Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Temat: P2013 Flow shutter valve - klapy wirowe

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2017
    Auto
    159 SW
    Postów
    22

    Domyślnie P2013 Flow shutter valve - klapy wirowe

    O klapach wirowych na tym forum było już powiedziane chyba wszystko, a ja i tak zaliczyłem zonka.

    Po kolei. Jako, że auto posiadam od nie dawna to przy okazji wymiany rozrządu postanowiłem zerknąć czy u mnie ciągle są i w jakim są stanie klapy wirowe. Po rozebraniu wszystkiego okazało się, że samych klap już nie ma ale cały mechanizm sterowania pozostał, zdjęcie przed myciem wszystkiego jak to wyglądało u mnie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171030_124745.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	102.7 KB
ID:	237475

    Po umyciu wszystkiego, łącznie z całym mechanizmem sterowania klapami (ta listwa zębata) uznałem, że nic więcej nie może się urwać, a sam mechanizm sterowania daje uszczelnienie bez potrzeby zaślepiania otworów to poskładałem wszystko jak było (błąd). Po złożeniu wszystkiego do kupy na komputerze wywalało błąd jak z tematu P2013 Flow shutter valve . Z forum dowiedziałem się, że dotyczy to

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Google http://www.dtcsearch.com/P2013/
    Tłumacząc na "alfowy" - prawdopodobnie przepustnica vel. klapa gasząca lub sterowanie klapami wirowymi Ci nie domaga. W MES-ie możesz uruchomić test przepustnicy (przy wyłączonym silniku). Usłyszysz czy pracuje prawidłowo. Możesz uruchomić test kilka razy dla pewności. I sprawdź przewody i podłączenie wtyczek.
    Jeżeli wyjdzie coś z przepustnicą, odłącz rurę od turbo i sprawdź ilość syfu w przepustnicy, bo może to nagar uniemożliwia sterowanie mechanizmem.
    Więc z łzami w oczach trzeba było znowu rozkręcać, ale tym razem starczyło odkręcić odmę żeby mieć dostęp do mechanizmu sterowania klapami. Po odpięciu kostki od mechanizmu sterowania klapami na komputerze wywaliło jeszcze kilka dodatkowych błędów, każdy tak samo nazwany ale inne numery :
    P2008 Flow shutter valve , P2013 Flow shutter valve , P2014 Flow shutter valve , i chyba jeszcze jakiś ale nie zrobiłem zdjęcia. Więc potwierdzone, te błędy na pewno dotyczą sterowania klapami wirowymi. Co więcej, okazało się, że po włożeniu kluczyka do stacyjki (oczywiście kostka z kablami znowu zapięta w swoje miejsce) ten kawałek z tworzywa sztucznego przenoszący siłę z silniczka na sterowanie klapami jakby chciał się jeszcze obrócić ale już dalej nie dało rady. Na tym zdjęciu widać ten plastik który mam na myśli:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171030_124803.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	88.7 KB
ID:	237476

    Po krótkim namyśle co dalej robić decyzja zapadłą, żeby go spróbować przekręcić na siłę tam gdzie chce iść i UDAŁO SIĘ, przeskoczyło jakby o dwa ząbki. Błąd z komputera zniknął i na razie wszystko działa. A więc moja diagnoza błędu P2013 Flow shutter valve - silniczek sterujący klapami nie osiągnął zadanej pozycji, w normalnym przypadku pewnie jakieś zablokowanie mechaniczne(np. przez nagar lub urwaną klapę), w moim przypadku złe poskładanie całego mechanizmu.

    Wątek zakładam dla potomnych bo temat klap wirowych nadal aktualny!

    PS. Jak myślicie, gdzie są moje klapki? Nie znam historii auta ale wątpię, że zostały one usunięte ręką mechanika.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar Gzibo
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    AR 159 1.9JTDM 16V 2007r.
    Postów
    117

    Domyślnie

    A sprawdzałeś w kanale dolotowym, przy zaworach?
    Cytat Napisał hans1 Zobacz post
    PS. Jak myślicie, gdzie są moje klapki? Nie znam historii auta ale wątpię, że zostały one usunięte ręką mechanika.

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2017
    Auto
    159 SW
    Postów
    22

    Domyślnie

    To co było widać po zdjęciu kolektora było w porządku

Podobne wątki

  1. [159] klapy wirowe
    Utworzone przez FISHA159JTDM w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 115
    Ostatni post / autor: 25-10-2020, 20:56
  2. [159] klapy wirowe.
    Utworzone przez Forches w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 09-11-2017, 20:43
  3. Klapy wirowe
    Utworzone przez rafal12310 w dziale Łódzkie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-07-2016, 21:31
  4. 156 2.4 20v klapy wirowe ?
    Utworzone przez lisek10 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-08-2013, 21:44
  5. [159] Błąd P2013 Flow shutter valve
    Utworzone przez michal-ar1 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17-07-2013, 14:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory