Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43

Temat: TBi - olej wspomagania kierownicy - a może ma być GI/A zamiast GI/R?

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,992

    Domyślnie TBi - olej wspomagania kierownicy - a może ma być GI/A zamiast GI/R?

    Jakiś rok temu w TBi padła mi pompa wspomagania (wyła i gumowało). Na początek wymieniłem płyn wg ori włoskiej instrukcji (auto z Włoch) na zielony GI/R i tak profilaktycznie dałem nowy zbiorniczek (tu niby nigdy nie było poprawek jak w 1.9, ale majątku nie kosztował). Nic to nie pomogło, więc kupiłem nową ori pompę i jeszcze raz zmieniłem płyn, żeby było już całkiem czysto.
    Wspomaganie chodzi dobrze, ale nie tak całkiem cicho jak oryginalnie, za to tak jak we wszystkich TBi jakie widziałem, albo konsultowałem tu na forum.

    A teraz ciekawa sprawa. Pod maską jest naklejka Seleni z płynami do auta. Wcześniej się jej nie przyglądałem, ale dzisiaj zauważyłem że jest napisane żeby używać tutelę GI/A!
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Tutela_GI_A_20171101_214944.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	77.7 KB
ID:	237154

    Nie wiedziałem czy to błąd czy taki w ogóle istnieje, ale na necie widzę że tak:
    https://www.pli-petronas.com/uk/prod...la/tutela-gi-a

    skład obu się różni, gi/r:
    70.0-90.0 %
    1-Decene, dimer,
    hydrogenated
    CAS:68649-11-6
    EC:500-228-5
    Asp. Tox. 1, H304
    0.1-1.0 %
    Alkoxylated long-chain alkyl
    amine
    CASroprietary
    EC:N.D.
    Acute Tox. 4, H302; Skin
    Corr. 1B, H314; Skin Sens.
    1, H317; Aquatic Chronic 3,
    H412


    gi/a:
    70.0-90.0 %
    Distillates (petroleum),
    solvent-dewaxed heavy
    paraffinic
    CAS:64742-65-0
    EC:265-169-7
    Asp. Tox. 1, H304,
    DECLL(*)
    01-2119471299-27
    3.0-4.0 %
    Methacrylates copolymer
    CASolymer
    EColymer
    Eye Irrit. 2, H319
    0.1-1.0 %
    Alkoxylated long-chain
    alkylamine
    CAS:N.D.
    EC:N.D.
    Acute Tox. 4, H302; Skin
    Corr. 1B, H314; Skin Sens.
    1, H317; Aquatic Chronic 3,
    H412

    no i co teraz? wie ktoś coś więcej na ten temat? może warto spróbować GI/A, może to na nim wcześniej wspomaganie chodziło cichutko (a z drugiej strony pompę szlag trafił po ledwo 60tyś km)?

    zastosowanie przy gi/a piszą:
    Oil for automatic gearshift and power steering of cars, and light commercial vehicles, industrial vehicles and for all hydraulic drives.

    a przy gi/r:
    Synthetic based lubricant specifically for hydraulic and electrohydraulic systems fitted on automated transmissions

    gdzieś w necie znalazłem że niby GI/A to półsyntetyk (ale to niesprawdzona informacja bo Petronas tu cicho siedzie), a przy GI/R Petronas pisze że syntetyk.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Najpierw zobacz czy Ci się płyn nie pieni. Jeśli wcześniej miałeś inną specyfikację lub kolor płynu, mogło go trochę zostać w maglownicy i resztka starego nie do końca się wymieszała.

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    U mnie się nie pieni, nie gumuje, kiera pracuje lekko, ale za to na jałowym praca pompy zagłusza inne hałasy Dzięki [MENTION=20089]epsonix[/MENTION] za zwrócenie uwagi na temat. Mam plan wymienić płyn, podejrzewam że u mnie naklejka powie to samo. Może skuszę się na GI/A
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,992

    Domyślnie

    [MENTION=114]Belfer[/MENTION], jak sprawdzałem po wymianie to nic się nie pieniło. Kolor ten co był wcześniej był w miarę podobny, tzn na pewno nie był czerwony (GI/E), a nie mając pojęcia że istnieje GI/A (I tak nie wiem jakiego jest koloru), I w instrukcji oryginalnej dostarczonej z autem był zielony GI/R, to taki zalałem. Jeszcze zwróć uwagę że olej 2 razy wymieniłem, więc raczej jest w razie czego przepłukany układ dość przyzwoicie. Mógłbyś zobaczyć co u Ciebie podają na naklejce pod maską?
    [MENTION=25095]magil[/MENTION], wiesz, to może być błąd na naklejce u mnie, sprawdź proszę co jest u Ciebie zarówno na naklejce jak I w instrukcji ori.

    sprawdziłem z ciekawości w 3 instrukcjach angielskich na stronie eLum (8/2009, 4/2010 - produkcja mojej TBi, i 12/2011), wszystkie podają, że ma być GI/R.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 02-11-2017 o 11:15
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta Avatar szymonjot
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Warszawa/Opole
    Auto
    159 TBI Ti
    Postów
    305

    Domyślnie

    U mnie od początku w samochodzie był GI/E - brak problemów ze wspomaganiem, a na naklejce też jest GI/A.

  6. #6
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    @magil, wiesz, to może być błąd na naklejce u mnie, sprawdź proszę co jest u Ciebie zarówno na naklejce jak I w instrukcji ori.
    Naklejkę obadam niebawem. Instrukcja do mojej mówi o GI/R i taki pewnie mam zalany, bo przypomina zielone pomyje.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,992

    Domyślnie

    ok,daj znac.

    ciekawi mnie jaki kolor ma gi/a, wie ktos?

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Taki opis GI/A znalazłem. Wychodzi na to, że to tani olej półsyntetyczny.

    "Olej Tutela GI/A to olej przeznaczony do automatycznych skrzyń biegów oraz hydraulicznych układów wspomagania, który można zostać użyty zarówno w samochodach osobowych, jak i dostawczych czy ciężarowych.

    Charakterystyka

    Olej Tutela GI/A to gwarantowane zmniejszenie poboru mocy przy zachowaniu maksimum wydajności przekładni, co możliwe jest dzięki niezwykłej płynności na zimno. Ponadto olej posiada znakomite właściwości przeciwpienne, dzięki czemu zapewnia lepsze odprowadzanie ciepła oraz maksymalną ciągłość smarowania, a sam olej charakteryzuje się przedłużoną żywotnością dzięki właściwością przeciwutleniającym.
    Z uwagi na wysoki wskaźnik lepkości oleju, niezależnie od temperatur eksploatacji, Tutela GI/A poprawia pracę układów wspomagania, a doskonałe właściwości przeciwzużyciowe gwarantują dłuższą żywotność poszczególnych elementów mechanicznych.

    Dzięki powyższym właściwością olej Tutela GI/A to dziś niezaprzeczalnie lider w swojej kategorii, który wyprzedza wymogi jakościowe stawiane tego rodzaju olejom. Dlatego też stosowany może być bez obaw we wszelkiego rodzaju samochodach, które wymagają jego stosowania, bez względu na rodzaj pojazdu, jego markę, model czy moc."
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Skład wskazuje na bazę mineralną. Po zawartości syntetycznych dodatków nie wiem, czy można to nazwać półsynetykiem Cena ok 60% wartości Tuteli GI/R.

    - - - Updated - - -

    Znalazłem tutaj
    https://www.pli-petronas.com/uk/prod...la/tutela-gi-a

    Cytat Napisał szymonjot Zobacz post
    U mnie od początku w samochodzie był GI/E - brak problemów ze wspomaganiem, a na naklejce też jest GI/A.
    GI/A ma kolor czerwony, przez co może się wydawać, że jest to GI/E... [MENTION=29970]szymonjot[/MENTION] czy słychać u Ciebie pracę pompy na biegu jałowym?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Czy taki olej będzie gęściejszy przy temperaturze roboczej od syntetycznego?
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

Podobne wątki

  1. [159] Brak wspomagania kierownicy
    Utworzone przez piotrpo w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 03-08-2014, 12:06
  2. Olej 15W40 zamiast 10W40.
    Utworzone przez maxiking w dziale 156
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 16-10-2013, 14:21
  3. [146] Olej do wspomagania i olej silnikowy
    Utworzone przez GladArk146 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 23-04-2013, 15:26
  4. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-03-2008, 12:04

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory