Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Temat: Blokady rozrządu JTDm 16V

  1. #1
    Użytkownik Alfista Avatar lesio146
    Dołączył
    12 2006
    Mieszka w
    SZAMOTULY(PYRLANDIA)
    Auto
    159 JTDm ; 156 V6 Qsystem
    Postów
    4,427

    Domyślnie Blokady rozrządu JTDm 16V

    Czy ktoś z Kolegów ma i pożyczy blokady? Parę dni temu dołączyłem do grona posiadaczy 159 i jak to bywa trzeba zacząć używanie auta od rozrządu,olejów itd.
    Były inne wcześniej. Teraz 159 i 156 oraz 155 do sprzedania.

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Piła
    Auto
    Alfa 159 2.4jtdm 210 KM 2008r sportwagon
    Postów
    33

    Domyślnie

    Do wymiany rozrzadu w JTDm nie potrzeba blokad rozrzadu jeżeli to tylko wymiana bez wcześniejszej awarii. Na kołach masz znaczniki i na nowym pasku rozrzadu też są znaczniki , Ktore trzeba ze soba w prosty sposób zgrać. Polecam zestaw rozrządu Dayco, pasek tam jest napewno ze znacznikami i wzmocniony teflonem. Cena przystępna, ja płaciłem w Pile u kolegi w sklepie niecałe 300zł za zestaw czyi pasek , napinacz i rolke prowadzącą. Blokady rozrzadu jak bys sie uparł to mam.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 16V 150KM SPORTWAGON
    Postów
    197

    Domyślnie

    Witam ja do swojej alfy w serwisie fiata placilem za orginalny rozrzad firmy bosch razem z pompa wody 900zl i gwarancje mam na 2 lata

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Blokady kosztują 90 zł a ten Pan co gada, że nie trzeba blokad ... doucz się.

    Wysłane z mojego SM-A500FU
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Piła
    Auto
    Alfa 159 2.4jtdm 210 KM 2008r sportwagon
    Postów
    33

    Domyślnie

    czy to oryginał czy np. dayco to i tak w opakowaniu siedzą rolki INA, pasek Dayco idzie w oryginale tylko ma oznaczenie FTP i tylko Dayco jest wzmacniane teflonem, . Kwestia wyboru użytkownika czy zapłacić 300zł za oryginalny rozrzad w opakowaniu Dayco czy kilka stówek więcej za to samo w opakowaniu Ricambi Oryginali. Pompe wody to oczywiscie zakładamy też z szanującej sie firmy. Nie odradzam nie namawiam, pozdrawiam.






    - - - Updated - - -


    Wiem co mówię kolego , taka konstrukcja układu paska rozrządu w tym silniku pozwala na to i przewidział to producent. Blokady napewno będą potrzebne do głebszej ingerencji w silnik, a nie do wymiany samego paska rozrządu

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArturO79 Zobacz post
    Wiem co mówię kolego , taka konstrukcja układu paska rozrządu w tym silniku pozwala na to i przewidział to producent. Blokady napewno będą potrzebne do głebszej ingerencji w silnik, a nie do wymiany samego paska rozrządu
    Jak naciągniesz pasek poprawnie luzując koło zębate bez blokowania wałka?? I skąd wiesz, że poprzednik dobrze ma założony rozrząd?
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Piła
    Auto
    Alfa 159 2.4jtdm 210 KM 2008r sportwagon
    Postów
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaboleq Zobacz post
    Jak naciągniesz pasek poprawnie luzując koło zębate bez blokowania wałka?? I skąd wiesz, że poprzednik dobrze ma założony rozrząd?
    Co da luzowanie kółka rozrządu jak jest tam klin? Na wale korbowym też jest klin. Z tyłu na wałkach są zebatki synchronizujące i tam nie ma klinów, koła są pływające i tam ingerując potrzebne sa blokady w wałki rozrzadu aby to poprawnie ustawić do wymiany pska tam nic nie grzebiemy. W VW np. 1.9 TDi luzuje sie koło rozrzadu , ale napewno nie w 1.9 JTDm.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDM 150 KM 2008r. i Giulietta 1.4 120KM 2015r. Była Alfa Romeo 156 SW 2002
    Postów
    523

    Domyślnie

    Na górnym kole nie ma ŻADNEGO KLINA po wyluzowaniu nakrętki koło zębate wałka rozrządu jest luźne. Osobiście wymieniałem rozrząd w swojej AR 159 1.9 JTDM 150KM i powiem tylko tyle, że można spróbować wymienić rozrząd bez blokad, ale nie będzie to zgodne ze sztuką. W poprzedniej AR 156 1.9 JTD 115KM faktycznie były znaki na kołach oraz obudowie i tam blokady przydawały się w zasadzie tylko dla większego poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza dla nas amatorów mechaniki samochodowej. Znaki pokrywały się idealnie ze znakami na pasku i nie trzeba luzować koła zębatego wałka rozrządu. Natomiast w 1.9 JTDM 150KM znaki są tylko na dolnym kole wału, nie ma ich na wałku bo według instrukcji należy je wyluzować. Koło rozrządu faktycznie musi być poluzowane i dokręcone ponownie, ponieważ po ustawieniu nowego kompletu rozrządu jego położenie ulega lekkiej korekcie. Wcześniej myślałem, że to niepotrzebna komplikacja operacji, bo żeby je zluzować (nie zdejmujemy tylko luzujemy nakrętkę mocującą do wałka rozrządu) musimy posłużyć się dość dużą dźwignią blokującą koło inaczej nie da rady jej odkręcić. W moim przypadku zaznaczyłem wcześniej markerem położenie koła rozrządu i położenie zmieniło się ok +/- pół ząbka. Stąd też polecam stosowanie blokad i luzowanie koła rozrządu na wałku, bo te w cudzysłowie pół ząbka na pewno pozytywnie nie wpływa na pracę silnika. Podsumowują należy słuchać rad bardziej doświadczonych kolegów jak np. Pabla z Pablogarage, wcześniej sam myślałem, że to luzowanie to niepotrzebna robota. Największym problemem w całej operacji według moich skromnych doświadczeń to "dojście" do samego rozrządu m.in. odkręcenie śrub łapy silnika (tych od spodu - są trudno dostępne). Ogólnie jak w każdej robocie podstawa to zgromadzić odpowiednie i dobrej jakości klucze lub mieć dojście do takich, aby w pewnym momencie nie stanąć z robotą bez samochodu i dostępu do brakującego jakiegoś klucza. Na koniec również ważna sprawa to klucz dynamometryczny do dokręcania z odpowiednim momentem. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez maroz ; 21-08-2016 o 13:07

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Piła
    Auto
    Alfa 159 2.4jtdm 210 KM 2008r sportwagon
    Postów
    33

    Domyślnie

    koło rozrządu z 1.9 Jtdm ( klin chyba widoczny) i ja nie spotkałem w 16v czy 20v bez klina zreszta w 8v tez nie, więc ja sie upieram przy swoim. Pozdrawiam ;-)

    Ostatnio edytowane przez ArturO79 ; 21-08-2016 o 16:25

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    09 2007
    Mieszka w
    mazowieckie
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDM 150 KM 2008r. i Giulietta 1.4 120KM 2015r. Była Alfa Romeo 156 SW 2002
    Postów
    523

    Domyślnie

    Jakby tam był klin jakim cudem po poluzowaniu śruby mocującej mogłem je swobodnie obracać (było luźne). Koło mocowane jest jedynie tą śruba z dużym momentem (stąd moja porada, że wymaga naprawdę dobrego zablokowania porządną dźwignią i dobrego klucza, żeby poluzować tą śrubę). W załączeniu zdjęcie koła rozrządu z mojej wymiany, co prawda nie zrobiłem po poluzowaniu śruby, ale i tak nie widać jakiekolwiek miejsca na klin. Twoje zdjęcie to prawdopodobnie druga strona koła, a tam jest element (uważany za klin) do czujnika wałka rozrządu na który trzeba uważać aby go nie uszkodzić w trakcie odkręcania tego koła.
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kolo rozrzadu.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	60.5 KB
ID:	208465  
    Ostatnio edytowane przez maroz ; 21-08-2016 o 17:14

Podobne wątki

  1. Blokady rozrządu 2.0 ts 16v
    Utworzone przez TomekN w dziale Podkarpackie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-05-2016, 10:15
  2. Blokady rozrządu 1.9 jtd 150 16v
    Utworzone przez zako w dziale Małopolskie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-04-2016, 19:31
  3. Blokady rozrządu 166 2.0 CF3
    Utworzone przez EGONZGIERZ w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-01-2016, 22:37
  4. [156] Blokady rozrządu
    Utworzone przez GPrzemek101 w dziale Lubelskie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-04-2014, 10:11
  5. Blokady rozrządu 2,5 V6
    Utworzone przez deka07 w dziale 166
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 13-11-2011, 10:11

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory