Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Temat: Alfa Romeo 19 1. Diesel 2007 150KM Sportwaon - pierwsze bolączki i kroki po kupnie

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 SW 150KM 07'
    Postów
    14

    Domyślnie Alfa Romeo 19 1. Diesel 2007 150KM Sportwaon - pierwsze bolączki i kroki po kupnie

    Cześć czołem!
    Wczoraj nabyłem auto takie jakie sobie wymarzyłem:
    Alfa Romeo 159 Sportwagon
    1.9 diesel
    150 KM
    AUTOMAT
    skóra, navi, klima - ogólnie palce lizać jeśli mowa o wyposażenie.
    Na stacji diagnostycznej - kanał - mechanik mówił, że nie ma się do czego przyczepić, wszystko tańczy i śpiewa, co najwyżej prawy tylny ręczny może trochę zużyty. Sprawdzenie lakieru - wszystko fabryka, lewe tylne nadkole na odcinku 20cm jedynie troszkę pomalowane, ale tylko z wierzchu. Komputer? Żadnych błędów. Brzmi świetnie? Jedzie się jeszcze lepiej, wprawdzie tylko po mieście jeździłem ale było super Zatem umowa stoi - kupiony...

    Po formalnościach wizyta u mechanika - wymiana filtrów:
    Filtr kabinowy K1189 - 92 zł
    Filtr powietrza AE348/3 - 73 zł
    Filtr oleju V363 - 30 zł
    Filtr paliwa - KL567 - 230 zł
    Olej Agip Sint 5W/30 4L - 140 zł
    2 wycieraczki - 60 zł
    Suma: 625 zł
    Stacja paliw przy TESCO, tam nalało się 61 litrów ON - 250 zł
    Jeśli chodzi o rozrząd - 'podobno' był robiony przy 250 000 km (auto ma obecnie 258 000). Postanowiłem go zrobić 'na tygodniu'

    Przejechałem autem już od wczoraj około 200 km, co zauważyłem?
    - nie wiem jak wasze, ale moja ma cholernie niski przód, mówię tu zarówno o osłonie silnika pod spodem jak i samym zderzaku. Miałem tę 'nieprzyjemność' jechać kilkanaście kilometrów po typowo polskiej drodze - takiej łatanej i powiem wam koszmar - moja Alfa co chwila tarła spodem o asfalt.
    - dzisiaj jadąc ekspresówką w dłuższej trasie postanowiłem przydepnąć i sprawdzić jak się będzie zbierała. 140..160...180...(poczułem taki PYK!) nagle spadek mocy, mimo że gaz trzymam niezmiennie prawie w podłodze auto zaczęło jechać 120 km/h... jednocześnie słychać "piiii" a na desce "Check engine" i pomarańczowa kontrolka. Zatrzymałem się na stacji paliw. Zgasiłem. Poczekałem w między czasie dzwoniąc do mechanika - "Pewnie EGR, przyjedzie pan...". Odpaliłem auto i ruszyłem, kontrolka dalej się świeciła, ale auto już gdy dawałem gazu jechało i 140 (nie depnąłem mocniej z obawy, że zaraz konkretnie coś pier...)
    - co zauważyłem ponadto? Przy hamowaniu słychać taki delikatny pisk.... nie zawsze ale tak 1 na 3 hamowania piszczy...
    - Przy skręcaniu (zwłaszcza w prawo) kierownicą odczuwa się takie..tarcie kierownicy.

    Zostawiłem aut w warsztacie.
    Podsumowując:
    1. Nagły brak mocy przy wciśniętym gazie (mechanik mówi, że sprawdzi, pewnie EGR i albo zaślepi albo wymieni, ale na używanym gwarancji nie da)
    2. Za niski przód (na dobrej drodze nie przeszkadza, ale na gorszej masakra) - mechanik mówi, że sprawdzi, może dokręci osłonę, ogólnie chyba nie miał pomysłu co z tym fantem zrobić... ale to auto powinno być z 5cm wyżej z przodu, nie da się założyć przy kołach jakichś sprężyn czy coś które auto podniosą?
    3. Piszczenie przy hamowaniu.
    4. Tarcie w kierownicy przy skręcaniu.
    5. Rozrząd - mechanik powiedział, że sama 'robocizna' to 500 zł a ile rozrząd to się zorientuje.

    Moi drodzy - poradźcie mi proszę co mam zrobić, na co zwrócić uwagę, jak się to auto teraz zabrać by nie płatało mi figli...

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Tomekkk
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    159 SW 1,9JTDm Q-Tronic
    Postów
    395

    Domyślnie

    Ad.1 Obstawiam przeładowanie turbiny. Zmienna geometria do czyszczenia.
    Ad.2 159 jest nisko zawieszona i trzeba się nauczyć nią jeździć Bez osłony silnika zdecydowanie trudniej otrzeć dołem, no ale z drugiej strony więcej syfu leci na silnik i osprzęt.
    Ad.3 Pewnie taka mieszanka klocków
    Ad.4 Wymiana zbiorniczka płynu wspomagania na pozmianowy. Koszt około 100-120zł w ASO.
    Ad.5 W 1.9JTDm rozrząd jest tani i prosty w wymianie. Ja płaciłem około 600-650zł za komplet części (rozrząd plus napęd pomocniczy) i 250zł za wymianę.

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar karmal
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Maserati Ghibli S 3,0 410KM
    Postów
    1,894

    Domyślnie

    Ad.2 jeśli nigdy nie były wymieniane sprężyny zawieszenia z przodu to wymień. Auto zdecydowanie pójdzie w górę!
    koszt spreżyny zamiennika 120zł + robocizna 50zł od sztuki

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Może po prostu wisi osłona. Nie ma co przewidywać co się popsuło bez sprawdzenia jaki błąd został wygenerowany. Skoro wcześniej nie było błędów tzn że ktoś je skasował....znaczy wiedział co sprzedaje.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 SW 150KM 07'
    Postów
    14

    Domyślnie

    Panowie czy polecicie mi jakiś warsztat w Warszawie/Lublinie gdzie ceny są takiej o jakich mówicie? Ewentualnie czy skłaniacie się do serwisowania auta w ASO? Choć utarło się, że w ASO zdzierają z człowieka krotność tego co biorą w innych warsztatach. Tak, wiem - oryginały, jakość = cena, ale jednak nie chcę wydawać na auto więcej niż na swoją rodzinę :-)

  6. #6
    klekot ™ gorol Quadrifoglio Verde Avatar bocian
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    SD ( Dąbrowa Górn. )
    Auto
    156 1.6 TS , GT 1.9 JTD ,159 SW Ti 2.0 jtdm , Volvo 4.4 V8 , Jeep GC WK2 5.7 Hemi
    Postów
    14,782

    Domyślnie

    zerknij w dzialy regionalne i poczytaj jakie serwisy polecaja w twojej okolicy








  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    No a gdzie na tej liście usunięcie klap wirowych kolektora dolotowego? No chyba że jest już zrobione. Jeśli nie to rób razem z rozrządem bo inaczej 2 razy prawie ta sama robota - o tym mnóstwo na forum.

    A odgrzybienie instalacji klimy wewnątrz wiesz czy i kiedy było robione? Ja bym nie czekał aż pojawi się ewentualny smrodek, głównie zająć się trzeba parownikiem - jest za schowkiem pasażera.

    EGR jak zaślepi mechanik (pełną zaślepką, nie tą z dziurkami), to trzeba go usunąć programowo z komputera, inaczej będzie błąd cały czas. Wada zaślepienia to że trochę dłużej silnik się rozgrzewa.

    Co do tego błędu na autostradzie, dobrze byłoby sczytać kompem co dokładnie. Może być faktycznie jakieś przeładowanie albo niedoładowanie, a wtedy albo gometria turbiny do czyszczenia, albo coś z zaworem sterującym (tu najlepiej podminić na próbę z życzliwym kolegą z forum/okolicy) albo czujnik ciśnienia doładowania na kolektorze (jego łatwo wyczyścić, nie zawsze pomaga jeśli w nim jest problem ale i tak zrób, 2 minuty też podmienić z kolegą)

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 SW 150KM 07'
    Postów
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    No a gdzie na tej liście usunięcie klap wirowych kolektora dolotowego? No chyba że jest już zrobione. Jeśli nie to rób razem z rozrządem bo inaczej 2 razy prawie ta sama robota - o tym mnóstwo na forum.
    Rozrząd niestety już zrobiony :/ Mam nadzieję, że to nie jest - te klapy wirowe - rzecz, która w każdej chwili może zezłomować moją AR...

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    A odgrzybienie instalacji klimy wewnątrz wiesz czy i kiedy było robione? Ja bym nie czekał aż pojawi się ewentualny smrodek, głównie zająć się trzeba parownikiem - jest za schowkiem pasażera.
    Klima jest odgrzybiona.

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    EGR jak zaślepi mechanik (pełną zaślepką, nie tą z dziurkami), to trzeba go usunąć programowo z komputera, inaczej będzie błąd cały czas. Wada zaślepienia to że trochę dłużej silnik się rozgrzewa.
    Mechanik powiedział, że nie ma powodu by na razie zaślepiać EGR. To znaczy można, ale są plusy są i minusy tego także skoro na razie bangla prawidłowo to jedźmy z tym dalej.

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Co do tego błędu na autostradzie, dobrze byłoby sczytać kompem co dokładnie. Może być faktycznie jakieś przeładowanie albo niedoładowanie, a wtedy albo gometria turbiny do czyszczenia, albo coś z zaworem sterującym (tu najlepiej podminić na próbę z życzliwym kolegą z forum/okolicy) albo czujnik ciśnienia doładowania na kolektorze (jego łatwo wyczyścić, nie zawsze pomaga jeśli w nim jest problem ale i tak zrób, 2 minuty też podmienić z kolegą)
    Wiesz co za błąd pokazało na komputerze? Czujnik ciśnienia doładowania. Mechanik powiedział, że błąd usunięty i mogło to być jednorazowe, także lepiej pojeździć i się przekonać bo teraz jeździ znowu normalnie więc nie ma po co wymieniać...

    Ponadto mechanik podczepił mocniej i wyżej osłonę od silnika dzięki czemu faktycznie przynajmniej na tych hopkach nie trze spodem. Powiedział, że z przodu są zamontowane jakieś sportowe sprężyny i pewnie dlatego jest nieco niżej. Zaproponował wymianę ich na inne dodając, że powinno to podnieść auto o jakieś 4cm. Sprężyny dwie po 200zł + 100zł robota. Pomyślę.

    Ogólnie coś zrobił z hamulcami, bo już nie piszczą przy hamowaniu, podniósł tę osłonę, wymienił rozrząd+pompę+płyn chłodniczy, usunął błąd w systemie. Za całość zgarnął 1100zł. Dużo, mało. Dobrze, że jedzie sprawnie i mam nadzieję, że nie będę ciągle zostawiał jej u mechanika :-)

    1. Panowie, teraz się zastanawiam - używacie jakichś zabezpieczeń w swoich autach? Mam na myśli jakiś lokalizator gps, radiolokalizator, może blokadę skrzyni albo wyłącznik zapłonu? Wiem, może Alfy nie są na celowniku złodziei ale jednak, czy macie z tym jakieś doświadczenia?
    2. Skrzynia automatyczna, ma za sobą 258 000 km przebiegu (a przynajmniej tak sądzę, że nie była wymieniana bo nigdzie o tym nie mam informacji). Ile można na niej pojechać i czy ewentualna naprawa jej jest kosztowna? Słyszałem, że koszt naprawy może być mniejszy od naprawy manualna. Gdzie leży prawda?

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamiakadam Zobacz post
    Panowie czy polecicie mi jakiś warsztat w Warszawie/Lublinie gdzie ceny są takiej o jakich mówicie? Ewentualnie czy skłaniacie się do serwisowania auta w ASO? Choć utarło się, że w ASO zdzierają z człowieka krotność tego co biorą w innych warsztatach. Tak, wiem - oryginały, jakość = cena, ale jednak nie chcę wydawać na auto więcej niż na swoją rodzinę :-)
    Motodelta Niemce k. Lublina
    Właściciel sam jeździ 159. Będzie wiedział co Twojej dolega.

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pawciu87
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Wieluń
    Auto
    BMW F31 318d
    Postów
    958

    Domyślnie

    jaki dokładnie błąd - jeśli P0237 - to czujnik w kolektorze ssącym - zwróć uwagę czy jak wkładasz kluczyk, to wskazówka od turbo jest na "0" czy wychyla się do pierwszej kreski? Jeśli tak, to masz uszkodzony czujnik doładowania. Jeśli stoi na "0" to i tak warto go wyciągnąć i wymyć. Czasami ten błąd może sygnalizować przeładowanie turbiny - przycinającą się geometrię, a czasami nawet już jej zgon(tak było w moim przypadku). Co do Qtronica - wymień olej, najlepiej dynamicznie. Skrzynie mają swoje bolączki, ale ogólnie są bardzo przyjemne w użytkowaniu, a problemy zaczynają się przez brak wymiany oleju... Najczęściej siada sterownik hydrauliczny oraz tłok kosza C1. Ceny naprawy różne, ale do przełknięcia

Podobne wątki

  1. Alfa Romeo 159 2007, JTDM 150km
    Utworzone przez Grzegorz1407 w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-06-2016, 15:37
  2. Alfa Romeo 147 2.0 150km 2007 Radom
    Utworzone przez Jay90 w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-04-2016, 22:11
  3. Pierwsze kroki, pierwsze problemy.
    Utworzone przez Nicram w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-06-2012, 21:44
  4. Pierwsze kroki na forum-Witajcie!
    Utworzone przez B4rt w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-04-2012, 18:17

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory