Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: 2.4 JTD 20V nie grzeje świec żarowych.

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD 20V
    Postów
    34

    Domyślnie 2.4 JTD 20V nie grzeje świec żarowych.

    Witam. szukałem konkretnego tematu ale nic nie znalazłem. W mojej Alfie nie grzeje mi świec żarowych. To pewne ponieważ stała 2 dni bez jazdy i nie odpaliła. Było w granicach -13 wiec świece powinny grzać. Świece sprawdzone i sprawne. Kupiłem drugi przekaźnik i dalej nie grzeje. Pytanie : czy sterownik silnika też odpowiada za czasowe włączenie przekaźnika świec żarowych ? Czy czujnik temperatury zewnętrznej ma coś wspólnego z grzaniem świec?

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fokusgdz
    Dołączył
    08 2012
    Mieszka w
    Grudziądz
    Auto
    Alfa 156 1.9 JTD 140 KM 16V
    Postów
    74

    Domyślnie

    Nie wiem jak sterownik ale czujnik na pewno jest związany z tym.

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD 20V
    Postów
    34

    Domyślnie

    Mówimy o tym czujniku który jest przy lusterku pasażera. Jak mogę oszukać sterownik albo przekaźnik aby załączyć świece ?
    Ostatnio edytowane przez Mocu ; 27-01-2014 o 23:42

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar Artur75
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD M-Jet 20V, Alfa Romeo 166 3.0 V6 Sportronic
    Postów
    597

    Domyślnie

    U siebie mam ten sam problem kontrolka się świeci lecz nie wiem jaka jest dokładna przyczyna tego ponieważ nic jeszcze nie robiłem przy tym.. Może mi to polecieć po kieszeni czy nie będzie aż tak strasznie ?
    Jeśli autko postoi dłużej to odpala ale ma problemy
    Ostatnio edytowane przez Artur75 ; 27-01-2014 o 23:52

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD 20V
    Postów
    34

    Domyślnie

    Nikt nie ma pojęcia czemu to cholerstwo nie grzeje ? Co z czym współgra ?

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Oswiecim
    Auto
    BMW
    Postów
    571

    Domyślnie

    Ja to bym wyjął przekaźnik i sprawdził czy występuje na jego gnieździe napięcie sterujące.
    Jeśli jest, to przyczyna jest dalej.
    Tutaj to prosta sprawa, bo sprawdzamy napięcie na dowolnej świecy, jak nie ma to przewód od przekaźnika do świec (o ile nie przekaźnik)

    Jeśli nie ma to przyczyna jest przed przekaźnikiem.
    Trzeba znaleźć w schemacie elektrycznym skąd to napięcie jest podawane i sprawdzić sam przewód.
    Jeśli przewód jest OK to trzeba gdzieś przeczytać jak to 'teoretycznie' działa (kiedyś takie rzeczy - ale to dla Punto II JTD, miałem chyba w e-Learn opisane).

    Świece nawet na krótko zapalają się jak jest +20 więc (tak uważam) zawsze tam jakieś chwilowe napięcie się pojawia. Stąd czujnik może jedynie wpływać na czas grzania.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD 20V
    Postów
    34

    Domyślnie

    Chyba właśnie doszedłem do problemu. Przekaźnik jest nowy i sytuacja jest taka sama czyli nie grzeje. Na fioletowy kabel który idzie z sterownika silnika na przekaźnik daję masę i automatycznie przekaźnik grzeje świece. Jest jedno ALE. Grzeje przekaźnik bez przerwy. Czyli w sumie dobrze że grzeje ale źle że nie wyłącza się czasowo tak samo jak gaśnie spirala na desce rozdzielczej. Najwyraźniej w sterowniku tkwi problem że czasowo go nie załącza. Chyba ze jest po drodze jeszcze jakiś przekaźnik czasowy o którym nie wiem.?

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar krzyzie
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Wągrowiec/Rabowice
    Auto
    Alfa Giulia 2,0 280KM MY21
    Postów
    613

    Domyślnie

    Jak sprawdzałem czy mam zasilanie na świece to odpiąłem czujnik temperatury wody (ten który jest przy termostacie) wtedy załączał się moduł i podawane było zasilanie na świece.
    Może tutaj jest problem?
    pozdro
    krzyzie
    Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym. Zastrzega się prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
    Alfa Giulia Veloce - 2,0 280KM

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Lubin
    Auto
    Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD 20V
    Postów
    34

    Domyślnie

    Już go odpinałem i sterownik pokazywał -40. Powinien się załączyć ale nie załącza niestety. Więc wydaje mi się ze to kwestia uszkodzonego sterownika albo chooj wie co jeszcze.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    Gdańsk
    Auto
    166
    Postów
    190

    Domyślnie

    Powodem tego stanu rzeczy jest niekompletny zestaw czujników podłączonych lub uszkodzonych.
    Przekaźnik świec żarowych podaje zasilanie na kilka czujników potrzebnych do zdefiniowania czasu grzania świec. Ja mam alfę mocno dłubaną i wysterowania po ciśnieniu doładowania.

    Objawy miałem tożsame. Wymieniłem przekaźnik ale dalej to samo. Na pinie sterującym ( K - dla 4 cylindrów i Si - dla 5 cylindrów pojawia się napięcie 3,5v a z tego co się orientuję powinno przy zapaleniu świec pojawić się tam 0v )

    Następnie sprawdziłem w MESie czy świece przejdą test. Ku mojemu zdziwieniu na świecy pojawiło sie 12v w trzech cyklach... Czyli okej.

    Wydaje mi się że komputer szaleje gdy ma odpiętą przepływke gdyż temperatura wody (!silnika ) pokazuje np. 0.stopni a temperatura zasysanego powietrza -40.

    W każdym razie moim zdaniem każda czujka sterowana zasilana przez przekaźnik MUSI BYC PODLACZONA.

    Po podpięciu przepływomierza świeczki zaczęły się wesoło palić.

    Wiem że ostrzałem kotleta ale ten wątek był poruszany w 5 miejscach na necie na różnych forach i nikt tego nie rozwiązał lub nie opisał powodu.

    To teraz dla potomnych już wiadomo.

    Nie kupujcie odrazu przekaźnika xD poptostu popodlaczajacie wszystkie czujniki a w szczególności przepływomierz

    Pozdro !

    Wysłane z mojego SM-G715FN przy użyciu Tapatalk

    Edit:

    K100 - podgrzewanie filtra paliwa
    L30 - EGR
    L62 - klapa gaszaca ( chyba )
    K41 - przepływomierz
    L36 - zmienna geometria
    Ostatnio edytowane przez Raiss27 ; 30-12-2021 o 12:39

Podobne wątki

  1. Test świec żarowych. Mrugająca lampka świec.
    Utworzone przez kak-tus w dziale 156
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 11-07-2016, 21:48
  2. Migająca kontrolka świec żarowych- przekaźnik świec?
    Utworzone przez Abidibi1509 w dziale 147
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 03-06-2013, 14:23
  3. Kontrolka świec żarowych
    Utworzone przez wador w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 04-12-2012, 23:38
  4. Przedaznik świec żarowych
    Utworzone przez kierzkovsky w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 14-03-2012, 12:44
  5. [159] Kontrolka Świec Żarowych
    Utworzone przez Czarny_28 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-10-2011, 14:42

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory