Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Temat: Trzymanie hamulców w alfie 156 JTD - podejrzane serwo!

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Anzelmo
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2,0 JTDM2 170KM
    Postów
    109

    Domyślnie Trzymanie hamulców w alfie 156 JTD - podejrzane serwo!

    Witam wszystkich
    Proszę o pomoc w diagnozie usterki w mojej alfie.
    Ostatnio po wymianie płynu hamulcowego zaczęły mi się blokować hamulce na wszystkich kołach. Zaczynając jazdę na zimnym silniku nie widać problemu, dopiero po przejechaniu kilku/kilkunastu kilometrów (bez nadmiernego hamowania) odczuwalne jest nieodpuszczanie hamulców. Jadąc na luzie czuć wyraźne opory toczenia, samochód dość szybko zwalnia. Podczas jazdy spalanie chwilowe na komputerze wskazuje skok do 10-17l/100 (normalnie to dochodziło do 10-11l/100km przy ostrej jeździe, a palił średnio 6l.). Po zatrzymaniu felgi są gorące (z przodu dosłownie parzą, z tyłu trochę mniej się nagrzewają ale tez parzą .

    Przetestowałem auto na podnośniku, po naciśnięciu kilka razy hamulca kolo nie chce się obracać. Dopiero jak odkręcę odpowietrznik przy zacisku i po zejściu "kilku kropel" płynu hamulcowego dają się łatwiej obracać.
    Zaznaczam, że to nie wynika z zapieczonych tłoczków, spuchniętych przewodów hamulcowych, czy prowadnic na których "pływają" zaciski. Zostało to sprawdzone i wszystko jest ok.

    Zaznaczam, że hamulce odpowietrzyłem na włączonym zapłonie, zaczynając od koła położonego najbliżej pompy do najbardziej oddalonego (tak jak to się powinno robić z hamulcami z ABS-em). Nawet kilka razy włączałem silnik, żeby serwo pomogło w odpowietrzeniu) Nie wiem tylko czy przy zalewaniu nowego płynu przypadkiem nie zapowietrzyła mi się pompa hamulcowa, jej nie odpowietrzałem. Czy jest konieczne odpowietrzanie pompy hamulcowej czy też pompy ABS. W jaki sposób to zrobić??? Dodatkowo po przejechaniu kilku kilometrów powtórnie spróbowałem odpowietrzyć już tylko przednie hamulce (z tego co zaobserwowałem nie było w układzie powietrza). Dodam, że przy ostrym hamowaniu działa ABS

    Dzisiaj zrobiłem eksperyment. Podejrzewając serwo odłączyłem przewód podciśnienia i ostrożnie przejechałem się autem ok 10km. Była dość niska temperatura więc nie wiem czy mój eksperyment jest wiarygodny bo wcześniej jak mi się grzały hamulce było o 10 stopni C więcej. Wynik jest taki, że tylne felgi nie nagrzały się wcale, felgi z przodu były ciepłe (jednak nie parzyły), sprawdziłem też tarcze z przodu no i niestety były gorące. Dodam, że podczas tych 10km cały czas używałem hamulców, wiadomo że bez wspomagania nie mogłem gwałtownie zahamować ale nie czułem oporów toczenia i wskaźnik spalania wskazywał 5-11l/100km.
    Czy w związku z tym należy uznać, że padło serwo (może po wielokrotnym mocnym wciskaniu hamulca przy odpowietrzaniu)? A może zawór zwrotny w serwie? Czy jest jakiś sposób żeby przeczyścić ten zawór zwrotny bez demontowania połowy samochodu? Gdzie znajduje się ten zawór i jak do niego dotrzeć? Rozumiem że serwo jako takie jest nierozbieralne ale jakieś części tego serwa chyba da się wymienić.

    Jeszcze mam jeden pomysł ale bez Waszej pomocy sobie nie poradzę. Chciałbym skrócić (wyregulować) trzpień serwa łączący się z pedałem hamulca tylko nie wiem jak go się reguluje. Hamulec jest położony w maksymalnie najwyższej pozycji i na zgaszonym silniku nie czuć luzu, a chyba powinien jakiś być!?. Proszę o podpowiedź czy ten trzpień w alfach można regulować wkręcając i wykręcając od strony pedału hamulca ???

    Jeszcze raz serdecznie proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar solaris2007
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Polska
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1,9JTDM (150KM) 2005r.
    Postów
    331

    Domyślnie

    kolegomialem kiedys podobny problem po wymianie klockow z tylu. wszystkie cztery kola hamowaly. Radzili mi wymienic servo, pompe hamulcowa, przewody gumowe ze niby moga trzymac cisnienie. Okazalo sie natomiast ze w serwie trzeba bylo wkrecic trzpien od regulacji (miedzy pompa hamulcowa a serwem) poprostu owy trzpien sruba wykrecila.sie o okolo jeden obrot i pompa hamulcowa po odpuszczeniu pedalu hamulca nie odpuszczala cisnienia. w efekcie kola dalej hamowaly. wystarczylo minimalnie wkrecic ten trzpien i wszystko wrocilo do normy.. odkrec akumulator , pompe hamulcowa i zobaczysz z serwa wystajacy tzpiwn wkrec go o dwa obroty i po robocie. ja naweet przewodow od pompy nie odkrecalem. tyle sie odchylila

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Anzelmo
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2,0 JTDM2 170KM
    Postów
    109

    Domyślnie

    Dzięki solaris2007
    Napisz mi jeszcze czy trzpień, o którym piszesz to ten sam który wchodzi do kabiny i łączy się z pedałem hamulca?
    Czy regulacja, o której piszesz spowoduje podniesienie pedału hamulca, bo u mnie jest już podniesiony na maksa i chciałem go raczej opuścić.
    A czy jest możliwość regulacji trzpienia serwa (połączonego z pedałem hamulca) poprzez wykręcanie/wkręcanie tego trzpienia od strony pedału hamulca?

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar solaris2007
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Polska
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1,9JTDM (150KM) 2005r.
    Postów
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anzelmo Zobacz post
    Dzięki solaris2007
    Napisz mi jeszcze czy trzpień, o którym piszesz to ten sam który wchodzi do kabiny i łączy się z pedałem hamulca?
    Czy regulacja, o której piszesz spowoduje podniesienie pedału hamulca, bo u mnie jest już podniesiony na maksa i chciałem go raczej opuścić.
    A czy jest możliwość regulacji trzpienia serwa (połączonego z pedałem hamulca) poprzez wykręcanie/wkręcanie tego trzpienia od strony pedału hamulca?
    U mnie pedal zostal na takiej samej wysokosci tylko, przedtem wystarczylo go tylko milimetr dotknac i juz auto hamowalo dosc mocno. Teraz pedal lapie troche pozniej i delikatniej. Idzie teraz lekko hamowac przedtem bylo to bardzo ciezko wykonac. Takze jak wkrecisz o dwa obroty ten trzpien to pedal bedzie troche glebniej wpadal nim zacznie hamowac. u mnie na tym trzpieniu bylo widac ze sie wykrecil. tylko jestem ciekawy dlaczego. W kazdym razie chyba rok juz jezdze po minimalnym wkreceniu go i zadnych objawow niepokojacych nie mam. Hamuje perfekcyjnie Od strony pedalu hamulca nie ma mozliwosci wkrecenia go. Musisz zdjac pompe hamulcowa czyli dwie sruby odkrecic. Nawet nie musisz plynu hamulcowego spuszczac tyle odegniesz zeby trzpien wkrecic. chociaz dojscie nie ciekawe troche.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Anzelmo
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2,0 JTDM2 170KM
    Postów
    109

    Domyślnie

    Czy tą nakrętkę na trzpieniu da się dokręcić ręcznie czy trzeba kluczem? Rozumiem, że ten trzpień nie wystaje poza obudowę serwa tylko jest głęboko w otworze. W tym otworze serwa trzpień styka się z tłokiem pompy hamulcowej i jest zakończony taką kulistą nakrętką (przynajmniej tak wywnioskowałem ze zdjęć, które znalazłem w internecie). Dojścia tam za bardzo nie ma i boję się, że ciężko będzie rozłączyć serwo z pompą na tyle żeby włożyć rękę (bądź klucz) między te dwa elementy.
    W sobotę będę z tym walczył. Oczywiście poinformuję o rezultatach.
    Chciałem jeszcze zdemontować z serwa zawór zwrotny i go przeczyścić. Nie wiem tylko czy on jest w złączce, w której przewód podciśnienia łączy się z serwem. Jak go odłączyć, może ma ktoś jakiś sposób ??
    Jeśli byłyby jakieś przydatne sugestie od forumowiczów to poproszę
    Jeszcze raz wielkie dzięki.
    Pozdrawiam

  6. #6
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar solaris2007
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Polska
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1,9JTDM (150KM) 2005r.
    Postów
    331

    Domyślnie

    Ręcznie się nie da dokręcić, trzeba kluczem. Ja po odkręceniu pompy hamulcowej wcisnąłem pedał hamulca do końca podparłem go kijem żeby się nie cofał. Dzięki temu trzpień będzie bardziej nawierzchu i wtedy go wkręciłem. No i fakt że nie każdym kluczem tam szło podejść. Ogólnie to chyba w 2h się na spokojnie wyrobiłem łącznie z szukaniem klucza

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar Anzelmo
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2,0 JTDM2 170KM
    Postów
    109

    Domyślnie

    Wczoraj udało mi się usunąć usterkę:-) Była to niestety droga przez mękę. Zapieczona śruba przy serwie zajęła mi cztery godziny, pomęczyłem sie również ze śrubą regulacyjną trzpienia. Tak wiec cała operacja pochłonęła ponad 10 godz. U mnie na trzpieniu serwa była możliwość dokręcenia tej śruby regulacyjnej o maksymalnie 7mm. Nie chciałem ryzykować i dokręciłem ja do końca. Chciałem żeby był wyczuwalny mały luz miedzy pompą a końcem trzpienia. Jednak trochę chyba przesadziłem bo teraz dosyć nisko bierze hamulec. Wystąpił również problem z czujnikiem światła stop, który stawia duży opór no i nie włącza się czujnik przy odpuszczaniu pedału. Ale źle nie jest.
    Wielkie dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Anzelmo ; 27-05-2013 o 09:55

  8. #8
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar solaris2007
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Polska
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 1,9JTDM (150KM) 2005r.
    Postów
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anzelmo Zobacz post
    Wczoraj udało mi się usunąć usterkę:-) Była to niestety droga przez mękę. Zapieczona śruba przy serwie zajęła mi cztery godziny, pomęczyłem sie również ze śrubą regulacyjną trzpienia. Tak wiec cała operacja pochłonęła ponad 10 godz. U mnie na trzpieniu serwa była możliwość dokręcenia tej śruby regulacyjnej o maksymalnie 7mm. Nie chciałem ryzykować i dokręciłem ja do końca. Chciałem żeby był wyczuwalny mały luz miedzy pompą a końcem trzpienia. Jednak trochę chyba przesadziłem bo teraz dosyć nisko bierze hamulec. Wystąpił również problem z czujnikiem światła stop, który stawia duży opór no i nie włącza się czujnik przy odpuszczaniu pedału. Ale źle nie jest.
    Wielkie dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
    Wedlug mnie za duzo wkreciles. dobrze byloby troszke wykrecic. Co do czujnika to prawdopodobnie probowales podniesc na sile pedal hamulca do gory i przestawil Ci sie trzpien w tym czujniku. Czujnik stopu jest rozbieralny i jest w nim regulacja. Takze zobacz do niego. Albo wcisnij lekko pedal hamulca i kombinerkami z wyczuciem wyciagnij ten bialy trzpien z czujnika. Potem odpusc pedal hamulca i niech wracajac ustawi w żadane mniejsce trzpien.

  9. #9
    Użytkownik Ogier Avatar Czarnecki
    Dołączył
    03 2012
    Auto
    AR 156 2.4 JTDm 20V 175KM 2005r.
    Postów
    174

    Domyślnie

    Ja również mam problem z trzymającymi hamulcami... Jakiś czas temu pisałem swój temat i już planowałem podmienić pompę ABS

    Hamulce delikatnie trzymają... Jak są wysokie temperatury i trochę pojeżdżę Alfiną to czuję jak od czasu do czasu hamulce łapią przy danych sytuacjach. Np. przy dojeżdżaniu do świateł i lekkim wzniesieniu czuć jak ewidentnie przy dojeżdżaniu auto się toczy i w końcowej fazie tak jakby nagle staje. Nacisnę, tak pyknę pedał hamulca i hamulce puszczają, a auto zaczyna się delikatnie staczać. Tak samo nieraz w czasie jazdy pedał hamulca łapie od samej góry wtedy wiem, że trzymały, bo normalnie łapie po pewnym wciśnięciu. Ciężko sprawdzić które koła trzymają, bo raz to występuje, a raz nie... Tak jak wspomniałem zaciski z przodu zregenerowane, wyczyszczone i przesmarowane. Czy to może mieć związek z problemem nr 1? A może pompa hamulcowa lub serwo powoli się kończy i tłoczki nie wracają? Może pompa ABS coś świruje? Co w pierwszej kolejności wymienić? Jak sprawdzić i wyeliminować poszczególne elementy?

    Read more: http://www.forum.alfaholicy.org/156/...#ixzz2UXnVYuQU
    Jak będzie ktoś z Was działał z tą śrubą regulacyjną to poróbcie zdjęcia co i jak i wrzućcie proszę, żeby było widać na ile ma być wkręcona itp. Jak będzie ładna pogoda to podłubię.
    Ostatnio edytowane przez Czarnecki ; 28-05-2013 o 02:05

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar Anzelmo
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta 2,0 JTDM2 170KM
    Postów
    109

    Domyślnie

    Ja już jestem po robocie i niestety zdjęć żadnych nie robiłem.
    Robota jest dość prosta ale jeśli zapiecze Ci się jakaś śruba (tak jak mi) to masakra. Może przygotuj WD40, ja muszę sobie kupić chociaż nie do końca wierzę w jego skuteczność.
    Generalnie to powinieneś zacząć do wyjęcia zaworu zwrotnego (który jest na końcu przewodu podciśnieniowego podłączony z serwem). Nie próbuj tylko rozłączać tego przewodu podciśnieniowego na trójniku (jest niestety nierozbieralny). U mnie w 156 JDTm przewód jest czarny, w środku plastikowy, a z zewnątrz pokryty gumą. Ja dopiero się przekonałem jak na siłę przy użyciu noża zdjąłem z trójnika ten przewód (inaczej się nie dało) i uszkodziłem go. Później musiałem obciąć końcówkę, rozgrzewać pod palnikiem i powiększać średnicę tej rurki żeby weszła na trójnik. Bez wprawy to ciężka praca - mi zajęła chyba ze 2 godziny aż znalazłem sposób
    Zawór zwrotny jest w kolanku które wchodzi na ścisk do serwa. Wyciągasz go na siłę ale dopiero jak na wyłączonym silniku pociśniesz kilka razy na pedał hamulca aż stwardnieje (inaczej może duże podciśnienie nie pozwoli Ci wyciągnąć tego zaworu. Ja tego nie wiedziałem i narobiłem sobie dodatkowej roboty.
    Bez podłączonego przewodu podciśnienia na którym jest zawór zwrotny serwo nie będzie działać. I właśnie o to chodzi żeby sprawdzić czy będziesz dalej miał problem z blokującymi hamulcami. Tylko pamiętaj bez wspomagania hamulców skuteczność hamowania jest znikoma.

    Jeśli stwierdzisz, że bez wspomagania hamulce zaczęły odbijać i nic nie stawia oporu to będziesz miał prawdopodobnie to co ja czyli za długi trzpień serwa. Ale sprawdź wcześniej czy blokuje Ci wszystkie koła. Jeśli tylko z jednym kołem masz problemy to szukaj gdzie indziej przyczyny usterki. U mnie po 10km przejażdżki felgi z przodu parzyły, a z tyłu były tylko trochę mniej nagrzane.

    Serwo będziesz miał dokładnie pod zbiorniczkiem płynu hamulcowego. Musisz wyjąć akumulator, odkręcić metalową podstawę pod akumulatorem, wypiąć ze skrzynki bezpieczników przy akumulatorze 4 przekaźniki. I masz dostęp do pompy hamulcowej. 2 nakrętki 13 odkręcisz bez problemu dobrym kluczem nasadowym z grzechotką. I wtedy u mnie pojawił się problem. Pompa nie chciała odejść od serwa (zapiekła się na jednej śrubie). Jak uda Ci się z tym uporać to wyciągasz pompę, odsuwasz na bok (jest na elastycznych przewodach) tak żeby nie przeszkadzała. Następnie wciskasz hamulec do dechy i wychodzi z serwa trzpień. Klucz 7 nasadowy nie wystarczy ponieważ u mnie trzeba było mocno przytrzymać trzpień.
    Wkręć 2 obroty jak pisał solaris2007 i powinno byc dobrze. Ja przesadziłem wkręcając ok 7mm ten trzpień (ale u mnie hamulce się mocno blokowały).

    W innym temacie pod linkiem: http://www.forum.alfaholicy.org/156/...bo_hamuje.html poprosiłem o podanie wielkości luzu między popychaczem a tłokiem pompy.

    Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. Serwo od hamulców - wymiana
    Utworzone przez kudlacinka w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-08-2012, 11:31
  2. [159] Trzymanie boczne fotela
    Utworzone przez FISHA159JTDM w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 04-04-2012, 08:37
  3. [146] Nie działa serwo hamulców po wymianie głowicy
    Utworzone przez stachchu w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-07-2011, 08:51
  4. [146] Serwo hamulców
    Utworzone przez piotr_c w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 12-11-2010, 14:00
  5. Serwo Hamulców rozmiar 8'+9' co to oznacza??
    Utworzone przez Integralle w dziale 166
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15-05-2010, 20:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory