Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: szarpanie/zryw przy ruszaniu selespeed

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Kolbuszowa
    Auto
    Alfa Romeo 156 TS SW Selespeed
    Postów
    8

    Domyślnie szarpanie/zryw przy ruszaniu selespeed

    Witam, na wstępie pozdrawiam wszystkich alfacholików. Mam jak mi się wydaje dość odosobniony problem z selespeedem. Posiadam Alfa Romeo 156 2.0 TS Selespeed 2000r.

    Skrzynia i sprzęgło fajnie płynnie, bez żadnego zacinania się działa do czasu osiągnięcia wyższej temperatury. Sprawy które zwróciły moją uwagę to występujące czasem dość wysokie obroty na postoju. Silnik temperaturę ma wysoką właściwą (nawet po załączeniu się już wentylatora), obroty po

    dodaniu gazu spadają powoli do jakichś 1250. Silnik odpala lekko bez problemu po niedługiej chwili można ruszyć bez wahania. Czasem przy zimnym silniku pojawia się coś podobnego jak te problemy z którymi piszę poniżej. Podobnego bo zrywu praktycznie brak, jedynie przy ruszaniu zasprzęglanie zaczyna się od takich jakby "prób" i po nieco bardziej zdecydowanym dodaniu gazu zadziała płynnie i jazda. Błędów jeśli chodzi o marchewę nie było i odpukać brak.
    Co do samej skrzyni odcinek typu 35km w temperaturze powietrza min. 20 stopni jest wystarczający żeby zaczęło zrywać przy ruszaniu. Późniejsza jazda "po mieście" wzmaga efekt do pewnego stałego maximum i tak już w ruchu miejskim zostaje. Dzięki ruszaniu z ręcznego te szarpnięcia są nieco mniej odczuwalne i auto tak nie podskakuje ale to nie wyjście z sytuacji. Po wyjeździe z miasta po około 5-7 km problem się minimalizuje, ale w postoju równie szybko wraca. Efekt jest najbardziej odczuwalny przy ruszaniu, choć dalsze zmiany biegów nie przebiegają tak płynnie jak przy niższych temperaturach układu silnik/skrzynia lub krótszych odcinkach. Np. Jadąc na odcinku około 10-15 km redukcja w CITY jak i manualna przebiega dość krótko i jest płynnie zsynchronizowana z obrotami. Jadąc w momencie gdy szarpanie jest już mocne zmiany biegów 2-3-4-5 przebiegają w dość specyficzny sposób. Po wysprzęgleniu i zmianie biegu przez selespeeda, podnoszą się nieco obroty silnik powiedzmy ma zamiar przyspieszać/ma ciąg a sprzęgło jest jeszcze niezamknięte. W tym momencie zapsrzęgla i jest nieco po fakcie, bo choć na wyższych przełożeniach moc rozkłada się nieco inaczej i nie szarpie tak mocno jak na 1, płynnie to nie jest. Wycieków czy tego typu zmian nie zaobserwowałem. Pompa pracuje równo miarowo i dość krótko, mam jednak zastrzeżenia co do oleju w selespeed jest czerwony.

    Prawdopodobnie ktoś wymienił go na jakiś 4matic czy coś w ten deseń, zastanawiam się czy jest znacząca różnica w oleju tego typu a tutelką. Nawet nie w kwestii wpływu na elementy uszczelniające, tylko czy ktoś nie zdecydował na to działanie bo wybierak zaczynał szwankować lub tracić ciśnienie a lepkość owego zamiennika spowodowała chwilową poprawę w działaniu. Jednak to bardziej moja obawa po zakupie alfy niż realna sytuacja.


    Jeśli chodzi o przykład mogę przytoczyć moją ostatnią trasę do Rzeszowa, w mieście wyraźne szarpanie jednak po wyjechaniu troszkę przyspieszyłem. Bez city kręciłem na max i przy 7000 sama zmienia bieg na kolejny i tak poleciałem przez pewien leśny odcinek. Silnik pracował dość mocno jednak mimo tego układ schłodził się na tyle, że po przyjeździe na miejsce szarpania zero, 1 i R delikatne ruszanie na poziomym terenie bez problemu. Trzeba dodać, że zanim dojechałem było kilka zmian biegów, oraz same próby/zmiany biegów pod domem selespeed pracował i ciśnienie pompka utrzymywała raczej właściwe bo problemów żadnych. Pogadaliśmy trochę bo około 30 min wsiadam w auto start i już szarpanie zaczynało wychodzić na "wierzch". Wyraźnie temperatura działa na niekorzyść.

    Mam jeszcze na uwadze temat wariatora zastanawiam się czy czasem się nie wiesza, bo przy przyspieszaniu jest 2-3 takie miejsca że ciąg wzrasta i przez chwilę maleje i później znów w górę. Czasem słychać charakterystyczny metaliczny (można powiedzieć coś jakby krótkie, metalowe o dużej twardości) dźwięk od silnika, jest tak przez pewien krótki czas w momencie przyspieszania. Jednak przy ruszaniu to nie powinno być problemem.



    Jeśli chciało się komuś przeczytać opis mojego problemu i ma jakiś pomysł to proszę o pomoc.

    Pozdrawiam lukas



  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Abram
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Kamionna
    Auto
    156 Crosswagon Q4
    Postów
    64

    Domyślnie

    Widzę, że masz podobny problem do mojego U mnie jak silnik pracuje równo to biegi wchodzą ładnie i rusza płynnie a jak silnik się zagrzeje, to szarpie. Jest to zrozumiałe, bo selespeed mierzy obroty między silnikiem a skrzynią i odpowiednio puszcza sprzęgło. Natomiast jak silnik chodzi nie równo, to się gubi i zmiany biegów, czy ruszanie jest miej precyzyjne. Tak więc pierwsze co trzeba zrobić, to wyleczyć Alfę ze skaczących obrotów. Tak przynajmniej mi się wydaje A odnośnie łapania wysokich obrotów, to podejrzewam zaworek na odmie, myślę, że w tym tygodniu to ogarnę i powiem jakie efekty. Natomiast co do oleju do selespeeda, to ja mam zalany Mobil ATF 320 dextron III jest czerwony i sprawuje się dobrze, ale ogólnie uwarza się, że powinien być tylko tutela speed cs.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Kolbuszowa
    Auto
    Alfa Romeo 156 TS SW Selespeed
    Postów
    8

    Domyślnie

    hmm w takim układzie zakres poszukiwań nieco się poszerza ... problem z nierówną pracą występuje również przy zimnym silniku gdzie mocy praktycznie brak i chęci wejścia na obroty też są małe, ale po kilku minutach znacznie wzrastają W takim układzie trzeba odświeżyć wszystko to co już dawno nie było rozbierane i światła dziennego prawdopodobnie od nowości nie widziało. Pierwszy właściciel dbał o nią bardzo jednak kolejny jak się okazuje jedynie jeździł ... Teraz moja kolej na działanie, jak tylko zaobserwuję jakieś zmiany po czyszczeniu lub wymianie oleju na tutelke będę pisał. Dzięki za podpowiedzi będę działał na dniach z odmą.

    pozdrowienia

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Abram
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Kamionna
    Auto
    156 Crosswagon Q4
    Postów
    64

    Domyślnie

    Jak czytam co się dzieje z Twoim samochodem, to mam wrażenie, że mówimy o tym samym samochodzie U mnie też jak jest zimny to co prawda na wolnych obrotach chodzi w miarę równo, ale szarpie jak się odjeżdża i do 3 tyś brak mocy Tak więc odma do sprawdzenia, podejrzewam jeszcze przepływkę i piszemy co pomogło

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Kolbuszowa
    Auto
    Alfa Romeo 156 TS SW Selespeed
    Postów
    8

    Domyślnie

    U mnie puki co zmian nie widać, muszę złożyć do końca drugie auto to rozkręcę alfe bo czasu brak Taka ciekawostka i pytanie jak u Ciebie z uszczelkami na rancie wzdłuż dachu. Wiesz ta pierwsza która uszczelnia drzwi od lusterka po klapę bagażnika oczywiście jeśli masz sportwagon...

    pozdrawiam

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Kolbuszowa
    Auto
    Alfa Romeo 156 TS SW Selespeed
    Postów
    8

    Domyślnie

    hello jak mijają km, coś może działałeś w temacie skrzyni ?

    pozdrowienia

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Abram
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Kamionna
    Auto
    156 Crosswagon Q4
    Postów
    64

    Domyślnie

    Totalnie nic nie robiłem ze skrzynią. Sprawdzam tylko błędy na kompie co jakiś czas i czasem mam błąd z biegami 0 i 1 ale nie wiem o co chodzi, bo w jeździe nie zaobserwowałem nic złego. Natomiast falowanie obrotów to inny temat i chyba nie chce mi się z tym walczyć, bo to walka z wiatrakami
    Ogólnie selespeed to najmniej psująca się rzecz w Alfie, tak przynajmniej moim zdaniem
    A co do uszczelek, to sorki, ale nie widziałem tego zapytanie, o co dokładniej chodziło??

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biala
    Auto
    Alfa Giulietta Veloce - biała :-)
    Postów
    245

    Domyślnie

    Panowie, jeśli macie szarpanie na ciepłym, to prawdopodobnie winny jest elektrozawór EV1. Tak przynajmniej leczyli ten problem goście z alfaowner.com

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    DOA / EP
    Auto
    156 2.0 TS
    Postów
    175

    Domyślnie

    Nie chce sie wtracac, ale czy czasem nie chodzi o EV0, czyli ten sterujacy praca sprzegla? To by wyjasnialo szarpanie. EV1 Steruje wybieraniem biegow - w razie awarii bylyby problemy z wrzucaniem niektorych biegow.

    Edit:
    Kolega w temacie http://www.forum.alfaholicy.org/147/...selespeed.html mial problem wlasnie z szarpaniem na cieplym.
    Ostatnio edytowane przez radek-j ; 10-01-2014 o 00:38

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Kolbuszowa
    Auto
    Alfa Romeo 156 TS SW Selespeed
    Postów
    8

    Domyślnie

    Witam! Wiem ze po dość sporym czasie ale... Dzięki za podpowiedź, moje auto stało dłuższą chwilę pod moją nieobecność i wylaczylem sie z tematu. U mnie jest on wciąż aktualny. Z tego co zauważyłem teraz po kalibracji luzu na śrubie wysprzęglika, odpowietrzeniu, i teście akceleracyjnym praca nie jest dalej prawidłowa. Czasem jest lepiej czasem gorzej. Czasem sprzęgło ciągnie czasem mimo temp. działa w granicy normy. Jest kilka względnych parametrów tj. stara tutela, temperatura układu i zużycie elementów jak np. wspomniany zawór. Będę drążył temat aż sytuację wyjaśnię do końca bo selespeed to świetna konstrukcja. 156 00' mam trzeci rok i muszę powiedzieć ze błędy jakie pokazała to można na palcach jednej ręki policzyć. Bardzo jestem zadowolony z auta. A obecna sytuacja to wynik serwisu przez jednego ze słynnych naprawiaczy AR i eksploatacji poprzedniego wlasciciela.

    Pozdrawiam, szerokości przyczepności.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-05-2013, 22:05
  2. Szarpanie przy ruszaniu
    Utworzone przez badylija w dziale 147
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 04-02-2013, 15:16
  3. 2.4 jtd szarpanie przy ruszaniu...
    Utworzone przez mati91lbn w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 22-11-2011, 19:30
  4. [146] Szarpanie przy ruszaniu
    Utworzone przez autista146 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 15-11-2010, 17:59
  5. [145] Szarpanie przy ruszaniu
    Utworzone przez Wit w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 20-05-2010, 22:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory