Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: 159 TBI i co dalej ?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2017
    Auto
    Alfa Romeo 159 TBI SW
    Postów
    6

    Domyślnie 159 TBI i co dalej ?

    Witam Wszystkich nieuleczalnie chorych, właśnie stałem się posiadaczem pięknej AR159 SW TBI, 2012r , jest wszystko co najważniejsze zrobione (rozrząd, pąpa wachcze, filtry, wszystkie płyny, układ, hamulcowy itp itd) . To nie moja pierwsza Alfa, wcześniej miałem dwie 147, natomiast moje pytanie czy o czymś powinienem pamiętać i zrobić lub przyjrzeć się za wczasu? P.S. Silniki chodzi równo i ma ładnego kopa, miałem max w bezpiecznych warunkach okazję rozpędzić się do 210km/h

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Myślałem, że właśnie chcesz sprzedać... Zajrzyj do działu "Nasze Belle", tam możesz się pochwalić ze zdjęciami włącznie.

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,995

    Domyślnie

    Śruba-filtr oleju na zasilaniu turbiny do wymiany lub wywalać ze starej sitko bo może być poprzytykane - koszt z podkładkami ok 60-70zł + jakieś 30 minut roboty? A lepiej można wymienić wąż zasilający na pozmianowy (taki z GIuliet poliftowych czy 4C) - jest cały w oplocie, lepiej termicznie wyizolowany, potencjalnie nie zapycha się przypalonym olejem tak jak może ori z 159TBI (wąż leci za blisko kolektora wydechowego a nie jest wyizolowany) - taki wąż kosztuje ok 200zł, ale w komplecie jest już ze śrubą-filterkiem i 4 podkładkami (na obie strony węża). Mechanik narzekał na montaż (bez sciągania turbiny) - ponoć się namęczył. Są tematy na forum, numery części, pogoogluj.
    Ja bym zrobił przed wymianą powyższych płukankę silnika, no ale skoro ostatnio zmieniałeś olej, to chwilę bym się wstrzymał, zalał może jakimś AR2300, pojeździł ze 3tyś km żeby silnik się dobrze doczyścił a potem wymienił olej i podczas wymiany zrobił porządek z ww wężem i śrubką.
    W TBi olej wymieniasz co 10-12tyś km, max 15 jeśli jeździsz tylko trasy, no chyba że chcesz turbinę szybko wymienić.

    W skrzyni też bym wymienił olej i wlał 0.5L więcej niż mówi instrukcja - standard dla skrzyń M32 (padające łożyska). U siebie wlałem ok 2L najlpierw (aż przeleło przez otwór kontrolny), potem zakręciłem go, dolałem kolejne 300ml a na to 200ml Archoil 9100, czyli ~0.5L więcej niż przeiwduje producent.

    Olej lałem Tutellę, ale wielu poleca Fuchs-a jakoby miał być lepszy.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar kowal78
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    100lica
    Auto
    AR 159 Q-tronic 2009
    Postów
    1,329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szymonn Zobacz post
    pąpa wachcze
    Może jeszcze zmień POMPĘ i WAHACZE?

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2017
    Auto
    Alfa Romeo 159 TBI SW
    Postów
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Śruba-filtr oleju na zasilaniu turbiny do wymiany lub wywalać ze starej sitko bo może być poprzytykane - koszt z podkładkami ok 60-70zł + jakieś 30 minut roboty? A lepiej można wymienić wąż zasilający na pozmianowy (taki z GIuliet poliftowych czy 4C) - jest cały w oplocie, lepiej termicznie wyizolowany, potencjalnie nie zapycha się przypalonym olejem tak jak może ori z 159TBI (wąż leci za blisko kolektora wydechowego a nie jest wyizolowany) - taki wąż kosztuje ok 200zł, ale w komplecie jest już ze śrubą-filterkiem i 4 podkładkami (na obie strony węża). Mechanik narzekał na montaż (bez sciągania turbiny) - ponoć się namęczył. Są tematy na forum, numery części, pogoogluj.
    Ja bym zrobił przed wymianą powyższych płukankę silnika, no ale skoro ostatnio zmieniałeś olej, to chwilę bym się wstrzymał, zalał może jakimś AR2300, pojeździł ze 3tyś km żeby silnik się dobrze doczyścił a potem wymienił olej i podczas wymiany zrobił porządek z ww wężem i śrubką.
    W TBi olej wymieniasz co 10-12tyś km, max 15 jeśli jeździsz tylko trasy, no chyba że chcesz turbinę szybko wymienić.

    W skrzyni też bym wymienił olej i wlał 0.5L więcej niż mówi instrukcja - standard dla skrzyń M32 (padające łożyska). U siebie wlałem ok 2L najlpierw (aż przeleło przez otwór kontrolny), potem zakręciłem go, dolałem kolejne 300ml a na to 200ml Archoil 9100, czyli ~0.5L więcej niż przeiwduje producent.

    Olej lałem Tutellę, ale wielu poleca Fuchs-a jakoby miał być lepszy.
    Wielkie dzięki za poradę, a wiesz że nie zdążyłem, jestem już po regeneracji turbiny, wymianie tej rury , sita, oleju itp, Na razie wszystko śmiga. Pozdrawiam.

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,995

    Domyślnie

    turbina (czy raczej jej smarowanie) to pięta Achillesowa TBi niestety, trzeba dbać (olej,filterek,wąż) bo inaczej pad turbiny przed 100tyś km nie jest żadkością.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar oran
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    159 1750 Turbo Benzina 2011 rok, sedan
    Postów
    107

    Domyślnie

    A takie w sumie prozaiczne pytanie - a już sam nie jestem pewien, jakie paliwo powinno się lać, 98? Jakie zaleca producent? Bo czytałem coś i nie wiem czemu mi się wydaje, że było o 95 coś napisane...
    Alfa Romeo 145 1.4 Boxer
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD

    Alfa Romeo 159 1,75 TBi

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,995

    Domyślnie

    95 ale możesz 98/100, chyba że sterownik silnika był modyfikowany/tuningowany (jak mój pod 98) to wtedy minimum może być inne.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar oran
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    159 1750 Turbo Benzina 2011 rok, sedan
    Postów
    107

    Domyślnie

    Bo lałem 102 ultimate tu w niemczech na aralu, no i pali go o około 0,5litra więcej... A już tak offtopując to jakie masz średnie spalanie?
    Alfa Romeo 145 1.4 Boxer
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD

    Alfa Romeo 159 1,75 TBi

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,995

    Domyślnie

    w odpowiednich wątkach pisałem wiele szczegółów na temat spalania odsyłam tam, pogoogluj, nie róbmy tu spamu nie na temat.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

Podobne wątki

  1. [159] Sprzęgło i co dalej
    Utworzone przez ariel07 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 30-12-2016, 18:17
  2. 4 przeplywomierze i dalej zle
    Utworzone przez KornelPL w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 11-10-2014, 21:17
  3. Kupiłem AR 156 2,4 jtd 20V i co dalej
    Utworzone przez mdmathc w dziale 156
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 25-04-2014, 19:58
  4. [145] Co dalej ?
    Utworzone przez kusus w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25-09-2008, 00:23

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory