Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: Wymiana rolki/sprzęgiełka alternatora 2,4 JTDm

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    AR 159 2.4 Q4
    Postów
    54

    Domyślnie Wymiana rolki/sprzęgiełka alternatora 2,4 JTDm

    Witam, piszę ponieważ nie udało mi się w internecie znaleźć żadnych informacji na temat wymiany rolki alternatora w 2,4 JTDm. Chciałem wymienić cały napęd pomocniczy, łącznie z rolką alternatora, jednak mój mechanik sobie nie radzi z tą operacją. Jedyną opcję jaką widzi to ściągnąć cały front razem z chłodnicami, wytargać alternator i wtedy coś kombinować. Jakoś nie chce mi się wierzyć żeby to była jedna możliwość. Czy ktoś coś wie na ten temat?

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 TI 2.4JTDM 2008r
    Postów
    228

    Domyślnie

    Jakiś czas temu wymieniałem rolki i mój mechanik powiedział to samo. Ostatecznie rolka alternatora została stara.

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Kielce
    Auto
    AR 159 2.4 Q4
    Postów
    54

    Domyślnie

    Bardzo pocieszające. Chcę się pozbyć a8, bo nikt nie chce tego naprawiać, a tu widzę z alfą podobnie. No nic, będę miał rolkę jako wystawę na półce, łącznie z kilkoma innymi częściami

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Instrukcja serwisowa nakazuje opuścić lekko silnik, bez tego nie da się wyciągnąć jednej śruby mocującej alternator.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    mechanik dobrze gada. MI sie tego w inny sposób nie udało zrobić. cały front trzba zrzucić zeby miec miejsce w ogóle na ręce. Ciasno tam strasznie.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    159 SW Ti 2.4 JTDm Q4
    Postów
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał pampik Zobacz post
    Ciasno tam strasznie.
    Owszem ciasno ale gdyby nie idiotyczny pomysł podmiany torxa lub imbusa (gdzie takie rozwiązania mamy w większości osiek alternatorów) na sześciokątną 10-tkę (bo panowie konstruktorzy alternatora do 2,4jtdm takie cuś sobie wymyślili) to nie byłoby takiego problemu.

    Ja dziś próbowałem dorobić takowe przyrządy poprzez skracanie i szlifowanie nasadki "10" , skracanie przedłużki co by to się zmieściło do tej 33-rowkowej blokady... niestety osłabione elementy nie wytrzymywały (a skręcone jest to naprawdę mocno).

    Także informacja dla tych co trafią na ten temat
    to bez takiego specjalnego narzędzia z tej mocniejszej stali
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	alternator-clutch-pulley-removal-multi-spline-tool-for-denso-with-hexagon-inside.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	11.6 KB
ID:	240980
    to raczej nie ma co podchodzić do wymiany tej rolki (a swoją drogą to to już jest dłuższe i wyciągnięcie alternatora i tak będzie koniecznością)


    Koniec tego przydługiego wstępu i pytanie odnośnie samego sprzęgiełka.
    Czy blokując żeberka w alternatorze i kręcąc sprzęgiełkiem to gdy sprzęgiełko obraca się w jedną stronę a w drugą nie to mamy 100% pewności że wszysto jest ok? Czy tam poza tym mechanizmem może się coś jeszcze popsuć?
    Mam kupione nowe sprzęgiełko i nie wiem czy za wszelką cenę ściągać alternator czy zakładać nowy pasek na to co jest?

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pawel2910
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    Były: 156 2.4 JTD 02r. AR 159 2.4 JTDM 06r. Jest: Giulietta QV 12r.
    Postów
    927

    Domyślnie

    Dla mnie wyjęcie alternatora za pierwszym razem na spokojnie zajęło 3 godziny (miałem obróconą już dolną śrubę mocującą alternator, a więc wychodziła w stronę skrzyni, a nie podłużnicy). Chłodnic nie ruszamy - spokojnie da się nimi manewrować po zdjęciu przedniego pasa, płynu też nie spuszczałem, tylko odpinamy jeden wąż od chłodnicy ten co nam przeszkadza i dosłownie kubeczek płynu nam wyleci i tyle. Pas i belkę odkręcamy, filtr powietrza wraz z rurą wykręcamy, pompę wspomagania zarzucamy na górę nie odpinając przewodów, odkręcamy jeszcze napinacz paska i na spokojnie odkręcamy alternator. Pomijam rzeczy oczywiste jak lampy i zderzak, ale to na prawdę szybko i sprawnie idzie. Schody zaczynają się jak trzeba nowy pasek na alternator założyć, nie znalazłem żadnego patentu na to jakoś się udało i nie wiem czy bym to powtórzył Ogólnie rzecz biorąc nie wyobrażam sobie wymiany tego krótkiego paska bez zdjęcia przodu.

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Prędzej Alfę sprzedam niż zrobię coś przy alternatorze....
    Pierwszą awarię ładowania miałem na czeskiej autostradzie...dobrze, że nie dzień wcześniej na włoskiej.
    Jakoś się dokulałem do domu i tak już pół roku jeżdżę. Samo się naprawiło? Mam nadzieję bo jak wspomniałem nie ruszam tego
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    159 SW Ti 2.4 JTDm Q4
    Postów
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel2910 Zobacz post
    Schody zaczynają się jak trzeba nowy pasek na alternator założyć, nie znalazłem żadnego patentu na to jakoś się udało i nie wiem czy bym to powtórzył Ogólnie rzecz biorąc nie wyobrażam sobie wymiany tego krótkiego paska bez zdjęcia przodu.
    Patent to przede wszystkim druga osoba do pomocy.
    Konieczne jest rozpięcie wszystkich śrub od sprężarki klimy (spokojnie, nie spadnie - będzie sobie wisieć na przewodach doprowadzających czynnik)
    Montaż paska na odpowiednie koło pasowe klimatyzacji a następnie próba montażu na rolkę alternatora (jedna osoba od dołu maksymalnie nagina sprężarkę klimy do góry a druga od góry próbuje założyć pasek). Oczywiście na wszystkie rowki od razu nie wejdzie... czyli przy pomocy np. krótkiego śrubokręta zsuwamy pasek aż do docelowego położenia.
    Dalej trzeba zamontować śruby od sprężarki klimy (co też nie jest proste bo wszystko jest naprężone) i tu również współpraca - jedna osoba od góry nagina sprężarkę do dołu a druga próbuje trafić śrubami. Tu taka cenna informacja (bo sam mnóstwo czasu dziś na to straciłem) - pierwsza śruba jaką należy dopasować to śruba górna od strony koła pasowego, dopiero później dolna i górna od skrzyni.

    Przodu ściągać nie trzeba ale zdjęcie rury turbo-intercooler jak najbardziej wskazane.

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar pirat159
    Dołączył
    04 2016
    Mieszka w
    Finlandia
    Auto
    Alfa Romeo SW 2.4 JTDm q-troniq
    Postów
    306

    Domyślnie

    No i takim sposobem pasek wytrzyma rok i znowu trzeba bedzie sie bawic od nowa bo po takich zabiegach pasek dlugo nie wytrzyma. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie sie do akcji, na rynku jest wiele patentow do naciagania paskow elastycznych, sam jeden zaprezentowalem na grupie fb. I co wazne pasek trzeba dobrze wygrzac bedzie jeszcze bardziej elastyczny.

Podobne wątki

  1. Krzywa oś mocowania rolki alternatora
    Utworzone przez gonzo w dziale 166
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 15-03-2015, 21:21
  2. Rolki paska micro + napinacz + sprzęgło alternatora
    Utworzone przez pwr79 w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-02-2014, 10:35
  3. Brak sprzęgiełka alternatora ? dokładka ?.
    Utworzone przez predator w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-07-2012, 21:54
  4. 147 jtdm :rolki alternatora.
    Utworzone przez Szczepan 2006 w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-11-2010, 22:05
  5. Wymiana sprzęgiełka alternatora
    Utworzone przez smooder w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-10-2010, 18:10

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory