Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Temat: SW 2.4 Q4 vs Q-TRONIC

  1. #1
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    WWA
    Auto
    156 GTA SW 2004 // 159 2.4 SW q-tronic 2009
    Postów
    29

    Domyślnie SW 2.4 Q4 vs Q-TRONIC

    Szacunek wszystkim Alfoholikom!
    Naczytalem sie juz o wszystkich silnikach i kombinacjach AR 159. Wadach, zaletach, charakterystykach itp.

    Potrzebuję usłyszeć waszej opinii w moim kontekscie:
    Na codzien: pon-pt pokonuje w miescie (W-WA, lacznie z korkami) dystans 10km w jedna i 10km w druga strone.
    W weekendy robie dodatkowych okolo 50-100km
    Raz na 3 miesiace (w sezonie letnim moze czesciej) trase 800km.
    W ciagu 4 lat zrobilem 50tys. (Alfą mam zamiar robic wiecej )
    Mam 2ke dzieci (foteliki) i żonkę, która również siada za kółko.
    Rozwazam tylko SW.

    Zdecydowalem sie na JTDM 2.4 lecz mam dylemat nad Q4 czy Q-Tronic i w tej kwestii potrzebuję waszego komentarza:
    - qtronic- wygoda po miescie, plus dla zony, brak dwumasy, solidna konstrukcja
    - q4 - trakcja, bezpieczenstwo, frajda no i 210 KM z "lepsza" (nie wiem pod jakim wzgledem, wiem tylko ze Garett) turbina i wtryskami.

    Chce 2.4 chipowac i podobno 210 ma wiekszy potencjal... a czy automat, turbo kkk (200KM) rowniez "udzwigną" chip tuning?

    Chetnie poslucham jak wrazenia z jazdy Q4 i jaki potencjal obydwu ukladow pod chip, ich solidnosc i praktycznosc.

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    2,4 z automatem jest ograniczone, bo ta skrzynia nie jest w stanie przenieść (długotrwale) więcej niż 400 Nm, stąd takie własnie ograniczenie w 2,4 Q-Tronic. Tak więc zapomnij o czipowaniu 2,4 z automatem chyba, że skrzynie chcesz remontować. Z Twoimi przebiegami z resztą, to w ogóle zapomniałbym o JTDM. 10km do pracy i z powrotem to nie jest styl jazdy dla diesla z DPF. Bez DPF w sumie też nie - będzie wiecznie zimny. Podobnie Q4 w takich warunkach to jedynie większe spalanie... A automat ten jest ogólnie bardzo fajny, mogę polecić.

    Na takie bzykanie po 10km i czasem jakaś trasa to 1,75 TBi albo 2.2 JTS. W JTDM będziesz w tygodniu zapychał DPFa więc każda weekendowa trasa to będzie wypalanie, jak tylko poczuje 100km/h to zaraz pójdzie chmura z rury a jak dojedziesz to nie daj Boże jeszcze będziesz 5 min stał i czekał aż się skończy wypalać Mówię z doświadczenia...
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    W dodatku czego nie wydasz na wymianę dwumasy to wydasz na remont skrzyni, więc tego typu oszczędnościami bym się nie sugerował
    Użytkowanie silników benzynowych z wtryskiem bezpośrednim na krótkich dystansach też nie jest zdrowe, ale DPF przy dieslu chyba bardziej da się we znaki.

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    WWA
    Auto
    156 GTA SW 2004 // 159 2.4 SW q-tronic 2009
    Postów
    29

    Domyślnie

    Czytalem watek kolegi gdzie rozprawiana byla dyskusja na temat 1750 TBi vs 2.2 JTS.
    1750 TBi rozwazalbym, ale ciezko dostepny model i drogi w zakupie (ewentualne awarie osprzetu silnika rowniez drogie ze wzgledu na brak zamiennikow i rzadka jednostkę).


    Pozostaja JTDMy - 1.9 odpada ze względu na sam dzwięk (jezdze aktualnie 2.0 TDCi i nie chcę do tego wracać).

    Co do DPF to zgadza się, jest ryzyko, ale Alfy nie kupuje się z rozsądku. Rozsądni ludzie jeżdzą komunikacją miejską.
    DPFa albo wyrżnąć (co rozwazałem) albo jezdzic, przepalac i czekac z decyzja do momentu az coś się odzywać.
    O ile dzis pozbyłbym się DPFa, tak patrzac w przyszłość za 2 lata, może w polsce być jak na zachodzie i bez dpfa nie wyjedziesz z garazu. Oprócz tego, jazda wlasnie po europie dyskwalifikuje auto bez dpfa, a przy 2ce dzieci częściej będę jezdził na wakcje niż latał ze względów ekonomicznych.

    Innymi slowy, ryzyko z dpfem biorę na klatę. Jezdze Mondeo tyle lat po miescie i poki co ("tfu, tfu, tfu") nie miałem problemów.

    Kojarzycie na forum jakis watek gdzie była mowa o chipowaniu 2.4 JTDM z q-tronic'iem ?

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    Cena SW Tbi Ti a 2.4 Ti jest podobna. Wystarczy przejrzeć dział bazar dla przykładu kolega [MENTION=33890]Hemi[/MENTION] sprzedawał 2.4 210km SW Ti za 32-33k, a [MENTION=25095]magil[/MENTION] Tbi SW Sport plus z 2009 r za 34-35 przy Twoich przebiegach zdecydowanie rozejrzałbym się za TBI. [MENTION=25095]magil[/MENTION] w ogłoszeniu podaje link do swojego tematu i tam możesz poczytać co naprawiał i ile to kosztowało. 2.4 potrafi generować dużo większe koszty utrzymania niż 1750. Co do qtronic i chipa był gdzieś temat, ktoś nawet opisywał czym się różni qtronic w 1.9 od tego w 2.4.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez mesque ; 12-02-2018 o 10:04

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Q-Tronic w 2,4 względem 1,9 różni się dodatkowym sprzęgłem w koszu C1 (7 zamiast 6 tarczek) co ma pozwalać na przeniesienie większego momentu czy też większą żywotność. No i to chyba na tyle, jeśli chodzi o różnice.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  7. #7
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał _dave Zobacz post
    1750 TBi rozwazalbym, ale ciezko dostepny model i drogi w zakupie (ewentualne awarie osprzetu silnika rowniez drogie ze wzgledu na brak zamiennikow i rzadka jednostkę).
    Jeśli by tak porównać, to 1750 wcale tak drogo nie wychodzi. Większość części faktycznie jest dostępnych tylko w ASO. Rozrząd kosztuje śmieszne pieniądze. Jedyne na co bym narzekał to niska jakość węży chłodniczych.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał mesque Zobacz post
    @magil Tbi SW Sport plus z 2009 r za 34-35
    Niewykluczone, że ogłoszenie znów się pojawi

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    WWA
    Auto
    156 GTA SW 2004 // 159 2.4 SW q-tronic 2009
    Postów
    29

    Domyślnie

    Takiego cuda jak 1750 TBi w automacie rozumiem, że nikt nie widział ?
    Ogladam niemieckie serwisy i same manuale - ceny tez nie sa zachecajace (od 30tys w gore)

    No nic. Pierwotny dylemat (q-tronic vs Q4) nadal nierozwiązany, ale dzięki za wskazówki

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    08 2014
    Auto
    Alfa 159 2.4 Q4 sw
    Postów
    33

    Domyślnie

    Moje 2.4 q4 nagrzewa się max po 6-7km jazda w mieście (przy temp mocno na minusie) latem 3-4km wystarcza. Więc tutaj bym nie panikował ale oczywiście po wycięciu dpf'a bo inaczej mija się to z celem. Dwumas drogi minimum z 4 tys na wymianę ze sprzęgłem kpl. Dźwięk silnika na duży plus, osiągi stockowej 2.4 bez szału, moja waży >1800kg więc o ile poza miastem czuć moc i ładnie to auto przyśpiesza nawet przy prędkościach 160-180km/h o tyle w mieście przy ruszaniu spod świateł się zdrowo rozczarujesz no chyba, że w deszczu/śniegu. Napęd q4 to samo co quattro bajka i poezja ja osobiście jeżeli nie będę zmuszony to nigdy nie kupię auta z napędem na jedną oś. No i sw to tak naprawdę trochę większy hatchback też szału z przestrzenią bagażową nie ma. Co do automatu nie mam ale w mieście w korkach mi go bardzo brakuje. Więc musisz się zastanowić czy wolisz komfort nie wrzucania co chwile biegów czy pewność z napędu 4x4 z którego skorzystasz może w 5% w ciągu roku. No i nie wiem czy qtronic są poliftowe czy nie (to muszą się koledzy wypowiedzieć) bo jeżeli nie to kolejny argument żeby brać poliftowe q4.

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Od 04.2021 159 SW 2.0 jtdm+, WCZEŚNIEJ; 159 2.2 JTS , 159 1.9 jtdm 8v, soft @sdero
    Postów
    460

    Domyślnie

    Cytat Napisał _dave Zobacz post
    Takiego cuda jak 1750 TBi w automacie rozumiem, że nikt nie widział ?
    Ogladam niemieckie serwisy i same manuale - ceny tez nie sa zachecajace (od 30tys w gore)

    No nic. Pierwotny dylemat (q-tronic vs Q4) nadal nierozwiązany, ale dzięki za wskazówki
    Jeśli bardzo Ci zależy na automacie ze względu na korki w Warszawie to może rozważ 1.9 qtronic. 2.4 do zakorkowanego miasta trochę mija się z celem. Nie jest sprinterem, będzie palił tyle co benzyniak, a koszty części lub grubszych napraw zabiorą przyjemność z posiadania Alfy 2.4 to mega ciężki kloc z dużym momentem obrotowym, idealny na trasę, a nie do miasta,korków i przebiegu 10km w jedną stronę napęd Q4 owszem jest mega, sam kiedyś rozważałem (mieszkam w górach) odpuściłem, koszt przeróbki żeby się go dało rozpiąć był coś 3-4k. Jeśli nie musisz mieć automatu, szukaj Tbi

Podobne wątki

  1. [159] q-tronic 159 2.4 , kołysanie
    Utworzone przez lukip w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-10-2017, 08:37
  2. [159] 159 SW 1.9 w automacie Q-Tronic
    Utworzone przez wit_maj w dziale Kupię auto
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 03-01-2015, 17:41
  3. [159] No to mam problem Q-Tronic
    Utworzone przez Wrath w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 19-11-2011, 11:26
  4. [159] Q-Tronic spalanie
    Utworzone przez aro_1977 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-04-2011, 07:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory