Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Temat: Instrukcja wymiany Termostatu

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Glowcio24
    Dołączył
    11 2015
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9JTDm
    Postów
    110

    Domyślnie Instrukcja wymiany Termostatu

    Witam jestem po wymianie Termostatu, robiłem to sam pierwszy raz. Dla wszystkich których to czeka wsatwiam sporzadzona przez siebie instrukcje.

    Przygotowujemy sobie klucze płasko oczkowe ,10, 13 , kombinerki, srubokret płaski i krzyżowy jakis półmisek wiadereczko do odewania płynu oraz najwazniejsze klucz nasadowy dośc długi nasadka 13
    NIE ZDEJMUJEMY PODŁOGI ...
    1; odpinamy klemy od amululatora i zakładamy je za jakiś wężyk badz przewód aby nie przeszkadzały.
    2; odpinamy komputer, nastepnie odkręcamy śrubę od wewnątrz od mocowania akumulatora
    3; wyjmujemy akumulator , odkręcamy podstwkę akumulatora śruby i wyciagamy go razem z kompem który
    jest przykręcony razem z podstawką.
    Teraz mamy na wierzchu termostat, dojście jest dość ciężkie, Warto poodpinać węże które przeszkadzają w dojściu do śrub termostatu.
    4; Odkręcamy nakredke 10 z czoła termostatu która trzyma łapke od czegos tam jest na wierzchu dojście ok
    5; teraz musimy sobie przygotowac jakąs puszkę czystą, wielkości taka co do karmy dla psów, jest tam tyle miejsca aby ja włożyc i wyciąg przelewając scodzacy płyn do wiadereczka większego.
    6; odpinamy opaski od węży po kolei ja zacząłem od nawyższego punktu wąż nr 1 podstawiamy puszkę zlewamy jeśli puszka nie wystarcza zatykamy wąż odlewamy zawartośc puszki... Tak robimy z wszystkimi weżami.
    7; wypinamy czujnik temperatury, ja zrobiłem to po zlaniu płynu aby gdzies przypadkiem nie zalać wtyczki do czujnika.
    8; przygotowujemy sobie nasadke 13 z przedłużka i odkręcamy Termostat.
    9; teraz pozostaje zamontowac nowy termostat podłączyć wszystko na swoje miejsce zamontować aku , komputer i pamiętamy, że najpierw podłączamu kompa potem aku, ŻADNE BŁĘDY NIE WYSKAKUUJĄ.

    10; nalewamy spowrotem płyn który spusciliśmy bedzie go początkowo wiecej niz przed spuszczeniem.
    11; Ja dla pewności odkręciłem odpowietrznik przy zbiorniczku wyrównawczym poleciał płyn czyli ok i odpowietrznik na chłodnicy od strony reflektora również poleciał płyn jest ok .

    Odpalamy samochód zalecam krótka przejażdzkę wkoło domu temperatura wskakuje na st i Tak musi trzymac troche niech autko pochodzi. Gasimy czekamy do ostygnięcia dolewamy Ubytek płynu i to tyle. Ja osobiście jeszcze zanim auto ostygło wolnymi ruchami sprawdziłem jeszcze te odpowietrzniki ponownie pokazał sie płyn więc jest ok.

    Nie ruszałem odpowietrznika tego aluminiowego na aluminiowej listwie bo się bałem.
    Powodzenia Alfaholicy

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Ja ze swojej strony dodam, że śruby trzymające termostat wkręcamy palcami i jak dobrze załapią dokręcamy kluczem. Ja z uwagi na ograniczone miejsce naprowadziłem śrubę M8 kluczem nasadowym i zerwałem gwint w głowicy.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Glowcio24
    Dołączył
    11 2015
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9JTDm
    Postów
    110

    Domyślnie

    quba Trafne spostrzeżenie tę śrube trzeba dokręcąc naprawde z wielkim wyczuciem

  4. #4
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    10 2015
    Auto
    AR 159 1,9 JTDm 16V Distinctive
    Postów
    4

    Domyślnie

    Również jestem świeżo po wymianie termostatu, konkretnie mówiąc w sobotę

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2015
    Mieszka w
    Węgrzce Wielkie / Kraków
    Auto
    159 JTD 8v SW
    Postów
    72

    Domyślnie

    Jestem na świeżo po wymianie w 8v i...
    1. W 8v termostat zasłania chłodniczka EGR i jest rzeźba z jej demontażem i montażem, tak żeby dało się wyciągnąć termostat (polecam zobaczyć tutaj https://www.youtube.com/watch?v=ITFzh-rXElo).
    2. Żałuję, że nie ściągnąłem osłony i nie spuściłem jednak płynu - może nie marnuje sie go zbyt wiele, ale mimo łapania do puszki, to nie da się uniknąć rozlania na skrzynię biegów i podłogę garażu (przez chłodnicę EGR nie ma tak dobrego dostępu do wężów ani termostatu). Osłony nie trzeba ściągać całej - wystarczy z prawej strony tak żeby włożyć rękę do zaworku i podłączyć rurkę, którą zrzucimy płyn do jakiejś miednicy (tak planowałem zrobić początkowo i już kiedyś to obadałem, przy czym dodam, że mam kanał w garażu, więc jest mi łatwiej).
    3. Między punktem 3 a 4 powyższej instrukcji dodałbym odpięcie dolotu od przepustnicy i korpusu skrzyni biegów, bo to 3 śruby więcej a dostęp wygodniejszy.
    4. Warto mieć zapasowe opaski. Ja musiałem dwie wymienić - tą "główną" największą (była już w kiepskim stanie - po rozpięciu sprawiała wrażenie, że się rozleci w rękach) i najmniejszą, która nie chciała się rozpiąć i trochę ją zmasakrowałem.
    5. Nie jestem w stanie znaleźć odpowietrzenia od strony prawego reflektora na chłodnicy (ani też z lewej strony też nie widzę). Ten od strony zbiorniczka wyrównawczego puszcza płyn po odkręceniu. Czy to możliwe, że 8v go nie ma??

    Po wymianie zalałem płynem, uruchomiłem silnik, dokręciłem jeszcze opaskę na grubym wężu (bo kapało) i trochę pojeździłem - temperatura jak wchodzi na 90, to tak już zostaje. Dziś rano jeszcze dolałem trochę płynu do MAX na zbiorniczku.

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar paweltbu
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    TBU
    Auto
    MiTo 1.4 TB MA/Mazda 3 2019
    Postów
    1,418

    Domyślnie

    w 8v zmieniałem bez wyjmowania chłodniczki i ... już by mi sie z tym ustrojstwem wiecej męczyć nie chciało, co kur..... i chu..... wysłałem to mała głowa.
    Niezwykłość Alfy Romeo polega na tym... że czasem jeździ...

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2015
    Mieszka w
    Węgrzce Wielkie / Kraków
    Auto
    159 JTD 8v SW
    Postów
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał paweltbu Zobacz post
    w 8v zmieniałem bez wyjmowania chłodniczki i ... już by mi sie z tym ustrojstwem wiecej męczyć nie chciało, co kur..... i chu..... wysłałem to mała głowa.
    Tak, były krew, pot i k***y ;-)

    Natomiast, co z tym odpowietrzeniem od strony reflektora/chłodnicy. Czy ktoś jest w stanie wspomóc zdjęciem?

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2015
    Mieszka w
    Węgrzce Wielkie / Kraków
    Auto
    159 JTD 8v SW
    Postów
    72

    Domyślnie

    Co do odpowietrzenia na chłodnicy, to faktycznie jest - znajduje się przy LEWYM reflektorze.

Podobne wątki

  1. Pompka sprzęgła - Instrukcja wymiany a'la 147
    Utworzone przez gramian w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-03-2014, 13:33
  2. Instrukcja wymiany rozrządu 2.4 JTD
    Utworzone przez radziu156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-04-2011, 16:30
  3. instrukcja wymiany sprzęgła
    Utworzone przez max9931 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-06-2010, 11:11
  4. [156] Koszt wymiany termostatu 2.0 TS
    Utworzone przez LSTOMAS w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18-12-2007, 09:15

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory