Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Jak napiąć napinacz

  1. #1
    tomkap
    Gość

    Domyślnie Jak napiąć napinacz

    Zdjąłem dzisiaj osłonę rozrządu przy okazji wymiany pompy wspomagania (cały dzień męki przy wymianie a była dobra) i pasek był całkiem luzno.Męczyłem się długo i nie mogę sobie poradzić. Jak napnę i jest dobrze to po odpaleni silnika nadal pasek się poluzowuje i tak cięgle.Ta wskazówka za kołem unosi się do góry. Może wie ktoś jak go sie napian bez specjalnego klucza.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,598

    Domyślnie

    No bez specjalnego klucza (tzw pazurków teściowej) to ciężko
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  3. #3
    Joseph
    Gość

    Domyślnie

    Dwa wkręty o srednicy pasującej w otwór coś mocnego pomiedzy (punkt zaznaczony na czerwono) i napinasz :wink:

  4. #4
    tomkap
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Joseph
    Dwa wkręty o srednicy pasującej w otwór coś mocnego pomiedzy
    Dzięki spróbuję w ten sposób bo napinałem łyżką do opon. Nie wiem tylko czy w moim są dwie dziurki bo ja tam widziełem jedną. Może druga jest schowana za podkładką.

  5. #5
    tomkap
    Gość

    Domyślnie

    Jeszcze jedno, w sumie to napina się go do jakiego stopnia. jest jakiś znaczek czy może coś ma zaskoczyć, o co chodzi z tą wskazówką, bo jak na nia naduszam to sie napina ale nie trzyma i pupuszcza się, a wskazowka idzie do góry.W blasce tez jest jakieś nacięcie.

  6. #6
    tomkap
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki za rady. Napinacz mój nie ma dwóch dziurek tylko jedną.Napiąłem go popychając od dołu długim śrubokrętem wskazówkę do góry. Wtedy rolka przesuwa się właśnie napinając pasek.Sprawdzę za jakiś czas czy ponownie nie popuścił.

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Napinacz jest właściwie wyregulowany, jeżeli wskazówka pokrywa się z otworem na blasze napinacza. Żeby wyregulować napinacz trzeba popuścić nakrętkę od szpilki, na której jest zamocowny napinacz, następnie za pomocą specjalnego klucza zakładanego na odgięcie blachy pokręcić aż wskazówka pokryje się z otworem, po czym zablokować napinacz dokręcając nakrętkę. Przy braku klucza można posłużyć się czymkolwiek, co jest w stanie przesunąć blachę napinacza. Co pewien czas trzeba kontrolować stan napięcia paska rozrządu - szczególnie w pierwszym okresie po wymianie nowy pasek wydłuża się i wskazówka napinacza opada.

  8. #8
    tomkap
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał SG0240
    Napinacz jest właściwie wyregulowany, jeżeli wskazówka pokrywa się z otworem na blasze napinacza. Żeby wyregulować napinacz trzeba popuścić nakrętkę od szpilki, na której jest zamocowny napinacz, następnie za pomocą specjalnego klucza zakładanego na odgięcie blachy pokręcić aż wskazówka pokryje się z otworem, po czym zablokować napinacz dokręcając nakrętkę. Przy braku klucza można posłużyć się czymkolwiek, co jest w stanie przesunąć blachę napinacza. Co pewien czas trzeba kontrolować stan napięcia paska rozrządu - szczególnie w pierwszym okresie po wymianie nowy pasek wydłuża się i wskazówka napinacza opada.
    Dzięki, o to mi właśnie chodziło bo nie byłem pewny czy dobrze napinam.Włąściwie to wskazówkę dałem wczesniej na ten otworek ale pasek tak sie poluzowal na rolce prowadzącej tej obok, ze odchodzil na 0,5cm. Teraz dalem za otworek i mysle ze jest dopiero OK.

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem, jak pasek może się poluzować na rolce prowadzącej. Zauważ, że podczas pracy silnika koło od wału korbowego napędzające pasek obraca się w prawo - pasek pracuje więc tak, że strona napięta paska znajduje się tutaj, gdzie rolka prowadząca, a strona luźna paska jest tu gdzie napinacz, który ma za zadanie właśnie napiąć tę stronę. To dokładnie tak, jak w rowerze, gdzie dolna luźna część łańcucha jest napinana przez rolki przerzutki.
    Sprawdź więc, czy masz odpowiednią rokę prowadzącą i czy jest ona dobrze przykręcona śrubą do bloku silnika.

  10. #10
    tomkap
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał SG0240
    Nie bardzo rozumiem, jak pasek może się poluzować na rolce prowadzącej
    Tez nie bardzo rozumiem ale tak mialem i tak jezdzilem. Jutro zobacze czy wszystko jest w pozadku po ponownym napieciu paska. Chodzi o rolkę z prawej strony napinacza. Na niej pasek mialem luzny tak ze moglem maly palec wlozyc miedzy pasek a rolke.Niby napialem i ok, ale jak odpalilem silnik i przygazowalem to po zgaszeni byl ten luz.Dlatego pytalem jak napic pasek.

Podobne wątki

  1. Napinacz JTD
    Utworzone przez damiyc w dziale 156
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 27-05-2013, 18:12
  2. [164] Napinacz V6
    Utworzone przez jary17 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 24-06-2010, 14:51
  3. [156] napinacz
    Utworzone przez alfa w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-06-2008, 13:27

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory