Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Zdechnięty akumulator - gdzie szukać przyczyny?

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pushq
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR 159 2.4 JTDm
    Postów
    881

    Domyślnie Zdechnięty akumulator - gdzie szukać przyczyny?

    Padł mi wczoraj akumulator na amen - tak, że ledwo co świeciły się kontrolki. Co ciekawe naładowałem go i dzisiaj podskoczyłem do sklepu z akumulatorami i diagnoza - bateria sprawna.

    Mam dziwne wrażenie, że przy podłączaniu klemy minusowej trochę iskrzy. Wychodziłoby więc, że samochód kradnie gdzieś prąd. Czy są jakieś newralgiczne miejsca w naszych Alfach, w których możnaby szukać przyczyny tego stanu rzeczy?

    Jak sprawdzić czy nie ma gdzieś zwarcia/spięcia? Może winny jest akumulator lub rozrusznik? Rozrusznik przy odpalaniu "zgrzyta" - to znaczy, że nie wraca bendiks. Może on jest winny?
    Demokracja jest zdobywaniem wolności dla siebie kosztem wolności innych, podstawianiem jednej normy przymusowej, na miejsce drugiej.

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    Cytat Napisał pushq Zobacz post
    Padł mi wczoraj akumulator na amen - tak, że ledwo co świeciły się kontrolki. Co ciekawe naładowałem go i dzisiaj podskoczyłem do sklepu z akumulatorami i diagnoza - bateria sprawna.

    Mam dziwne wrażenie, że przy podłączaniu klemy minusowej trochę iskrzy. Wychodziłoby więc, że samochód kradnie gdzieś prąd. Czy są jakieś newralgiczne miejsca w naszych Alfach, w których możnaby szukać przyczyny tego stanu rzeczy?

    Jak sprawdzić czy nie ma gdzieś zwarcia/spięcia? Może winny jest akumulator lub rozrusznik? Rozrusznik przy odpalaniu "zgrzyta" - to znaczy, że nie wraca bendiks. Może on jest winny?
    We fiescie benzyna miałem bardzo podobny przypadek. W akumulatorze oberwało się połączenie między celami i z 12 V spadło do 8 V. Po przejechaniu kilku km wracało do normy. W sklepie z bateriami powinni Ci sprawdzić czy auto 'kradnie' prąd

    Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar SliwusBuu
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Mazda MX5 NBfl 1.8l, Alfa Romeo 159 2,4 JTDm 2006r.; Alfa Romeo 156, 1.9 JTD 115KM - była
    Postów
    1,075

    Domyślnie

    W skrzynce bezpieczników możesz po kolei wyjmować bezpieczniki i wpinając miernik sprawdź natężenie prądu. Tam gdzie będzie zwiększone, możesz ograniczyć poszukiwania do danego obiegu.

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie.
    Auto
    była AR156 1,9 JTD 110 2001; AR147 1,9 JTD 2003, Stelvio, jest 159,1,9 200KM, Giulia 280KM
    Postów
    1,552

    Domyślnie

    Podłącz miernik (amperomierz) szeregowo m-dzy klemę a zacisk aku. Przy wyłączonym zapłonie pobór prądu nie powinien przekraczać 100mA, jeżeli pobiera dużo więcej musi rozładowywać aku na postoju. Jak nie masz miernika, to z grubsza pobór prądu sprawdzisz podłączając żarówkę małej mocy 2 - 5W. Sprawdż jak świeci w sprawnym aucie i porównaj ze swoim. Jak świeci dużo jaśniej tzn. że bierze większy prąd. Szukanie ewentualnego zwarcia, to jak już było pisane, wyłączać poszcz. obwody.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2016
    Auto
    VW Polo 6N
    Postów
    1

    Domyślnie

    Nie wiele można wywnioskować na podstawie tego co mówisz. Przyczyny szukałbym w samym rozruszniku. Jednak nie w jego części mechanicznej a uzwojeniach. Być może sam rozrusznik dostał zwarcia. Wtedy w zależności od uszkodzenia może wydawać dźwięki ale i pożerać ogromne ilości energii. Bendlix bym wykluczył w przypadku gdy akumulator nie jest szybko rozładowany. Jeżeli by nie wybijał to jedynie byś kręcił rozrusznikiem i nic by się nie działo. A gdyby się zablokował to po odpaleniu rozrusznik by hałasował. Klema zawsze będzie iskrzyć podczas podłączania instalacji. Zawsze mamy mały pobór prądu. Choć też bym nie wykluczał.
    Ostatnio edytowane przez m@riusz ; 28-04-2016 o 13:15

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie.
    Auto
    była AR156 1,9 JTD 110 2001; AR147 1,9 JTD 2003, Stelvio, jest 159,1,9 200KM, Giulia 280KM
    Postów
    1,552

    Domyślnie

    Nie wiem dlaczego nie rozumiesz o czym piszę. Coś rozładowało sprawny aku. Aby potwierdzić zwarcie, między klemę a zacisk aku. podłaczam amperomierz i widzę z jakim poborem prądu mam doczynienia. Jeżeli odłączę przewód od rozrusznika i zwarcie znika to wina rozrusznika,chodż wcale to nie on musi być winowajcą

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pushq
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR 159 2.4 JTDm
    Postów
    881

    Domyślnie

    Przed chwilą odkryłem, że klema minusowa jest luźna, lata na biegunie. Czy to może być przyczyną?
    Demokracja jest zdobywaniem wolności dla siebie kosztem wolności innych, podstawianiem jednej normy przymusowej, na miejsce drugiej.

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,547

    Domyślnie

    Podstawa to, tak jak napisał kaz156, podłączyć szeregowo amperomierz między akumulator, a kleme minusową i sprawdzić pobór prądu. Oczywiście należy podłączyć tak układ i odczekać 1-2 minuty, aż pobór się ustabilizuje. Po ustabilizowaniu pobór powinien być poniżej 100mA. Oczywiście podczas sprawdzenia wszystkie odbiorniki mają być wyłączone, drzwi zamknięte etc.
    Jeśli po odczekaniu pobór jest nadal za duży to wtedy sprawdzać poszczególne obwody wyciągając bezpieczniki i sprawdzając pobór.

    Luźna kleme w dłuższym okresie czasu również one być winna.


    Wysłane z mojego SM-T555 przy użyciu Tapatalka

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pushq
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR 159 2.4 JTDm
    Postów
    881

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za odpowiedzi, winny był najprawdopodobniej luźny kabel. Dokręciłem go i od tamtej pory problemu nie mam.

    Ładowanie też jest ok. 14.2V bez obciążenia, 13.9V pod obciążeniem więc raczej wszystko jest ok. Pozdro.
    Demokracja jest zdobywaniem wolności dla siebie kosztem wolności innych, podstawianiem jednej normy przymusowej, na miejsce drugiej.

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Seba998
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa
    Postów
    78

    Domyślnie

    Witam podłącze się żeby nie zakładać nowego tematu, zauważyłem dzisiaj jak chciałem doładować aku że klema minusowa jest bardzo luźno założona można ja sobie bez żadnego wysiłku obracać i podważać palcem. Problem w tym że nie widzę żadnej możliwości dokręcenia mocniej, dorzucam zdjęcie żebyście widzieli jaki mam zacisk, da się to jakoś wyregulować? a może biegun na aku jest już tak bardzo wyrobiony? Załącznik 241452

Podobne wątki

  1. [159] Alfa Romeo 159 2.4jtdm seria za mało mocy na hamowni w czym szukać przyczyny
    Utworzone przez oktawian87 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 19-12-2015, 18:35
  2. świecąca kontrolka immo gdzie szukać przyczyny?
    Utworzone przez lukas1983 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-01-2014, 20:02
  3. zawieszenie - gdzie jeszcze szukać przyczyny?
    Utworzone przez cannaris w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 27-09-2012, 12:43
  4. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 06-08-2012, 07:34
  5. Gt 1.9 wyciek oleju, gdzie szukać przyczyny
    Utworzone przez michal_wce w dziale GT
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-01-2011, 08:30

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory