Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Temperatura silnika na postoju gwałtownie rośnie - po przekładce silnika

  1. #1
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar dyymianek
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Radomsko
    Auto
    Alfa 156 FL SW 1.9 JTD 115KM@140KM
    Postów
    106

    Domyślnie Temperatura silnika na postoju gwałtownie rośnie - po przekładce silnika

    Witam
    Zmieniałem wczoraj silnik w swojej AR 156 1.9 JTD, silnik pochodzi od Fiata Stilo. Po przekładce wszystko jest w jak najlepszym porządku poza dziwnym zachowaniem temperatury silnika. Podczas jazdy, nawet gwałtownej utrzymuje ładnie temp 90st natomiast jak się zatrzymam to temperatura gwałtownie rośnie do około 110st. Dopiero wtedy włącza się wentylator na kilka sekund i schładza silnik do około 95-100st - rusze i przejadę kilka metrów to temp znowu spada sobie do 90st.
    Cały osprzęt w silniku został od mojej AR 156 (termostat, który jest prawie nowy i przed wymianą silnika chodził prawidłowo), w silniku od Stilo poza gołym słupem zostały czujniki - czy jest możliwe, aby czujnik od temp przekłamywał wskazania lub powodował, że wentylator załącza się dopiero przy 110st? Gdzie znajduje się czujnik od temperatury, abym mógł przerzucić sobie ze starego silnika? Może w tym jest problem?

    Drugim problemem jest trochę dziwny dźwięk wydobywający się na wysokich obrotach. Taki trochę basowy dźwięk po przekroczeniu 2tyś obr. Mechanik mówił, że może to być od filtra powietrza (obudowa filtra jest trochę luźna) i zalecił wymianę filtra i poskręcanie obudowy.
    Nagrałem filmik na którym słychać ten dźwięk chociaż nie został on idealnie uchwycony, na żywo brzmi troszkę inaczej. Na wolnych obrotach silnik jest bardzo cichutki tylko dostaje takiego basu na wyższych obrotach.

  2. #2
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar gekeer
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Biała Podlaska / Warszawa
    Auto
    156 jtd 8v 2002r. fl wnętrza
    Postów
    127

    Domyślnie

    Jeśli przełożyłeś termostat to przełożyłeś również czujnik temperatury Jest on wkręcony w obudowę termostatu, doskonale widać to na zdjęciu.
    Możliwe że pierwszy bieg wentylatora nie działa. Najłatwiej sprawdzić to podłączając do kompa. Sprawdź też rezystor wentylatora chłodnicy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	i-termostat-alfa-romeo-147-1-9-jtd.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	96.2 KB
ID:	103685

  3. #3
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar dyymianek
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Radomsko
    Auto
    Alfa 156 FL SW 1.9 JTD 115KM@140KM
    Postów
    106

    Domyślnie

    No tak właśnie mi się wydawało, że czujnik temperatury znajduje się w termostacie. Za chwilkę idę właśnie z komputerem i sprawdzę biegi wentylatora i wygląda mi to właśnie tak jakby pierwszy nie działał bo załącza się dopiero przy 110st i ładnie schładza. Co w przypadku jak pierwszy bieg nie działa? Zakładając, że zmieniałem silnik mogło coś zostać źle podłączone?

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar gekeer
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Biała Podlaska / Warszawa
    Auto
    156 jtd 8v 2002r. fl wnętrza
    Postów
    127

    Domyślnie

    Połączenia przy rezystorze wentylatora chłodnicy, przekaźnik pierwszego biegu, uszkodzony sam rezystor.

  5. #5
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar dyymianek
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Radomsko
    Auto
    Alfa 156 FL SW 1.9 JTD 115KM@140KM
    Postów
    106

    Domyślnie

    Zrobiłem test wentylatorów i pierwszy się nie załącza, drugi działa prawidłowo. Sprawdzałem wtyczki w wentylatorze, wpięte prawidłowo, słychać jak załączają się oba przekaźniki od obu wentylatorów.
    Gdzie znajduje się rezystor wentylatora?

    Jak ruszyłem przekaźnik to pojawił się kolejny problem, ponieważ wyskoczył mi na ekranie błąd "VDC system failure" i po podłączeniu komputera błąd "P1612 - Sterowanie przekaźnika podgrzewacza filtra paliwa". Wpiąłem bezpiecznik ponownie i błąd z ekranu zniknął natomiast nie da się wykasować tego błędu P1612, ponieważ od razu po skasowaniu pojawia się ponownie.

  6. #6
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar gekeer
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Biała Podlaska / Warszawa
    Auto
    156 jtd 8v 2002r. fl wnętrza
    Postów
    127

    Domyślnie

    W tym temacie masz lokalizację rezystora i jak on wygląda:
    http://www.forum.alfaholicy.org/156/...nie_rusza.html

    Odnośnie błędu, przeczyść dokładnie wszystkie styki przekaźników i spróbuj ponownie

  7. #7
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar dyymianek
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Radomsko
    Auto
    Alfa 156 FL SW 1.9 JTD 115KM@140KM
    Postów
    106

    Domyślnie

    Ok dzięki, w wolnej chwili przyjrzę się temu rezystorowi, zostaje jeszcze problem dziwnego dźwięku silnika. Czy jest to możliwe, że przez filtr powietrza będzie wydobywał się taki basowy pogłos? Niby mam luźną obudowę od filtra, ale po przytrzymaniu ją ręką dźwięk nadal jest więc to nie to.

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar szkodnik
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Radom,okolice
    Auto
    była 156:)jest GT Q2
    Postów
    1,551

    Domyślnie

    moze na wydechu taki bas,a rezystor chłodnicy jest taki zielony ceramika taka,umnie jak zmieniałem to ceramiki niebyło tylko druciki co pod ceramiką byłyna 99% to to

  9. #9
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar dyymianek
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Radomsko
    Auto
    Alfa 156 FL SW 1.9 JTD 115KM@140KM
    Postów
    106

    Domyślnie

    No też właśnie zacząłem się zastanawiać nad wydechem, może coś źle przykręcone przy przekładce silnika. Bo słychać go momentami jak takie V6

    No i tak jak mówiliście winny grzania samochodu jest rezystor. Początkowo został zlutowany, ale niedokładnie bo raz działa wentylator na 1 biegu, a raz nie więc jest jeszcze do poprawy. A co lepsze z ciekawości podłączyłem komputer pod drugą AR, żeby sprawdzić jak tam działa na pierwszym biegu i co się okazało to tam też nie działa czyli w obu AR mam uszkodzone rezystory Czyżby jakaś powszechna usterka czy taki zbieg okoliczności?
    Ostatnio edytowane przez dyymianek ; 01-08-2013 o 18:52

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar peenbe
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Glatz
    Auto
    AR 159 1.9 JTD M-Jet 16V 150KM & AR 156 1.9 JTD M-Jet 16V 140KM
    Postów
    699

    Domyślnie

    A powiedzcie mi jedna rzecz. Bo są dwa rezystory na chodznicy ,jeden na gorze drugi na dole, czy kazdy z nich odpowiada tylko za jedne bieg wentylatora ,np ten na gorze odpowiada za 1-szy bieg ,a ten na dole za 2gi ? Czy jesli jeden z nich bylby uszkodzony i powiedzmy ze wtedy nie dziala 1-szy bieg i zamianie go na ten dolny ,to czy nie bedzie wtedy dziala 2-gi bieg ,czy to nie ma znaczenia i jesli jedne z nich jest uszkodzony to nie dziala jeden z biegow wentylatora ?

Podobne wątki

  1. Brak ogrzewania podczas postoju silnika.
    Utworzone przez maniek6600 w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 17-10-2015, 20:57
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-08-2015, 14:03
  3. Temperatura silnika na postoju spada.....
    Utworzone przez alli33 w dziale 156
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 18-02-2012, 20:04
  4. [MiTo] Co myślicie o przekładce silnika?
    Utworzone przez volgin87 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 27-08-2010, 20:45
  5. Temperatura rośnie...
    Utworzone przez Gregu155 w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-01-2010, 22:35

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory