Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Rozmiar kół - z innej beczki

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Auto
    159 2.4 210km
    Postów
    101

    Domyślnie Rozmiar kół - z innej beczki

    Witajcie. Mam pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi w temacie ogólnym, a jest ono dosyć techniczne.

    Jak to z tymi kołami jest:
    Duże felgi (powiedzmy 20") + duże szerokie opony = pewność prowadzenia na zakrętach - (większe spalanie + mniejsza prędkość)
    Małe felgi (powiedzmy 15") + najszersze opony ale już nie koniecznie najwyższe = mniejsza pewność prowadzenia + mniejsze spalanie + większa prędkość

    Czy te małe proste pytania matematyczne są poprawne?

    Mam alfę 159 SW 2.4l 210km, która demonem prędkości to nie jest jednak. Zastanawiam się, czy zastosowanie mniejszych kół niż moje fabryczne (R17 225/50), nie zmniejszy oporów toczenia (co jest super ważne przy takiej dużej masie samochodu)? Zmniejsza się również ruch, wymagany do pełnego obrotu koła co powinno "naturalnie" zwiększyć ilość obrotów, co docelowo powinno poprawić osiągi (mimo, że skraca się również trasa obrotu).

    159 SW z moim silnikiem waży 1710KG (wliczając mnie, to 1800KG), przecież przy tej masie samochodu jeżeli ktoś jest wstanie odczuć różnicę pomiędzy r18 225/50, a r18 lub r19 235/45 na jakimkolwiek zakręcie, to znaczy, że ma problemy z błędnikiem i powinien w tempie natychmiastowym udać się do lekarza, a temat ogólny jest pełen takich opinii.

    Zastanawia mnie jeszcze kilka rzeczy:
    1. "miękkość" i "wygoda" ogumienia zależy od stosunku grubości opon do felg, więc jeżeli zamontuję felgę 15" ale wsadzę tam oponę 205/45, to wygoda względem 17" 225/50 powinna zostać zachowana, tak?
    2. jakie mogę MAKSYMALNIE małe felgi i opony zamontować w tej AR 159 SW, żeby nie trzeć podwoziem o ziemię? Zgaduję, że alfa się obniży, ale o ile i czy będzie to bezpieczne do codziennej jazdy?
    3. przy takich małych kołach (R15 205/45), opona i koło mocno schowają się w nadkolu, mogę je wysunąć dystansami i bezpiecznie jeździć?

    Czy może popełniam błędy w każdym miejscu?

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    Alfa Romeo GT
    Postów
    163

    Domyślnie

    Ad.1
    Skąd wziąłeś te wymiary
    Ogólnie taki rozmiar może jedynie skutkować efektem placebo tj. Jakie te auto teraz jest wolne. Mianowicie jesli twoja opona wzorcowa to 225/50R17 to wysokość (średnica) całego koła wynosi około 65cm a zamiennika 56cm tak wiec różnica to około 16% Czyli majac na liczniku 100km/h w rzeczywistości poruszasz sie o 16% wolniej czyli jakies 84km/h
    Ogolnie każdy producent nie zaleca opon/kół w różnicy większej niz +/- 2%

    2. Mozesz zamontować 15"np 215/65 lub 175/80[emoji23] i inne które średnica nie przekraczają 2%

    3. Bedziesz miał większy prześwit a nie mniejszy.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar kobe83
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Gliwice
    Auto
    AR 159 2.0 JTDM 170KM/ 156 1.9 JTD115KM była
    Postów
    1,467

    Domyślnie

    Od razu mogę Ci powiedzieć, że nie masz co za bardzo myśleć bo na zaciski hamulcowe z wersji 2.4 nie wejdzie felga mniejsza niż 17 cali.
    Włoski geniusz, włoska technologia, włoska pasja.

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar SliwusBuu
    Dołączył
    10 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    Mazda MX5 NBfl 1.8l, Alfa Romeo 159 2,4 JTDm 2006r.; Alfa Romeo 156, 1.9 JTD 115KM - była
    Postów
    1,075

    Domyślnie

    Do 159 2,4 i tak nie założysz mniejszych felg niż 17" ze względu na "duże Brembo" z przodu. Po prostu mniejsze felgi nie wejdą na zaciski. Więc chyba już powstrzymałem Twoje akademickie eksperymenty.

    Co do różnicy w spalaniu. Mam na zimę 225/50R17, a na lato 235/45R18. Różnica w spalaniu jeśli jest, to nie do zauważenia w normalnej jeździe. Labolatoryjnie podejrzewam, że różnica w spalaniu byłaby mniejsza niż 0,5l/100km.
    Pewność prowadzenia zdecydowanie na +, ale to też ze względu na opony zimowe vs. letnie.
    Mam obniżone zaiweszenie, dzięki sprężynom Eibach i dużą zaletą "letniego" rozmiaru jest to, że mają większą o ok. 30mm średnicę. Te 15mm robi taką różnicę, że rzadziej zachaczam spodem.

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar rybakmj
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Grajewo,podlasie
    Auto
    Kia Sportage 1.6 PB 177km
    Postów
    1,706

    Domyślnie

    Nie myslałbym o mniejszej srednicy kół,tylko o wezszych oponach, np. o rozmiarze 215/55/17. Przeswit bedzie zachowany i opory toczenia mniejsze.

    Podłacze sie pod temat: a co w przypadku ,gdy chcemy zamontowac koła o wiekszej srednicy powiedzmy 245/40/19,lub 225/55/17 np ? Srednica takich kół wynosi 679 mm ( najwieksze dopuszczalne przez producenta to 671mm). Czy w takim przypadku spalanie moze byc mocno podwyzszone i czy podzespoły mechanicze nie beda wówczas bardziej sie zuzywały ? Na pewno spadnie dynamika,ale czy beda jakies inne skutki uboczne ?

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Auto
    159 2.4 210km
    Postów
    101

    Domyślnie

    Już wiem, skąd bierze mi się błąd logiczny w tym wszystkim:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Tarcie...3.B3r_toczenia

    Według wikipedii WIĘKSZE koło ma mniejsze opory toczenia, cały czas myślałem, że zupełnie na odwrót.

  7. #7
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Opór toczenie zależy od ugięcia ścianki opony. Opona niskooporowa ma mniejsze opory niż opona tak zwany balon. Najmniejsze opory miała by wąska niskoprofilowa

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,549

    Domyślnie

    Cytat Napisał gziemzik Zobacz post
    159 SW z moim silnikiem waży 1710KG (wliczając mnie, to 1800KG),
    Błąd. Masa podana w DR (Dowód Rejestracyjny) jest masą samochodu gotowego do jazdy wraz z kierowcą o masie 75kg.

    Tak jak już inni Ci pisali, w przypadku zacisków Brembo najmniejsza średnica felg to 17 cali.

    Poza tym, w całej tej dywagacji nie bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć... Jeśli próbujesz w jakikolwiek sposób poprawić osiągi to nie tędy droga, różnica będzie tak nieznaczna, że wyczucie jej będzie równoznaczne z problemami z błędnikiem

    Owszem, możesz na tych 17 calach założyć nawet opony o szerokości 205, ale przy tym silniku i tej masie mocno dynamiczne ruszanie tym zestawem będzie co najmniej kłopotliwe.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2017
    Auto
    159 2.4 210km
    Postów
    101

    Domyślnie

    [MENTION=25058]FXX[/MENTION]

    Nie, przepraszam, już tłumaczę - moim głównym celem było stwierdzenie jak bardzo mogę zoptymalizować koszty przez pryzmat użyteczności i wyglądu. Małe felgi nie koniecznie muszą wyglądać źle, jeżeli są odpowiednio dobrane, jeżeli mogły by one dodatkowo zmniejszyć spalanie czy poprawić dynamikę - jeszcze większy plus, a do tego na pewno wychodzą taniej.

    Teraz kiedy wiem, że nie mogę założyć mniej niż R17, to cała ta dywagacja nie ma sensu, bo nie da się zoptymalizować nic a nic Myślałem też, że jeżeli założyłbym mniejsze koła (tam ktoś na górze obliczył, że średnica kół wynosiłaby 56cm), to równocześnie obniżyłbym samochód (o ok. 4cm) - a nad tym się już zastanawiałem z innego powodu, ostatnio wracając z delegacji na S1 widziałem właśnie AR159 też SW (srebrną, na częstochowskich blachach) i dałbym sobie rękę uciąć, że ma tam gość mniejsze koła ode mnie i wyglądało to całkiem zacnie, w sensie, to jak to auto się prezentowało na drodze. Tyle tylko, że on tam miał 1.9jtdm, chyba nawet sam nie jest świadomy, że mu takie coś wyszło

    A ja żeby uzyskać podobny efekt, to będę musiał nie dość, że zmienić paskudne oryginalne felgi R17 (i teraz już wiem, że na 235/40 R19 ^^), to jeszcze wydać kasę na Eibacha, który i tak obniży mnie tylko o 3cm...

  10. #10
    Użytkownik Ogier Avatar Kruk
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    Lubliniec
    Auto
    159 SW
    Postów
    176

    Domyślnie

    Nie licz na obniżenie rzędu 30 mm po zastosowaniu Eibacha. Pamiętaj, że to jest szacowana wartość w porównaniu do oryginalnych, nowych sprężyn. A Twoje nowe pewnie nie są, więc na więcej niż 2 cm bym nie liczył.
    U siebie też zakładałem Eibacha ze dwa miesiące temu i usiadła ~20 mm niżej, poprzednie sprężyny były prawdopodobnie fabryczne.

Podobne wątki

  1. troszeczke z innej beczki
    Utworzone przez kubusar146 w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-01-2016, 20:18
  2. Z innej beczki - zszywacz tapicerski
    Utworzone przez Wicked w dziale Styling - Body Kit
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-11-2012, 19:08

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory