Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 38

Temat: WAŻNE! temperatura oleju

  1. #11
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Ja bym zmienił olej na dobry 5W40. 5W30 nie jest zalecany do tego silnika. Castrol kupiłeś z pewnego źródła?

  2. #12
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    1. Po podgrzaniu do 135 to nie wiem czy ten olej jest dalej tym czym był w chwili zalania.
    2. Może sam wskaźnik szwankuje? Można chyba porównać to z odczytami z komputera?

  3. #13
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    06 2017
    Mieszka w
    Pszów
    Auto
    Brera 3.2
    Postów
    3

    Domyślnie

    Brera 3.2 olej Valvoline Max Life 5W-40 - zimą trudno zagrzać silnik dopiero po przejechaniu 10 km wskaźnik temperatury wody przekracza 50 stopni a temperatura oleju nie przekracza podczas jazdy 90 stopni.
    Natomiast latem temperatura wody trzyma się cały czas na 90 stopni, a temperatura oleju 100 stopni i więcej. Gdy przyspieszę temperatura oleju spada, w jeździe po mieście prawie 140 stopni. W komputerze wskazania temperatury niższe o jakieś 5 stopni.

  4. #14
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Cytat Napisał bolsbelfer Zobacz post
    Brera 3.2 olej Valvoline Max Life 5W-40 - zimą trudno zagrzać silnik dopiero po przejechaniu 10 km wskaźnik temperatury wody przekracza 50 stopni a temperatura oleju nie przekracza podczas jazdy 90 stopni.
    Natomiast latem temperatura wody trzyma się cały czas na 90 stopni, a temperatura oleju 100 stopni i więcej. Gdy przyspieszę temperatura oleju spada, w jeździe po mieście prawie 140 stopni. W komputerze wskazania temperatury niższe o jakieś 5 stopni.

    To jest bardzo ciekawe. Co 3,2 motor robi z energią, którą czerpie z paliwa? Paliwa spala bardzo dużo więc....
    Moje 3 litrowe benzynowe BMW rozgrzewało się błyskawicznie niezależnie od warunków zewnętrznych. mój diesel wspomagany EGR osiąga 70 stopni po 6 km zimą.

    Co do temperatury oleju autora tematu.
    Sprawdziłbym czy jest chłodnica oleju w aucie, czy jest termostat, czy chłodnica jest czysta....a potem sprawdziłbym czy Castrol 5w30 nie jest przypadkiem mineralną podróbą.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  5. #15
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Z tym 3.2 kolegi wyżej jest coś nie tak.

  6. #16
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maarkuss
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kraków - Glasgow
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI
    Postów
    316

    Domyślnie

    Czyli tak, nie wiem jak jest w waszych silnikach, ja mam MPI (silnik opla) i za to odpowiedzialny był pasek wieloklinowy, miałem to samo, przy dłuższej jeżdzie, na światłach, temp oleju szła do góry, w moim MPI pasek napędza pompę wody, jak jest rozciągnięty, to ma to coś wspólnego ze słabym obiegiem wody, wymieniłem pasek i wszystko było ok, wskazówka nie dochodziła nawet do 110C.

  7. #17
    Użytkownik Świeżak Avatar dziodek
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Swarzędz
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW
    Postów
    68

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Ja bym zmienił olej na dobry 5W40. 5W30 nie jest zalecany do tego silnika. Castrol kupiłeś z pewnego źródła?
    zmiana oleju nie ma nic do tego. w naszej strefie klimatycznej czy olej jest 5W30 czy 5W40 nie ma znaczenia. druga cyfra to lepkość przy wyższych temperaturach. nie mieszkam na południu Włoch, Hiszpanii czy Grecji, aby miało to znaczenie. tak, olej kupiony z pewnego źródła.
    Cytat Napisał bobby Zobacz post
    2. Może sam wskaźnik szwankuje? Można chyba porównać to z odczytami z komputera?
    tak. zostało to porównane. wskazania na komputerze diagnostycznym i wskaźniku w aucie są niemal identyczne. wiadomo, różnica zawsze będzie, wskazówka nie jest tak dokładna jak odczyt cyfrowy. jednak dane pokrywają się.
    Ostatnio edytowane przez dziodek ; 21-02-2018 o 20:49

  8. #18
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziodek Zobacz post
    zmiana oleju nie ma nic do tego. w naszej strefie klimatycznej czy olej jest 5W30 czy 5W40 nie ma znaczenia. druga cyfra to lepkość przy wyższych temperaturach. nie mieszkam na południu Włoch, Hiszpanii czy Grecji, aby miało to znaczenie.
    Oczywiście, że jakość oleju ma znaczenie i to duże! Zadaniem oleju jest przecież chłodzenie silnika, a efektywność zależy od jego jakości. Można się o tym przekonać poprzez stosowanie różnych gatunkowo olejów, a JTS pozwala na obserwacje z powodu zainstalowanego czujnika temperatury. I wyniki mogą być różne mimo oleju tej samej klasy, co napisałem w moim poprzednim poście. A Castrol należy do tej średniej półki. W dodatku wybrałeś olej, który nie jest zalecany do tego silnika (mądrość jakiegoś niedoszkolonego mechanika?).

    Nie twierdzę, że w Twoim przypadku wina leży tylko po stronie oleju. Zwracam tylko uwagę, że nie został dobrany właściwie.

    PS. Jeśli chodzi o użytkowanie auta w różnych strefach klimatycznych, tutaj znaczenie ma cyfra przed W (W = winter), która mówi o lepkości oleju w warunkach zimnego rozruchu. Liczba po W oznacza lepkość oleju w temperaturze pracy (silnik rozgrzany do temperatury optymalnej). Należy mieć jednak świadomość, że olej 0W i tak przeważnie będzie lepiej chronił silnik podczas rozruchu w naszych warunkach niż "wystarczający" 5W. Kwestia zainteresowania użytkownika i zasobności portfela.
    Ostatnio edytowane przez magil ; 21-02-2018 o 21:03

  9. #19
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2016
    Mieszka w
    Katowice
    Auto
    Alfa Romeo 159 2.2 JTS
    Postów
    124

    Domyślnie

    Magil ma rację, i pierwsze co bym zrobił to wymienił ten syfiasty olej na porządny 5W40 i jeśli to nie pomoże drazyl bym dalej temat.

  10. #20
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Tu nie ma znaczenia czy to jest olej 5w30 czy 5w40...chodzi o to , że ten Castrol (najczęściej podrabiany wraz z Mobilem) może po prostu służyć do smażenia frytek.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

Podobne wątki

  1. [159] Temperatura oleju w 1.8 MPI
    Utworzone przez jaro74 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 26-09-2016, 23:29
  2. [JTS] temperatura oleju
    Utworzone przez Majka w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-10-2013, 10:44
  3. Temperatura oleju w 1.9 JTD 16V
    Utworzone przez Krajcok w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-12-2010, 22:32
  4. JTD 16V Temperatura oleju
    Utworzone przez Krajcok w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 23-10-2009, 07:45
  5. [155] Temperatura oleju
    Utworzone przez Mdx w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 19-11-2008, 18:43

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory