Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 53

Temat: Wyłączenie świateł ,,awaryjnych" przy gwałtownym chamowaniu

  1. #21
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    System wspomagania nagłego hamowania to nie jest włączanie awaryjek, awaryjki to dodatek do tego systemu. Starsze Alfy też mają Brake Assist ale nie częstują przy tym światłami awaryjnymi. Bodajże do 2007 roku auta nie były w to wyposażane.

  2. #22
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Jest: Skoda Superb 2.0 TDI. Było: 159 SW 1,9 JTD AR 147 1.9 JTD 16V 170 KM 2003 r. Passatto B5 1.8
    Postów
    1,268

    Domyślnie

    9 jest z 2008 roku

    Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

  3. #23
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebawroc Zobacz post
    Czyli trzeba postudiować schemat awaryjnych. Hmmm może tu leży rozwiązanie, bo nie wydaje mi się żeby makaroniarze ciagneli 10 wiązek elektrycznych ...?

    Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
    teoretycznie łatwa sprawa, ale dla kogoś kto wie jak to jest zrobione w 159, co rozpoznaje stan awaryjnego hamowania, jak przekazuje tą informację dalej itp.

    Pierwszy problem to że nie mamy nawet schematów do 9etk po lifcie (mam teoretyczny dostęp przez znajomego kolegi, ale nie chcę nadużywać jak nie muszę). Natomiast na schematach sprzed liftu jest tak, że kierunkowskazy są bezpośrednio podłączone po Body Computera. BC jest połączony z modułem VDC, który min. ma odczyty prędkości z czujników ABS - je przekazuje zarówno przez linię analogową jak i przez CAN wg opisu - więcej szczegółów nie ma. Pewnie nikt z nas nie wie jak dokładnie rozpoznawane jest gwałtowne hamowanie - np czy te oba kanały prędkości (analog i CAN) są np używane przez BC w celach obliczania przyspieszenia auta - pewnie przez CAN jest mało tych komunikatów (niski sampling), więc może tylko analogowy kanał? Wtedy byłoby łatwo - możnaby pokusić się o jakieś tam wyfiltrowanie sygnału (nawet jakiś filtr RC ze stałą czasową np 0.1-1s), choć nie wiem na co innego w aucie takie oszustwo BC miałoby mieć wpływ (chyba na nic, bo VDC/ABS działają sobie raczej same), ale jakaś wątpliwość czy jest to 100% OK zostaje. Jak chcesz próbuj, na własne ryzyko.

    Może być też tak że to sama centralka VDC wykrywa stan gwałtownego hamowania i po prostu wysyła przez CAN do BC żądanie włączenia świateł awaryjnego hamowania albo pomiary przyspieszenia które BC interpretuje. Wtedy będzie znacznie trudniej, bo trzebaby zrobić taki repeater na CAN który filtrowałby lub modyfikował komunikaty z takim żądaniem czy wartościami.
    W takim przypadku dla inżyniera który pisał obsługę tego awaryjnego hamowania jest to pewnie zmienić linię kodu albo jakąś wartość/stałą i przekompilować - minuta roboty, banał, dla innego inżyniera, który nie wie za dużo o autach będzie wgryzanie się analizowanie, próby, googlowanie, zrobienie jakiegoś interfejsu, skrypty, rozszyfrowywanie komunikatów itp - raczej tygodnie roboty i nikt się tego nie podejmie.

  4. #24
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Jest: Skoda Superb 2.0 TDI. Było: 159 SW 1,9 JTD AR 147 1.9 JTD 16V 170 KM 2003 r. Passatto B5 1.8
    Postów
    1,268

    Domyślnie

    Hmmm, wcześniej ,,googlowałem" i niepotwierdzone informacje są takie że: albo sygnał idzie z ABSu, lub ( nie wiem czy dobrze zapamiętałem ) z czujnika nacisku? przy pedale hamulca

    Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

  5. #25
    Użytkownik Świeżak Avatar MadSkillz
    Dołączył
    11 2015
    Mieszka w
    Siedlce
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 150KM
    Postów
    174

    Domyślnie

    A ja znowu mam z 2007 r 1.9 jtdm 150 km i nie mam tej funkcji a bardzo bym chciał, ponieważ wiekszosc jazdy jest po autostradach, i zazwyczaj nie jade 115km/h tylko lece te 160..czasami jest mocniejsze hamowanie jak jakis kretyn nie patrzy w lusterka i wyprzedza tira jadąc 100km/h i musze dać po heblach...tak więc ta opcja by sie przydała. Czy ktos jest w stanie podpowiedzieć jak zrobic takiego moda?

  6. #26
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebawroc Zobacz post
    Hmmm, wcześniej ,,googlowałem" i niepotwierdzone informacje są takie że: albo sygnał idzie z ABSu, lub ( nie wiem czy dobrze zapamiętałem ) z czujnika nacisku? przy pedale hamulca

    Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
    Przy pedale hamulca jest tylko switch I030 - taki on-off, więc nim nie wykryjesz gwałtownego hamowania tylko sam fakt hamowania (zapala min światła stop), tyle. Żadnego czujnika ciśnienia w układzie hamulcowym nie widzę na żadnych schematach eLearna (choć przedliftowego), więc wątpię że jest jak piszesz.

    Na 99% na podstawie wyczucia inżyniera elektronika (od 12 lat praktykującego projektanta) stwierdzam(trochę zgaduję, ale to taki gut feeling + educated guess) że z centralki ABS/VDC (M050 w eLearnie) informacja idzie do M001 (BC), tylko nie wiemy w jakiej formie i kto rozpoznaje awaryjne hamowanie na podstawie analogowego bądź cyfrowego sygnału prędkości sam BC, czy jednak ABS/VDC i wysyła polecenie włączenia sygnalizacji do BC przez CAN. Nic innego nie widzę ze schematu jako kolejną możliwość.

    Tylko w przypadku gdyby to analogowy sygnał prędkości z VDC do BC był wykorzystywany przez BC do obliczenia gwałtownej zmiany przyspieszenia (w tym wypadku o ujemnej wartości oczywiście), to możnaby pokusić się o prosty filtr RC przed BC i w ten sposób wyfiltrować mu trochę przebieg prędkości więc pośrednio i przyspieszenia (które jest pochodną prędkośc, stąd peaki jego przebiegu na pewno byłyby mniejsze i bardziej w czasie rozłożone). Taki eksperyment to powiedzmy 30min roboty (przecięcie kabla do BC, wlutowanie odpowiedniego rezystora i kondensatora) + testowa przejażdżka. Jeśli jednak to drugi wariant to szkoda czasu, bo roboty w cholerę. Jedyna osoba jaką znam i może mogłaby tu podziałać na szybko to [MENTION=4833]maly_777[/MENTION] bo on ma CAN ogarnięty, wiedzę o nim i aucie, sprzęt, software pewnie w miarę na szybko byłby w stanie z posiadanych gratów zmontować taki repeater&filtr CAN, ale i tak pewnie nie miałby czasu ani komercyjnego uzasadnienia żeby się z tym babrać choćby i miało by mu to zająć parę godzin (a wiadomo zajmie więcej bo zawsze coś wyskoczy nieprzewidzianego).

  7. #27
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał MadSkillz Zobacz post
    A ja znowu mam z 2007 r 1.9 jtdm 150 km i nie mam tej funkcji a bardzo bym chciał, ponieważ wiekszosc jazdy jest po autostradach, i zazwyczaj nie jade 115km/h tylko lece te 160..czasami jest mocniejsze hamowanie jak jakis kretyn nie patrzy w lusterka i wyprzedza tira jadąc 100km/h i musze dać po heblach...tak więc ta opcja by sie przydała. Czy ktos jest w stanie podpowiedzieć jak zrobic takiego moda?
    W 159 niestety jest to zbyt czułe moim zdaniem więc nie masz czego żałować (no chyba że tylko moja tak ma) - np w Giulietcie włączyło mi się to ze 2 razy przez całe 3 lata, ale tylko jak hamowałem praktyczni z piskiem opon i ABSem stającym na głowie żeby mni wyhamować, bo np wyskoczył mi kot praktycznie pod koła. W 159 czasem w mieście dohamowuję przed skrzyżowaniem na 3 czy 2 biegu i się włącza na chwilę, to samo często przy zjeździe z ekspresówki. Jeżdżę dynamicznie ale nie jak oszołom, a potrafi mi włączać ta sygnalizacja 2-3 razy dziennie.

    Zrobić na pewno się da taką przeróbkę, ale to albo trzebaby odczytywać coś z BC albo ABS/VDC po CAN i nadawać jakiś komunikat CAN który przedliftowy BC zrozumie i wykona (trudniejsza ścieżka), albo ewentualnie zrobić proste niezależne urządzenie które wykryje gwałtowne hamowanie (np z własnego czujnika przyspieszenia, wystarczy jednoosiowy wzdłuż), do tego np podpiąć sygnał samego faktu hamowania (ze styku przy hamulcu) jako blokadę wykrywania i z tym (z jakimś zwiernym wyjściem takiego urządzenia) podpiąć się pod wyłącznik awaryjnych świateł. Jedynie będzie migać w standardowym tempie, choć może to da sie ominąć pulsując załączaniem odpowiednio, tak żeby skrócić świecenie i czas rozłączenia.

  8. #28
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar tofik21
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Warszawa / Zawiercie
    Auto
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 167KM :)
    Postów
    317

    Domyślnie

    A czy w autach nie montują czujników przeciążenia? Takie coś mi przyszło do głowy. Może z jego kalibracja jest coś nie teges :/
    Nie masz z kim porównać działania/c czułości tego systemu ?
    Ostatnio edytowane przez tofik21 ; 01-06-2016 o 06:26
    my car gives me more energy than redbull



    Było:
    Daewoo Nexia 1.5
    Ford Focus mk2 - 1.6 TDCI

  9. #29
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    albo ewentualnie zrobić proste niezależne urządzenie które wykryje gwałtowne hamowanie (np z własnego czujnika przyspieszenia, wystarczy jednoosiowy wzdłuż), do tego np podpiąć sygnał samego faktu hamowania (ze styku przy hamulcu) jako blokadę wykrywania i z tym (z jakimś zwiernym wyjściem takiego urządzenia) podpiąć się pod wyłącznik awaryjnych świateł. Jedynie będzie migać w standardowym tempie, choć może to da sie ominąć pulsując załączaniem odpowiednio, tak żeby skrócić świecenie i czas rozłączenia.
    Takie coś jest w planach, w "głowie". Do 156.
    Do 159 zrobić to można łatwiej
    Wątpię, że uda się uaktywnić opcję w starym body, chyba że flashować je na stole.

    Czujniki przeciążenia są. Ale nie takie jak potrzebujemy.

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  10. #30
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Butch
    Dołączył
    09 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    AR 159 SW 1.75 tbi, AR MiTo 1.4 TB 155 KM
    Postów
    734

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    W 159 niestety jest to zbyt czułe moim zdaniem więc nie masz czego żałować (no chyba że tylko moja tak ma) - np w Giulietcie włączyło mi się to ze 2 razy przez całe 3 lata, ale tylko jak hamowałem praktyczni z piskiem opon i ABSem stającym na głowie żeby mni wyhamować, bo np wyskoczył mi kot praktycznie pod koła. W 159 czasem w mieście dohamowuję przed skrzyżowaniem na 3 czy 2 biegu i się włącza na chwilę, to samo często przy zjeździe z ekspresówki. Jeżdżę dynamicznie ale nie jak oszołom, a potrafi mi włączać ta sygnalizacja 2-3 razy dziennie.
    może masz za ciężką nogę albo za nerwowo hamujesz, zero-jedynkowo, bez wyczucia. A może to problem z układem/płynem hamulcowym. Ja nie ma z tym problemów, mimo że ruch w Łodzi duży i często nagle trzeba przyhamować, to włącza się to naprawdę w podbramkowych sytuacjach, gdy pedał jest w podłodze.

Podobne wątki

  1. [164] Uszkodzony włącznik świateł awaryjnych
    Utworzone przez edge66 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-01-2015, 09:10
  2. [159] Włączanie się świateł awaryjnych przy nagłym hamowaniu
    Utworzone przez ernest159 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 27-10-2014, 17:37
  3. [146] Brak kierunkowskazów i świateł awaryjnych :(
    Utworzone przez coollvip w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-05-2013, 22:13
  4. Włącznik od świateł awaryjnych
    Utworzone przez marrion w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-01-2012, 13:31
  5. Przepala bezpiecznik świateł awaryjnych
    Utworzone przez gord w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-11-2011, 21:15

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory