Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: Brak mocy przy większej prędkości

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    159
    Postów
    21

    Domyślnie Brak mocy przy większej prędkości

    Witam,

    Problem z brakiem mocy w 159 1,9 JTDm 150KM (automat ale wiele to nie zmienia).
    Objawy są takie że po dłuższej jeździe prędkością autostradowa po ok 10-30km zaczyna mulić:
    - wciśnięcie gazu w podłogę czasem nie powoduje reakcji, czasem bardzo leniwie zaczyna przyspieszać,
    - redukcja biegu z 6 na 5 jest jedynym sposobem na przyspieszenie, po wrzuceniu na 6 auto zaczyna zwalniać bo nie daje rady, (to samo po zjechaniu z autostrady – np. z 4 trzeba zredukować na 3 żeby przyspieszyć do np. 90km/h z niższej prędkości)
    - wskaźnik ciśnienia turba zatrzymuje się na max. Ciśnieniu np. 0,4 i wciskanie gazu na tym samym biegu nie powoduje reakcji, puszczenie nogi z gazu powoduje opadanie wskazówki,
    - przy redukcji biegów i przyśpieszaniu wskaźnik odżywa, samochód zaczyna na wyższych obrotach przyśpieszać, wskaźnik jest „leniwszy” niż normalnie ale wskazówka potrafi podskoczyć do max. 1,6 bar,
    - podczas tej utraty mocy średnie spalanie spada,
    - do utraty mocy dochodzi jak trzeba troszkę gwałtowniej zahamować i zaczyna się ta utrata mocy,

    Co było wcześniej: przy postoju na MOPie na autostradzie (rozgrzany silnik) nie można było się rozpędzić z „butem w podłodze” bo przy ok. 110km/h tracił moc i wywalało „check engine”, zdarzyło się z 5 razy. Przyśpieszać po postoju trzeba było „na raty” – jedna przerwa wystarczyła żeby rozwinąć większą prędkość. Teraz ten objaw nie występuje.
    Generalnie brak mocy po chwili jazdy autostradą występuje tylko przy większych prędkościach.
    Zgaszenie silnika i odpalenie pomaga i moc wraca.
    Co było ostatnio robione a nie pomogło na powyższy problemy (tylko zmieniło objawy):
    -wyskrobanie DPFa,
    - wymiana przepływomierza na nowy,
    - czyszczone łopatki w turbie,
    - sprawdzany (nie znam się aż tak) jakiś tam zawór do sterowania łopatkami w turbie (nie jest rewelacyjnie ale podobno na tyle luzu tam jest że to raczej nie to…. A może jednak?)

    Aha! Przed wymianą przepływomierza gasł mi po wrzuceniu na R i D w losowych momentach – podobno problem z konwerterem i lock-upem ale po wymianie przepływomierza objawy ustąpiły. Czy konwerter może objawiać jakiś problem podczas przyśpieszania na tym samym biegu?
    Przesławny sterownik skrzyni który pada/blokuje się został wymieniony już dawno i brak problemów ze zmianą biegów.

  2. #2
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    159
    Postów
    21

    Domyślnie

    Naprawdę nikt nic?

    Zastanawiam się nad wgraniem fabrycznego oprogramowania - od tego chyba zacząć. Czy można to wykonać "na poczekaniu"?
    Jakieś warsztaty/elektronicy do polecenia z Krakowa albo okolic? (im bliżej tym lepiej )

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Conmir.pl (użytkownik @sdero) wykonuje modyfikacje oprogramowania.
    Filtr paliwa wymieniałeś?
    Jaki błąd wywalało przy okazji check engine ?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    159
    Postów
    21

    Domyślnie

    Przy okazji check engine wywalało błąd przepływu powietrza - faktycznie dawki mocno odbiegały.
    Wymieniany pół roku temu olej, filtry, niecały miesiac temu przepływomierz na orginał.

    Nowe obserwacje - olej (5W30) wymieniany ok. 6-8 tyś. temu (muszę sprawdzić ale nie mam przy sobie papierów).
    Przy wymianie przepływomierza podobno puściła uszczelka miedzy silnikiem a skrzynią biegów - kapie olej.
    Sprawdzałem dzisiaj olej - mimo że na desce pokazuje 5/6 kresek to na bagnecie jest powyżej maximum!
    Organoleptyczne sprawdzanie oleju - olej czarny, rzadki, w palcach jak rozcieram to żadnej właściwości smarnej, wręcz czuje opuszki palców!
    Wtryski - jeden leje troche wiecej ale nadal poniżej "3" (chyba poniżej 2) - jak to mi powiedzieli w polecanym serwisie BOSCHa w Gorzkowie k/Bochni - puki nie przekracza 3 to jeszcze jest ok.
    DPF - wywalony ok. 3 miesiące temu.

    Spalanie - moje: 9,3l (troche miasta, autostrada), żony: 7,1 (drogi 90-tki).


    Aha, czy możliwe jest że "macherzy" sprowadzając samochód do Polski coś "wywalili" z softu że czegoś nie pokazuje? Czego efektem jest brak błędów dot. czegoś z mocą. Wnioskuje że mogli wywalić coś, czego komp nie kontroluje co w efekcie daje kompowi złe info i błędnie interpretuje "sygnały ". A "macherzy" którzy to sprowadzali mają trochę za uszami.
    Ostatnio edytowane przez Bioli ; 22-10-2017 o 15:49

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Mogli, ale nie musieli.
    Pierwsza rzecz - zaślep EGR pełną blachą i potestuj.
    Faktycznie wtryskiwacz może lać, wygląda na to, że masz olej rozcieńczony ON.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    159
    Postów
    21

    Domyślnie

    Jeszcze nie wiem jaki rezultat miało by dać pełne zaślepienie EGR? Zawsze to było dla mnie mgliste mimo ponad ponad 2 letniego poznawania 159-tki.

    Tylko ten brak mocy wobec lania sie oleju spod spodu oraz stopień rozcieńczenia zmienia priorytety - najpierw muszę doprowadzić kwestię oleju. Wymiana i diagnoza? Uszczelnienie i wymiana? (podobno uszczelnienie wycieku i tak będzie wymagać spuszczenia oleju).
    Tutaj pierwsze pytanie - planowałem jechać tam gdzie robią automaty żeby to uszczelnili - mechanik mówił że wymaga to wyciągnięcia skrzyni (7-9 stówek?) ale liczę na to że może da się "odsunąć" bez wyciągania i wymienić uszczelkę. Chyba że wyciągnięcie jest niezbędne? (przypominam - automat 6-biegowy) Wole uniknąć wyciągania, jeśli wyciąganie to pewnie będę od razu regenerował konwerter.
    Nie wiem co robić najpierw w tej sytuacji. Nawet boje się jeździć z takim stanem oleju (nie) smarującego.
    Chyba że olej był już rozcieńczony przed wyciągnięciem DPFa przez cuda z wypalaniem (DPF poprzebijany pętem żeby sie nie zapychał całkiem). Czy może radykalny krok z wtryskami?

    Wydaje mi się że najpierw uszczelnienie wycieku wraz ze zmianą oleju w silniku i potem obserwacje z testami z zaślepieniem EGR... ale to tylko mi się wydaje.

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Niesprawmy EGR będzie zaburzał przepływ powietrza i powodował spadek mocy auta (za duży udział spalin w mieszance).

    Kiedy wycinałeś DPF? Na tym oleju co teraz? Jeśli tak to wymień tylko olej. Do wymiany uszczelniacza wału korbowego nie trzeba spuszczać oleju, ale w Twoim przypadku można to zrobić przy okazji. Skrzynia do zrzucenia niestety.

    Sprawdź też korekty wtryskiwaczy dokładnie.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Bioli Zobacz post
    sprawdzany (nie znam się aż tak) jakiś tam zawór do sterowania łopatkami w turbie (nie jest rewelacyjnie ale podobno na tyle luzu tam jest że to raczej nie to…. A może jednak?
    Tego nie rozumiem. Zawór jest sprawny albo niesprawny. Nie ma nic pomiędzy.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    159
    Postów
    21

    Domyślnie

    Dorzucam dodatkowo ostatnie pomiary, jakby ktoś mógł rzucić okiem. Nie wiem czy wszystko, czy nie wszystko i czy poprawnie. Ale lepsze to niż nic.
    http://static.pokazywarka.pl/p/0/i/c...jpg?1508823123

    DPF na tym oleju co teraz, tak.

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    EGR na pewno nie jest wyprogramowany? Bo jeśli nie jest, to masz z nim problem. Wtedy do całkowitego zaślepienia.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    159
    Postów
    21

    Domyślnie

    EGR idzie do sprawdzenia w takim razie.

    A wtryski?

    Bo porównałem z pomiarami sprzed 2 lat i wyglądają tak:

    http://pokazywarka.pl/khc0j3/

    (aktualne w linku w 8 poście)

    Z tego co wiem i wnioskuję wychodzi na to że korekty są lepsze (niższe) niż dwa lata temu, chociaż średnie 1&3 oraz 2&4 ciut wyższe.
    Możliwe to że wartości korekt spadają zamiast tylko się pogarszać?

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 30-08-2015, 21:02
  2. Rozrusznik o większej mocy
    Utworzone przez DiegoGreen w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-06-2015, 08:45
  3. [159] Brak mocy przy wysokiej prędkości.
    Utworzone przez koxnaspox w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-04-2015, 11:13
  4. [146] Brak mocy, brak prędkości, twarde hamulce, dyskoteka w tylnym lewym świetle
    Utworzone przez Larrond w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 08-04-2013, 17:36
  5. [1.8 TS] Buczące hamulce przy większej prędkości
    Utworzone przez ziulek61 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-01-2012, 16:42

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory