Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Na jakich obrotach zmieniać biegi? HA! (1.9 8V i nie tylko)

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2013
    Auto
    AR 159 120KM
    Postów
    79

    Domyślnie Na jakich obrotach zmieniać biegi? HA! (1.9 8V i nie tylko)

    Brakowało takiego wyrafinowanego wątku... Niby umiem jeździć (chyba), ale... chodzi mi głównie o zmianę z 2 na 3 bieg. Zauważyłem takie zjawisko: zwykle wrzucam trójkę (i w ogóle wszystkie chyba biegi) w okolicach 2200-2300 obr. (miejski eco-driving). Zawsze przy wrzuceniu 3ki (przy innych biegach nie) towarzyszy temu dość głośna praca przekładni - słychać wyraźne klik-klik (powiedzmy...) z okolic podwozia. Tymczasem, gdy zmieniam bieg przy ok. 2500 obr. przekładnia nie stuka.
    Pytania: po pierwsze - czemu nie stuka? Po drugie: jak jest lepiej/ zdrowiej dla skrzyni i silnika?

    I ostatnie z mądrych pytań: na jakich obrotach wrzucacie 3kę gdy silnik się rozgrzewa, tuż po uruchomieniu auta? Jest jakaś różnica (a propos zasady, żeby niby wtedy nie przekraczać 2000 (choć niby to tylko chwila).

    Proszę mnie nie kamieniować.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar Jimmy
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Trójmiasto
    Auto
    AR159 SW 2.4JTDm 20V TI
    Postów
    576

    Domyślnie

    Musisz kupić auto ze wskaźnikiem zmiany biegów - nie będziesz musiał zastanawiać się kiedy zmieniać biegi

    Silnik powinien pracować w zakresie maksymalnego momentu. wg mnie zmiana biegów tak, żeby nie przekraczać 2000 to bzdura. Przy rozgrzewaniu raczej chodzi o to żeby nie wchodzić na "czerwone" pole z obrotami i gwałtownie nie przyspieszać.

    Ja podczas normalnej jazdy zmieniam biegi w zakresie 2500-3000 i nie zwracam uwagi przy tym na spalanie.

    Kiedyś sprawdzalem wg kompa jak lepiej jechać pod góre.... i wyszło że mniej pali np na 3 z wyższymi obrotami niż na 4 z mniejszymi - przy tej samej prędkości jazdy.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2011
    Mieszka w
    KSU
    Auto
    Była: AR 147 1.9 JTD| AR 159 2007 1.9 JTDm, AR Mito 1.3 JTDm, Jest: AR Giulietta 2011 2.0 Jtdm
    Postów
    158

    Domyślnie

    Mam ten sam stuk na 3 biegu ale nie wiem co on oznacza

  4. #4
    Sponsor Romeo Avatar arekgr
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Krosno
    Auto
    AR 156 2.4JTD 2004r
    Postów
    546

    Domyślnie

    "Fantastyczne" oplowskie skrzynie - stąd ten odgłos Zalecenia - udawać, że się tego nie słyszy
    Części do AR i nie tylko. Na stronie tylko część asortymentu.
    Rozrządy, hamulce, zawieszenie.
    Zaktualizowane ceny i poszerzony asortyment:
    www.a-moto.pl

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2011
    Mieszka w
    KSU
    Auto
    Była: AR 147 1.9 JTD| AR 159 2007 1.9 JTDm, AR Mito 1.3 JTDm, Jest: AR Giulietta 2011 2.0 Jtdm
    Postów
    158

    Domyślnie

    Dobrze wiedzieć, myślałem, ze skrzynia powli siada dzięki za info

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,285

    Domyślnie

    BRAWO!, BRAWO! użytkownicy ALFY 159. Może tak poczytać coś o sprzęgle dwumasowym oraz silnikach z doładowaniem.

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar sedici
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    OPL & (ANsbach) DE
    Auto
    Bravo1,6Mj , Astra J
    Postów
    1,912

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1979 Zobacz post
    Pytania: po pierwsze - czemu nie stuka? Po drugie: jak jest lepiej/ zdrowiej dla skrzyni i silnika?

    I ostatnie z mądrych pytań: na jakich obrotach wrzucacie 3kę gdy silnik się rozgrzewa, tuż po uruchomieniu auta? Jest jakaś różnica (a propos zasady, żeby niby wtedy nie przekraczać 2000 (choć niby to tylko chwila).
    tak , wyższe obroty lepiej wpływają na żywotność całego zespołu napędowego , czyli silnika , dwumasu , skrzyni ;

    ja na zimnym silniku biegi przerzucam przy ok 2500rpm - bo tu nie tyle chodzi o obroty a raczej powolne , spokojne rozkręcanie silnika do tych obrotów ,

    bo na ciepłym silniku to spokojnie zmieniam biegi przy 3000rpm i często wyżej , ja jestem zwolennikiem jeżdżenia na wyższych obrotach

    Dodano po 3 minutes:

    Cytat Napisał Jimmy Zobacz post
    Przy rozgrzewaniu raczej chodzi o to żeby nie wchodzić na "czerwone" pole z obrotami i gwałtownie nie przyspieszać.

    Ja podczas normalnej jazdy zmieniam biegi w zakresie 2500-3000 i nie zwracam uwagi przy tym na spalanie.

    Kiedyś sprawdzalem wg kompa jak lepiej jechać pod góre.... i wyszło że mniej pali np na 3 z wyższymi obrotami niż na 4 z mniejszymi - przy tej samej prędkości jazdy.
    dokładnie tak , tak samo jeżdżę , nawet instrukcja nakazuje na zimnym silniku spokojnie operować pedałem gazu do rozgrzania silnika , a potem można w pełni korzystać z osiągów auta
    Ostatnio edytowane przez sedici ; 08-07-2014 o 19:28 Powód: Dodano
    this is my truth tell me yours
    "Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda." G.Orwell
    http://www.youtube.com/watch?v=liSxjtd16xQ - bastard

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar porterneon
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Stelvio Veloce
    Postów
    395

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jimmy Zobacz post
    Kiedyś sprawdzalem wg kompa jak lepiej jechać pod góre.... i wyszło że mniej pali np na 3 z wyższymi obrotami niż na 4 z mniejszymi - przy tej samej prędkości jazdy.
    Te silniki 2.4 sa jakies dziwne. U mnie tak samo, jak krece i rzezbie na wysokich obrotach to spala mniej niz jak zamulam. Pojechalem na tor w Kielcach i trasa Krakow-Kielce-Krakow plus jazda na torze i spalilem tylko polowe baku
    Na codzien to zmieniam biegi w okolicy 3000 - 3500 obrotow. Najgorsze dla napedu jest jazda przy 1500 obrotow. 1500 obr to 25Hz a wielu producentow mowi ze to jest zabujcza czestotliwosc dla dwumasa.
    Ostatnio edytowane przez porterneon ; 08-07-2014 o 19:45

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar sedici
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    OPL & (ANsbach) DE
    Auto
    Bravo1,6Mj , Astra J
    Postów
    1,912

    Domyślnie

    Cytat Napisał porterneon Zobacz post
    Te silniki 2.4 sa jakies dziwne. U mnie tak samo, jak krece i rzezbie na wysokich obrotach to spala mniej niz jak zamulam.
    w 1,9 jtd i 2.0 jtd 16v jest tak samo , np pod górkę lepiej niski bieg i duże obroty , niż pyrkanie na wysokim biegu
    this is my truth tell me yours
    "Polityka została wymyślona po to, aby kłamstwo brzmiało jak prawda." G.Orwell
    http://www.youtube.com/watch?v=liSxjtd16xQ - bastard

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar kamal
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    474

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mazi88 Zobacz post
    Mam ten sam stuk na 3 biegu ale nie wiem co on oznacza
    Ja co prawda nie miałem stuku przy zmianie na 3 bieg, tylko czasami występował metaliczny dźwięk przy jeździe na trójce.
    Jak się okazało to brakowało mi 400ml oleju w skrzyni.
    Dolałem olej i cisza. Dodam, że metaliczny dźwięk był TYLKO na trójce.

Podobne wątki

  1. Silnik boxer z Alfy centralnie - jak zmieniać biegi?
    Utworzone przez corek w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-06-2012, 22:14
  2. [159] Toyota Yaris prawie zrobiła mnie na światłach - czas na chipa. Jak zmieniać biegi?
    Utworzone przez karmal w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-10-2010, 22:49
  3. Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 14-03-2008, 10:08
  4. Na jakich obrotach powinno sie jezdzic?
    Utworzone przez Tuti w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 26-05-2006, 23:36

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory