Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Temat: Cofnięte koło po stłuczce

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2017
    Auto
    159 1.9 16v
    Postów
    18

    Domyślnie Cofnięte koło po stłuczce

    Panowie miałem ostatnio stłuczkę, niestety jest cofnięte koło przednie o 3.5cm w tył w porównaniu do koła po drugiej stronie. Orientujecie się co może być przyczyną cofnięcia? Wahacz? Kołyska? Mechanik nie ma pojęcia a chciałbym ograniczyć w jakiś sposób koszty a nie kupować wszystko w ciemno. Czy blacharz też się tym zajmie?

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Wstaw jakieś foto.
    Przyczyn może być kilka, zależy jak samochód przyjął uderzenie, ale stawiałbym przede wszystkim na zwrotnicę.
    Tak czy inaczej, bez sprawdzenia auta na płycie raczej się nie obejdzie, nawet po naprawie trzeba by to skontrolować czy np. oprócz wspomnianej zwrotnicy uderzenia nie przyjęło coś jeszcze.
    Pozdrawiam.
    - Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2017
    Auto
    159 1.9 16v
    Postów
    18

    Domyślnie

    Albo inaczej, do kogo się udać tj. mechanik, blacharz czy jeszcze ktoś inny żeby rzetelnie zdiagnozował co się stało a nie wymienianie wszystkiego po kolei? Pierwszy raz mam taką sytuację i nie mam zielonego pojęcia kto się tym zajmuje i od czego zacząć.

  4. #4
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Poszukaj w Twoich okolicach serwisu specjalizującego się w naprawach powypadkowych. 3,5 cm to bardzo dużo. Auto jeździ normalnie?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    mercedes 300 SE, Fiat MW 2,0 20v
    Postów
    274

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puchaczo Zobacz post
    do kogo się udać tj. mechanik, blacharz czy jeszcze ktoś inny żeby rzetelnie zdiagnozował co się stało
    W tej kwestii, gwarancję poprawnej diagnozy da ci tylko warsztat dysponujący płytą pomiarową. Ustal i umów się na wizytę w warsztacie wykonującym pomiary geometrii zawieszenia. W ostateczności podjedź do SKP, diagnosta także powinien coś doradzić.
    specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Nowy Targ
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0JTDM 170KM 2010
    Postów
    25

    Domyślnie

    Jako blacharz samochodowy z kilkunastoletnim doświadczeniem powiem ze ciężko zweryfikować bez oględzin, jak stłuczka wyglądała i który z elementów przyjął na siebie główną moc uderzenie. 3,5 cm kolo do tylu to raczej słaba stłuczka nie była.
    Po mojemu, samochód na podnośnik i mierzymy co do milimetra
    -Wahacze
    -Kołyska
    Ktoś wyżej napisał ze zwrotnica, bardziej gdyby zwrotnica była uszkodzona to wyjdzie nie właściwy kat pochylenia koła.To tez wszystko zależy jak samochód został uszkodzony, pod jakim kontem było uderzenie w koło,z przodu z boku ( bardzo istotne).

    Czasami lubi cofnąć się kołyska w tył. Wystarczy popuscic na ślubach i ustawić w odpowiednią pozycję.

    Na sam koniec gdy wymienimy uszkodzone elementy i do " taśmy pomiarowej " wyjdzie ze wszystko po długości i przekątnych samochodu jest równe, taki samochód bierzemy na geometrię i zbieżność.
    Powodzenia, tylko szukać!

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2017
    Auto
    159 1.9 16v
    Postów
    18

    Domyślnie

    Dziwi mnie to, że koło poleciało tak do tyłu a felga jest prościutka. Na 99% koło też przesunęło się na bok w stronę zewnętrzną. Prawe koło chowa się pod błotnikiem a lewe trochę wystaje. I jeszcze jedno, dzwon był przy prędkości max 30km/h z czego auto sprawcy jechało max 5 km/h. Trzeba było wymieniać gałkę bo była złamana i drążek.
    Ostatnio edytowane przez Puchaczo ; 04-12-2017 o 22:48

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Nowy Targ
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0JTDM 170KM 2010
    Postów
    25

    Domyślnie

    A na śrubach mocujących sanki nie ma śladu ze przesunęła się w tył ?
    Czasami 1 cm cofnięcia na sankach z jednej strony daje nam to ze koło przy pomiarze cofniete jest dwukrotnie.
    Widać że stłuczka mocna nie była i to ze piszesz ze felga jest prosta.
    Wahacze, zwrotnice, sanki, przeguby jeśli ulegają uszkodzeniu to z felgi nic nie zostaje.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    01 2016
    Auto
    mercedes 300 SE, Fiat MW 2,0 20v
    Postów
    274

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puchaczo Zobacz post
    jeszcze jedno, dzwon był przy prędkości max 30km/h z czego auto sprawcy jechało max 5 km/h.
    Jeśli masz sprawcę, to dlaczego:
    Cytat Napisał Puchaczo Zobacz post
    chciałbym ograniczyć w jakiś sposób koszty
    Zwykle tanio, nie znaczy dobrze. Sądząc po fotce, to poważna szkoda i gdyby ją wyliczyć na stawkach ASO, może nawet przekroczyć 10 tys. zł. Na wizytę rzeczoznawcy powinieneś się więc umówić w warsztacie, gdzie istnieje możliwość zdemontowania zderzaka (pod nim także znajdziesz uszkodzenia, a kosztem pracy mechanika można obciążyć ubezpieczyciela sprawcy).
    specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych.

  10. #10
    Użytkownik Pasjonat Avatar jahu
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia Veloce Q4, GT 1300 Junior (1.75)
    Postów
    3,427

    Domyślnie

    Na moje oko - do sprawdzenia sanki, zwrotnica, wahacze, amortyzator. Prawa strona nie jest ruszona, więc zadanie jest bardzo proste. Nie wiem co to za kowale którzy tego nie ogarniają....

Podobne wątki

  1. cofnięte koło z całą kołyską..
    Utworzone przez gracjanowa w dziale 147
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 22-08-2015, 12:13
  2. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-05-2014, 11:17
  3. [159] Naprawa po stłuczce
    Utworzone przez scobydo w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-05-2013, 01:04
  4. Po stłuczce ...156 2.5 V6
    Utworzone przez Gregu155 w dziale 156
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 13-02-2010, 17:25
  5. chłodnica po stłuczce
    Utworzone przez ola w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-09-2009, 08:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory