Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Użytkowanie Diesla

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    60

    Domyślnie Użytkowanie Diesla

    Witam, mam bardzo laickie pytanie ale to mój pierwszy dieselek.
    Proszę o pare porad odnośnie uzytkowania, szczególnie zimą 1.9 JTDm 150 KM.

    1. Czy można rozgrzewać na postoju np. Skrobiac sobie szybki?

    2. Po odpaleniu jak puszczę sprzęgło bez biegu na jałowym troszkę się trzaska chyba dwumasa ale po jakiejś chwili dźwięk ustaje (czy to norma czy już się kończy). Jak było cieplej to było raczej cicho.

    3. Przez jakies 2 kilometry widzę że troszkę dymie za sobą, ale później to przemija i jest ok. Tylko jak jesteś poniżej 5st Celsjusza.

    4. Dopuki się nie nagrzeje to jest głośniejszy i silnik troszkę podstukuje, czy to normalne w 1.9 (150)

    5. I jeszcze bardzo mnie nurtuje jakie są najniższe bezpieczne obroty do zmiany biegów i na jakich obrotach można spokojnie jeździć nie narażając dwumasy na niekorzystne warunki szybszego zużycia?

    Jest to mój pierwszy diesel i chciałbym go w miarę rozsądnie i bezawaryjnie użytkować. Proszę o jeszcze jakieś porady jak użytkować ?

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Marcino20
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    DDZ
    Auto
    AR 159 1.9 JTD 16V
    Postów
    376

    Domyślnie

    1.Oczywiście, że można, chyba że przez godzine dziennie bedziesz skrobać na zimnym to wtedy może zaszkodzić
    2. Jeżeli puszczasz sprzęgło i słyszysz dodatkowe dźwięki to z reguly dumasa, jak zacznie ostro walić to wymienisz razem ze sprzęgłem, w lato będzie ciszej
    3. Dym, jezeli nie czarny lub niebieski tylko biały to normalne jak zimno, każde auto po odpaleniu tak ma jak nie jest ciepło, dopóki temperatury nie złapie
    4. Tak to normalne, po nagrzaniu przyjemniej pracuje
    5. Dwumasa, 1500 w gorę, na mniejszych nie jeździj, a nawet 1800 w górę, czyli podbijaj biegami pod 2,5 do 3 tyś i zmiana, spadnie wtedy w okolice 2 tyś

    Turbine oszczędzaj i schładzaj po dłuższej trasie lub mocniejszym dociskaniu, na postoju po zatrzymaniu zostaw na wolnych minutę albo dłuzej.
    Było 156 jtd 16v, jest 159 jtdm 16v

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Grzeniu159
    Dołączył
    11 2015
    Mieszka w
    Warszawa Bemowo
    Auto
    Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDm 136km, DPF on
    Postów
    161

    Domyślnie

    1. Tak, możesz.
    2. Raczej jeszcze trochę pośmiga. Na takim jeździłem dwa lata. Wyczuć to pod stopą, kiedy naprawde się kończy.
    3. Normale.
    4. "Dopóki" Normale.
    5. Jak silnik zimny, to nie szarżuj i nie zmieniaj szybko biegów. Na rozgrzanym to do czerwonego pola powinno wytrzymać

    Poradników na forum jest mnóstwo. Poszukaj, poczytaj

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2015
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 2,4 210
    Postów
    589

    Domyślnie

    Rozgrzewać na postoju możesz... tylko nic ci to nie da. Auto na mrozie na biegu jałowym nie rozgrzeje wody do 50+ stopni.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  5. #5
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    04 2017
    Auto
    Alfa romeo
    Postów
    840

    Domyślnie

    Rozgrzewanie na postoju nie dość, że grozi mandatem (jeśli w mieście), to w dodatku nie jest skuteczne (w końcu silnik diesla o wyższej sprawności) i złudne (rozgrzewa się tylko silnik, a co z resztą przeniesienia napędu?).

    Co do obrotów: najbardziej racjonalny w czasie rozpędzania moment zmiany biegów, to około 2 800 - 3 000 obr/min. Wtedy po zmianie biegu na wyższy, obroty spadają do około 2 000 - 2 200 obr/min czyli silnik pracuje w zakresie maksymalnego momentu obrotowego. Zbyt wczesna zmiana biegu na wyższy spowoduje, że obroty będą poniżej maksymalnego momentu - rozpędzanie będzie mniej skuteczne i z gorszymi skutkami dla dwumasy, a przeciąganie (jeśli celem nie jest jak najszybsze rozpędzenie) powoduje zwiększone zużycie paliwa. W trasie, w czasie jazdy ze stałą prędkością, możesz trzymać obroty rzędu 1 300 obr/min. Ale jeśli zajdzie potrzeba przyspieszenia musisz zredukować bieg, bo próby przyspieszania z tak niskich obrotów nie są dobre ani dla silnika, ani dla dwumasy.

    Z tym chłodzeniem turbiny to też bez przesady. Jeśli piłujesz silnik powyżej 3 000 obr/min przez dłuższą chwilę (np. szybka jazda autostradą, albo szybkie rozpędzanie czy ogólnie bardzo dynamiczna jazda) to wtedy tak - warto poczekać minutę lub dłużej przed zgaszeniem. Spokojna jazda nie wymaga chłodzenia turbiny.

    Zadbaj też o to, żeby nie wyjeżdżać zbiornika do rezerwy. Tankuj najpóźniej po osiągnięciu ostatniej ćwiartki w baku.

    Nie piłuj też do momentu osiągnięcia przez silnik właściwej temperatury pracy. Jeśli wskaźnik temperatury cieczy jest poniżej 90 stopni staraj się nie wkręcać go na wysokie obroty (powyżej 3 000 obr/min).

    Wyłączając silnik wciskaj sprzęgło. Oszczędzisz dwumasę.

    Uważaj na hamowanie silnikiem. Pozwala zaoszczędzić paliwo, ale skraca żywotność dwumasy.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Inny
    Postów
    164

    Domyślnie

    Hamowanie silnikiem ? Chodzi o to że przy zwalniania często obroty dochodzą np do 1000?

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    60

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za podpowiedzi, właśnie takich informacji chciałem się dowiedzieć.

    A mam jeszcze takie pytania:

    W lecie wypalanie filtra DPF miałem dość często, a teraz już dawno nie zauważyłem żeby wypalał. Czy muszę specjalnie jakoś długo jeździć żeby to wymusić? Czy to w końcu samo zaskoczy ?

    2. Czy żeby ułatwić rozruch to lepiej parę razy podgrzać świece, czy odczekać dłużej po zgaszeniu kontrolki świec?

    3. Czy wskazane jest dolewanie jakiś dodatków do paliwa w okresie zimowym? Jeśli tak to jakie polecacie?

    4. Może to głupie pytanie, ale przy jakich ujemnych temperaturach Alfka może sprawić poranna niespodziankę i nie odpalić ? (Mam sprawne świece i układ paliwowy , akumulator nowy itp)
    Ostatnio edytowane przez taz84 ; 17-11-2017 o 21:34

  8. #8
    Użytkownik Ogier Avatar Kruk
    Dołączył
    07 2016
    Mieszka w
    Lubliniec
    Auto
    159 SW
    Postów
    176

    Domyślnie

    Ja tylko przy mrozach większych niż -20 stopni grzałem dwa razy, odpalasz od razu po zgaśnięciu kontrolki świec.
    Dodatki do paliwa zimą jak najbardziej, zwłaszcza depresator np. Diesel Skydd Black Arrow.

    Co do porannych problemów z odpaleniem to ciężko wyczuć, tej zimy największy mróz jaki u mnie wystąpił to -24 stopnie i samochód (1.9 16v) zagadał bez problemów (akumulator wtedy 5-letni). Za to mój sąsiad (też 159 1.9), wyładował chyba dwa akumulatory, polewał filtr paliwa wrzątkiem, próbował odpalać na lince i nic z tego, dopiero po ogrzaniu w ciepłym garażu udało się odpalić. A było to przy ok. -17 stopniach.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Inny
    Postów
    164

    Domyślnie

    Gdzieś na forum czytałem że świece grzeją jeszcze kilka sekund po zgłaszaniu kontrolki. I ja zawsze tak robiłem że trzymałem dłużej o 5 sek około. A w duże mrozy jak -15 i więcej to dwa razy i zawsze gadał jak trzeba. Ktoś może bardziej kumaty potwierdzi lub zaprzeczy z tym czasem grzania świec. Bo może ja faktycznie teraz palnąłem głupotę. Pozdrawiam

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie.
    Auto
    była AR156 1,9 JTD 110 2001; AR147 1,9 JTD 2003, Stelvio, jest 159,1,9 200KM, Giulia 280KM
    Postów
    1,552

    Domyślnie

    Dobrze piszesz, świece po zgaszeniu kontrolki jeszcze grzeją, a po uruchomieniu silnika jest jeszcze grzanie wtórne.

Podobne wątki

  1. [159] co do Diesla
    Utworzone przez jjokocha w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 18-12-2015, 15:41
  2. [146] Porównania, spostrzeżenia dot. 146. Użytkowanie codzienne, prowadzenie.
    Utworzone przez Bisu w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 101
    Ostatni post / autor: 18-09-2013, 09:07
  3. użytkowanie klimatronika
    Utworzone przez jaro1984 w dziale 147
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-08-2013, 12:04
  4. [159] Użytkowanie Alfy 159 1.9 JTDm ze skrzynią Q-tronic
    Utworzone przez martin159 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-09-2012, 13:14
  5. Roczne użytkowanie alfy romeo 156 1,9 jtd
    Utworzone przez matrix156 w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-09-2009, 07:30

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory