Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Temat: Czujnik deszczu, nietypowe zachowanie

  1. #1
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie Czujnik deszczu, nietypowe zachowanie

    Sądząc po lekturze tematów na forum, jak i w internecie, mam dość nietypową anomalię działania czujnika deszczu.

    Do pewnego poziomu intensywności opadów działa praktycznie jak trzeba. Jednak od momentu gdy czujnik wykryje opad na tyle duży by przełączyć pracę ciągłą wycieraczek, tryb ten wbija się na stałe i wycieraczki pracują bez względu na to czy szyba jest sucha czy mokra. Pomaga wyłączenie wycieraczek, ale po ustawieniu ponownie w trybie aktywowanym czujnikiem deszczu, wycieraczki nawet przy suchej szybie zasuwają na biegu ciągłym. Wydaje mi się, że chyba wyłączenie wycieraczek na kilkanaście sekund powoduje jakiś restart i całość działa OK, do momentu kolejnego wykrycia ww. poziomu intensywności opadów.

    Co zrobiłem:
    - przeprowadziłem kalibrację. Bez skutku.
    - sprawdziłem czy pole czujnika nie jest zabrudzone lub czy nie ma tam odprysków. Nie ma odprysków, szyba w tym jest OK.
    - wycieraczki zbierają prawidłowo i nie pozostawiają smug.
    - zgodnie z sugestiami, wymieniłem żel pod czujnikiem w firmie zajmującej się wymianą szyb samochodowych. Na prezentacji było OK, przy pierwszym deszczu znowu to samo.
    - czujnik świateł działa OK.
    Nie wiem już co wymienić i co próbować naprawić.

  2. #2
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Najlepiej zmienic auto u mnie pomogło i terwz czujnik dziala ok a tak powaznie to niestety te anomalie to normalka albo pada i nie startuja wycieraczki albo jak juz wystartuja i przestaje padac one nadal lataja po suchej szybie... U mnie w Brerze pomoglo użycie na szybie Rain-x. Przy duzych predkosciach wycieraczki byly zbędne a przy niskich dzieki spływającym kroplom czyjnik dzialal troche lepiej.
    Ostatnio edytowane przez Pływak ; 06-10-2017 o 18:45

  3. #3
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie

    Ale u mnie do momentu załączenia pracy ciągłej działa OK. Potem wchodzi w ciągły i nic nie poradzisz. Będą pracować dopóki manualnie nie wyłączysz. Zauważyłem, że wyłączenie wycieraczek na około 10 sekund resetuje czujnik i do następnej aktywacji działa w miarę poprawnie.
    Co ciekawe, na prezentacji działał OK. Reagował prawidłowo, dostosowywał prędkość do intensywności "opadu". Jakiś czas później też był względnie OK, w każdym razie nie blokował się na jednym biegu. Po zatrzymaniu, zwalniały też wycieraczki. W końcu przestały się zatrzymywać z pracy ciągłej, a dziś widzę, że wszystko znowu jak dawniej... w pewnym momencie praca ciągła, 10 s później ciągła na najwyższym biegu, później znowu ciągła i tak do wyłączenia.

    ASO twierdzi, że czujnik zgodnie z pomiarami działa prawidłowo - ale to już nie jest anomalia, to jest nieprawidłowe działanie. Ja rozumiem, że czasem się zagapi i zbierze trochę później, albo ze dwa razy bez sensu machnie po suchej szybie. Ale tu, jego praca polega na włączeniu wycieraczek i zacięciu się w tej opcji.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar Rejuvenate
    Dołączył
    06 2015
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Alfa Romeo 159 AT 1.9 JTDm 150KM
    Postów
    66

    Domyślnie

    A długo czekasz zanim zrestartujesz ? Wczoraj sporo jeździłem po deszczu i też zauważyłem, że po ustaniu opadów wycieraczki dalej machały dość szybko ale po jakimś czasie się uspokoiły... Wydaje mi się, że one tak profilaktycznie po mocnym deszczu działają na wysokich obrotach przez kilka dobrych minut.

  5. #5
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie

    Kilka minut po suchej szybie, to jest właśnie nieprawidłowe działanie, powodujące szkody zarówno dla szyby jak i dla piór wycieraczek. Na prezentacji po wymianie żelu, wycieraczki zatrzymywały pracę po 2-3 przejściach.

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar www156
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    KR
    Auto
    159 1,9 M-JET 16v
    Postów
    930

    Domyślnie

    U mnie niestety to samo. Późno startują jak przestanie padać to latają jak oszalałe po suchej szybie. Pogodziłem się z tym i im pomagam.
    Byla 156 2,0 TS,
    była 156 2,4 20V
    była 156 1,9 16V
    jest 159 1,9 16V
    jest giulietta 2,0 IMOLA

  7. #7
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie

    U mnie startują idealnie, przynajmniej na razie.
    A może masz czułość zbyt niską ustawioną? Jak u siebie daję na maksa to byle kilka kropel powodowało aktywację.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2017
    Auto
    159 Sport Plus 136km 2011
    Postów
    34

    Domyślnie

    Moze wpływ na dziwne działania mogą mieć zuzyte pióra wycieraczek. Jeśli zle zbieraja to teoretycznie czujnik moze pracować dziwnie.

  9. #9
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie

    Mogą mieć, ale w moim przypadku nie mają. Pióra nie są zużyte, nadto ich zużycie powinno wpływać na pracę w całym zakresie intensywności opadu.

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar www156
    Dołączył
    03 2009
    Mieszka w
    KR
    Auto
    159 1,9 M-JET 16v
    Postów
    930

    Domyślnie

    Cytat Napisał suto Zobacz post
    Moze wpływ na dziwne działania mogą mieć zuzyte pióra wycieraczek. Jeśli zle zbieraja to teoretycznie czujnik moze pracować dziwnie.
    Tu u mnie bez zmian na starych (oczywiście bez przesady) raczej bez zmian, po założeniu nowych. Ale słowo raczej może być kluczem i trzeba na to zwrócić baczniejszą uwagę.
    Byla 156 2,0 TS,
    była 156 2,4 20V
    była 156 1,9 16V
    jest 159 1,9 16V
    jest giulietta 2,0 IMOLA

Podobne wątki

  1. Czujnik deszczu
    Utworzone przez Norek212 w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-02-2016, 14:45
  2. [Giulietta] Czujnik deszczu
    Utworzone przez Roman35 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 17-10-2015, 13:10
  3. czujnik deszczu 166
    Utworzone przez grosii w dziale Kupię części
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-03-2012, 09:29
  4. czujnik deszczu
    Utworzone przez tomek166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 28-03-2010, 11:32
  5. czujnik deszczu
    Utworzone przez alfa147ss w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 01-06-2009, 07:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory