Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35

Temat: Filtr DPF + Chiptuning - Problem

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm TI
    Postów
    56

    Unhappy Filtr DPF + Chiptuning - Problem

    Witam wszystkich,


    mam następujący problem z moja 159 2,4 jtdm. Chodzi o filtr cząstek stałych i wypalanie.

    Otóż jakieś 4 tygodnie temu zrobiłem chip-tuning w moim aucie. Wcześniej z mojej strony padły pytania, czy będzie się częściej filtr wypalał czy nie, zostało mi powiedziane, ze nie powinno byc jakiejś dużej, drastycznej zmiany, przy ewentualnym butowaniu może być to bardziej zauważalne. Po tym zabiegu DPF zaczął się ponad 2 x razy częściej wypalać. Przed Chip tuningiem przy jeździe 30 procent miasto 70 procent trasa miałem przebiegi miedzy wypaleniami miedzy 550- a 650 km. Na trasie zazwyczaj powyżej 1000 km. Teraz sytuacja uległa diametralnej zmianie natychmiast po dokonaniu modyfikacji, mianowicie po 300 kilometrach przy identycznym obchodzeniu się z gazem (łagodnym, przez to, ze nie chce zapychać bardziej filtra) następuje wypalanie (30 % miasto, 70 % trasa) po 300 km. A na trasie po około 600 km. Boje się o głowicę, bo to 2.4 210, a w moim przypadku obecnie usuniecie DPF nie wchodzi w rachubę. (ostatnio robiąc trasę 900 km i dosłownie "głaszcząc" pedał gazu, wypalanie nastąpiło po około 600 km, a nie jak wcześniej po ponad 1000 km )

    Co mogło pójść nie tak? Mam DPF monitor i widzę w jakim kosmicznym tempie zapełnia się teraz filtr, to mnie krew zalewa. Próbowałem już po wypalaniu w MESie ustawić filtr jako nowy, ale nie ma znaczącej różnicy. Auto ma zaślepiony EGR fizycznie i wył. programowo, a także wyłączone klapy w pozycji otwartej. Przebieg obecny to 136 tys, po chipie przejechane jakieś 2500 km.

    Co mi się nasuwa na myśl. Będąc u ww. tunera kilka miesięcy temu na zabiegu wyłączenia klap i zaślepienia EGR, powiedział, że coś było z mapa kombinowane wcześniej (zanim zostałem właścicielem samochodu) i raczej jeśli miałby podnosić moc na tej mapie, to wolałby wgrać czysta i wtedy to zrobić. Czy wgranie innej mapy do ECU niż miałem (np. od wersji 200 koni), mogłoby mieć coś z tym wspólnego i czy jest możliwe? Ewentualnie, czy błąd tunera wchodzi w grę? Człowiek ktory to robił, ma niesłychana wiedze i ufam mu, ze wszystko dobrze poszło, ale z drugiej strony, każdy z nas jest tylko człowiekiem i popełnia błędy, wiec może jednak coś poszło nie tak?

    Ostatnio myślałem też, żeby ów filtr wyciągnąć i wyczyścić chemicznie, może to przyniosłoby jakieś lepsze efekty. Ewentualnie zakupić jakiś zamiennik. Co jeszcze mi przyszło na myśl, to, ze może akurat któryś z tych czujników przy DPF szwankuje (tam dochodzą jakieś rurki od ciśnienia i któraś mogłaś spaść, poluzować się?). W ostateczności wgrać oryginalna mapę, lub zmniejszyć dawki...

    A może ktoś miał podobny problem i go rozwiązał, lub ma pomysł jak rozwiązać mój...

    Danych osoby wykonującej u mnie chip-tuning nie chce podawać, bo to może nie on zawinił, a nie mam tutaj zamiaru nikogo szykanować, ani robić komuś szambo. Liczyłem się z tym, ze coś może pójść nie tak i robiłem to na własna odpowiedzialność. Prosze jedynie o porady i podpowiedzi, jak sobie z tym problemem poradzic.

    Pozdrawiam i liczę na pomoc.
    Ostatnio edytowane przez Th3Alfisti ; 19-11-2017 o 23:01

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,995

    Domyślnie

    zadzwoń do tunera i z nim pogadaj. u mnie po chipie ale 1.9JTDm wypalał się na pewno nie częściej - jak przed sprzedażą patrzyłem to średnia z 5 wypalań była ok 750km, ale czasami już po chipie było to dobrze ponad 1000km. przed chipiem pamiętam wartości typu 650-750km.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Tomekkk
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    159 SW 1,9JTDm Q-Tronic
    Postów
    395

    Domyślnie

    U mnie również po chipie częstotliwość wypalania nie uległa żadnej zmianie bądź jest pomijalnie mała i niezauważalna.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    AR 159 1,9 Jtdm 150 km
    Postów
    123

    Domyślnie

    skoro zauważyłeś zmiany po chipie to pewnie tego przyczyna. Dawki paliwa może źle ustawione i może za mało powietrza dostaje, wtedy zachodzi niecałkowite spalanie i nadmiar niedopalonego paliwa wyrzuca w dpf. Fizyki i Chemii nie oszukasz a dobry tuner powinien to wiedzieć co i ile można żeby było ok. Każde auto jakieś widełki i zapas mocy ma ale trzeba to zrobić z głową, tu masz dużo zmiennych w pracy silnika, klapy już nie dają zawirowania na wolnych obrotach, egr nie wspomaga spalania i do tego inne dawki mógł się jakiś błąd gdzieś wkraść przy programowaniu, ogólnie zużycie procesu eksploatacyjnego podzespołów i jest kwiatek w postaci dymnienia . Ale zawsze może być to mały problem typu stary i brudny filtr powietrza, może jakieś lipne paliwo się trafiło i problem zniknie sam. Uważam że dobrze zrobiona mapa powinna jeszcze poprawić spalanie bo fabryka zrobiła fajną mape dla przebiegu 0 i nowych podzespołów. Korekty w programie po przebiegu mogą pomóc w dalszej eksploatacji auta.

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Skoro było już wcześniej w mapie dłubane, to możliwe że ktoś w ten sposób zatuszował niedomaganie silnika.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm TI
    Postów
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Skoro było już wcześniej w mapie dłubane, to możliwe że ktoś w ten sposób zatuszował niedomaganie silnika.
    Silnik byl przed tym w bardzo dobrej kondycji, co potwierdzily proby na hamowni i osiagniete wyniki hamowania. Poza tym jak juz wyzej wspomnialem takze i DPF sie zapychal 2x wolniej.

    Nurtuje mnie to, ze stopien zapelnienia przebiega w taki smieszny sposob. Nie wazne, czy miasto czy trasa, czy nawet postoj. Wskaznik zapchania porusza sie niemalze caly czas ''ruchem jednostajnym''...

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Miałem na myśli, że przywrócono silnikowi fabrycznie parametry tuningując mapę silnika. A teraz po nowym programie byłeś na hamowni?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2014
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm TI
    Postów
    56

    Domyślnie

    Tak, byl robiony pomiar przed modyfikacja i bezposrednio po niej.

    Mi to wygalda na to, ze caly uklad od DPF teraz zle przelicza stopien zapchania. Ostatnio zrobilem cos takiego: Wedlug DPF monitor filtr mial poziom zapchania 52 % i przejechane na tym jakies 250 km. Zresetowalem go jako nowy filtr i przejechalem 400 km az do wypalnia. W tym czasie auto jezdzilo normalnie, nie bylo utraty mocy, zadnych kontrolek od DPF, po prostu nic. Moglo sie cos z czujnikami cisnien na DPF popieprzyc? Wydaje mi sie, ze wlasnie w tym lezy pies pogrzebany...
    Ostatnio edytowane przez Th3Alfisti ; 20-11-2017 o 11:08

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Błędne działanie czujników wywala błąd i nie pozwala na wypalanie DPF wcale.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  10. #10
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Pokaż ten wykres. Korekty wtrysków w normie?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

Podobne wątki

  1. [159] Filtr Powietrza jaki Problem.
    Utworzone przez Konrad20 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 04-07-2017, 16:43
  2. [159] akfa 159 1,9 jtd 150km jak wymienić filtr oleju/wkład/ oraz filtr powietrza
    Utworzone przez Piotrek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 28-10-2016, 10:22
  3. strzela w filtr, problem z prędkością (żółw)
    Utworzone przez nelo89 w dziale 156
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 05-11-2012, 12:39
  4. chłodzony filtr oleju problem
    Utworzone przez zieluch111 w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-06-2011, 12:04
  5. Filtr paliwa (gdzie jest) - problem
    Utworzone przez Zenith w dziale 166
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-10-2009, 21:42

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory