Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Temat: Kupno 159 1.9 kilka pytań

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    E46
    Postów
    1

    Domyślnie Kupno 159 1.9 kilka pytań

    Witam, chciałbym zadać pare pytań dotyczących tego modelu. Obecnie jeżdżę e46 1.8i, nadeszła zmiana na auto i przypadła mi do gustu właśnie jak w tytule 159. Powiem tak znajomi jak i nawet ojciec mi odradza zakupu ale cóż to chyba miłość od pierwszego wejrzenia. Otóż mam kilka pytań.
    1. Zastanawiam się nad silnikiem 1.9 Jtdm 150km z rocznika 2005/2006. Czy w kwocie +- 16 tyś znajdę coś sensownego czy lepiej odpuścić 159 za te pieniądze?
    2. Jak oscyluje spalanie w tym silniku i ogólnie bolączki jego. Czytałem na forum coś była mowa o kolektorze oraz przekładni kierowniczej.
    3. W przyszłości nie ukrywam bym chciał wgrać inny program jak i zrobić podwójny wydech z tyłu tak jak jest w 2.4 silniku.
    Z Racji iż jestem studentem szukam w miarę oszczędnego auta więc silnik 2.4 raczej odpada ze względu na większe zuzycie oleju napędowego. Pozdrawiam gorąco

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar olo_84
    Dołączył
    06 2013
    Auto
    Alfa 159 16V 150KM Distinsive SW 2006
    Postów
    1,850

    Domyślnie

    A jakiego spalania oczekujesz. Bo np Panda mało pali. 159 to licz 10 po mieście na miękko

    Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka
    EGR - OFF
    klapki - OUT
    DPF - ON

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar pitek
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 16v m-jet 2003, Alfa Romeo 159 SW Ti 1.75 TBI 2011
    Postów
    40

    Domyślnie

    Bez sensu odpowiadać na tego typu pytania jeśli chłopak nie potrafi przeczytać przyklejonego tematu (już o zasadach panujacych na forum nie wspominając, sam jestem od niedawna na forum ale takiej gafy to bym nie popełnił w życiu...):
    http://www.forum.alfaholicy.org/159_...y_czytaj_.html
    Ehhh... ta dzisiejsza mołodzież

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Tytanowy
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    Iława
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 8V
    Postów
    1,437

    Domyślnie

    No to lecimy od góry:

    Cytat Napisał Xaron Zobacz post
    Powiem tak znajomi jak i nawet ojciec mi odradza zakupu
    1.Ja również Ci odradzam, ale dlaczego - o tym później.

    Cytat Napisał Xaron Zobacz post
    Czy w kwocie +- 16 tyś znajdę coś sensownego czy lepiej odpuścić 159 za te pieniądze?
    2.Jeżeli golas - owszem, może się coś znajdzie, ale raczej nie perełka i podejrzewam że włożyć jakieś pieniądze będziesz i tak musiał. Pytanie czy te 16 tysięcy to jest kwota na samo auto i wtedy +/- z 2 tysiące na rozrząd, oleje, filtry ewentualnie klocki, tarcze czyli taki pakiet podstawowy, czy 16k to już kwota całkowita? Jeżeli masz sztywno 16 tysięcy, to patrz punkt 1.

    Cytat Napisał Xaron Zobacz post
    Jak oscyluje spalanie w tym silniku
    3. Ile wlejesz tyle spali. Ja mam 8v, w mieście pali w granicach 9-10l, na trasie moim stylem jazdy wychodzi jakieś 6.5l.

    Cytat Napisał Xaron Zobacz post
    ogólnie bolączki jego. Czytałem na forum coś była mowa o kolektorze oraz przekładni kierowniczej.
    4. Skrzynia M32 - prędzej czy później będziesz robił. Łożysko sypią się jak domy w Afganistanie, pierwsze oznaki to szumienie skrzyni na 5/6 biegu i ruchy drążka na 1 biegu przy ruszaniu. Maglownica lubi czasem też się sypnąć, jeżeli ktoś w porę wymienił zbiorniczek płynu wspomagania na pozmianowy (bez sitka) to jest szansa, że magiel żyje i ma się dobrze. Planujesz wersję 16v, czyli masz klapki w kolektorze o ile ktoś ich już wcześniej nie wywalił. Wraz z rosnącym przebiegem w kolektorze gromadzi się nagar (często przez EGR), który blokuje ruch klapek i po prostu się urywają, a te później wpadają do silnika i wiadomo co dalej... Ogólnie jak to diesel, lubi czasem się sypnąć turbo, jakaś dwumasa (często w granicach przebiegu rzędu 200tysięcy) no i to chyba tyle z głównych problemów. Można jeszcze wymienić też DPF i EGR ale akurat to można wyrzucić i tyle.

    Cytat Napisał Xaron Zobacz post
    W przyszłości nie ukrywam bym chciał wgrać inny program jak i zrobić podwójny wydech z tyłu tak jak jest w 2.4 silniku.
    5. Hulaj dusza piekła nie ma... wydech możesz sobie wrzucić ultera dedykowany. Co do programu to dużo osób "wirusuje" zarówno 8v jak i 16v i wszystko śmiga jak należy. Z 8v wyciśniesz granice 150KM-160KM, a 16v granice 180KM, oczywiście wszystko robione z rozsądkiem i głową na karku, bo dużo zależy od kondycji danego silnika i podzespołów.

    Cytat Napisał Xaron Zobacz post
    Z Racji iż jestem studentem szukam w miarę oszczędnego auta więc silnik 2.4 raczej odpada ze względu na większe zuzycie oleju napędowego
    6. Tutaj będzie kontynuacja punktu 1... 159 nie należy do oszczędnych aut i jeżeli jesteś studentem bez comiesięcznego stałego wynagrodzenia to raczej odradzam zakup, bo odwlekane naprawy lubią później się mścić.
    Ode mnie kubeł zimnej wody - przemyśl czy będzie Cię stać na bieżące naprawy, a nie tylko na ON.

    To chyba tyle...
    Cytat Napisał Xaron Zobacz post
    Pozdrawiam gorąco
    Również pozdrawiamy

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar karmal
    Dołączył
    08 2010
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Maserati Ghibli S 3,0 410KM
    Postów
    1,894

    Domyślnie

    Studencie.... odpuść sobie alfe 159.

    Kup coś taniego w utrzymaniu i zagazowanego.

    Jeszcze przyjdzie czas na auto marzeń !

    P.S Chyba że tata będzie sypał forsą na to co wyżej opisał Tytanowy.
    _____________________________
    Jedna AR 159 od 09.2010 do 05.2019

    Łada Niva prod. 2010 w posiadaniu od 02.2017 )

    Aktualnie Maserati Ghibli S

  6. #6
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Kimi1988
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa romeo 159 distansive
    Postów
    140

    Domyślnie

    Ja się z wami Panowie troszkę nie zgodzę. W każdym aucie coś się może sypnąć i będą koszty podobne. Kuzyn ma Passata i 2 miesiące po zakupie rozwalił turbinę ( trochę swoja wina i stylem jazdy). Podzespoły takie jak Dwumas sprzęgło i łożysko o którym wspomniał Tytanowy równie dobrze mogą się posypać w każdym innym aucie nie tylko w AR. Jak dla mnie to jest cześć eksploatacyjna. Jedyna rzecz z która bym się zgodził w stu procentach to jest taka, że za 16tys ciężko będzie znaleźć coś sensownego, chyba że po naprawach blacharskich a tutaj już jest dowolność i jednemu to nie przeszkadza a drugiemu przeszkadza. A co do klap wirowych itp. itd. to wszystko do ogarnięcia jak się poszpera w sieci co najlepiej z tym zrobić.

    Pozdrawiam

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Uzume
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    Spytkowice
    Auto
    AR 159 1.9 16V
    Postów
    30

    Domyślnie

    Ja kupiłem swoją Alfę za 16+, do dziś zrobiłem nią niedużo bo 5 tys km. Teraz ma według licznika 180k, niedawno była na generalnym przeglądzie i wszystko było ok, tyle co linka ręcznego i łącznik stabilizatora. Koła zimowe nowe, stalówki, letnie wyjechane, alufelgi. Blacharka sprawdzana, szyby oryginalne, oprócz przedniej. Jedyny problem jaki mam/miałem to woda dostająca się do środka.

  8. #8
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar Kimi1988
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa romeo 159 distansive
    Postów
    140

    Domyślnie

    Cytat Napisał Uzume Zobacz post
    Ja kupiłem swoją Alfę za 16+, do dziś zrobiłem nią niedużo bo 5 tys km. Teraz ma według licznika 180k, niedawno była na generalnym przeglądzie i wszystko było ok, tyle co linka ręcznego i łącznik stabilizatora. Koła zimowe nowe, stalówki, letnie wyjechane, alufelgi. Blacharka sprawdzana, szyby oryginalne, oprócz przedniej. Jedyny problem jaki mam/miałem to woda dostająca się do środka.
    Rozwiązałeś problem z wodą?? Po której stronie masz mokre?

    Jeśli po stronie pasażera to oprócz sławnych uszczelek możesz sprawdzić za dywanikami jest wężyk który odprowadza wode z klimatyzacji i mógł się zsunąć z trzpienia takiego plastikowego. Kolega w swojej 9 tak miał.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Uzume
    Dołączył
    01 2017
    Mieszka w
    Spytkowice
    Auto
    AR 159 1.9 16V
    Postów
    30

    Domyślnie

    Mam nadzieję że tak. Problem leżał w odpływach w podszybiu. Jedna z rurek była zdeformowana i część wody wlewała się na nadkole, a część konstrukcją blach do środka. Pierwsze mokło pod pedałami, następnie spływało do tyłu do pasażera. Wszystko opiszę w osobnym wątku: forum.alfaholicy.org/159_brera_brera_spider/151863-woda_pod_dywanikiem_kierowcy-2.html (nie mogę dodać linka), ale czekam aż silikon powysycha i będę mógł sprawdzić szczelność dużą ilością wody

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar jacekz
    Dołączył
    05 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 jtdm 8v
    Postów
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kimi1988 Zobacz post
    Ja się z wami Panowie troszkę nie zgodzę. W każdym aucie coś się może sypnąć i będą koszty podobne. Kuzyn ma Passata i 2 miesiące po zakupie rozwalił turbinę ( trochę swoja wina i stylem jazdy). Podzespoły takie jak Dwumas sprzęgło i łożysko o którym wspomniał Tytanowy równie dobrze mogą się posypać w każdym innym aucie nie tylko w AR. Jak dla mnie to jest cześć eksploatacyjna. Jedyna rzecz z która bym się zgodził w stu procentach to jest taka, że za 16tys ciężko będzie znaleźć coś sensownego, chyba że po naprawach blacharskich a tutaj już jest dowolność i jednemu to nie przeszkadza a drugiemu przeszkadza. A co do klap wirowych itp. itd. to wszystko do ogarnięcia jak się poszpera w sieci co najlepiej z tym zrobić.

    Pozdrawiam
    Z tego względu najlepiej kupić wolnossącą benzynę Alfa 159 to nie jest tani samochód w utrzymaniu i nie ma co tego ukrywać.
    Mnie 3 letnie utrzymanie 159 1.9 jtdm 8v przy przejechaniu około 90 tys km kosztowało 25 tys złotych (wliczając dwa komplety opon i dodatkowe felgi, bez kosztów ubezpieczenia).

Podobne wątki

  1. Kilka pytań, kilka problemów.
    Utworzone przez redek83 w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-11-2013, 14:18
  2. Kilka problemów i Kilka Pytań ALFA 147 1.6 TS
    Utworzone przez michasecp w dziale 147
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-02-2012, 20:48
  3. Kupno 147 - Parę pytań.
    Utworzone przez PIR w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-01-2011, 21:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory