Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy 12345678
Pokaż wyniki od 71 do 76 z 76

Temat: 2.4 JTD uszkodzona, obórcona panewka - wymiana silnika?

  1. #71
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9JTD 101KM 2005 r., Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDM 240KM 2008r.
    Postów
    34

    Domyślnie

    Dzień Dobry,
    Trochę odkopuję temat, ale w mojej Alfie (159 Jtdm q4) też awarii uległa panewka na trzecim tłoku. Wszystko zaczęło się chwilę po wymianie oleju (kilka minut pracy do rozgrzania i 6km przejechane). Do wymiany użyłem płukanki Liqui Moly i zalałem olejem tej samej firmy o nazwie kodowej Synthoil(nie posiadam DPF, a EGR "zaszyty"). Auto nie reagowało na gaz, a jak zaczęło to pojawiły się stuki. Przejdę do rzeczy: po zdjęciu pokrywy z wałkami rozrządu ukazały się dzwigienki zaworowe, a pod nimi były popychacze. Co zauważyłem bardzo szybko to brak na 50% z nich tzw: sprężyn dzwigienek zaworowych. Po wyjęciu filtra oleju(tego nowego) i poddaniu dokładnym oględzinom w środku znalazłem pełno opiłków. Jeden z nich dostał się do kanalika odpowiedzialnego za smarowanie panewki na czopie. Jak się tam znalazł? Jako, że wymieniłem filtr oleju, który de facto jest wkładem, mogłem nieumyślnie, nie mając pojęcia o tym, pozwolić na dostanie się resztek opiłków pochodzących z sprężyn dzwigienek, zatrzymanych w obudowie filtra, do pompy. Naprawa to ogromne koszta, ale niestety. Muszę pozbyć się pozostałości ze wszystkich miejsc by móc założyć nowe elementy. Polecam sprawdzić te elementy jak będzie okazja.

    A teraz mam do Was pytanie, czy w przypadku podniesionej mocy (okolice 240KM) po wymianie panewek trzeba zjechać na moc fabryczną, czy po prostu jeździć spokojnie i rozważnie(robię w sumie dwie trasy w tyg. 130 km w jedną stronę i tak samo wracam)by poprawnie dotrzeć wymienione elementy? Zmiana programu to kolejne pieniążki, a jeszcze koło dwumasowe potrzebuje wymiany, a to też jest niezły koszt...

    Czekam na Wasze opinie. [emoji6]


    Wysłane z mojego COR-L29 przy użyciu Tapatalka

  2. #72
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Nie musisz modyfikować programu, wystarczy jeździć spokojnie.
    Skad mógł się wziąć brak tych sprężynek?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #73
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2019
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9JTD 101KM 2005 r., Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDM 240KM 2008r.
    Postów
    34

    Domyślnie

    Nie jestem pewny. Źle może się wyraziłem 50% tych sprężynek nie istniała, albo były wybrakiwane (np. zostawała tylko połowa danej sprężynki, która znajdowała się na popychaczu, a druga część jakby ułamana). Sprawdziłem popychacze i wszystkie są sprawne. Element jest dość delikatny, może przez zły olej popychacze wracały do swojego położenia dłużej, niż same dzwigienki przytrzymując tym samym same sprężynki i powodowało to ich nadmierne wyginanie się, co w efekcie je "urwało". To jest taka moja osobista teoria, więc nie ma co jej na poważnie brać.
    Dodaje niżej link do strony z nr. katalogowym, gdyby ktoś potrzebował.
    OR 71752906
    https://www.autosklep24.pl/pl/p/Spre...aworowej/27668

    Polecam przed wyjęciem wkładu filtra oleju sprawdzić obudowę magnesem i zebrać to co mogło tam zostać. Może komuś uratuje to silnik - mam nadzieję.
    Ostatnio edytowane przez L3wy92 ; 07-04-2019 o 19:08

  4. #74
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2019
    Auto
    2.4 JTDm 210KM
    Postów
    1

    Domyślnie Obrócona panewka objawy?

    Dzień Dobry! Wszystkim,

    Chciałbym zasięgnąć porady, a mianowicie:
    Mam alfe 2.4 JTDm 210KM, w czasie jazdy się zatrzymał i nie dało się go uruchomić, po bliższych oględzinach i odpaleniu go (z trudem) auto dymi na biało, pracuje w miarę równo i oczywiście słychać "metaliczny" dźwięk z silnika.

    Generalnie diagnoza każdego to oczywiście panewka. Ale przed spisaniem silnika na straty chciał bym zasięgnąć rady innych użytkowników.
    Stąd moje pytanie, czy jest może coś jeszcze, na co warto zrucić uwagę? Czy może jest jeszcze jakaś nadzieja.
    Chciał bym również dodać że nie pali się kontrolka ciśnienia oleju ani check.

    Będę wdzięczny za jakieś wypowiedzi na ten temat.

  5. #75
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Chojnice
    Auto
    159 i 75
    Postów
    881

    Domyślnie

    Nagraj filmik jaki chodzi. Spusc olej i zobacz czy są zlote opilki

    Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

  6. #76
    Użytkownik Rowerzysta Avatar LuKe93
    Dołączył
    05 2016
    Mieszka w
    Chorzów
    Auto
    Alfa Romeo 159 TI 2.4 300Km/600Nm
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał PiotrKolo Zobacz post
    Dzień Dobry! Wszystkim,

    Chciałbym zasięgnąć porady, a mianowicie:
    Mam alfe 2.4 JTDm 210KM, w czasie jazdy się zatrzymał i nie dało się go uruchomić, po bliższych oględzinach i odpaleniu go (z trudem) auto dymi na biało, pracuje w miarę równo i oczywiście słychać "metaliczny" dźwięk z silnika.

    Generalnie diagnoza każdego to oczywiście panewka. Ale przed spisaniem silnika na straty chciał bym zasięgnąć rady innych użytkowników.
    Stąd moje pytanie, czy jest może coś jeszcze, na co warto zrucić uwagę? Czy może jest jeszcze jakaś nadzieja.
    Chciał bym również dodać że nie pali się kontrolka ciśnienia oleju ani check.

    Będę wdzięczny za jakieś wypowiedzi na ten temat.
    Najlepiej to już go nie odpalaj, tylko miska olejowa w dół i zobacz jak wyglądają panewki.

Podobne wątki

  1. 'Klepiąca' panewka i wymiana silnika - 2,5 V6 CF3
    Utworzone przez Speedy _91 w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 29-08-2015, 18:42
  2. Czy to koniec silnika , chyba panewka
    Utworzone przez Mytek w dziale 166
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 04-09-2013, 10:06
  3. Obrócona panewka Wymina silnika .
    Utworzone przez Simens208 w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-06-2013, 23:06
  4. Koniec silnika niestety panewka
    Utworzone przez Maximdj1 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28-12-2012, 17:51
  5. Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 20-07-2012, 09:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory