Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Brak ciśnienia oleju

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Ostrów Wielkopolski WIELKOPOLSKA
    Auto
    Alfa romeo 159 1.9 JTDm 16V
    Postów
    76

    Exclamation Brak ciśnienia oleju

    Cześć wszystkim,

    Nabieram doświadczenia z swoją alfą i kolejny raz mnie zaskoczyła. ([notranslate]Alfa[/notranslate] 159, 1.9 16V 2007r)
    Wszystko zaczęło się od uszkodzonej turbiny. Po wymontowaniu turbiny i odwiezieniu do regeneracji
    okazało się że turbina została uszkodzona przez brak smarowania.
    Żeby potwierdzić diagnoze założyliśmy turbinę, zalaliśmy wszystko nowymi olejami, zalozone nowe filtry itp.
    Standardowo przy pierwszym uruchomieniu po zalaniu olejem przez kilka sekund świecił błąd niskiego ciśnienia oleju.
    Po kilku sekundach zniknął błąd i wydawało się wszystko ok. Podłączyliśmy w miejsce czujnika ciśnienia oleju manometr,
    żeby sprawdzić ciśnienie, okazało się że manometr na niskich obrotach pokazuje 0 (Co dziwne wyciągnięty czujnik nadal nie
    pokazuje błędu niskiego ciśnienia).
    Przy lekkim przygazowaniu do ok 3tys obrotów ciśnienie wzrosło do 1.5 bar. Nie chcieliśmy zatrzeć silnika i nowej turbiny więc już więcej nie testowaliśmy.
    1. Czy miał ktoś problem z pompą oleju w tym samochodzie? czy są one raczej nie awaryjne?
    2. Czy 1.9 16V miał też podobny problem z smokiem tak jak 2.0?
    3. Czy ten czujnik ciśnienia nie powinien pokazywać błędu niskiego ciśnienia jeśli jest wykręcony?

    Ma ktoś jakieś sugestie? Auto stoi na podnośniku. Jutro chcemy zdjąć miskę olejową i zobaczyć czy coś jest nie tak.
    Będziemy chcieli sprawdzić smoka i przy okazji panewki. Czy pompe idzie jakoś sprawdzić? Na co jeszcze zwrócić uwagę jak już będziemy mieli dół ściągnięty.

    Pozdrawiam i dzięki za każdą pomoc.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2016
    Auto
    AUDI A6 3.0 TDI
    Postów
    109

    Domyślnie

    Standardowo czujnik ciśnienia ustawiony jest na 0.4-0.5 bara na rozgrzanym oleju, co nie znaczy że takie ciśnienie ma być, ktoś na forum wspominał że powinno być minimum 1 bar, na wyższych obrotach odpowiednio więcej, jak dobrze pamiętam to około 3-4 bary. Skoro czujnik po wlaniu oleju reaguje i komunikat znika, to sprawdziłbym manometr czy aby na pewno jest sprawny. Dziwi mnie też, że wyciągnięty nie pokazuje błędu, może warto sprawdzić czy wszystko łączy na wtyczce. Pompa oleju tak jak w 2.4 i 1.9 praktycznie się nie zużywa, u mnie był problem gdy zapalałem auto po dłuższym postoju, to wyskakiwał na kilka sekund komunikat o niskim ciśnieniu. Po wymontowaniu pompy okazało się że było kilka delikatnych rysek na deklu zamykającym pompę (rysy nie wynikały z zużycia pompy). Problem z uszczelką smoka występuje tylko w silniku 2.0 jeśli chodzi o diesle.

    Osobiście sprawdziłbym ciśnienie jeszcze innym manometrem, chyba że jest pewność że ten jest na 100% sprawny. Pompę aby sprawdzić to najwięcej roboty bo trzeba ją zdemontować. Po zdjęciu miski najpierw należy sprawdzić drożność smoka (czy nie został przyblokowany przepływ), czy nie są poluzowane śruby od dekla zamykającego pompę oraz w jakim stanie są panewki.

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156sw TI, Aprilia SL1000R, AR159 TI Q4
    Postów
    765

    Domyślnie

    A czy przypadkiem nie miales wywalanego DPFa ??

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Ostrów Wielkopolski WIELKOPOLSKA
    Auto
    Alfa romeo 159 1.9 JTDm 16V
    Postów
    76

    Domyślnie

    DPF na miejscu.
    Wczoraj zdjęliśmy miskę olejową i smok wydaje się mieć delikatny luz na boki. Jest drożny. Panewka na 2 i 3 cylindrze sprawdzona i jest jak nowa, jednak w misce olejowej i w regulacji pompy dużo opiłków koloru srebrnego, aluminium lub jakiś metal. Dzisiaj będą sprawdzone panewki na 1 i 4 cylindrze czy wszystko jest ok i dodatkowo w regulacji pompy na tym sworzniu też powstały rysy od opiłków.
    Najbardziej prawdopodobna rzecz to awaria pompy olejowej i późniejsze zatarcie turbiny co było przyczyną opiłków w misce.
    Tylko nie znalazłem drugiego tematu z awarią pompy olejowej lub jej wymianą. Zamienników nie robią, a koszt nowej to ok 700zł.
    Skąd jeszcze mogły się wziąć opiłki koloru srebrnego w misce olejowej?

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar Gzibo
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    AR 159 1.9JTDM 16V 2007r.
    Postów
    117

    Domyślnie

    Opiłki magnetyczne, czy nie? Dużo, mało?

    Nie wiem, jak wygląda sterowanie czujnikiem ciśnienia i jak był sprawdzany po wykręceniu, ale czy czasem nie powinien być przyłożony do masy, żeby "zadziałał"?

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gzibo Zobacz post
    Opiłki magnetyczne, czy nie? Dużo, mało?

    Nie wiem, jak wygląda sterowanie czujnikiem ciśnienia i jak był sprawdzany po wykręceniu, ale czy czasem nie powinien być przyłożony do masy, żeby "zadziałał"?
    No raczej. Idą do niego dwa przewody przecież.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar Gzibo
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    AR 159 1.9JTDM 16V 2007r.
    Postów
    117

    Domyślnie

    No właśnie jak idą dwa, to chyba nie musi... bo mechanizm zamyka obwód i z jednego kabla puszcza prąd do drugiego.

    Jak źle myślę, to mnie poprawcie...

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 156sw TI, Aprilia SL1000R, AR159 TI Q4
    Postów
    765

    Domyślnie

    smok ma sidzic ciasno, wymien oring na nim. Ja przez takie cos zajezdzilem 2.4jtd, cisnienie gaslo ale zaciagalo iolej z powietrzem i go pienilo
    w silnikach opla to czesta przypadlosc ze oring robi sie twardy i pada smarowanie przez to.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2015
    Mieszka w
    Ostrów Wielkopolski WIELKOPOLSKA
    Auto
    Alfa romeo 159 1.9 JTDm 16V
    Postów
    76

    Domyślnie

    Witam,

    Dzięki za wszystkie podpowiedzi dotyczące tematu. Temat prawdopodobnie został rozwiązany. Dziś składamy wszystko i dam znać czy wszystko jest ok.
    Ze wstępnych ustaleń z weryfikacji wszystkich elementów układu smarowania dopatrzyliśmy się luźnych śrub na pompie olejowej:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1966aa3338fa961df3173399808ee782.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	74.1 KB
ID:	237063
    U mnie akurat poluźniły się te 2 śruby na zdjęciach. Przez co ciśnienie uciekało bokami.
    Czytałem o takich przypadkach w 2.0, ale nic nie było o 1.9. Także dobrze, że skończyło się tylko na regeneracji turbiny, a nie całego silnika.
    Przez to że 2 śruby puściły to samochód "jakieś" ciśnienie miał, na tyle duże że czujnik nie walił błędu niskiego ciśnienia, i na tyle niskie że zatarło turbinę.
    Dziś po złożeniu wszystkiego okaże się czy diagnoza była dobra.

    Jeszcze raz dzięki za pomoc
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1966aa3338fa961df3173399808ee782.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	28.2 KB
ID:	237062  
    Ostatnio edytowane przez boobas00 ; 30-10-2017 o 07:17 Powód: zmiana załącznika

Podobne wątki

  1. Brak ciśnienia oleju 2.0 ts
    Utworzone przez CINEKX81 w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24-03-2016, 10:22
  2. [159] Wyciek oleju z czujnika ciśnienia oleju
    Utworzone przez SimonV w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-08-2015, 08:25
  3. Czujnik ciśnienia oleju i temperatury oleju w 1.9 JTD 16V M-JET
    Utworzone przez esati w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-04-2015, 20:23
  4. Brak ciśnienia oleju 2.4 JTD
    Utworzone przez sawikjunior w dziale 156
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-10-2013, 17:13
  5. [155] Nie ma ciśnienia oleju
    Utworzone przez Miro w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-11-2008, 09:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory