Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Temat: Tempomat działa tylko na 4 biegu

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    159 2.0 JTDM
    Postów
    7

    Domyślnie Tempomat działa tylko na 4 biegu

    Witam,
    poczytałem trochę na temat tempomatów na naszym forum i nie znalezłem nic co by przybliżyło mnie do rozwiązania problemu. Mianowicie tempomat w alfie działa tylko na 4 biegu na 5 i 6 tylko się załącza na sekundę i wyłącza automatycznie. Co może być problemem? Na komputerze błędów brak....

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Ponieważ tempomat w 159 działa tylko od 4. biegu w górę?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 (200) SportWagon
    Postów
    39

    Domyślnie

    Tempomat powinien działać od 40 km/h tak jest u mnie , ale nie sprawdzałem czy od 4 biegu , na 3 też jeździłem. Nie wiem jak 1 czy 2

  4. #4
    Użytkownik Dwusuwowiec Avatar piootr
    Dołączył
    09 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTDm 120KM 2008r
    Postów
    145

    Domyślnie

    W instrukcji jest napisane że tempomat działa od 4 biegu w górę i powyżej prędkości 60 km/h. U mnie jest dokładnie tak jak napisano w instrukcji.

    Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie

    Precyzyjnie mówiąc instrukcja podaje, że tempomat działa w przedziale prędkości od 45 do 180 km/h, od biegu czwartego w górę.
    Trochę to słabe, bo jeżdżąc poprzednim wozem z tempomatem, czasem włączałem go gdy jechałem przez teren zabudowany z obecnym fotoradarem. 50 km/h, tempo i nie musiałem gapić się w prędkościomierz, żeby prędkości nie przekroczyć. Teraz jest to praktycznie niemożliwe, bo 50 km/h na czwartym biegu nie będzie zbyt zdrowe np. dla dwumasy.

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,285

    Domyślnie

    Panowie - czytajcie ze zrozumieniem - [MENTION=35393]przemello[/MENTION] ma kłopot z 5 i 6 biegiem, a nie z tempomatem ogólnie.

  7. #7
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    03 2007
    Mieszka w
    Tymbark
    Auto
    145Boxer,147 1,9Mjet, 159 1,9JTDM
    Postów
    160

    Domyślnie

    Jeżeli działanie tempomatu jest uzależnione od aktualnie zapiętego biegu, to objawy sugerowały by problemy z właściwą identyfikacją aktualnie używanego biegu przez komputer.
    "WydajeMiSie" że gdzieś w FES, MES widziałem zakładkę dotyczącą pozycji, można by diagnozowanie zacząć od sprawdzenia czy komputer właściwie "widzi" zapięty bieg.

    Asus z Androidem - czasem brak ągonków

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar piter_alfa
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Mysłowice
    Auto
    Giulia Super 2.2 JTDM '17
    Postów
    454

    Domyślnie

    Wydaje mi sie ze nie ma czegoś takiego ze komputer widzi jaki jest bieg. To jest prosty algorytm który oblicza prędkość obrotowa silnika, prędkość samochodu i juz wiemy jaki jest bieg. Do poprawnego działania tempomatu potrzebne jest kilka podstawowych czynników:
    sprawny czujnik sprzęgła
    sprawny czujnik hamulca
    czujniki abs, które podczas jazdy pracują stabilni - a dokladnie ich odczyt. Najlepiej pojeździć z mesem i robić wykres.
    brak błędów silnika, abs, esp
    oczywiście odpowiedni bieg od 4
    Tyle wiem, może ktoś jeszcze cos dołoży

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 (200) SportWagon
    Postów
    39

    Domyślnie

    3 bieg min 1500 obrotów prędkość 41. To jest min na tempomacie. Potem trzymając w górę powyżej 2k obrotów sam podbija biegi. Mam q-tronic. Czytałem dokumentację i się nie zgadza. Soft nie zmieniany przynajmniej po dacie wgrania jest ok jeśli to ma coś wspólnego.

    Widziałem 1.9 z automatem, ale nie wiem co ma za skrzynie właściciel wątku. Nie wiem jak działa tempomat w manualnej skrzyni , pewnie trzeba zmieniać biegi . Ja bym próbował po zmianie biegu znowu wbić tempomat albo użyć rec do prędkości którą osiągnąłem mając obroty na niższym biegu powyżej 2k.

    Hamulec i neutral wybija tempomat u mnie. Nawet rec nie pomaga

    - - - Updated - - -
    Cytat Napisał dpar Zobacz post
    Precyzyjnie mówiąc instrukcja podaje, że tempomat działa w przedziale prędkości od 45 do 180 km/h, od biegu czwartego w górę.
    Trochę to słabe, bo jeżdżąc poprzednim wozem z tempomatem, czasem włączałem go gdy jechałem przez teren zabudowany z obecnym fotoradarem. 50 km/h, tempo i nie musiałem gapić się w prędkościomierz, żeby prędkości nie przekroczyć. Teraz jest to praktycznie niemożliwe, bo 50 km/h na czwartym biegu nie będzie zbyt zdrowe np. dla dwumasy.

    Nie prawda. Tempomat działa do końca w przynajmniej w q-tronic. Sprawdziłem na autostradzie poza pl. Max speed 220 i nic więcej. Wył tempomat i pedał gazu do końca i nic . Licznik 215 -217 a GPS 220.
    Ostatnio edytowane przez akil ; 22-04-2017 o 19:53

  10. #10
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie

    Cytat Napisał akil Zobacz post
    Nie prawda.
    Co nieprawda? Że instrukcja podaje?

    Załącznik 226816

Podobne wątki

  1. Tempomat . Zapala się kontrolka, tempomat nie działa
    Utworzone przez Prezes_07 w dziale 156
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 31-03-2022, 10:36
  2. Nie działa tempomat
    Utworzone przez tropiciel4 w dziale 147
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 19-03-2022, 16:23
  3. Tempomat nie działa na szóstym biegu
    Utworzone przez TomekFr w dziale 166
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 12-06-2019, 22:36
  4. NIe działa tempomat
    Utworzone przez lukas1983 w dziale GT
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-10-2014, 19:29
  5. [MiTo] Jak działa tempomat?
    Utworzone przez metan w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-01-2011, 23:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory