Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: Brera 3.2 JTS Q4 - problem z szarpaniem silnika i kluczykiem

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Brera 3,2 JTS Q4
    Postów
    12

    Domyślnie Brera 3.2 JTS Q4 - problem z szarpaniem silnika i kluczykiem

    Witam,
    jestem od niedawna właścicielem Brery 3.2 JTS Q4. Jest to moja pierwsza Alfa i jestem bardzo zadowolony z samochodu, jak to Alfa Romeo design i właściwości jezdne są świetne. Mimo wszystko mój samochód trapi pewien problem. Kupiłem samochód lekko uszkodzony przodem. Wymieniłem wszystkie elementy blacharskie i zacząłem jeździć samochodem. Pierwsza rzecz która rzuciła mi się w oczy to, że nie raz nie czyta kluczyka za pierwszym razem (komunikat "VEHICLE PROTECTION NO AVAILABLE") generalnie wyjęcie i ponowne włożenie załatwia sprawę. Kolejna rzecz która po pewnym czasie ustąpiła, to zapowietrzanie się układu paliwowego po długim postoju (ok. 12h). Jednak ten objaw ustąpił po wypaleniu 2 baków paliwa. Po niedługim czasie zaczął się objaw który męczy mnie do teraz czyli szarpanie podczas dodawania gazu przy niskiej prędkości obrotowej (do 2500-3000obr/min). Szarpanie objawia się chwilowym brakiem ciągłości pracy silnika kilkukrotnie występującej po sobie, po czym samochód wystrzela jak z procy. Czytając kilka podobnych tematów, w pierwszej kolejności wymieniłem świece na irydowe denso i przy okazji czyszczenie kanałów ssących w głowicy z nagaru oraz kolektora i przepustnicy. Znalazłem tez jeden uszkodzony przewód sondy lamda, którą też wymieniłem na nową. Po tych zabiegach nadal to samo... żadnych błędów interfejs nie widzi. Silnik na wolnych, wyższych lub przy stałych obrotach pracuje równo i nie budzi zastrzeżeń. Nie bardzo wiem gdzie dalej szukać przyczyny, choć wydaje mi się że dolegliwość leży gdzieś w układzie paliwowym ale to czyste przypuszczenia, tym bardziej ze nie znam jeszcze za bardzo tej jednostki napędowej.
    Bardzo proszę o jakieś porady, może ktoś z szanownych klubowiczów miał podobny problem i się z nim uporał.
    Z góry dziękuje za pomoc!!
    Pozdrawiam



    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał Domin0 Zobacz post
    komunikat "VEHICLE PROTECTION NO AVAILABLE"
    Czytaj od końca http://www.forum.alfaholicy.org/159_...nne_bledy.html

    Co do szarpania, zacznij od oczyszczenia styków zasilających cewki zapłonowe oraz styków sprężyn w mufach pod cewkami. Możesz delikatnie rozciągnąć te sprężyny.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Brera 3,2 JTS Q4
    Postów
    12

    Domyślnie Brera 3.2 JTS Q4 - problem z szarpaniem silnika i kluczykiem

    Co do szarpania, zacznij od oczyszczenia styków zasilających cewki zapłonowe oraz styków sprężyn w mufach pod cewkami. Możesz delikatnie rozciągnąć te sprężyny.[/QUOTE]

    Kable zasilające cewki profilaktycznie przy wymianie świec przeczyściłem i zapryskałem kontakt sprayem, co do samych sprężynek, to nie pomyślałem a faktycznie znajomemu w Peugeocie to pomogło mimo, że mechanik stwierdził uszkodzenie cewki. Będę musiał niestety ponownie zrzucić kolektor. Do tej blokady kierownicy zajrzę w poniedziałek, od razu kupię ten mechanizm z polifta. Swoją droga jedna z cewek była wymieniana przez poprzedniego właściciela, starą zostawił mi zostawił. Sęk tym, że jak wsadziłem starą na miejsce innej nic się nie zmieniło. Spróbuje jeszcze zamienić ją z tą nową, jak będzie gorzej niż jest, to możliwe, że akurat trafiłem akurat na tą co też jest uszkodzona.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar elgritone
    Dołączył
    06 2012
    Auto
    916 / 939 / 955
    Postów
    741

    Domyślnie

    Cytat Napisał Domin0 Zobacz post

    Kable zasilające cewki profilaktycznie przy wymianie świec przeczyściłem i zapryskałem kontakt sprayem, co do samych sprężynek, to nie pomyślałem

    I jak podzialales cos? Jakie efekty? U moja szarpala (ale w specyficznych warunkach) ale wywalalo checka i rzeczywiscie winna byla cewka.
    Napisz skad jestes?

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Brera 3,2 JTS Q4
    Postów
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał elgritone Zobacz post
    I jak podzialales cos? Jakie efekty? U moja szarpala (ale w specyficznych warunkach) ale wywalalo checka i rzeczywiscie winna byla cewka.
    Napisz skad jestes?
    No oprócz tego co napisałem to nic jeszcze nie robiłem, dopiero w poniedziałek będę mógł podziałać. U mnie szarpie jak się przyspiesza z niskich obrotów, z tym, że jak gazem operuję bardzo delikatnie to szarpania nie ma, zaczyna przy otwarciu przepustnicy >25-30% około.
    A jestem z Zielonej Góry


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Brera 3,2 JTS Q4
    Postów
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Domin0 Zobacz post
    No oprócz tego co napisałem to nic jeszcze nie robiłem, dopiero w poniedziałek będę mógł podziałać. U mnie szarpie jak się przyspiesza z niskich obrotów, z tym, że jak gazem operuję bardzo delikatnie to szarpania nie ma, zaczyna przy otwarciu przepustnicy >25-30% około.
    A jestem z Zielonej Góry


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    Przeczyściłem te sprężynki w cewkach i je troszkę naciągnąłem, z tym, że efekt niewyczuwalny. Pokombinowałem z tymi cewkami i faktycznie na 6-tym cylindrze cewka padnięta. Wymieniłem ją na nową taką jak w oryginale, problem ustąpił ale nie w 100%. Szarpania prawie nie ma, zdarza się zaraz po odpaleniu ale bardzo delikatnie i krótko, możliwe, że jeszcze jedna z cewek ledwo zipie i gdy silnik jest zimny i potrzebuje większej energii zapłonu któraś cewka nie daje rady, stąd pojedyncze delikatne szarpnięcia. Cały czas jednak mam wrażenie jakby przez noc schodziło paliwo. Świeżo po odpaleniu ale tylko po bardzo długim postoju (ok. 12h) słychać jakby co któryś cykl wypadał. Po przegazowaniu objaw przechodzi. Później nawet po 4-5h odpalam silnik i wszystko jest w porządku. Może jest w układzie paliwowym jakiś zawór który utrzymuje ciśnienie na listwie wtryskowej (jak np. w klekocie z wtryskiem CR) i jest wyrobiony albo jakiś syfek się w nim zawieruszył i nie trzyma odpowiedniego ciśnienia, może jest to jedną z przyczyn szarpania i kulawej pracy po długim postoju. Ktoś się orientuje jak wygląda w tym silniku układ paliwowy i czy moja przypuszczenia są możliwe? Ewentualnie może ktoś z szanownych forumowiczów posiada jakiś schemat?

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar elgritone
    Dołączył
    06 2012
    Auto
    916 / 939 / 955
    Postów
    741

    Domyślnie

    A moze spróbuj dodatek do czyszczenia. Polecam archoil.

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Brera 3,2 JTS Q4
    Postów
    12

    Domyślnie

    Stosowałem już taki specyfik do czyszczenia układu paliwowego Liqui Moly PRO-LINE Benzin-System-Reiniger, efekt narazie żaden.
    Mimo wszystko nic nie zastąpi mechanicznego czyszczenia. Nie bardzo chciałem grzebać w układzie paliwowym ale spróbuje przeanalizować co i jak, może uda się do czegoś dokopać.
    Jeszcze jedno pytanie, może nie ma związku z tematem ale chyba nie zaszkodzi. Czy polecacie zalewać silnik olejem takim jak zaleca producent - Selenia STAR 5w40, czy lepiej zalać jakiś olej na estrach PAO, np Motul 300v ? Nie miałem nigdy styczności z selenią i nie wiem jak się sprawuje. Nie zawsze marka oleju którą zaleca producent jest najlepszą opcją, zazwyczaj wszystko zależy od umów jakie zawierają producenci samochodów i olejów, np. Ferrari zaleca Shell Helix Ultra Racing i gdybym był właścicielem Ferrari nie wiem czy bym lał shella. Stąd chciałem zasięgnąć opinii.

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Daj spokój z Selenią, to słaby olej.
    Jeśli znasz kondycję silnika i nie jest on zbytnio zmęczony to wlej teraz tańszy olej z AR2300. Za kilka tyś km zlej i wtedy możesz zalać coś pokroju 300V właśnie.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  10. #10
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2017
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Auto
    Brera 3,2 JTS Q4
    Postów
    12

    Domyślnie

    Zalałem do siebie Olej silnikowy Fuchs Titan Race Pro S 5W40 5L
    Olej konkretny na bazach PAO i Estrach.
    A wracając do tematu szarpania, przejrzałem układ paliwowy i jedyne co mogłoby powodować wracanie paliwa do baku, to zaworek zwrotny płytkowy ale on raczej nie jest podatny na zużycie. Ewentualnie jeden z wtryskiwaczy nie trzyma ciśnienia. Jest jakiś patent żeby je samemu sprawdzić?


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Podobne wątki

  1. [159] problem z szarpaniem silnika
    Utworzone przez drzycha w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20-06-2014, 19:42
  2. [155] Problem z spalaniem, szarpaniem i te podobne.
    Utworzone przez Dawka w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 19-10-2012, 20:17
  3. Problem z szarpaniem na wolnych obrotach....
    Utworzone przez sobi112 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-07-2012, 18:07
  4. Problem z szarpaniem w JTD przy przyspieszaniu
    Utworzone przez tunczyk79 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-11-2011, 00:17
  5. Problem z szarpaniem rozwiazany:)
    Utworzone przez bastek5556 w dziale 156
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 11:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory