Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 64

Temat: Podgrzewacz cieczy - adaptacja ze 156 ,do 159

  1. #31
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    Układ działa to nie placebo
    Mierzyłem fragmenty 100s i przyrost temperatury na jałowej pracy. Test powinien wyglądać inaczej ale mi się nie chce czekać na wystudzenie auta.
    Układ włączony i na początku temp. narasta o 5.5 stopnia / 100s. Później wyłączenie, stabilizacja i silnik nagrzewa się sam o +3.4 stopnia / 100s.

    To co zmienię to chyba podłącze drugą parę świec oraz termostat do 70 stopni.

    Spadek napięcia o 0.1-0.2V. Alternator sobie spokojnie radzi. Mój jest chyba 120A.
    Ostatnio edytowane przez maly_777 ; 21-10-2016 o 12:28

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  2. #32
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    maly_777 ... możesz zrobić ofertę na sam układ sterowania podgrzewacza tak aby był nie zależny? Moduł podgrzewacza sobie bym sam zakupił i podłączył
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  3. #33
    Użytkownik Znawca Avatar rybakmj
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Grajewo,podlasie
    Auto
    Kia Sportage 1.6 PB 177km
    Postów
    1,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał maly_777 Zobacz post
    Układ działa to nie placebo
    Mierzyłem fragmenty 100s i przyrost temperatury na jałowej pracy. Test powinien wyglądać inaczej ale mi się nie chce czekać na wystudzenie auta.
    Układ włączony i na początku temp. narasta o 5.5 stopnia / 100s. Później wyłączenie, stabilizacja i silnik nagrzewa się sam o +3.4 stopnia / 100s.

    To co zmienię to chyba podłącze drugą parę świec oraz termostat do 70 stopni.

    Spadek napięcia o 0.1-0.2V. Alternator sobie spokojnie radzi. Mój jest chyba 120A.
    Test przy jakiej temp. zewnetrznej ?

    Jak na same wolne obroty i tylko 2 swieczki,to calkiem zacny wynik grzania.

    Jezeli zmienisz termostat na 70* to nie bedzie przypadkiem niedalodowywalo aku na krotkich odcinkach przejazdu ?
    Ostatnio edytowane przez rybakmj ; 21-10-2016 o 13:10

  4. #34
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    Samochód stał w garażu 16 stopni. Na czas testu wyjechałem na dwór gdzie było 8-10..
    [MENTION=10547]jaboleq[/MENTION]. Jak kupisz 100 sztuk to tak.
    P.S. Na allegro są za 35zł bez logiki sprawdzania spadku napięcia, tylko wykrycie.

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  5. #35
    Użytkownik Świeżak Avatar t0m
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    AR Spider 946 2.4 Moded 246PS/490Nm @cinsoft
    Postów
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał maly_777 Zobacz post
    Układ działa to nie placebo
    Mierzyłem fragmenty 100s i przyrost temperatury na jałowej pracy. Test powinien wyglądać inaczej ale mi się nie chce czekać na wystudzenie auta.
    Układ włączony i na początku temp. narasta o 5.5 stopnia / 100s. Później wyłączenie, stabilizacja i silnik nagrzewa się sam o +3.4 stopnia / 100s.
    To co zmienię to chyba podłącze drugą parę świec oraz termostat do 70 stopni.
    Spadek napięcia o 0.1-0.2V. Alternator sobie spokojnie radzi. Mój jest chyba 120A.
    Zacnie. Osobiście nastawiałem się bardziej na Webasto, ale wyniki tak zachęcające, że chyba jeszcze raz przemyślę sprawę..
    Pytania:
    - Jaki silnik, 1.9?
    - Ile prądu bierze jedna świeczka?

  6. #36
    Użytkownik Fachowiec Avatar maly_777
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 156 FL SW 1.9 16V
    Postów
    2,497

    Domyślnie

    1,9
    Mierzyłem to tak dawno że nie pamiętam. A po głowie chodzi mi wartość mocy 300W/świecę.

    KODOWANIE KLUCZY (Giulia Stelvio 159 inne)
    Konwersje USA->EU
    UPDATE MAP DO NAJNOWSZYCH 2023 (1,2,3 generacja), również z rynków USA
    KODOWANIE (używanych) RADARÓW ACC/DASM, BLISSów, zmiana radia i aktywacja AA/CP offline

  7. #37
    Użytkownik Znawca Avatar rybakmj
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Grajewo,podlasie
    Auto
    Kia Sportage 1.6 PB 177km
    Postów
    1,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał t0m Zobacz post
    Zacnie. Osobiście nastawiałem się bardziej na Webasto, ale wyniki tak zachęcające, że chyba jeszcze raz przemyślę sprawę..
    Pytania:
    - Jaki silnik, 1.9?
    - Ile prądu bierze jedna świeczka?
    Jedna swieczka standardowo w okolicach 220W. Wiem ,ze podgrzewacze z francuzow maja w okolicach wlasnie 300w jedna swieca.

  8. #38
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie.
    Auto
    była AR156 1,9 JTD 110 2001; AR147 1,9 JTD 2003, Stelvio, jest 159,1,9 200KM, Giulia 280KM
    Postów
    1,552

    Domyślnie

    Od kilku lat mam zamontowany podgrzewacz z 3 sprawnymi świecami, szkoda sobie tym systemem zawracać głowę. Przy tem. poniżej 0 z włączonym podgrzewaczem płyn do temp. 70 st.nagrzewa się o ok. 1km. przebytej drogi szybciej, czyli czas podgrzewania płynu z włączonymi świecami jest praktycznie niezauważalny.

  9. #39
    Użytkownik Znawca Avatar rybakmj
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Grajewo,podlasie
    Auto
    Kia Sportage 1.6 PB 177km
    Postów
    1,706

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaz156 Zobacz post
    Od kilku lat mam zamontowany podgrzewacz z 3 sprawnymi świecami, szkoda sobie tym systemem zawracać głowę. Przy tem. poniżej 0 z włączonym podgrzewaczem płyn do temp. 70 st.nagrzewa się o ok. 1km. przebytej drogi szybciej, czyli czas podgrzewania płynu z włączonymi świecami jest praktycznie niezauważalny.
    A po jakim czasie dmucha cieplem z nawiewow ?
    Ogolnie montaz takiego urzadzenia ma wlasnie bardziej przyspieszyc nagrzewanie kabiny,anizeli silnika.

  10. #40
    Użytkownik Świeżak Avatar t0m
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    AR Spider 946 2.4 Moded 246PS/490Nm @cinsoft
    Postów
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaz156 Zobacz post
    Od kilku lat mam zamontowany podgrzewacz z 3 sprawnymi świecami, szkoda sobie tym systemem zawracać głowę. Przy tem. poniżej 0 z włączonym podgrzewaczem płyn do temp. 70 st.nagrzewa się o ok. 1km. przebytej drogi szybciej, czyli czas podgrzewania płynu z włączonymi świecami jest praktycznie niezauważalny.
    Ok, skoro tak, to pozwoliłem sobie na wykonanie kilku obliczeń. Faktem jest bowiem, że taki podgrzewacz na pewno da najlepsze efekty przy biegu jałowym silnika, dlatego spróbuję zasymulować jak to będzie podczas jazdy. Przedstawione obliczenia zawierają sporo uproszczeń, ale myślę, że powinny dać jako takie ogólne pojęcie.

    No więc tak: wiemy, że używamy dwóch grzałek o mocy łącznie około 0,6kW. Pomińmy sprawność alternatora i obwodów elektrycznych, przyjmując je optymistycznie za 100%. Sprawność silnika diesla przyjmijmy na 50%. Tak więc, do uruchomienia tych grzałek i dostarczenia im takiej mocy elektrycznej, alternator musi takąż moc wytworzyć (jak wspomniałem, zakładamy, że ze 100% sprawnością) pobierając ją w postaci mocy mechanicznej od silnika. Silnik o 50% sprawności wytwarzając 0,6kW mocy na potrzeby alternatora, wytworzy jednocześnie drugie tyle, czyli 0,6kW mocy strat w postaci ciepła. Dla nas to w sumie w tym momencie nie są straty, bo dzięki temu, że obciążyliśmy go, sam się szybciej nagrzeje, więc to tylko dobrze. A zatem:
    Moc grzałek: 0,6kW
    Moc cieplna "tracona" w silniku w wyniku uruchomienia grzałek: 0,6kW
    Łącznie zatem (grzałki + "straty") podgrzewamy silnik mocą 1,2kW.
    Ale oczywiście silnik sam z siebie (bez tych grzałek) też się grzeje pracując na wolnych obrotach. Przedstawione pomiary pozwalają nam zgrubnie obliczyć jaką moc silnik traci na własną pracę biegu jałowego - nazwijmy ją x.
    No bo skoro wiemy, że dostarczenie energii cieplnej x * 100s powoduje ogrzanie układu o 3,4 stopnia, zaś dostarczenie energii (x + 1,2kW) * 100s powoduje ogrzanie o 5,5 stopnia, to przyjmując liniową zależność temperatury (w tak niewielkim zakresie) od dostarczonego ciepła mamy prostą proporcję:
    ((x + 1,2kW) * 100s) / (x * 100s) = 5,5 / 3,4 - upraszczając ułamek po lewej stronie o wyraz 100s, oraz wykonując dzielenie po prawej, mamy:
    (x + 1,2kW) / x = 1,62 - mnożymy obie strony przez x:
    x + 1,2kW = 1,62 x - teraz x na drugą stronę:
    1,2kW - 1,62x - x - x przed nawias:
    1,2kW = (1,62 - 1) x
    - odejmowanie w nawiasie daje:
    1,2kW = 0,62 x - i ostatecznie mnożąc przez 0,62:
    x = 1,94kW -- nasz silnik pracując na biegu jałowym, bez żadnych grzałek, zużywa na samopodgrzewanie się około 1,94kW mocy. A zatem łącznie, rozgrzewanie własne + załączenie grzałek daje razem moc grzewczą: 1,94 kW + 1,2 kW = 3,14 kW. To na biegu jałowym na postoju.

    No dobra, ale jak wygląda w takim razie sytuacja podczas jazdy? Zakładając, że nikt o zdrowych zmysłach zimnego silnika nie pałuje, tylko ruszamy delikatnie i jedziemy płynnie na niskich, ale przyzwoitych obrotach, bez nadmiernego wciskania gazu, czyli powiedzmy, że wykorzystujemy zaledwie 10% mocy silnika. Nasz silnik 1,9 150KM pracuje sobie zatem delikatnie wydając średnio 15KM = 11kW mocy mechanicznej na naszą spokojną jazdę. Przy założonej 50% sprawności (choć dla niedogrzanego silnika sprawność jest naprawdę znacznie niższa, no ale niech będzie) dla uzyskania 11kW mocy mechanicznej w silniku wytworzy się rzecz jasna drugie tyle samo mocy "strat", czyli ciepła. Dodając do owych 11kW ciepła wynikającego z pracy silnika podczas jazdy obliczone wcześniej 1,94kW mocy strat na własne opory jego ruchu przy bez oddawania żadnej mocy mechanicznej (bieg jałowy) wychodzi nam prawie 13kW grzania samoistnego. Zaś po włączeniu grzałek: 13kW + 1,2kW = 14,2kW.
    Jak łatwo wyliczyć, czas rozgrzewania do zadanej temperatury skróci się wówczas o około 8,5% w stosunku do czasu potrzebnego bez grzałek. Czyli zamiast np. 5 minut do osiągnięcia potrzebnej temperatury, będziemy potrzebować o 25 sekund mniej. To wszystko przy pracy silnika z mocą 15KM, tj. zaledwie ok. 60% mocy Fiata 126p.
    Jeśli wciśniemy nieco więcej gazu i wysilimy silnik do 20% swojej mocy, czyli 30KM (120% Malucha) to różnica w czasie nagrzewania skurczy nam się już tylko do niecałych 5%, czyli np. zamiast niecałych 3 minut bedzemy potrzebować tylko o 8 sekund mniej.

    Tak wychodzi. Okej, obliczenia są w wielu miejscach uproszczone, jak zaznaczyłem na wstępie. Wydaje mi się jednak, że nie są z gruntu błędne i trzymają się chyba kupy. Czy zatem warto? Ja myślę, że jeśli ktoś często odpala silnik na kilka minut zanim faktycznie wyjedzie, to na pewno będzie to z korzyścią (przy wkalkulowaniu konkretnego obciążenia alternatora jednak). Zaś jeśli u kogoś silnik nie pracuje na postoju zbyt długo i rusza po kilku(nastu) sekundach to raczej chyba pomysł merytorycznie się nie broni. Aczkolwiek, jak ktoś lubi gadżety... Zawsze to coś.

    PS. Przyjąłem załączanie tylko dwóch świec o mocy 0,6kW łącznie, bo dla takich warunków były zrobione pomiary. Przypadek załączania 4 świec (1,2kW) można sobie łatwo przeliczyć w analogiczny sposób jak wyżej. Mam tylko wątpliwość czy alternator będzie w stanie podać wówczas blisko 100A na same świece grzewcze (a jest jeszcze reszta instalacji) i to już na biegu jałowym, bo podczas jazdy można przyjąć że da radę o ile jest zdrowy.

    PS2. Dla 2.4 proporcje przesuną się bardziej na niekorzyść: większa masa, czyli i pojemność cieplna układu, a więc wolniejsza reakcja temperaturowa na dostarczoną energię cieplną, przy większej (bezwzględnej) mocy strat własnych, czyli ciepła produkowanego natywnie w silniku.

Podobne wątki

  1. [MiTo] Podgrzewacz cieczy chlodzacej
    Utworzone przez bogas w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-01-2014, 19:08
  2. podgrzewacz wody
    Utworzone przez hubus20 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-11-2012, 22:47
  3. Podgrzewacz cieczy chłodzącej
    Utworzone przez slawex1983 w dziale 156
    Odpowiedzi: 71
    Ostatni post / autor: 04-11-2012, 22:34
  4. Podgrzewacz listwy
    Utworzone przez aro_1977 w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25-10-2010, 18:50

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory