Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Wyciek oleju z czujnika ciśnienia oleju

  1. #1
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    159 1.9 JTDm 16V 150 KM 2008 r.
    Postów
    226

    Domyślnie Wyciek oleju w okolicach czujnika ciśnienia oleju

    Koledzy, czy spotkał się ktoś was z wyciekiem oleju ze środka czujnika ciśnienia oleju?

    Ostatnio odkryłem plamę oleju pod samochodem który był przez kilka minut stał na biegu jałowym. Po obejrzeniu silnika zauważyłem jak z czujnika ciśnienia oleju kapie olej na jakiś radiator (chłodniczkę) która jest pod nim. Już wcześniej, na skutek pojawiającego się błędu styku czujnika ciśnienia oleju (ustępował po poruszaniu wtyczką), zwróciłem uwagę że w środku wtyczki czujnika jest olej (chociaż pewnie nie powinno go tam być). Dodam, że wyciek największy jest tuż po odpaleniu na biegu jałowym i wtedy też najwięcej oleju mi ubywa. W trasie poziom oleju raczej jest stabilny - przejechałem 1,5 k km w trasie i praktycznie oleju nie ubyło.

    Nowy czujnik już jest w drodze, w weekend wymienią go i umyję silnik w okolicy czujnika na powierzchni od strony kabiny oraz miskę olejową żeby zobaczyć czy nie ma gdzieś indziej wycieków.

    Ciekawy jestem, czy ktoś spotkał się już z takim przypadkiem? Przeszukując forum nie trafiłem na takowy, a googlując temat raczej widziałem usterki w postaci wycieku spod czujnika niż z jego wnętrza. Możliwe aby lało ze środka czujnika?
    Ostatnio edytowane przez SimonV ; 19-08-2015 o 12:35

  2. #2
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    159 1.9 JTDm 16V 150 KM 2008 r.
    Postów
    226

    Domyślnie

    Koledzy, jakie jeszcze są możliwości wycieku z tyłu bloku silnika, który ustaje na wyższych obrotach, rozgrzanym silniku? Jest tam jakaś odma, która mogłaby przedziurawić sie? Może coś z chłodzeniem oleju (jeśli takowe występuje)?

    Niepokoją mnie rozmiary wycieku - po 8 min. kałuża miała jakieś 20x20 cm. Coraz bardziej wątpię, aby tyle mogło wycieknąć przez czujnik ciśnienia oleju, jedno jest pewne - jeśli to nie on, to wyciek zlokalizowany jest powyżej, ponieważ wtyczka i gniazdo czujnika jest całe w oleju. Wie ktoś może od czego są przewody zaznaczone czerwonymi strzałkami?
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f82519355094e5cbdfb0abd99fe86c8c.jpg
Wyświetleń:	608
Rozmiar:	92.2 KB
ID:	175845  
    Ostatnio edytowane przez SimonV ; 19-08-2015 o 12:04

  3. #3
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    159 1.9 JTDm 16V 150 KM 2008 r.
    Postów
    226

    Domyślnie

    Na część pytań już sobie odpowiedziałem sam, niżej opisuję – może komuś się przyda w przyszłości.
    Czujnik ciśnienia doładowania wkręcony jest w podstawę filtra oleju i przechodzi przez podstawę chłodnicy oleju. Chłodnica zasilana jest płynem chłodniczym z termostatu, a olej chłodzi się przepływając w podstawie filtra oleju pomiędzy nią, a podstawą chłodnicy (tu nie jestem pewien, ale innej opcji nie widzę).
    Możliwe wycieki oleju w tej okolicy to:
    - filtr oleju (u mnie ok.)
    - czujnik ciśnienia oleju (może cisnąć spod niego i przez niego)
    - uszczelka pomiędzy podstawą filtra oleju a chłodnicą



    Źródłami wycieków, ale już nie oleju – a płynu chłodniczego, może być też chłodnica oleju i przewody doprowadzające płyn chłodniczy.

    W moim przypadku (i trzymam kciuki żeby tak było) źródłem wycieku będzie pewnie sam czujnik. Gdyby była nieszczelna uszczelka, na wyższych obrotach po rozgrzaniu samochodu (czyli wtedy kiedy ciśnienie oleju wzrasta i jest on rzadszy) ciekło by bardziej – a jest wręcz odwrotnie.

    Stawiam więc na czujnik, który załącza się w okolicach 0,5 bar – podejrzewam więc, że kiedy załączy się, albo kiedy rozgrzeje się, jest szczelny – na zimno w jakiś sposób puszcza olej.

    Gdyby jednak okazało się, że to uszczelka to nie pozostanie mi nic innego, jak zdemontować podstawę filtra oleju i wymienić komplet uszczelek. Tu mam pytanie – czy jest tak samo jak z filtrami oleju, że są dwa typy uszczelek? Ile ich powinienem mieć – rozumiem że dwie okrągłe i jedna o nieregularnym dziwnym kształcie?
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	olej.jpg
Wyświetleń:	498
Rozmiar:	93.4 KB
ID:	175854  
    Ostatnio edytowane przez SimonV ; 19-08-2015 o 14:42

  4. #4
    Użytkownik Pirat drogowy
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    159 1.9 JTDm 16V 150 KM 2008 r.
    Postów
    226

    Domyślnie

    Wczoraj zrobiłem dokładne oględziny i diagnoza jest jednoznaczna – rozwalił się czujnik ciśnienia oleju. Generalnie czujnik działa, ale na niskich obrotach, szczególnie na zimnym silniku, olej wycieka spod plastikowej części czujnika. Myślę że po wymianie czujnika będzie ok.

Podobne wątki

  1. [33] Kabel od czujnika ciśnienia oleju.
    Utworzone przez Piotrek98 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-03-2016, 11:52
  2. [Brera] Wyciek oleju z czujnika ciśnienia 2.2 JTS
    Utworzone przez badylija w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-10-2015, 13:48
  3. Czujnik ciśnienia oleju i temperatury oleju w 1.9 JTD 16V M-JET
    Utworzone przez esati w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-04-2015, 20:23
  4. [145] Wyciek oleju - zero oleju w silniku
    Utworzone przez daniel.zawada w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 22-09-2012, 23:03

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory