Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Temat: TBi - demontaż, czyszczenie i sprawdzenie wtryskiwaczy (palwo w oleju)

  1. #1
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie TBi - demontaż, czyszczenie i sprawdzenie wtryskiwaczy (palwo w oleju)

    Zamierzam sprawdzić wtryskiwacze w swojej TBi. Dlaczego? Wysłałem niedawno próbkę oleju po przebiegu ok 8tyś km do analizy do kolegi [MENTION=34864]wlyszkow[/MENTION], i w oleju było 5% paliwa. Cała reszta OK. Niby wg tego co poczytałem to przy jeździe na krótkie odcinki, gdy silnik ledwo zdąży dojść do tych 90C i się go wyłącza, paliwo które dostaje sie zaraz po starcie do oleju nie zdąży odparować. W ten sposób minimalne ilości oleju które są zużywane przez silnik, "uzupełniają się" paliwem, i stan na bagnecie mniej więcej jest stały. Doatkowo, wg. lektury alfaowner.com, TBi ponoć są bardziej skłonne do degradowania oleju paliwem, powodu nie znam (ktoś napisał wtrysk bezpośredni, nie wiem czy to ma związek), ale tak napisali goście którzy specjalizują się w częściach i serwisie TBi, stąd zalecali znacznie częstsze wymiany oleju (co i tak stosuję od lat).
    Jeszcze zanim zdążyłem wymienić olej na nowy, akurat trafił mi się pilny wyjazd 1000km. Co zaobserwowałem, to że poziom oleju spadł z 4-5kresek do 2. Wcześniej nie spadał nigdy. Dolałem olej do max, i też już nie spada. Wygląda mi to na potwierdzenie tego, że paliwo w końcu miało szansę odparować z oleju. Czyli powiedzmy za 9tyś km, auto zużyło ok 300ml oleju, co jest rozsądną ilością i żadnym powodem do niepokoju. Nie podoba mi się jednak to paliwo w oleju.

    Dlatego teraz chciałbym upewnić się że nie ma dodatkowych przyczyn tego, że większa ilość paliwa dostaje się do oleju. Stąd pomysł na oddanie wtryskiwaczy do sprawdzenia. W Bielsku-B zgadałem się z firmą Alwi (serwis Bosch specjalizujący się we wtryskach, choć głównie diesli), i powiedzieli że sprawdzenie spoko, 60zł od wtryskiwacza, obejmuje najpierw czyszczenie w myjce ultradźwiękowej, potem test na maszynie 4 wtryskiwaczy na raz i porównanie ich w działaniu zarówno pomiędzy sobą, jak i z danymi katalogowymi (o ile będą dostępne, póki co nie sprawdzali tego). Do tego dochodzi wyjęcie wtrysków - z tego co popatrzyli na silnik, to stwierdzili że wygląda na większą robotę, oszacowali koszt ok 300-400zł i do nowe uszczelnienia i możliwe że jakieś mocowania (bo ponoć w różnych silnikach albo da się użyć starych, albo trzeba wymieniać). Auto do zostawienia raczej na 2 dni. Wstępnie umówiłem się na poniedziałek.

    I tu chciałbym się poradzić Was. Co o tym myślicie? Czy na coś mam zwrócić uwagę przy tej robocie? A moze jest jakiś trick z wyjęciem wtryskiwaczy, co demontować, co zostawić, co się wymienia przy wyjęciu wtrysków? Nie chcę żeby niepotrzebnie poroskręcali mi połowę osprzętu na silniku - z TBi nie mają wprawy, więc wolałbym ich ukierunkować i coś sam wiedzieć na ten temat.

    Dzisiaj wymieniam olej (przy okazji wąż zasilania olejem do turbo na pozmianowy + śrubkę-filterek), no a za parę dni właśnie czyszczenie i sprawdzenie wtrysków. W przyszłości (za jakieś np 3-4 tyś km)będę chciał wysłać olej znów do analizy i sprawdzić jeszcze raz ile jest paliwa w nim. Oczywiście dam znać na forum, może komuś przyda się taka wiedza.

    Czekam na komentarze i z góry dzięki.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 14-11-2017 o 10:19
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Dla porównania napiszę, że w moim 2.2 JTS po 9000 km w oleju było 2.5% paliwa. Auto jeździło praktycznie tylko w trasy.

    No to kibicuję. Dokładnie się zagadnieniu w TBi nie przyglądałem, ale możliwe, że trzeba będzie zdemontować kolektor dolotowy.

    Fajnie jeśli firma będzie w stanie ocenić poziom zabrudzenia wtryskiwaczy.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Zabrudzenia albo niestety zużycia... Już gdzieś o tym słyszałem. :-(
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar szymonjot
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Warszawa/Opole
    Auto
    159 TBI Ti
    Postów
    305

    Domyślnie

    Miałem ostatnio podobne rozkminy co Ty epsonix. Przez miesiąc auto jeździło głównie po mieście, w dodatku z uszkodzonym, jak się niedawno okazało, termostatem. Smród z bangetu paliwem był bardzo wyraźny. Po krótkiej konsultacji ze znajomym, który ma JTS-a, stwierdziłem, że przegonię samochód. Więc pojechałem w 700 km trasę, taką moją standardową, ale goniłem auto od 180-200 km/h. Po powrocie i odstaniu samochodu przez dobę się okazało, że zapach niemal totalnie zniknął. Z tego co pamiętam, jak kupowałem auto to było podobnie, jeżeli chodzi o zapach z bagnetu. Ja wymieniam olej co 8 tys. mniej więcej. Wydaje mi się, że chyba szukasz dziury w całym.

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar salatin
    Dołączył
    04 2007
    Mieszka w
    ALBA
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 Q2 2003,Giulia 2.9 V6 Bi Turbo.155 2.0 16V 97.
    Postów
    1,369

    Domyślnie

    Ile kosztuje ten waz pozmianowy epsonix?.Chyba kazdy ma podobnie z tym zapachem benzyny ,nie jestes wyjatkiem.Fakt ze po dlugich trasach jest on nie wyczuwalny, co ewidentnie potwierdza ze auto trzeba przegonic dosc czesto.U mnie najkrotsze odcinki jakie robie to 10km w jedna strone do pracy.Z drugiej strony taka ilosc benzyny w oleju to tez nie jest fajna sprawa.Musiales pewnie przez dluzszy okres pokonywac bardzo krotkie odcinki.
    Giulia Quadrifoglio 2.9 V6 Bi Turbo
    166 3.0 V6 Q2-Jest 230KM 265NM B6+Eibach.Decat manifolds+Equal length pipes+ Ragazzon.
    155 2.0 16v -Jest.CSC Marmitte,B4

    164 3.0 V6 12v- Byla
    155 1.7 TS- Byla
    159 1.75 TBI Ti - 261KM 435Nm-Byla
    Lancia Kappa 2.4 TDS-Byla
    https://www.flickr.com/photos/188123998@N07/albums

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Zduńska Wola
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,75 TBI
    Postów
    15

    Domyślnie

    Podłączam się pod pytanie dotyczące wymiany węża zasilającego w olej turbo. Gdzie kupić i jaki koszt. Może podasz instrukcję wymiany.

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    na fakturze od mechanika bylo 201zl. ta rurka jest w zestawie ze srubka-filterkiem i 4 podkladkami, czyli tego juz nie trzeba kupowac (normalnie to koszt ok 60-70zl). numer czesci to 55258147.
    mechanik mi to dzisiaj wymienil, cos tam narzekal na dostep marny I troche sie narobil. musial odlaczac jakies waz od ukladu chlodzenia.

    pozmianowa rura zasilania olejem turbiny ma inny ksztalt niz stara, I jest cala w izolacji termicznej, ale wszystko pasuje tip-top, nic nie koliduje, nic nie trzeba wyginac itp.

    tu macie link do AO gdzie gosc wkleil fotki rurek przed I po zmiana:
    http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-...l#post16544626

    aha, jak ktos ma TBi I nie jest pierwszym uzytkownikiem to jest szansa ze juz moze miec wymieniona ta rurke. taki przypadek wladnie mial na placu moj mechanic - Giulietta TBi z 2010r a miala wlasnie zalozona pozmianowa rurke, mimo ze w Giuliettach dopiero zaczeli je stosowac od pierwszego face-lifting w 2013r. [MENTION=25095]magil[/MENTION] tez ostatnio kupil I wyminial u siebie, I tez okazalo sie ze ma juz pozmianowy. u mnie natomiast byl taki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171114_165831.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	33.9 KB
ID:	237754

    tu jeszcze jest watek z dodatkowym info:
    http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-...feed-pipe.html

    a najlepsze jest ze w tym watku gosc ma Giuliette poliftowa ale wyprodukowana pod koniec listopada 2013 I ma stary waz... ach Ci wlosi (tez mialem kiedys podobne jaja z linkami od zmiany biegow, ile sie nakombinowalem zeby zalatwic tak jak dla mojego VIN w ePerze, bo juz nie bylo nigdzie na stanie w FCA - wycofane, a jak zdobylem gdzis z niemiec, to sie okazalo ze nie pasuje I trzeba bylo przerabiac przejscie do komory silnika - najwidoczniej mialem pozmianowe ciegna/grodz silnika - auto z 2005r grudnia, a od stycznia mialy byc wlasnie zmiany I w opisie w fiacie powiedzieli ze maja notatke ze wlasnie cos tam z przepustem zmienili od 2006)
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 14-11-2017 o 18:58
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  8. #8
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Miałem już pozmianowy. Ale w moim aucie widać ingerencje wielu łapek mechaników, więc niewiele mnie może zdziwić
    Na autoczescisklep.com kupiłem ten zestaw przewodu za 191 zł z przesyłką.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Zduńska Wola
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,75 TBI
    Postów
    15

    Domyślnie

    Kupowałeś w ASO

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Sam pisałeś, że miałeś problemy z kontaktem cewek. Myślę, że to też brudziło olej nie spalonym paliwem.
    Wolałbym podjechać na hamownię i sprawdzić jakimi parametrami dysponuje silnik...wlać dobry dodatek do paliwa, dobre paliwo.

    Jestem przekonany, że operacja wyjęcia wtryskiwaczy przyniesie więcej zamieszania. A to kłopoty z uszczelnieniem wtrysku, a to przewody paliwowe okażą się nieszczelne etc...
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

Podobne wątki

  1. Czyszczenie wtryskiwaczy JTS
    Utworzone przez Aleks_K w dziale GT
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 24-02-2014, 15:12
  2. Czyszczenie wtryskiwaczy.
    Utworzone przez szerszeń w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 03-12-2013, 19:35
  3. Czyszczenie wtryskiwaczy - opinie ??
    Utworzone przez fcb_99 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-07-2013, 11:51
  4. Czyszczenie wtryskiwaczy LPG Magic Jet - co i jak?
    Utworzone przez wiluxx w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 16-09-2011, 13:03
  5. Czyszczenie wtryskiwaczy.
    Utworzone przez phantom71 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-10-2010, 16:10

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory