okolic sprzęgła... Reasumując biegi zaczęły chodzić idealnie, pisk był, jednak systematycznie się zmniejszał, po 2000km już nic nie było słychać.

    Przejeździłem na nowym sprzęgle jakieś 7000km i znów problem powrócił.
    to odpowiedź sama się nasuwa. Coś było spierd*** od samego początku zaraz po wymianie sprzęgła. Nie może być że po wymianie kompletu coś piszczy, samochód sam jedzie, nie da się wrzucić biegu. Obawiam się że czeka Cię zrzucenie skrzyni i sprawdzenie czy wszystko jest ok ze skrzynią no i sprzęgłem. Ceramizer tutaj nic nie pomoże.

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar ANET
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Bochnia
    Auto
    ALFA 164 SUPER 3.0V6 24V
    Postów
    2,442

    Domyślnie

    Jeśli sam sobie nie poradzisz podjedz na dobry warsztat bo ze skrzyni będzie miazga, z tego co widzę to nie jest jakaś błachostka.

Podobne wątki

  1. Problem z biegami 3 i 4
    Utworzone przez mmax88 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-06-2013, 12:28
  2. [146] Problem z Biegami
    Utworzone przez chao0 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 18-02-2013, 12:20
  3. ABS + TC ciężki problem
    Utworzone przez szajbus0 w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-12-2011, 16:14
  4. Problem z biegami
    Utworzone przez w_szafie_spi w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 05-09-2010, 11:07
  5. [145] Problem z biegami.
    Utworzone przez rui_da_silva w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-07-2008, 11:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory