Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Temat: B. wysokie spalanie mimo ,iz komputer wskazuje poprawnie / 2.4jtdm 200KM

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    Alfa Romeo Brera
    Postów
    11

    Domyślnie B. wysokie spalanie mimo ,iz komputer wskazuje poprawnie / 2.4jtdm 200KM

    Witam serdecznie ,

    Pacjent : Brera '08 , 2.4jtdm 200KM / Q-tronic - przebieg ~205 000 km.

    Borykam sie z problemem bardzo wysokiego spalania. Auto przy normalnej jezdzie w trasie ( 100-120 ) potrafi spalic wg wskazan komputera 6,8 L, natomiast wg wskazan poziomu paliwa w zbiorniu 9-10L . Jazda w miescie wg wskazan komputera 11,5L , wskazania poziomu paliwa 16-18 L .
    Okolo 2 miesiecy temu oddalem auto do serwisu , problem byl zwiazany z puszczaniem "dymka" przy gwaltownym dodaniu gazu ( kickdown). Nie jestem w stanie podac informacje co dokladnie bylo zrobione , ale mechanik podjal sie czyszczenia "jakiejs czesci" , nie byl to kolektor dolotowy. Auto jak kopcilo tak dalej kopci ( kickdown) , natomiast od tego momemntu zaczal sie problem ze spalaniem ( byc moze zbieg okolicznosci , ale do mechanika nie szlo sie juz dodzwonic) .
    Był czas ,w ktorym komputer pokazywal spalanie rzedu 15 L ( w miescie), teraz jak wspomnialem wyzej , wskazuje okolo 11,5L

    W aucie zostal usuniety DPF i zaslepiony EGR, rozrzad wymieniony przy okolo 200 tys.
    Powyzsze zabiegi byly dokonane w momencie ,gdy problem ze spalaniem juz wystepowal.

    Aktualnie poza wysokim spalaniem , nic wiecej sie nie dzieje. Auto nie kopci ( ewentualnie tylko przy kickdown'ie) , nie zamula, odpala bez problemow ( fakt , podczas mrozow musze podgrzac swiece 2-3 ) , nie zauwazylem zadnych wyciekow .

    Bede wdzieczny za wszelkie uwagi i sugestie

    Pozdrawiam
    Wojtek
    Ostatnio edytowane przez Alexiak ; 10-01-2018 o 08:44

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2017
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 16V
    Postów
    75

    Domyślnie

    Na początek przydałoby się sprawdzić korekty wtrysków, może okazać się że wtryski leją i ogólnie czy brak błędów na kompie.

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Co masz na myśli pisząc "wg wskazań poziomu paliwa". Liczyleś spalanie z dystrybutora?
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTDm, Fiat Uno 1.5
    Postów
    11

    Domyślnie

    Warto byłoby zrobić logi dynamiczne, zlogować doładowanie oraz przepływkę. Często w turbodieslach zdarza się, że mechanizm zmiennej geometrii w turbosprężarce zacina się i doładowanie wymagane przez ecu nie zgrywa się idealnie z rzeczywistym doładowaniem. Błędów jeszcze nie będzie, ale spalanie może być podwyższone.
    Dochodzi jeszcze kwestia stanu wtryskiwaczy. W moim byłym aucie z mJTD korekty były niby w normie i auto poprawnie jeździło i odpalało, jednak po wymianie kompletu wtryskiwaczy na inne, używane, auto zaczęło jakby kulturalniej pracować, no i na pełnym baku udawało się robić 50-100km więcej. Potwierdziło się to na kilku tankowaniach mimo zmiennych warunków.
    Sprawdziłbym też klapki w kolektorze, jeśli jeszcze są, no i szczelność całego układu dolotowego.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    Alfa Romeo Brera
    Postów
    11

    Domyślnie

    Dziekuje za odzew.

    Emsi0072007
    Zalaczylem pliki pomiarowe dla zimnego i rozgrzanego silnika. Niestety sam nie jestem w stanie zweryfikowac poprawnosci pomiarow.

    Oznaczenie MP w plikach PDF - Masa powietrza


    magil
    Tak , sprawdzalem. Wskaznik poziomu paliwa wyglada na sprawny ( tj 10 L ubylo , 10 litrow zatankowane )


    gajoss

    OK , sprawdze jeszcze doladowanie i szczelnosc dolotu. Zgodnie ze stanem mojej wiedzy , klapy powinny jeszcze byc na swoim miejscu.


    PS. Komputer nie wskazuje zadnych bledow.
    Ostatnio edytowane przez Alexiak ; 10-01-2018 o 12:12

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Grigio Vesuvio 159 SW 1.9 JTDm 8V 2007 r.
    Postów
    235

    Domyślnie

    Wskaźnik paliwa jest tylko i wyłącznie orientacyjnym narzędziem. Zauważ, że jak zalejesz do pełna, zanim wskazówka się ruszy jeździsz i jeździsz, potem już nie jest tak kolorowo ;-). Jedynym sposobem na wyliczenie spalania jest zalanie auta do odbicia dystrybutora, wyzerowanie licznika i po kilkuset kilometrach ponowne zalanie do odbicia, najlepiej w tym samym dystrybutorze, no i kalkulator w dłoń ;-).
    Nawet gdybyś się uparł na sugerowanie się wskaźnikiem poziomu to nie jest on wyskalowany co 10l... Masz zbiornik 72l, 8 kresek na wskaźniku to daje 9 litrów.

    Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez Radziundzio ; 10-01-2018 o 12:13

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2015
    Auto
    Alfa Romeo Brera
    Postów
    11

    Domyślnie

    Radziundzio


    Zgadza sie . Oczywiscie skorzystam z Twojej porady.

  8. #8
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Na razie się tym nie przejmuj, przejedź zbiornik paliwa i policz spalanie z dystrybutora. Jak wyżej kolega napisał, sam wskaźnik nie jest miarodajnym narzędziem pomiarowym.
    Dla zaspokojenia ciekawości możesz wykonać podstawową diagnostykę silnika, tj. korekty wtryskiwaczy, wskazanie przepływomierza itp.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2013
    Mieszka w
    Białystok
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTDm, Fiat Uno 1.5
    Postów
    11

    Domyślnie

    Ewentualnie można jeszcze zrobić test przelewowy wtryskiwaczy.
    Wycieku paliwa nie masz?

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Myślę, że całe zamieszanie wywołane jest nieprawidłowym pomiarem zużytego paliwa. ECU wylicza ilość paliwa poprzez analizę czasu otwarcia wtryskiwacza. Drugim ważnym parametrem jest poziom paliwa w zbiorniku i wyliczanie zasięgu.
    Zrób tak. Jedź do stacji i krótko przed skasuj komputer, ustabilizuj spalanie i sprawdź jaki masz zasięg. Dolej np 10 litrów paliwa i sprawdź o ile zwiększy się zasięg. Jeśli tyle na ile km mniej więcej dolałeś paliwa to wszystko jest OK.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

Podobne wątki

  1. Komputer pokazuje wysokie spalanie
    Utworzone przez peter779 w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-10-2021, 16:58
  2. AR Brera 2.4jtdm 200km
    Utworzone przez krzysiek_krk w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 08-06-2017, 10:06
  3. 159 2,4JTDM 200KM vs 2,4JTDM 210KM
    Utworzone przez thunderbird w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 04-10-2016, 16:30
  4. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 29-08-2016, 23:43
  5. [159] 2.4jtdm Problem z doładowaniem i wysokie spalanie.
    Utworzone przez Gleniu2.4jtdm w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 30-12-2015, 21:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory