Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Słaba... przyczepność?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    159
    Postów
    7

    Domyślnie Słaba... przyczepność?

    Witam kolegów, od jakichś 6 tysięcy km jestem szczęśliwym kierowcą Alfy 159 SW i ostatnio nurtuje mnie kwestia przyczepności. Tylna oś kilka razy przyprawiła mnie o szybsze bicie serca na zakrętach, ale od początku. Zakręt około 45-60 stopni, temperatura 8 stopni. Nawierzchnia stosunkowa nowa, świeżo po deszczu, mokro. Opony zimowe z przodu nowe Bridgestone z tyłu roczne Hankook. Nie uważam się za jakiegoś drogowego wariata także prędkość wejścia nie była wyższa niż średnia, nie wiem ile dokładnie jechałem. Tylna oś zaczęła uciekać na zewnątrz... Nie było to duże zagrożenie ale... dało mi do myślenia i tracę zaufanie do granicy przyczepności mojego autka... Zdarzyło się to dwukrotnie. Następnie próbowałem poślizg wywołać celowo, na rondzie mocniej skręciłem kierownicą i udało się. Natomiast próba wejścia w zakręt "na ręcznym" nie wywołuje poślizgu. Wcześniej jeździłem Volvo S40 II i ani razu podobna sytuacja nie miała miejsca. Co sądzicie? Po prostu ten typ tak ma?
    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    08 2015
    Auto
    Alfa Romeo 159, 1.9 150 KM, 2006 r.
    Postów
    113

    Domyślnie

    Ten typ tak ma. Przynajmniej mój też tak ma

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar oran
    Dołączył
    02 2016
    Auto
    159 1750 Turbo Benzina 2011 rok, sedan
    Postów
    107

    Domyślnie

    Ja jak nie wyłączyłem tego VDC kompletnie to na śniegu mi automatycznie dohamowywało koła. Nawet jak łape zaciągałem. Dla mnie wlaśnie pięknie działa ten system, zresztą podobnie w GT miałem ASR i tym razem co prawda pod górę ale przyczepność na lodzie bardzo ładnie lapała. Jednak to co robi 159 to jest już stopień wyżej.

    Poza tym mam 4 takie same opony - a nawet w instrukcji gdzieś wyczytałem, że do poprawnego funkcjonowania owego systemu jest to wymagane.

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    W tylnym zawieszeniu Alfy są tuleje, które po pewnym czasie potrafią zmienić ustawienie koła na nierównej nawierzchni. Szczególnie odczuwane jest to w zakręcie gdy działa na auto i zawieszenie siła odśrodkowa. Oczywiście możesz mieć również źle ustawioną zbieżność kół tylnych.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Mało, jest aut kombi z taką przyczepnością, jak 159 SW... Sam podałeś sobie jeden z powodów dla którego tył może inaczej reagować na zakrętach. Masz różne ogumienie i tutaj bym najpierw szukał przyczyny. Potem sprawdź zbieżność i ewentualne luzy w zawieszeniu oraz stan amortyzatorów. Przy okazji zmień koła miejscami i może problem zniknie?

  6. #6
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Jak najbardziej mogą za to opony odpowiadać, a raczej ich rozmieszczenie. Na tył w takich wozach lepiej bardziej miękkie dawać (świeże są bardziej miękkie, być może jeszcze różnice wynikające z modelu opony to potęgujące). Lekki (stosunkowo) tył, minimalne nawet odjęcie gazu w zakręcie na niskiej przyczepności (spotęgowane większym odjęciem z zaskoczenia - odruch, często nieświadomy) - i efekt jak w opisie. Przy założeniu sprawnego i należycie ustawionego zawieszenia.

  7. #7
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Śląsk
    Auto
    166 2.4JTD , 159 2.4JTD automat, Fiat Doblo 1,9JTD
    Postów
    164

    Domyślnie

    Ja mam co prawda sedana, ale jak dla mnie przyczepność AR 159 w porównaniu z innymi samochodami wypada bardzo dobrze. Jednak podstawa to opony, pewnego razu założyłem właśnie na tył jakieś NOWE chińczyki, PORAŻKA!!!! lekko mokro i każdy ślimak bokiem, kilka razy nawet na mieście przy małej prędkości dupa uciekała. Po wymianie na pierlki zupełnie inna bajka. Jeżeli masz możliwość sprawdź inne opony.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Kalisz
    Auto
    alfa romeo 166 2.5 v6 2004. 159 2.4 jtd sw 2006
    Postów
    572

    Domyślnie

    powiem szczerze ,że 159 lubi wyjeżdżać ryjem , no ale tyłem to jeszcze nie zauważyłem. generalnie to dość ciężkie auto i w porównaniu z 166 nie ma porównania.

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    Ja mam ogarniete zawieszenie i uwazam ze jak na przednionapedowego kloca z duzym dieslem moja 159 jest fantastycznie neutralna.

    Quba dobrze napisał. Tuleje maja luzy i to jest przyczyna. Przerabiałem temat. A poniewaz lubie sprawdzac granice przyczepnosci w zakretach to miewalem ten sam efekt.

    Dla pewnosci sprawdzilbym jeszcze cisnienie w kołach.

    Zauwazylem tez, ze chyba z racji duzej masy, a zatem bezwladnosci lepiej jest samemu kontrowac poslizgi niz czekac na reakcje systemow kontroli toru jazdy. To znaczy one dzialają dobrze, ale najlepiej jest im trochę w tym pomóc. Mniej sie traci na prędkosci i szybciej auto jedzie tam gdzie powinno.

    Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez bobby ; 03-01-2018 o 21:17
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  10. #10
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Nemiks
    Dołączył
    01 2013
    Mieszka w
    Świętochłowice
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150 KM
    Postów
    316

    Domyślnie

    Trzeba to przyznać, że AR 159 jest ciężka. W moim przypadku to SW i czasami na rondzie się zdarzy na mokrej / obszronionej drodze lekko czuje jak mi przód chce uciec. Z tyłem jeszcze nie zdarzyła mi się taka sytuacja. W lato na Pirelkach to zakręty na prawdę robię nie raz przy sporych prędkościach i trzyma się drogi mega dobrze no ale w zimę na mokrej drodze przy gorszych oponach czuć gorsze prowadzenie.
    Była AR 147 2005r. 1.6 TS 105KM - LPG
    Jest AR 147 TI Black Line 2007r. 1.6 TS 120KM - LPG
    Jest AR 159 2007r. 1.9 JTDm 150KM

    www.da-cars.5v.pl - serwis samochodowy

Podobne wątki

  1. słaba przyczepność, pływanie przy wyższych prędkościach
    Utworzone przez dominik0016 w dziale 156
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31-05-2016, 20:01
  2. Słaba na 4/5/6 biegu
    Utworzone przez KaaC w dziale 166
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 09-06-2014, 08:41
  3. Słaba klimatyzacja alfa 147 JTD
    Utworzone przez kamspox w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-05-2013, 12:54
  4. 156 SW 1.9 JTD 16V słaba moc
    Utworzone przez bary w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-08-2008, 14:44
  5. [156] Słaba moc 1.6ts 2000
    Utworzone przez alfiarz 14 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-08-2008, 06:06

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory