Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28

Temat: 2.0 JTDM schemat elektryczny sterowania wentylatorem chłodnicy

  1. #11
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Pabianice
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    35

    Domyślnie

    Też mam 2.0 JTDM i też miałem problem z uruchamianiem się wentylatora.
    Sprawa wygląda tak, że w MES-ie nie wymusisz uruchomienia wentylatora, więc nie ma możliwości przeprowadzenia testu, chyba że tak jak któryś z kolegów wcześniej pisał, można wymusić działanie wentylatora przez odpięcie czujnika temperatury. Ale tego nie sprawdzałem. W MES możesz sprawdzić czy nie wywala błędu - mnie czasami wywalał, z tym że nie zawsze. Czasem było tak że nie pokazywał żadnego błędu, a temperatura w MES-ie i na wskaźniku rosła.
    Problem z uruchomieniem wentylatora najprawdopodobniej tkwi w jego module, lub w połączeniu elektrycznym modułu. Moduł znajduje się na wentylatorze. Patrząc z góry to jest to taki podłużny element, gdzieś w połowie wysokości wentylatora, bardziej po jego prawej stronie. U mnie była to kwestia słabego styku pinu z napięciem w kostce od strony wentylatora (kable wychodzące z modułu do wentylatora). Pin w którym szło napięcie, był już bardzo mocno przegrzany. Na szczęście modułu nie musiałem wymieniać - pomogło zrobienie bypass-u (w gnieździe w module zrobiłem małą dziurką, dolutowałem kabel do pinu i wlutowałem go do kabelka za wtyczką). Od tamtej pory brak problemów - brak błędów, wentylator działa poprawnie.
    A ponieważ problem z wentylatorem/modułem od czasu do czasu pojawia się na forum, proponuję użytkownikom 2.0 JTDM aby sprawdzili sobie jak to u nich wygląda. Być może właśnie problem ze stykiem jest przyczyną tego że od czasu do czasu któryś moduł pada.

  2. #12
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    877

    Domyślnie

    [MENTION=71263]Żaba[/MENTION] - A jesteś w stanie powiedzieć kiedy dokładnie ten wentylator Ci się włącza?

    Ja dziś byłem i obejrzałem styki. Wyglądają na dobre.
    Po odpięciu wtyczki na górze, na komputerze pokazał się błąd sterowania wentylatora.
    Wpiąłem więc z powrotem i błąd zniknął. Więc połączenie od ECU działa.

    Po odpięciu czujnika temperatury, wentylator się uruchamia.
    Rozumiem więc, że przejście przez moduł jest i jest on sprawny (albo już za daleko brnę myślami).

    Po podpięciu z powrotem czujnika temperatury i załączeniu klimy, wentylator się nie włącza.
    Czy ktoś może potwierdzić, że w 2.0 JTD przy włączeniu klimy od razu startuje wentylator?

  3. #13
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Pabianice
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    35

    Domyślnie

    Ja miałem problem z wentylatorem w lecie więc łatwiej było mi to wyłapać. Przyznam że nie pamiętam przy jakiej dokładnie temperaturze płynu chłodniczego startuje wentylator, ale było to chyba gdzieś około 96-98 stopni. Tylko nie sugeruj się wskaźnikiem temperatury - on cały czas pokazuje 90 stopni pomimo że temperatura jest trochę wyższa albo niższa. Trzeba patrzeć na kompie.
    Poza tym wentylator uruchamia się jak działa sprężarka klimatyzacji. W lecie wentylator startuje od razu po włączeniu klimy. Ale obecnie mamy już chyba za niskie temperatury żeby sprężarka działała. Z tego co mi się kojarzy to sprężarka nie uruchamia się jak temperatura spada poniżej iluś tam stopni - chyba 5 albo 3 na plusie. Więc po włączeniu klimatyzacji nie uruchomi Ci się sprężarka, a co za tym idzie nie uruchomi się wentylator.
    A poza tym jak styki są ok, na kompie brak błędów i wentylator działa po odpięciu czujnika temperatury to raczej wszystko masz sprawne.

  4. #14
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    877

    Domyślnie

    Sprężarka mi się załącza...(w garażu działałem). Ciśnienie wytwarza.
    A wentylator stoi...

    Stąd pytanie czy niezależnie od temperatury płynu chłodniczego, jeśli jest włączona klima, to wentylator ma też startować.

  5. #15
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Pabianice
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    35

    Domyślnie

    A tego to już niestety nie wiem... Nigdy tego tak nie sprawdzałem... A niestety nie mam garażu żeby teraz to przetestować...

  6. #16
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    9

    Domyślnie

    Z tego co dowiedziałem się w serwisie klimatyzacji, to wentylator nie załącza się od razu po włączeniu klimatyzacji, dopiero po jakimś czasie, najpierw bieg 1 a potem drugi przy dłuższym działaniu klimatyzacji. W moim przypadku wentylator nawet nie drgnął przez 1h działania klimatyzacji na postoju i wg serwiu to już nie było poprawne zachowanie, bo po takim czasie kompresor na tyle się zagrzał, że zaczął wytwarzać znacznie mniejsze ciśnienie. A powiedźcie, czy czujnik temperatury to znajduje się za silnikiem patrząc od przodu? Tak wg eLearn jest w 1.9, a chciałbym go wypiąć, aby się upewnić czy aby na pewno coś z modułem wentylatora jest nie tak.
    W MES'ie nie ma żadnych błędów.

  7. #17
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    877

    Domyślnie

    Hej

    Ja bym nie wierzył do końca serwisowi klimatyzacji, bo nie sądzę, aby znali każdy silnik.
    Nawet nie wiem czy bym uwierzył ASO...
    Poniżej masz foto, gdzie jest czujnik (pod spodem). Z boku widać go (u mnie ma złotą końcówkę).

    Wypinasz wtyczkę i będzie wiadomo (wyskoczą inne błędy też na desce). Oczywiście urwałem żółte zabezpieczenie
    Wcześniej jeszcze odkręciłem dwie śruby, aby mieć lepszy dostęp.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG8292.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	150.8 KB
ID:	239102
    Ostatnio edytowane przez Klonek ; 19-12-2017 o 10:26

  8. #18
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.0 JTDM 170KM
    Postów
    9

    Domyślnie

    Dzięki za fotkę.
    A czy ktoś wie czy istnieje choć częściowa dokumentacja dla 2.0JTDM tak jak w eLearn dla innych silników?

  9. #19
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Klonek
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    159 2.0 JTDm
    Postów
    877

    Domyślnie

    Z tego co wiem, to nikt na forum nie posiada czegoś takiego.
    Daj znać jak poszło w tym czujnikiem, bo sam jestem ciekaw

  10. #20
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    09 2015
    Auto
    Alfa Romeo 159
    Postów
    106

    Domyślnie

    Tak troszkę zmieniając temat śmieszą mnie porady fachowców od klimatyzacji którzy zalecają żeby uruchamiać ją co jakiś czas nawet zimą Pytanie jak to zrobić w żadnym samochodzie który miałem nie dało się tego zrobić w niskich temperaturach

Podobne wątki

  1. [146] Pomoc z wentylatorem chłodnicy
    Utworzone przez raven17a w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 07-09-2015, 00:33
  2. Problem z wentylatorem chłodnicy
    Utworzone przez nafcio w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-03-2014, 18:22
  3. Problem z wentylatorem chłodnicy
    Utworzone przez BomBel w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-01-2013, 22:41
  4. [155] Schemat elektryczny do 155
    Utworzone przez tomi w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 10-12-2010, 09:54
  5. [164] Problem z wentylatorem chłodnicy
    Utworzone przez fiergloo w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-09-2007, 10:26

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory