Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Temat: Sygnalizacja niskiego ciśnienia oleju

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    159 1.9 JTDm 16V 150 KM 2008 r.
    Postów
    226

    Domyślnie Sygnalizacja niskiego ciśnienia oleju

    Koledzy, pojawił mi się problem z ciśnieniem oleju. Samochód do AR 159 1,9 JTDm 16V 150 KM, niedawno kupiony (nie wiem jaki olej był zalany wcześniej).

    Ok. 140 km temu wymieniłem olej na Shel Helix Ultra 5W30, zamówiłem też filterek oleju jednak po wykręceniu starego okazało się, że nie pasuje (wiedziałem że są dwa rozmiary, ale o dziwo rozmiar był ok, tylko ten który kupiłem miał jakieś dodatkowe wypusty u dołu i góry, a oryginalny był zwykłym walcem bez wypustów). Olej wymieniony, brak filterka + sobota popołudniu - podjąłem decyzję żeby tymczasowo zamontować stary filtr.

    Przejechałem autem 2 x po 60 km. Podczas drugiej jazdy, po 60 km pojawił mi się komunikat "Insufficient engine oil pressure, stop and turn off engine". Zjechałem, wyłączyłem samochód, po restarcie bez zmian. Zauważyłem, że komunikat znika na obrotach powyżej 1100 obrotów. Do domu miałem jeszcze 10 km, więc pojechałem starając się utrzymać obroty najpierw powyżej 1100, później 2000 a na końcu 2500 - z czasem komunikat znikał na coraz wyższych obrotach.

    Po dojechaniu do domu podpiąłem komputer, który jednak nie pokazuje żadnych błędów. Poziom oleju w porządku, wycieków brak. Odpiąłem i przeczyściłem wtyczkę od czujnika ciśnienia, po podłączeniu to samo. Błąd zniknął kiedy silnik ostygł - nie rozgrzewałem go ponownie, do czasu kiedy wymienię stary filtr oleju.

    Macie jakieś pomysły co może być przyczyną? Co można sprawdzić, wyeliminować domowymi metodami (z dostępem do kanału)? Ponieważ będę niedługo pilnie potrzebował sprawnego auta, a mogę pogrzebać przy nim tylko podczas weekendu, planuję profilaktycznie kupić czujnik ciśnienia oleju który nie jest drogi i podmienić.

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar ris
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    KRK
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0
    Postów
    2,194

    Domyślnie

    Wymień filtr na taki jak ma być.

    - - - Updated - - -

    Nieodpowiedni filtr może powodować wiele problemów, ponieważ mienia się droga oleju.

  3. #3
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    159 1.9 JTDm 16V 150 KM 2008 r.
    Postów
    226

    Domyślnie

    Oczywiście filtr wymienię, to podstawa, ale filtr obecnie jest taki jak był cały czas - po wyjęciu starego i ocenie że nowy nie do końca pasuje, włożyłem ponownie stary. Zastanawiam się tylko, czy po tym jak go wyjąłem i włożyłem ponownie, syf z filtra nie zruszył się i go nie zapchał. Nie pasuje mi tylko to, że po ostygnięciu silnika już nie pokazuje się komunikat. Pewnie jakbym znowu przejechał kilkadziesiąt km. to wróci.

    Właściwie w tej sytuacji kolejno chyba powinno wymienić się olej (ale jest nowy, więc dam mu spokuj) - filtr (zrobię) - czujnik ciśnienia oleju (wymienię) - dalej trzeba by szukać problemów z wiązką czujnika, pompą oleju.

    Pytanie do bardziej doświadczonych - gdyby uszkodziła się pompa oleju, to raczej problemy powinny pojawić się na nierozgrzanym oleju (gęstszy, większe obciążenie dla pompy), i powinny ustępować na rozgrzanym oleju, ewentualnie jeśli jest bardzo kaput to problemy powinny być cały czas?

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar ris
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    KRK
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0
    Postów
    2,194

    Domyślnie

    Cytat Napisał SimonV Zobacz post
    Oczywiście filtr wymienię, to podstawa, ale filtr obecnie jest taki jak był cały czas - po wyjęciu starego i ocenie że nowy nie do końca pasuje, włożyłem ponownie stary. Zastanawiam się tylko, czy po tym jak go wyjąłem i włożyłem ponownie, syf z filtra nie zruszył się i go nie zapchał. Nie pasuje mi tylko to, że po ostygnięciu silnika już nie pokazuje się komunikat. Pewnie jakbym znowu przejechał kilkadziesiąt km. to wróci.

    Właściwie w tej sytuacji kolejno chyba powinno wymienić się olej (ale jest nowy, więc dam mu spokuj) - filtr (zrobię) - czujnik ciśnienia oleju (wymienię) - dalej trzeba by szukać problemów z wiązką czujnika, pompą oleju.

    Pytanie do bardziej doświadczonych - gdyby uszkodziła się pompa oleju, to raczej problemy powinny pojawić się na nierozgrzanym oleju (gęstszy, większe obciążenie dla pompy), i powinny ustępować na rozgrzanym oleju, ewentualnie jeśli jest bardzo kaput to problemy powinny być cały czas?
    Dla świętego spokoju wymienił bym jeszcze raz filtr i olej, rozprowadziło ci się g..o po silniku ze starego filtra. Nie podejmuj niepotrzebnych ruchów wpędzających w koszty typu wymiana czujnika. Zrób wymianę jeszcze raz i zobaczysz. Nie chcę Ci proponować podwójnych płukanek ale ja bym zrobił podwójną wymianę oleju, wiem koszty. Chwilowo sporóbuj filtr i olej. Dodatkowo to lepiej zalać 5W40 jest to auto sporej mocy i taka specyfikacja jest lepsza dla silnika.
    A jeśli to nie pomoże to przyczyny należy szukać gdzie indziej najprawdopodobniej należy wymienić uszczelkę uszczelniającą między pompą olejową i wlotu pompy.


    ostani post na poniżej stronie :


    http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-...-engine-2.html

  5. #5
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    159 1.9 JTDm 16V 150 KM 2008 r.
    Postów
    226

    Domyślnie

    A nie jest tak, że gdyby rozszczelniła się uszczelka, to spod pompy wylatywałby olej? Na logikę, pompa tłoczy olej i jeśli spadek ciśnienia spowodowany byłby nieszczelnością, to powinno wywalać olej? - a takich objawów brak.

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar ris
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    KRK
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0
    Postów
    2,194

    Domyślnie

    Cytat Napisał SimonV Zobacz post
    A nie jest tak, że gdyby rozszczelniła się uszczelka, to spod pompy wylatywałby olej? Na logikę, pompa tłoczy olej i jeśli spadek ciśnienia spowodowany byłby nieszczelnością, to powinno wywalać olej? - a takich objawów brak.
    Też mam ten komunikat ale tylko jak jest zimno i przez sekundę po uruchomieniu silnika ( natychmiast gaśnie), a oleju nie ubywa. Podobno ta przypadłość jest rejestrowana przez komputer gdy jest problem z w/w uszczelką. Podpowiadam Ci co nalezy sprawdzić i co jest związane z tym komunikatem. Mechanik sprawdzi i ewentualnie wykluczy lub potwierdzi.

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Zanim zaczniesz lecieć w niepotrzebne koszty - wymień filtr.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #8
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Odnośnie diagnozy – zaczyna się w takich sytuacjach od podłączenia zewnętrznego czujnika ciśnienia z manometrem i porównanie ciśnienia zmierzonego do ciśnienia nominalnego w danych obrotach. Do czasu diagnozy nie powinno się takiego silnika odpalać!!!

    Ris – w 2.0 jtdm to typowy problem związany z jakąś wadliwą częścią pompy/uszczelki. Poszukaj i wymień, szkoda silnika.

  9. #9
    Użytkownik Fachowiec Avatar ris
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    KRK
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0
    Postów
    2,194

    Domyślnie

    Cytat Napisał jahu Zobacz post

    Ris – w 2.0 jtdm to typowy problem związany z jakąś wadliwą częścią pompy/uszczelki. Poszukaj i wymień, szkoda silnika.
    Silnikowi nic się nie dzieje, to jest komunikat moment po odpaleniu jak jest zimno i znika po sekundzie. To jest mała uszczelka nr 16 na schemacie.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	uszczelka 16.jpg
Wyświetleń:	594
Rozmiar:	32.5 KB
ID:	174519  

  10. #10
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    159 1.9 JTDm 16V 150 KM 2008 r.
    Postów
    226

    Domyślnie

    Na pewno jak problem nie ustąpi to udam się do swojego mechanika, żeby podziałał. Na chwilę obecną mam wymieniony filtr oleju, ale dostęp do samochodu żeby przetestować będę miał dopiero w piątek. Odpalę go i pojeżdżę kilkanaście km żeby dobrze zagrzał się i zobaczę czy problem wróci.

    Olej jest świeży, filterek teraz już jest wymieniony. Jeżeli problem nadal będzie występował to znaczy. że albo czujnik ciśnienia oleju szwankuje i wtedy silnikowi raczej nic nie zagraża (po wymianie powinien problem ustąpić), albo czujnik jest ok, a ciśnienie rzeczywiście niskie, ale wtedy będę miał taką informację za sprawą czujnika. Na szczęście wiem że sygnał niskiego ciśnienia idzie na komputer, co jeśli go się nie zignoruje pozwoli uniknąć spustoszenia w silniku.

    Mam nadzieję, że przyczyną okaże się wyjęcie i założenie ponownie starego filtra oleju. Nie wierzę w takie zbiegi okoliczności, że całkowicie niezależnie od wymiany oleju i grzebaniu przy filtrze pojawił się problem w innej części układu. Zobaczymy Nie potrafię tylko zrozumieć, dlaczego po ostygnięciu silnika wszystko wraca do normy...

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 10-09-2018, 15:35
  2. [159] Wyciek oleju z czujnika ciśnienia oleju
    Utworzone przez SimonV w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-08-2015, 08:25
  3. Czujnik ciśnienia oleju i temperatury oleju w 1.9 JTD 16V M-JET
    Utworzone przez esati w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-04-2015, 20:23
  4. Kontrolka niskiego stanu oleju - gdzie jest?
    Utworzone przez Krisu w dziale 166
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-04-2013, 21:55
  5. [155] Nie ma ciśnienia oleju
    Utworzone przez Miro w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-11-2008, 09:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory