Strona 1 z 9 123456789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 84

Temat: Jaka 159 będzie dla mnie najlepsza ?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Mondeo mk3 TDDI
    Postów
    15

    Domyślnie Jaka 159 będzie dla mnie najlepsza ?

    Siemanko, pewnie nie jeden taki temat już był, ale nie wyczerpał moich wątpliwości dlatego pytam raz jeszcze...
    Od kilku dni przeczytałem już chyba wszystko na Waszym forum odnośnie Alfy 159 i teraz mam kilka pytań.
    Od 8 lat jeżdżę fordami: Mondeo mk1 2.0 Pb+LPG -> Mondeo mk2 2.5V6 Pb + LPG | Teraz poruszam się Mondeo mk3 2.0 TDDI 115KM '01. Przyszedł czas na zmianę autka, przy okazji chciałbym zmienić stajnię... Od zawsze podobała mi się 159 i taką pewnie kupię. Niestety nie wiem na ich temat za wiele, a opinie internetowe podobne do tych o Fordzie "Ford g..no wort", a ja jednak cenię Forda.

    Teraz kilka słów o moich potrzebach:
    Jestem informatykiem obsługującym kilkadziesiąt oddzialików jednej firmy rozsianych na terenie województw Zachodniopomorskiego, Pomorskiego, Lubuskiego, Wielkopolskiego. Roczny przebieg ok. 50 000km/rocznie, czasem 70 000 km/rocznie. Dlatego diesel. Zależy mi też na bagażniku... W obecnym Mondeo liftback mam 500l pojemności i wystarcza, ale 159 w sedanie ma tylko 405l, a kombi nie całe 500l. Serce mówi sedan, rozum SportWagon... Teraz kwestie silnikowe, poprawcie jeśli coś mylę:

    1,9 8v - 120KM -> wydaje mi się, że będzie dramat z przyspieszaniem, lubię depnąć, choć podobno bezproblemowy
    1,9 16V - 150KM -> pewnie jedzie lepiej od poprzednika, ale czy wystarczy do ciężkiej 159 ?
    2.0 - ciężko znaleźć choć podobno świetny
    2.4 - moje marzenie

    Teraz kilka pytań:

    1. Jak wygląda temat dostępności części zamiennych ? Ford nauczył mnie terminowej obsługi na oryginalnych częściach. Czy nie będę miał problemu z ich zakupem ?

    2. Czy wszystkie te silniki są na pasku rozrządu i powinno się skrócić interwał jego wymiany do 60 000 km ?

    3. Czy te silniki są w miarę bezproblemowe i czy trapią je standardowe bolączki nowoczesnych diesli (turbo, dwumas, egr, wtryski, pompa, DPF/FAP) ? Czy jest coś jeszcze na co zwrócić uwagę ?

    4. Chciałbym trochę luksusu i koniecznie skrzyni automatycznej ? Czy są dobre, czy lepszy manual ?

    5. Czy odpowiednia obsługa zapewni brak problemów ?
    Nie oszczędzam na częściach, zmieniam oleje i wszystkie filtry na czas, wymieniam rozrząd, nie pałuje na zimnym, leje porządne paliwo zawsze do pełna, itp.

    I najważniejsze... SILNIK ? Co wybrać ? Moje Mondeo pali ok 7l/100km w trybie mieszanym, czy silnik 2.4 po usunięciu egra, dpfa, klap wirowych i zawirusowaniu będzie palił bliżej 8l/100km, czy bliżej 10l/100km ? Spalanie 10l będzie dla mnie trochę duże biorąc po uwagę ilość przejeżdżanych kilometrów, ale 8l zniosę dla kultury motoru i zapasu pod nogą, chciałbym jednak automatyczną skrzynię biegów. Może lepiej poszukać 1.9 i go zawirusować ?

    Doradźcie coś nowemu koledze...
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
    Leszek

  2. #2
    radsky
    Gość

    Domyślnie

    Z ciężkim sercem, ale chcę dla Ciebie dobrze.... jeśli nie chcesz stracić klientów.... daj na PM.... 150KM pod względem spalania nie ma sobie równych jeśli chodzi o motory w dieslu.
    Ostatnio edytowane przez radsky ; 24-09-2017 o 21:06

  3. #3
    ViP Znawca Avatar cinas
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Tomaszów Maz. czasem Piła
    Auto
    Alfa 159 SW -> 2007->1.9 16v JTD->136KM
    Postów
    1,612

    Domyślnie

    [notranslate]Alfa[/notranslate] jest jak każde inne auto - brak systematycznej obsługi powoduje nie małe koszta.
    Ja mam silnik 1.9 16 V w wersji 136km. W mojej ocenie jest wystarczający. Auto używane głównie na trasach - 140-160 km/h . Nie zawiodła.
    Ale...
    Nie wiem w jaki rocznik celujesz więc wypowiem się co do rocznika 2007.
    - Skrzynia m32 - jak ktoś przed tobą jej nie robił to pewnie ty ja będziesz robił.
    - Ekologia - jak powyżej plus klapy wirowe
    - Szpilki kolektora wydechowego - lubią się urwać - zwróć uwagę przy zakupie.
    - Wtryski - jak w przypadku skrzyni.
    - Korozja - sanki plus elementy podwozia.

    To co napisałem, to nie są bolączki - czysta eksploatacja- w większości aut z tych lat podobne rzeczy się dzieją.

    Generalnie, jak dobrze trafisz - czyli auto od osoby która interesowała się obsługą bieżącą - Będziesz zadowolony.
    Albo kupisz tanio i inwestujesz albo szukasz perełki.
    Ja wybrałem to pierwsze - nie ufam sprzedającym i wolę sam zrobić. Ale to moje takie hobby - podwórkowa mechanika.







    Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka

    Było Skromne 156 1.8 TS 144 km i mniej skromne 156SW 2,5 V6 i były powody do mruczenia
    Jest
    klekot 159 SW 1.9 JTD i 136 km i nie ma powodów do mruczenia
    ALFA-i każdy dzień jest inny

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Mondeo mk3 TDDI
    Postów
    15

    Domyślnie

    Właśnie zapomniałem dopisać, że chciałbym przeznaczyć na zakup ok. 25k PLN + oczywiście coś na serwis pozakupowy (rozrząd, oleje i filtry, może coś więcej). Które roczniki będą najlepsze ?

  5. #5
    radsky
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał leshek Zobacz post
    Właśnie zapomniałem dopisać, że chciałbym przeznaczyć na zakup ok. 25k PLN + oczywiście coś na serwis pozakupowy (rozrząd, oleje i filtry, może coś więcej). Które roczniki będą najlepsze ?
    2004-2011 w tym okresie to praktycznie ten sam samochód. Popierdułkami się różni po lifcie. Nie zawsze trafionymi zmianami.

  6. #6
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie

    Jestem informatykiem obsługującym kilkadziesiąt oddzialików jednej firmy rozsianych na terenie województw Zachodniopomorskiego, Pomorskiego, Lubuskiego, Wielkopolskiego. Roczny przebieg ok. 50 000km/rocznie, czasem 70 000 km/rocznie. Dlatego diesel. Zależy mi też na bagażniku... W obecnym Mondeo liftback mam 500l pojemności i wystarcza, ale 159 w sedanie ma tylko 405l, a kombi nie całe 500l. Serce mówi sedan, rozum SportWagon...
    Na takie użytkowanie, skoro zapewne wozisz pełen bagażnik gratów, to ja bym w ogóle nie pchał się w AR. Bez względu na wersję, nie są one mistrzami przewozu towarów. Nawet SW ma wysoką krawędź załadunku. W dodatku mało praktyczne wnętrze - małe schowki, priorytetem jest dizajn - to nie jest samochód dobry do pracy. Na twoim miejscu brałbym jakąś Skodę Octavię z nowszych roczników, które mają bardziej przystępne bagażniki i wiele udogodnień które można docenić w czasie użytkowania profesjonalnego (Simply Clever).
    O sedanie w takiej sytuacji w ogóle nie myśl. Bagażnik i jego foremność to jedno, a niski otwór załadunkowy drugie.

    jeśli nie chcesz stracić klientów....
    Jeśli nie chcesz stracić klientów, czytaj dokładnie to co radzi radsky i... rób na odwrót.
    Ostatnio edytowane przez dpar ; 24-09-2017 o 21:43

  7. #7
    radsky
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpar Zobacz post
    Na takie użytkowanie, skoro zapewne wozisz pełen bagażnik gratów, to ja bym w ogóle nie pchał się w AR. Bez względu na wersję, nie są one mistrzami przewozu towarów. Nawet SW ma wysoką krawędź załadunku. W dodatku mało praktyczne wnętrze - małe schowki, priorytetem jest dizajn - to nie jest samochód dobry do pracy. Na twoim miejscu brałbym jakąś Skodę Octavię z nowszych roczników, które mają bardziej przystępne bagażniki i wiele udogodnień które można docenić w czasie użytkowania profesjonalnego (Simply Clever).
    O sedanie w takiej sytuacji w ogóle nie myśl. Bagażnik i jego foremność to jedno, a niski otwór załadunkowy drugie.
    dpar - przywracasz mi wiarę w alko.... w końcu głos rozsądku. Szacun. I proszę tym razem bez podtekstów. Szacun.

    Jeśli o VW / Skodę chodzi to nie pchaj się czasem w silniki TFSI. Z tym dopiero jest zabawa.
    Ostatnio edytowane przez radsky ; 24-09-2017 o 21:49

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Marczy
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Ford S-Max 2.2 TDCi
    Postów
    341

    Domyślnie

    Z takim budżetem to może się znajdzie zadbane 1.9 JTDm 16V z 2007 roku.
    Ford S-Max 2.2 16v TDCi '13
    FIAT Barchetta 1.8 16v VFD '00
    FIAT Punto 1.1 8v FIRE '99

  9. #9
    radsky
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marczy Zobacz post
    Z takim budżetem to może się znajdzie zadbane 1.9 JTDm 16V z 2007 roku.
    Ale kolega potrzebuje samochodu do pracy... pieniążki zarabia. To jego młotek.

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Mondeo mk3 TDDI
    Postów
    15

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o nadwozie to pewnie kombi będzie praktyczniejsze, mam male dziecko, więc się czasem trochę miejsca przydaje, ale bez przesady. Jeśli chodzi o przewożone ładunki w pracy to są malutkie... Torba z laptopem + kilka akcesoriów, czasem kasa fiskalna lub komputer stacjonarny i monitor więc kombi powinno dać radę... Po prostu u mnie samochód nie stoi, zarabia, więc i serwis staram się mu zapewniać - cenię niezawodność. Miałem okazję pojeździć trasę 600km alfą 159 SW z 2.4 JTDm i automatem... zakochałem się w wyciszeniu, wyglądzie i właściwościach jezdnych... No i przyspieszenie + automat z etempomatem = bajka Spalanie z trasy niecałe 7l, pytanie co w mieście ?

    Czy gdybym kupił takie 2.4 usunął DPF i EGR, wywalił klapy wirowe z kolektora i zaczipował, czy mam szansę na osiągnięcie spalania w trybie mieszanym poniżej 10l/100km? Czy przy 200KM jest to nie osiągalne ?
    Co z chipem silnika 2.4 przy automacie ? Podobno to ta sama skrzynia co w Mondeo mk4 - AISIN a one znoszą moment do 450Nm - po chipie mogę się zbliżyć do granicy możliwości skrzyni ???

    Jeden z moich poprzednich samochodów też był dość kosztowny i problematyczny w serwisie Mondeo MKII 2.5V6 170 KM w automacie CD4E, też miał zmienną długość dolotu i ogólnie trzeba było o niego dbać bardziej niż o żonę, a jednak w 3 lata przejechał ze mną 185k km z LPG.

    Gdyby ktoś z Was porównał mi silniki Alfy 159 - wady zalety i spalanie ?

Podobne wątki

  1. Jaka najlepsza trasa nad morze?
    Utworzone przez Karol147 w dziale Łódzkie
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 27-02-2016, 23:22
  2. Jaka instalacja będzie najlepsza do Alfy [159]
    Utworzone przez KrasnyBil w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 18-05-2015, 08:19
  3. Alfa jest najlepsza ale co mnie jeszcze czeka.?
    Utworzone przez konrad alfa166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 03-11-2012, 21:36
  4. [145] jaka wersja najlepsza?
    Utworzone przez Feniks77 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 22-11-2010, 18:37
  5. LPG? Jaka sekwencja jest najlepsza do TS?
    Utworzone przez wasyl22 w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10-05-2009, 11:50

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory