Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 55

Temat: 159 2.4 JTDm 2009 dymi przy starcie, za wysoka emisja spalin

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm 2009
    Postów
    14

    Domyślnie 159 2.4 JTDm 2009 dymi przy starcie, za wysoka emisja spalin

    Witam wszystkich bardzo serdecznie!

    Przy odpalaniu auta na zimnym silniku przez około dwie-trzy sekundy falują obroty (słychać jakby przeskakujący pasek pod maską) I z tyłu auta wydobywa się ciemny, niebieskawy dym (postaram się wrzucić filmik, który nagrałem parę dni temu). Pierwsza rzecz jaką zrobiłem to oddałem do wyczyszczenia zawór EGR. Nie pomogło. Dwa dni temu zawiozłem samochód do serwisu Bosch bo obstawiłem, że któryś z wtrysków podaje zbyt dużą dawkę paliwa przy starcie i stąd ten dym (niedopalony ON). Ale dzisiaj zostałem poinformowany, że wszystkie wtryski są OK. Bardzo się zdziwiłem. Dodatkowo samochód na krótką chwilę puszcza czarny dym przy redukcji gazu, przygazowaniu. Wydaje mi się, że nie byłoby to dziwne gdyby nie fakt, że posiadam DPF (mieszkam w Niemczech - wymóg prawny). I właśnie na niemieckim przeglądzie TUV została mi wytknięta zbyt wysoka emisja spalin. Bez tego samochód nie będzie posiadał przeglądu, a co za tym idzie będzie niedopuszczony do ruchu. Czy ktoś ma jakieś pomysły? Bardzo prosiłbym o pomoc.

    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczany Zobacz post
    Witam wszystkich bardzo serdecznie!

    Przy odpalaniu auta na zimnym silniku przez około dwie-trzy sekundy falują obroty (słychać jakby przeskakujący pasek pod maską) I z tyłu auta wydobywa się ciemny, niebieskawy dym (postaram się wrzucić filmik, który nagrałem parę dni temu). Pierwsza rzecz jaką zrobiłem to oddałem do wyczyszczenia zawór EGR. Nie pomogło. Dwa dni temu zawiozłem samochód do serwisu Bosch bo obstawiłem, że któryś z wtrysków podaje zbyt dużą dawkę paliwa przy starcie i stąd ten dym (niedopalony ON). Ale dzisiaj zostałem poinformowany, że wszystkie wtryski są OK. Bardzo się zdziwiłem. Dodatkowo samochód na krótką chwilę puszcza czarny dym przy redukcji gazu, przygazowaniu. Wydaje mi się, że nie byłoby to dziwne gdyby nie fakt, że posiadam DPF (mieszkam w Niemczech - wymóg prawny). I właśnie na niemieckim przeglądzie TUV została mi wytknięta zbyt wysoka emisja spalin. Bez tego samochód nie będzie posiadał przeglądu, a co za tym idzie będzie niedopuszczony do ruchu. Czy ktoś ma jakieś pomysły? Bardzo prosiłbym o pomoc.

    Pozdrawiam
    1. Nieszczelność w układzie dolotowym.
    2. Jesteś pierwszym właścicielem? (może ktoś usunął DPF?)
    3. Zużyty silnik - pali olej

  3. #3
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Nieszczelności klap wirowych + kolektor ssący zawalony sądzą. Te dwie rzeczy powodują problemy z opalaniem. Jakie związki przekraczają poziom emisji?

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczany Zobacz post
    Witam wszystkich bardzo serdecznie!

    Przy odpalaniu auta na zimnym silniku przez około dwie-trzy sekundy falują obroty (słychać jakby przeskakujący pasek pod maską) I z tyłu auta wydobywa się ciemny, niebieskawy dym (postaram się wrzucić filmik, który nagrałem parę dni temu). Pierwsza rzecz jaką zrobiłem to oddałem do wyczyszczenia zawór EGR. Nie pomogło. Dwa dni temu zawiozłem samochód do serwisu Bosch bo obstawiłem, że któryś z wtrysków podaje zbyt dużą dawkę paliwa przy starcie i stąd ten dym (niedopalony ON). Ale dzisiaj zostałem poinformowany, że wszystkie wtryski są OK. Bardzo się zdziwiłem. Dodatkowo samochód na krótką chwilę puszcza czarny dym przy redukcji gazu, przygazowaniu. Wydaje mi się, że nie byłoby to dziwne gdyby nie fakt, że posiadam DPF (mieszkam w Niemczech - wymóg prawny). I właśnie na niemieckim przeglądzie TUV została mi wytknięta zbyt wysoka emisja spalin. Bez tego samochód nie będzie posiadał przeglądu, a co za tym idzie będzie niedopuszczony do ruchu. Czy ktoś ma jakieś pomysły? Bardzo prosiłbym o pomoc.

    Pozdrawiam
    U panie w Niemczech to kupują nowe nie naprawiają.

    Zaślep ten nieszczęsny Egr i napisz czy jest lepiej. Drugi temat to w 2,4 bardzo często jest nieszczelny kolektor wydechowy stąd może to zadymienie

    Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm 2009
    Postów
    14

    Domyślnie

    Pominąłem dość istotny element - przebieg: 120.000

    Dzięki wielkie za tyle odpowiedzi w tak krótkim czasie

    1. DPF jest. Sprawdzone.
    2. Wydaje mi się, że zaślepienie EGR wpłynie negatywnie na emisję spalin. Krótko mówiąc jeszcze bardziej ją zwiększy, a tego chcę naturalnie uniknąć. Co tyczy się zaworu EGR, był kompletnie zawalony sadzą więc to samo może być z kolektorem ssącym. Najpierw zacznę od tego. Dzięki jeszcze raz!

  6. #6
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Kolektor musisz niestety wyjąć z auta żeby czyszczenie miało sens. Nie wiem jak usunięcie klap wpływa na emisję ale ja bym zaryzykowal, żeby mieć większą kulturę pracy. Być może wyjściem jest założenie nowego kolektora z klapami...

    BTW nie ma jednej emisji. Masz emisję wielu związków które się bada. Jeśli zaślepisz EGR to nox idzie w górę ale niektóre inne spadają.

    Warto przed testem przegonic auto, wypalić dpf na autostradzie, dodać dodatki do paliwa (nie wiem czy to działa w dieslach, ale w benzynie sporo pomogą).

    U mnie spaliny są wzorowe bez klap, dpf i EGR... Takie mamy w Polsce analizatory spalin.
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 22-07-2016 o 11:20

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm 2009
    Postów
    14

    Domyślnie

    Pierwsza rzecz jaką zrobię to płukanka dieslowska + Shell V-Power, 4-ty bieg 140-150 po autostradzie. W serwisie Boscha po prostu mi poradzili to przepalić, ale mam wrażenie, że za bardzo to nie pomoże. Ale warto sprawdzić. Do tego po powrocie do domu sprawdzę FES'em zapchanie filtra DPF I kiedy ostatnio był wypalany.
    Ostatnio edytowane przez Robaczany ; 22-07-2016 o 12:28

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Sprawdź w serwisie czy auto miało wymieniany kolektor dolotowy. Alfa miała akcję serwisową i robiła to w ramach gwarancji. Moja miała wymieniany przy 68 tys w 2011 roku w niemieckim serwisie.
    Jeśli powodem Twoich kłopotów jest nieszczelny kolektor to siłą rzeczy komputer silnika dostosowuje mieszankę do nieszczelnego kolektora dając więcej paliwa. Stąd kłopoty z emisją.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm 2009
    Postów
    14

    Domyślnie

    Quba posiadzasz wersję przed FL czy po? Wydaje mi się, że problemem faktycznie może być kolektor, ale nie zewzględu na nieszczelność, ale raczej na fakt, że poprzedni właściciel jeździł dużo po mieście (tak samo jak zawalony EGR).

  10. #10
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczany Zobacz post
    Quba posiadzasz wersję przed FL czy po? Wydaje mi się, że problemem faktycznie może być kolektor, ale nie zewzględu na nieszczelność, ale raczej na fakt, że poprzedni właściciel jeździł dużo po mieście (tak samo jak zawalony EGR).
    Kolego, wszystkie metalowe kolektory po kilku latach są nieszczelne. I wszystkie są zawalone sadzą. Taka konstrukcja. Efekt w 2.4 to takie kiepskie odpalanie jak u Ciebie. To jest 100% przyczyna, to jest bardzo typowe w 159 2.4. Przepalenie na autostradzie nie usunie tej sadzy, podobnie magiczne środki pryskane do kolektora, tylko mechaniczne czyszczenie. A jeśli masz faktycznie nieszczelności to jazda na autostradzie może tylko przyczyniać się do powolnej śmierci DPF i głowicy silnika.
    Aczkolwiek przy sprawnym kolektorze jazda po autostradzie wypali dobrze sadzę.

    Jedyne nad czym się zastanawiam to jak mocno ma to wpływ na emisję.
    Ostatnio edytowane przez jahu ; 22-07-2016 o 14:25

Podobne wątki

  1. [159] Bialy dym z wydechu przy starcie 159 JTDM 16V 2006
    Utworzone przez GregDublin w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 07-10-2015, 06:58
  2. 2,4 jtdm 20v dymi przy mocnym przyśpieszaniu
    Utworzone przez adio21 w dziale 156
    Odpowiedzi: 56
    Ostatni post / autor: 05-06-2013, 15:00
  3. WYSOKA EMISJA SPALIN silnik jtd
    Utworzone przez jengo w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-07-2011, 20:40
  4. Bardzo duża emisja spalin
    Utworzone przez Danek w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 01-03-2011, 19:09
  5. Dymi przy starcie
    Utworzone przez mikahan w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-04-2009, 14:37

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory