Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Brera 2.0 JTDm - drgania od podłogi przy przyspieszaniu

  1. #1
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar djrobertos
    Dołączył
    10 2013
    Mieszka w
    Racibórz
    Auto
    Brera 2.0 JTDm 10'
    Postów
    302

    Angry Brera 2.0 JTDm - drgania od podłogi przy przyspieszaniu

    Cześć.

    Od ponad miesiąca walczę bezskutecznie z moją Alfą i już mi ręce opadają. Opiszę mój przypadek. Miesiąc temu wjechałem do dziury, dość konkretnej, przednim lewym kołem. Był duży huk ale pojechałem kawałek dalej i na pierwszy rzut oka nic się nie stało. Auto zachowywało się normalnie. Najwidoczniej uszkodziłem osłonę przegubu, gdyż po zrobieniu 300-400 km rozleciały mi się kompletnie przeguby wewnętrzne. Tak biły, że nie dało się jechać więcej niż 30km/h. I od tego momentu zaczyna się cała "zabawa".

    Wymieniłem już:
    - przeguby wewnętrzne po obu stronach łącznie z tripodem, kielichem, osłoną, łożyskami podporu wału z wałkiem wchodzącym w oprawę skrzyni biegów, nowy smar, spinki , zapinki,
    - przeguby zewnętrzne po obu stronach,
    - tuleje wahaczy dolnych po obu stronach (bo były pęknięte)

    Wymiana samych przegubów wewnętrznych wraz z fantami rozwiązała problem na tyle, że mogłem znowu jeździć autem. Ale auto przy przyspieszeniu nie zachowuje się tak, jak przed awarią. Dalej są drgania (lecz mniejsze), które pojawiają się pod dużym obciążeniem (najbardziej podczas jazdy pod górkę z wciśniętym na maksa pedałem gazu). Starczy odpuścić pedał gazu i drgania znikają - czyli dalej coś od napędu, tylko co? Padło podejrzenie, że półośki są krzywe, dlatego sprawdzono czy są w ogóle proste na tokarce. Lewa miała minimalne bicie więc została wymieniona. Nie pomogło.

    Zmieniłem też felgi z 19" na 17" i kupiłem nowe opony zimowe. Zostały one wyważone i zrobiona została geometria. Dalej to samo.

    Wpakowałem już w to tyle kasy, a auto nadal nie jest w 100% sprawne. Czy ktoś wie, co tu się mogło jeszcze podziać niedobrego? Poduszki na pierwszy rzut oka wyglądają ok.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Po pierwsze w takich przypadkach trzeba sprawdzić czy było znaczne ograniczenie prędkości. Jeśli go nie było to upominać się o odszkodowanie od zarządcy drogi po wezwaniu policji. Ale to Ci teraz raczej nie pomoże.

    Możesz mieć problemy w obszarze piasty/łożyska. Ty nie uszkodziłeś raczej osłony (bo niby jak?) a wibracje, które miałeś po tym uderzeniu dokończyły robotę i przegub poszedł na złom. Po takim zdarzeniu nie wolno jeździć bez dokładnego sprawdzenia wszystkiego od kół zaczynając. Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby felga 19' nie ucierpiała przy takim spotkaniu z dziurą. Dalsza jazda miała szkodliwy wpływ na cały układ przeniesienia napędu i teraz takie "kwiatki".
    Nie wiem jakiego masz mechanika ale to on się powinien wykazać inwencją i sprawdzić Ci wszystko bo przez internet to możemy tak wróżyć do wiosny.
    Ostatnio edytowane przez Belfer ; 06-11-2017 o 09:28

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Były tu opisane przypadki zamienników przegubów wewnętrznych, które najzwyczajniej w świecie okazały się do dupy.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar djrobertos
    Dołączył
    10 2013
    Mieszka w
    Racibórz
    Auto
    Brera 2.0 JTDm 10'
    Postów
    302

    Domyślnie

    A kojarzysz może jakiej firmy okazały się do dupy? Te które ja włożyłem są włoskiej firmy Zeta Erre - http://www.zetaerre.eu/.

    A mogą to być poduszki silnika / skrzyni? W obszarze piasty i łożyska raczej wszystko jest ok. Bo przy lekkiem przyspieszeniu i stałej prędkości nie mam żadnych drgań.

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Nawet jeśli była by poduszka rozwalona to i tak nie powodowała by ona drgań podczas przyspieszania. To wynika z przeciążeń i jakiegoś niewyważonego elementu napędowego.

  6. #6
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar djrobertos
    Dołączył
    10 2013
    Mieszka w
    Racibórz
    Auto
    Brera 2.0 JTDm 10'
    Postów
    302

    Domyślnie

    Pytanie tylko jakiego? Skoro nic już nie przychodzi mi do głowy.. Półośki proste, sprawdzone na tokarce. Przeguby wewnętrzne wymienione wraz z całym osprzętem na nówki.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    Alfa 159, 8V, 115 KM
    Postów
    177

    Domyślnie

    Wiele elementów z zawieszenia do sprawdzenia to już Ci nie zostało: zwrotnica, tarcza, łożysko, amortyzator
    Od siebie polecam sprawdzić wentylator chłodnicy... czy nie uwaliłeś gdzieś łopatki albo zaczepu i teraz jak dajesz Belli po tyłku pod górkę to niewyważone śmigło lub zaczep jej bokiem nie wychodzi i nie telepie się ze złości. Przed tym warto byłoby jeszcze zrobić test na wyłączonej klimie... żeby i ją wykluczyć.
    A tak z ciekawości to jak się geometria trzyma po tych wszystkich wymianach?

  8. #8
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar djrobertos
    Dołączył
    10 2013
    Mieszka w
    Racibórz
    Auto
    Brera 2.0 JTDm 10'
    Postów
    302

    Domyślnie

    Problem leży na pewno po stronie elementów napędowych. Robiłem wczoraj test. Rozpędziłem auto do 180km/h. Przy tej prędkości walka z oporami powietrza już jest duża. Przy każdym dodawaniu gazu pojawiały się drgania przenoszone na całą karoserię "od podłogi". Starczyło, że puszczę gaz i drgania ustały w 100%. Dodanie gazu ponownie, znowu powodowało drgania karoserii. Dodam, że dwumas mam nowy (wymieniany 5 tys km temu). Więc to na pewno nie jest element sprzęgła. Przy małym obciążeniu (lekkim dodawaniu gazu) drgań nie ma. Nie mają one związku z konkretnymi obrotami silnika ani prędkością. Mają związek z przyspieszeniem. Pojawiają się zawsze jak duży moment musi zostać przeniesiony na koła. Miał ktoś taki przypadek? Lub ma ktoś pomysł co by to mogło być?

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ontrax Zobacz post
    Wiele elementów z zawieszenia do sprawdzenia to już Ci nie zostało: zwrotnica, tarcza, łożysko, amortyzator
    Od siebie polecam sprawdzić wentylator chłodnicy... czy nie uwaliłeś gdzieś łopatki albo zaczepu i teraz jak dajesz Belli po tyłku pod górkę to niewyważone śmigło lub zaczep jej bokiem nie wychodzi i nie telepie się ze złości. Przed tym warto byłoby jeszcze zrobić test na wyłączonej klimie... żeby i ją wykluczyć.
    Przecież wentylator w tym silniku nie pracuje wraz z obrotami silnika... Ślepa uliczka.

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie

    W brerze masz poduszkę/łapę pod skrzynia? Jak miałeś wywalone przeguby mogły one doprowadzić do jej pozrywania.
    Tak dzieje sie czesto w 156/147/GT.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Podobne wątki

  1. Mocne drgania przy przyspieszaniu GT 1.9
    Utworzone przez david.p w dziale GT
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 06-02-2021, 13:53
  2. [159] Drgania przy przyspieszaniu na III biegu 1,9 JTD
    Utworzone przez Basia w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-01-2017, 21:33
  3. Drgania przy przyspieszaniu na obr. <2,5 tys. jtd
    Utworzone przez pawel616 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-07-2011, 14:31
  4. Drgania karoserii przy przyspieszaniu 1.9 JTD
    Utworzone przez Grzesiek w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 10-11-2010, 20:20
  5. Drgania przy przyspieszaniu
    Utworzone przez baranq w dziale 166
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 24-04-2010, 12:15

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory