Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Prośba o opinie

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 2,0 Jtdm
    Postów
    14

    Domyślnie Prośba o opinie

    Witam forumowiczów,

    od pewnego czasu konsultuje to forum lecz dopiero teraz, kiedy wreszcie zakupiłem autko, postanowiłem założyć temat z prośbą o opinie. Tak więc niedawno zakupiłem 159 2.0 jtdm od komisu, auto zostało odkupione od firmy leasingowej i sprowadzone z Włoch - sprawdziłem na ASO, zamówiłem raport po numerze VIN, zadzwoniłem do Włoch gdzie powiedziano mi że auto było regularnie serwisowane, potwierdzono przebieg itd. Czyli jest git, na razie mam je od 3 dni i pomimo lekkiej paranoi nie wydaje mi się żeby było w nim dużo do roboty. Mam za to parę pytań dotyczących tego co należało by zrobić lub nie zrobić, zmienić lub nie zmienić:
    - nie wspominam o tym że auto brzmi jak 30 letni Star bo to chyba przypadłość diesli. Za to mam wrażenie że z rozrusznikiem jest coś nie tak, auto za każdym razem zapala lecz czasem trochę się przy tym męczy, kaszle - tak jakby rozrusznik działał na resztkach sił - czy może być to kwestia wymiany jakiejś bateryjki lub przewodu? Czy może naprawa rozrusznika to raczej droga zabawa?
    - paroma autami z turbo jeździłem i zawsze słyszałem ten charakterystyczny świst nakręcającej się turbosprężarki - tutaj w zasadzie wszystko jest ok lecz zastanawiam się czy nie warto było by zainwestować w jej regeneracje? Auto ma 122000 km i z tego co mi wiadomo żadnych napraw na turbo nie było - czy Waszym zdaniem warto profilaktycznie zainwestować w regeneracje czy raczej korzystać pełną piersią i przejmować się dopiero jak zacznie się dziać naprawdę źle? Poza wspomnianym świstem nie stwierdziłem nic złego - turbo się załącza przy 2,500 obrotów, nic nie dymi, skrzypi itd ;
    - mieszkam w Warszawie w dzielnicy z dosyć nierównymi drogami a jako że Alfa ma bardzo niski zwis często szoruję podwoziem... Nawet z wjazdem do garażu mam problem - czy istnieje jakiś sposób (najchętniej niedrogi rzecz jasna) na podniesienie przodu? Chodzi mi np o wymianę przednich sprężyn na minimalnie wyższe. A może kupno większych felg wystarczy? ;
    - nie stwierdziłem nic niepokojącego ale z paru źródeł wiem że jak pójdą wtryskiwacze to będzie masakra - stąd pytanie : jak tam u pozostałych użytkowników to wygląda? Czy mieliście już tego typu przygody? Czy regenerowaliście je? Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje ;
    - alfa stoi na 16-kach które nie wyglądają źle ale te nadkola aż wołają o większe felgi stąd też zastanawiam się na kupnem nowych obręczy - oczywiście z początku wybrałem wariant z 18-kami co wszyscy mi oczywiście odradzają bo komfort mniejszy, bo drogie opony, bo wertepy itd. Tyle że najczęściej dowiaduję się tego od osób jeżdżących na 15-kach... A jak tam opinie użytkowników 159-ki? Na 16-kach wcale twarda nie jest, ciekaw jestem tylko jak diametralna może być różnica... ;
    - jako że jestem młody i ciągle mi mało, zamierzam zchipować moją Alfe - czy wśród użytkowników forum znajdzie się może ktoś kto też się w to bawił i mógłby podzielić się wrażeniami? Wiadomo że będzie szybsza i elastyczniejsza - chodzi mi bardziej o informacje czy zchipowanie bez wymieniania innych części w silniku nie wyżyłuje go? Lub inaczej, co powinienem wymienić w silniku w celu jak najlepszego zabezpieczenia go?
    - czy podejście opierające się na jeżdżeniu na DPFie do zapchania po czym usunięcie go kompletnie jest rozumne? Wymieniać go a pewno nie będę bo to koszty a i ekologią niespecjalnie się przejmuje :p
    Sorry za ilość pytań ale jest to moje pierwsze używane auto i jak już pisałem, bierze mnie lekka paranoja :p Z góry dziękuje za jakiekolwiek informacje.
    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    159 JTDm
    Postów
    360

    Domyślnie

    Co do felg 18stek. Jeżdżę GT w rozmarze 225/40 i dla mnie jest komfortowo. Auto na tych kołach wygodne o dobrych właściwościach jezdnych. Na zimę mam 16 205/50 i w nich jest ok ale po prostu miękko.
    Jeśli chodzi o 159 to mój ojciec jeździ na 17stkach opona 225/50 i jeżdżąc jego autem w powrownaniu do mojej GT jest bardzo komfortowo lecz prowadzenie auta również pewne. Dlatego uważam, ze taka 18stka w 159 powinna spisywać się super - w kategoriach między komfortem, właściwościami jezdnymi i wyglądem. Taka optymalna opcja.
    Co do podnoszenia mocy. Ważne żebyś wybrał dobrego tunera a nie tjunera to będziesz się cieszył długo fajnym silnikiem takim jest jtdm bez wymieniania czegokolwiek. W moim przypadku to już drugi pokrecony ropniak, który sprawuje mi się bardzo dobrze. Ja osobiście polecam Cinka z Rudna/Gliwic. Facet kontetny i profesjonalny. Oczywiście, nie ujmując czy pomijając innych profesjonalnych tunerów, których nie znam :-) pozdro

    Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    AD.1. JDTM nie powinien chodzić jak 30 letni star jeśli jest inaczej coś jest nie tak.

    AD.2. Jeśli rozrusznik kręci, a auto po prostu ma problem z odpaleniem przyczyn szukał bym gdzieś indziej. Chyba, że po prostu rozrusznik kręci wyczuwalnie słabo wtedy zaczynamy od sprawdzenie akumulatora

    AD.3. Turbo powinno już odczuwalnie pompować przy 1,5tys obr. 2,0 JTDM ma max moment już przy 1750tys obr. Jeśli zbiera się dopiero przy 2,5tys obr coś jest nie tak.

    AD.4. Może mosz wersje T.I lub ktoś włożył niższe sprężyny. Seryjne 159 nie jest jakieś mega niskie.

    AD.5. Nie stwierdziłeś nic niepokojącego, a wcześniej napisałeś, że chodzi jak star?

    AD.6. 18" w alfie 159 występuje seryjnie z oponą 235/45 to wcale nie jest niski profil jednak fakt cena opon jest o wiele wyższa niż na 16"

    AD.6. O chipowaniu masz cały osobny dział na forum

    AD.7. Zalezy od jazdy jak jeżdzisz tylko w cyklu miejskim DPF bedzie ci się wypalał bardzo często co nie jets zdrowe dla silnika. Jak jeżdzisz w trasy i DPF jest ok to nie powinno być problemu

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar elgritone
    Dołączył
    06 2012
    Auto
    916 / 939 / 955
    Postów
    741

    Domyślnie

    1. Jtdm ma troche lepsza kulture niz star, no chyba ze to byl zart.
    2. Nie przeszkadzal Ci ten rozrusznik przy zakupie? Sorry ale jak kupuje auto kazda zastanawiajaca rzecz powoduje zapalenie czerwonej lampki i trzeba byc w 100% pewnym co jest przyczyna niezgodnosci... Zwlaszcza w komisie..
    3. Bierz 19:p

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 2,0 Jtdm
    Postów
    14

    Domyślnie

    Z tym starem to była oczywiście hiperbola, diesle są po prostu bardziej głośne od benzyniaków co do rozrusznika to faktycznie chyba kwestia akumulatora (nie zdziwiłbym się gdyby okazało się że w komisie mi go zamienili przed oddaniem - po płycie jeździli z takim dużym na wózku i podłączali jak trzeba było uruchomić silnik), auto zapala bez problemu, tylko on z trudem kręci... Z turbo to troszkę przesadziłem - "zbiera" się już właśnie koło 1750 - 2000 ale najbardziej czuć kopa tak od 2250-2500 - bardziej chodzi mi tutaj o subiektywne opinie czy warto bawić się w profilaktyczne jej regenerowanie (jak wspomniałem, to moje pierwsze auto i chciałbym mieć "igłę" co rzecz jasna raczej nie jest możliwe przy aucie używanym...). TI to na pewno nie jest chociaż bym się nie obraził, chyba to po prostu kwestia niedostosowanego miejsca zamieszkania do posiadanego samochodu :p Co do wtryskiwaczy, ponawiam pytanie jako że z tym starem to był żarcik - z tego co czytałem regeneracja jest o wiele tańsza niż wymiana, stąd pytanie o opinie użytkowników - w teorii powinny jeszcze trochę wytrzymać ale nie chciałbym żeby nagle mi poszły a ja bym był zmuszony do kosztownych reperacji...
    Pozdrowienia

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Butch
    Dołączył
    09 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 159 SW 1.75 tbi, AR MiTo 1.4 TB 155 KM
    Postów
    734

    Domyślnie

    Zdecydowanie za bardzo martwisz się na zaś.
    nie ruszaj turbo jeśli działa - nie ma to większego sensu.
    To samo z wtryskami - zainwestuj w interfejs diagnostyczny i sprawdzaj korekty co jakiś czas, to będziesz wiedział czy coś się dzieje.
    DPF używaj do póki się nie zatka na amen i śmiało czipuj silnik, można go fajnie podkręcić

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2013
    Auto
    159 SW TI 2.0 JTDM
    Postów
    127

    Domyślnie

    Przede wszystkim weź wyluzuj się trochę . Kupiłeś fajne auto i ciesz się nim a nie szukaj problemu. Jeżdżę alfa z tym samym silnikiem i z doświadczenia Ci napiszę że turbo trochę pogwizduje (szczególnie jak silnik zimny) ale nic zlego się dzieje, jeżeli chodzi o wtryskiwacze to slyszalem o autach które mają po 500k i fabryczne wtryski a po za tym wtryski w alfie podlegają regeneracji więc koszty naprawy nie są aż tak bardzo wysokie. Co do wysokości zawieszenia to sam jeżdżę wersją TI czyli -2cm i spokojnie daje radę, trzeba po prostu uważać co bierze się między koła .

  8. #8
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Kartuzy
    Auto
    159 sw 1.9jtdm qtronic ti
    Postów
    101

    Domyślnie

    nie swędzi- nie drapać

    Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar SliwusBuu
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Mazda MX5 NBfl 1.8l, Alfa Romeo 159 2,4 JTDm 2006r.; Alfa Romeo 156, 1.9 JTD 115KM - była
    Postów
    1,075

    Domyślnie

    Odnośnie niskiego zawieszenie, to po założeniu 18" powinno być zauważalnie lepiej. Moja stoi na sprężynach Eibacha -30mm i zimą na 17" felgach z oponami 225/50 zdarzało się, że przytarłem osłoną. Na lato mam 235/45R18 i jest zdecydowanie lepiej. Nie stwierdziłem pogorszenia komfortu.

Podobne wątki

  1. prośba o opinie
    Utworzone przez marcinsw w dziale Łódzkie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-02-2016, 18:59
  2. AR 33 prośba o opinie
    Utworzone przez Browarek w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 19-07-2013, 17:35
  3. 156 JTD m-jet FL, prośba o opinie
    Utworzone przez piotrek23x w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 28-01-2013, 11:59
  4. 156 SW 2.4 - prośba o opinie
    Utworzone przez rustupl w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-06-2012, 17:55

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory