Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: 2.4JTD 150KM - problem z turbo i pracą sztangi ( brak mocy poniżej 2500rpm )

  1. #1
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar minciu
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Bolesławiec
    Auto
    156 2.4JTD 2002r 150KM CF3
    Postów
    469

    Domyślnie 2.4JTD 150KM - problem z turbo i pracą sztangi ( brak mocy poniżej 2500rpm )

    Mam problem z niedoładowaniem silnika, Czyli np oczekiwana wartość ciśnienia 1400mbar a mam 1100mbar ( na biegu jałowym przy około 2000rpm)


    Podczas jazdy objawia się to ewidentnym brakiem mocy do 2500rpm.




    Sprawdziłem pracę sztangi i niestety nie cofa się ona o własnych siłach do samego końca na biegu jałowym. Brakuje jej 2-3mm. Można ją dociągnąć ręcznie np śrubokrętem. Sytuacja poprawia się wówczas na jedno przyspieszenie auta. Co ciekawe pomijając elektro zawór sterujący podciśnienie turbo, po podpięciu podciśnienia bezpośrednio do gruszki cofa się ona do końca. Oczywiście na cofniętej gruszce wpiętej na krótko do podciśnienia, oczekiwane i uzyskiwane ciśnienie przy niskich obrotach pokrywa się idealnie. Podczas jazdy do 2500rpm samochód jest bardzo dynamiczny. Dalej oczywiście nie sprawdzałem, żeby nie przeładować silnika.


    Czy elektrozawór podciśniania powinien całe podciśnienie wytworzone przed zaworem puścić bezpośrednio na gruszkę turbo? Czy robi to tylko do jakiejś wartości, redukując maksymalną wartość podciśniania trafiającą na gruszkę?


    Turbina dla przypomnienia jest sterowana podciśnieniem w jedną stronę, a w drugą odbija chyba jakaś sprężyna.


    Mam oczywiście szereg podejrzanych i zacząłemi powoli eliminować:


    - Elektrozawór sterujący podciśnieniem - wymieniony na NOWY oryginalny - 270zl poprawy brak.


    - Nieszczelność na wężu podciśnienia elektrozawór - gruszka turbo - Wyeliminowany ponieważ gruszka podpięta na krótko do akumulatora podciśnienia chowa się do końca.


    - Nieszczelność na wężu podciśnienia elektrozawór - akumulator podcisnenia - planuję wymienić


    - Źle wyregulowana sztanga


    - Delikatnie zapieczona geometria turbiny


    - Źle wyregulowana sprężyna odciągająca sztangę - nie wiem czy wogóle posiada jakąś regulację


    - Uszkodzona gruszka - raczej odpada bo na krótko wpięta w akumulator działa OK


    - Uszkodzona turbina - raczej odpada bo z gruszką wpiętą na krótko dmucha aż miło


    Proszę podpowiedzcie mi jak to widzicie i czy może miał już ktoś podobny problem?
    DolnySlask - Boleslawiec. Zgorzelec. Jelenia Gora

    Chetnie Pomoge w zakresie:
    AlfaDiag FiatEcuScan MultiEcuScan - diagnostyka
    MPPS KWP2000 Galletto - zgrywanie map paliwa
    STAG KME - instalacje LPG

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Chrzanów
    Auto
    alfa romeo 156 2.4 jtd 2001r- była, bravo 2.0 multijet- jest
    Postów
    244

    Domyślnie

    Musisz mieć nieszczelność między akumulatorem podciśnienia a overbostem. Sprawdź dobrze wężyk za silnikiem, ja właśnie tam miałem przetarty.

    Wysyłane z mojego LT18i za pomocą Tapatalk 2

  3. #3
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar jankes1979
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    GOSTYŃ
    Auto
    Alfa 159 1.9 JTDm 150KM+Fiat Idea 1.3 jtdm,FURA ŻONY;-)
    Postów
    372

    Domyślnie

    wymień całe prowadzenie podciśnienia od akumulatora do samej gruchy i powinno być ok,u mnie akurat był uszkodzony wężyk overboost-gruszka,wymiana załatwiła sprawę i turbo hula aż miło

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar minciu
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Bolesławiec
    Auto
    156 2.4JTD 2002r 150KM CF3
    Postów
    469

    Domyślnie

    Dziekuję za porady,

    Wczoraj czyściłem Turbinę. Przez EGR wlewałęm do niej po kolei płyn do czyszczenia gaźników, płyn do czyszczenia kominów, naftę i benzynę ekstrakcyjną. Oczywiście odkręciłem wydech od strony gorącej żeby mógł cały syf wypływać. Kierownica po tym zabiegu chodziła lżej i bez zacięć. Czyli można wyczyścić turbinę bez jej rozbierania.

    Niestety moc na niskich obrotach nie wróciła. Męczyłem też te wężyki podciśnienia bez skutku.

    Ostatecznie wyszło, że miałem podgięty uchwyt od gruszki. Sztanga była odciągana na bok. Wyprostowałem ją sprawdzając wskazania w komputerze ciśnienia doładowania tak aby pokryły się z oczekiwanymi i już jest OK. Albo ktoś kiedyś uderzył w ten uchwyt albo to jakiś bonus po kolizji auta w przeszłości. Może ktoś będzie miał podobny problem jak ja więc piszę co znalazłem..


    ps. Sztanga na biegu jałowym jest wciągana przez gruszkę w 75%. Tak jak podaje MultiEcuScan. Podpinając gruszkę bezpośrednio do akumulatora podciśnienia sztanga jest wciągana mocniej, czyli pewnie na 100%.

    pss. Mam do odsprzedania nowy oryginalny na gwarancji zawór overbost Można powiedzieć, że został podłączony jedynie w celu sprawdzenia.
    DolnySlask - Boleslawiec. Zgorzelec. Jelenia Gora

    Chetnie Pomoge w zakresie:
    AlfaDiag FiatEcuScan MultiEcuScan - diagnostyka
    MPPS KWP2000 Galletto - zgrywanie map paliwa
    STAG KME - instalacje LPG

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar piorkum
    Dołączył
    03 2012
    Mieszka w
    Pilzno
    Auto
    Alfa Romeo 159Ti 2.4, ALFA ROMEO GTV 2.O 1987
    Postów
    60

    Domyślnie

    a ile djengow za niego chcialbys

Podobne wątki

  1. [156 1.9JTD 16V] Brak mocy poniżej 2 tys
    Utworzone przez marekalfa w dziale 156
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 29-12-2015, 13:31
  2. 2.4JTD 150KM CF3 Bierze olej - Turbo ?
    Utworzone przez KaaC w dziale 166
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 22-07-2014, 09:35
  3. brak dynamiki do 2500rpm
    Utworzone przez Cater3 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-03-2012, 22:04
  4. Alfa Romeo 147 1.9 jtd 140km Problem z Turbo / brak mocy.
    Utworzone przez Sesques w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-09-2011, 08:38
  5. [155] brak mocy poniżej 3 tys. obr/min
    Utworzone przez mad75 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 12-07-2009, 20:40

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory