Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Odpowietrzenie układu hamulcowego

  1. #1
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Question Odpowietrzenie układu hamulcowego

    Witam,

    Czy ktoś mógłby podzielić się ze mną tajemną wiedzą, w jaki sposób poprawnie odpowietrzyć hamulce w 159?

    Wymieniałem ostatnio tarcze + klocki i "niechcący" zapowietrzyłem układ (przód). Czy jest możliwe, że zapowietrzyłem również tylne hamulce?
    Robiłem to sam - odpowietrzałem w sposób grawitacyjny, tj. zluzowałem odpowietrznik i dolewałem płynu do zbiornika wyrównawczego. Ale efekt operacji jest mizerny - auto cośtam hamuje, ale szału nie ma.

    Poza tym pedał hamulca jest dużo twardszy.

    Pozdrawiam,
    Maciek
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar hubert.janowski
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Zdanowice,,,,,Gliwice
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm+chip 160 KM350Nm disactive 2008r.
    Postów
    303

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Witam,

    Czy ktoś mógłby podzielić się ze mną tajemną wiedzą, w jaki sposób poprawnie odpowietrzyć hamulce w 159?

    Wymieniałem ostatnio tarcze + klocki i "niechcący" zapowietrzyłem układ (przód). Czy jest możliwe, że zapowietrzyłem również tylne hamulce?
    Robiłem to sam - odpowietrzałem w sposób grawitacyjny, tj. zluzowałem odpowietrznik i dolewałem płynu do zbiornika wyrównawczego. Ale efekt operacji jest mizerny - auto cośtam hamuje, ale szału nie ma.

    Poza tym pedał hamulca jest dużo twardszy.

    Pozdrawiam,
    Maciek
    Tak mogłeś zapowietrzyć cały układ...choć to trochę dziwne bo pedał właśnie powinien byc bardzo miekki przy zapowietrzonym układzie ale może jednak to to
    Ja odpowietrzałem z pomocą drugiej osoby jak wymieniałem płyn hamulcowy.
    Niech ktos nacisnie ci pedał hamulca i trzyma a ty odkrec odpowietrznik, jak pedał zejdzie zakrecasz a druga osoba puszcza pedał, aby nie zrobila tego przed zakreceniem odpowietrznika bo powietrze zaciagnie. Obserwuj czy lecą pęcherzyki powietrza noi zacznik od koła najdalej od pompy. Ja tak robiłem i nie tylko w jednym aucie i zawsze było ok. raz było uszkodzone serwo i wtedy pedał był twardy i słabe hamulce.

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    To metodą też odpowietrzałem...
    Cytat Napisał hubert.janowski Zobacz post
    raz było uszkodzone serwo i wtedy pedał był twardy i słabe hamulce.
    Czytałem już o tym. Możliwe, że to by się objawiło dopiero przy okazji wymiany tarcz i klocków? Wcześniej nie było problemów.

    Chyba jednak nie obejdzie się bez wizyty w serwisie.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    AR 159 1.9 JTDm 16v
    Postów
    267

    Domyślnie

    Cytat Napisał hubert.janowski Zobacz post
    noi zacznik od koła najdalej od pompy
    Auta z ABSem odpowietrza się w odwrotnej kolejności.

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Tylko jedno mi nie pasuje - przy zapowietrzonym układzie pedał powinien wpadać w podłogę?

    Nigdy wcześniej samodzielnie nie wymieniałem tarcz w aucie z ABS-em. O ile mnie pamięć nie myli, to po wymianie tarcz i klocków pedał hamulca zachowywał się tak samo (Fiat Albea).
    Natomiast u mnie po wymianie jest wyraźnie twardszy, a wychodzi na to, że układ nie był zapowietrzony.
    Może trochę głupio to zabrzmi, ale czy może to mieć związek z tym, że tarcze są nowe? Do tej pory wykonałem kilka przejażdżek po mieście. Auto niby hamuje w porządku, nowe tarcze muszą się ułożyć i dotrzeć. Tylko martwi mnie twardszy pedał hamulca.

    Jeszcze jedno: wyczytałem na tym forum (akurat w dziale chyba 155), że aby wyeliminować powietrze z pompy ABS, należy przy włączonym zapłonie zakręcić tylnym kołem, wtedy powietrze z pompy pójdzie w przewody przód. Prawda to?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar hubert.janowski
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Zdanowice,,,,,Gliwice
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm+chip 160 KM350Nm disactive 2008r.
    Postów
    303

    Domyślnie

    Cytat Napisał wawraf Zobacz post
    Auta z ABSem odpowietrza się w odwrotnej kolejności.
    Spróbuj w odwrotnej kolejności ale uważam szkoda płynu.... a ile przejechałeś na nowych tarczach i klockach? 200 km i powinno być wszystko ok chyba że takie tarcze i klocki bo z reguły te auta mają naprawde bardzo dobre hamulce. mozesz odpiąć wąż od podciśnienia i sprawdzić serwo i pompe vacum.

    ps tak nowe tarcze i klocki x 4 bedzie twardszy pedał...zmienia się pojemność tłoczka cylinderka mniej płynu hamulcowego. myślę że nie masz się czym przejmować pojeżdzij trochę i bedziesz zadowolony. co do tego krecenia kołem to jakaś bz....nie slyszalem o czymś takim
    Ostatnio edytowane przez hubert.janowski ; 10-06-2014 o 07:41

  7. #7
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Nie pobrudziłeś przypadkiem tarcz hamulcowych płynem hamulcowym lub jakimś innym smarem?
    W 159 też zaskoczyła mnie duuuużo mniejsza jakość hamowania po wymianie tarcz. Ale po dotarciu hamulców wszystko jest jak należy. Zrobiłem kilka średnio mocnych hamowań bez przegrzania, potem już normalna jazda po mieście i po kilkudziesięciu km było ok.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar czyrek
    Dołączył
    11 2011
    Auto
    jest 159 ELEGANTE/SPORT 1,9 jtdm 8v, Mito 1,6 jtdm, była 147 jtd 8v, była 159 SW jtdm 8v chip
    Postów
    137

    Domyślnie

    niektorzy producenci tarcz, natłuszczają tarcze po produkcji żeby te nie rdzewiały już w sklepie,
    przed montażem trzeba je przetrzeć rozpuszczalnikiem,
    nie unosi ci się dymek z nadkoli po hamowaniu??

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał jahu Zobacz post
    Nie pobrudziłeś przypadkiem tarcz hamulcowych płynem hamulcowym lub jakimś innym smarem?
    Pobrudziłem, ale wyczyściłem zmywaczem do zacisków.
    Jak sprawdzałem jakość hamowania to rewelacji nie ma, ale tragedii też nie. Może tak jak piszesz - dotrą się. Na razie przejechałem <10 km, tarcze dopiero lekko się starły.
    Podjadę dziś na stację diagnostyczną, gdzie zmierzą skuteczność hamowania.
    Cytat Napisał hubert.janowski Zobacz post
    ps tak nowe tarcze i klocki x 4 bedzie twardszy pedał
    Tego na razie się trzymam
    Cytat Napisał hubert.janowski Zobacz post
    mozesz odpiąć wąż od podciśnienia i sprawdzić serwo i pompe vacum
    Mógłbyś napisać dokładniej w jaki sposób to sprawdzić?

    Dodano po 2 minutes:

    Cytat Napisał czyrek Zobacz post
    niektorzy producenci tarcz, natłuszczają tarcze po produkcji żeby te nie rdzewiały już w sklepie,
    przed montażem trzeba je przetrzeć rozpuszczalnikiem,
    nie unosi ci się dymek z nadkoli po hamowaniu??
    Mam tarcze TEXTAR PRO, w załączonej instrukcji użytkowania wyraźnie napisano, że nie wolno czyścić niczym tarczy przed montażem, ponieważ posiada ona warstwę zabezpieczającą przed korozją. Dymu nie zauważyłem.
    Ostatnio edytowane przez magil ; 10-06-2014 o 13:06 Powód: Dodano
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Pobrudziłem, ale wyczyściłem zmywaczem do zacisków.
    Jak sprawdzałem jakość hamowania to rewelacji nie ma, ale tragedii też nie. Może tak jak piszesz - dotrą się. Na razie przejechałem <10 km, tarcze dopiero lekko się starły.
    Podjadę dziś na stację diagnostyczną, gdzie zmierzą skuteczność hamowania.
    Przejedź te kilkadziesiąt kilometrów. Teraz skuteczność zmierzona na stacji diagnostycznej będzie mizerna. Muszą się dotrzeć – to normalne przy wymianie kompletu tarcz i klocków.

Podobne wątki

  1. odpowietrzenie układu chłodzenia
    Utworzone przez Naya w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24-03-2015, 19:41
  2. [159] Odpowietrzenie układu chłodzenia AR159 Jtdm 8V
    Utworzone przez szpytma91 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-04-2014, 14:29
  3. Wymiana płynu hamulcowego a odpowietrzenie sprzęgła?
    Utworzone przez kamko25 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-04-2013, 11:58
  4. Odpowietrzenie układu chłodzenia w TS-ie
    Utworzone przez ALIEN156SW w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-05-2007, 08:05

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory