Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 38

Temat: WAŻNE! temperatura oleju

  1. #21
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tomek evo
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159 1.9 150 KM
    Postów
    691

    Domyślnie

    Olej może być po części winny ale 135 stopni w takich warunkach to jest jakiś kosmos. Jeśli olej faktycznie złapał taka temperaturę i jest to Castrol 5W30 to i tak jest do natychmiastowej wymiany 9po prostu nie ma co ryzykować). Jeśli wymiana oleju na porządny 5W40 spowoduje istotną- duża różnice (w co osobiście nie wierzę) to znaczy, ze chyba trafiłeś na podrabianego Castrola bo aż takiego szajsu to Castrol nie sprzedaje. Dziwne jest, że temperatura cieczy chłodzącej jest w normie (tak zakładam) bo przy uszkodzonym termostacie, wentylatorach czy pompie wody to temperatura cieczy poszła by w górę jako pierwsza. Trzeba zrobić porządną diagnostykę ale pierwszym krokiem powinna być wymiana oleju aby wyeliminować ta opcję.

  2. #22
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar NieZaSzybki
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Doge Coronet Royal 1955
    Postów
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał mesque Zobacz post
    W moim 2.2 jts największą temp oleju jaką widziałem to nieco powyżej 120'c jechałem z prędkością między 170-190km/h przez dłuższy czas na autostradzie, jak zwolniłem do 130km/h
    Temperatura spadła do 110'c i tak już się utrzymywała w tych granicach.
    U żony podobnie, przy ~120-130km/h jazda 40-45 minut, temp nie wyższa niż 105' C.

  3. #23
    Użytkownik Świeżak Avatar dziodek
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Swarzędz
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW
    Postów
    68

    Domyślnie

    chciałbym powrócić do tematu. w poniedziałek wymieniłem olej na 5W30. krótka jazda na S-ce (zaledwie 5 km) w granicach 120 km/h (czyli bez szaleństwa) i wskaźnik pokazuje kreskę powyżej 110 stopni (czyli 120 stopni). po spokojnej jeździe normalnymi drogami wskazówka spada pomiędzy 110-120 stopni. podjechałem do serwisu i stwierdzili, że to powodem może być wiele czynników. zaczęliby od płynu chłodzącego. dziś to wykonałem. podobna jazda próbna, identyczne warunki, identyczny wynik. trochę ręce rozkładam, nie wiem co to może być. zaczyna się lato, wyjazdy, a mi temperatura oleju skacze jak oszalała. czy ktoś miał podobny przypadek?

    co zauważyłem: po zrobieniu trasy 10 km, z czego 5 na S-ce, pod koniec jazdy temperatura oleju spada (wskaźnik spada pomiędzy 110-120 stopni). przy dłuższej trasie, nie S-ką, utrzymuje się na pułapie 110 stopni. czyli po jakimś czasie temperatura spada. jednak co będzie, gdy pojadę przez pół Polski autostradą...?

  4. #24
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Dlaczego wlałeś ten 5W30??? Uwierz mi, jakość oleju ma spory wpływ na temperatury w silniku. Ja bym zaczął od zmiany na dobry 5W40 lub 0W40.

  5. #25
    Użytkownik Świeżak Avatar dziodek
    Dołączył
    08 2014
    Mieszka w
    Swarzędz
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW
    Postów
    68

    Domyślnie

    zawsze miałem 5W30 i nigdy nie było takie problemu. to stało się niedawno. w naszej strefie klimatycznej czy olej jest 5W30 czy 5W40 nie ma duże znaczenia. przejechanie 10 km i rozgrzanie oleju do 120 stopni raczej nie jest normalne. coś musi być innego? stąd mój post z pomocą

  6. #26
    Użytkownik Świeżak Avatar pawel_159
    Dołączył
    01 2016
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Giulia Veloce Q4
    Postów
    137

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziodek Zobacz post
    odjechałem do serwisu i stwierdzili, że to powodem może być wiele czynników. zaczęliby od płynu chłodzącego. dziś to wykonałem. podobna jazda próbna, identyczne warunki, identyczny wynik.
    Powiedzieli, jakie to inne czynniki? Jaki olej jest zalecany przez producenta do tego silnika? 5W30, czy 5W40?

  7. #27
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziodek Zobacz post
    zawsze miałem 5W30 i nigdy nie było takie problemu. to stało się niedawno. w naszej strefie klimatycznej czy olej jest 5W30 czy 5W40 nie ma duże znaczenia. przejechanie 10 km i rozgrzanie oleju do 120 stopni raczej nie jest normalne. coś musi być innego? stąd mój post z pomocą
    Dalej piszesz te bzdury. Co ma lepkość oleju w temperaturze roboczej silnika do strefy klimatycznej? Producent zalecił olej klasy 40 do tego silnika i taki należy stosować. Dopiero później szukać problemów. Co daje Ci stosowanie oleju klasy 5W30 względem zalecanego? Nie twierdzę, że za taki stan rzeczy u Ciebie winę akurat ponosi olej. Zwracam jedynie uwagę na nieprawidłowo dobraną klasę oleju.

  8. #28
    Użytkownik Świeżak Avatar pawel_159
    Dołączył
    01 2016
    Mieszka w
    Wawa
    Auto
    Giulia Veloce Q4
    Postów
    137

    Domyślnie

    Kolega lał 5w30 i olej się nie grzał. Od pewnego momentu zaczął się grzać do niebezpiecznej wartości 135 stopni. Serwis, jak wynika z pierwszego postu, stwierdził, że jest ok. Po wymianie oleju, która to wymiana nie usunęła problemu zalecił wymianę płynu chłodniczego, co również problemu nie wyeliminowało.

    Serwis stwierdził, zgodnie z prawdą, że przyczyn może być wiele.

    Czas na zmianę serwisu.

  9. #29
    WinnieThePooh
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli coś miałbym sugerować, to zmień warsztat. Jeśli płyn chłodniczy trzyma 90 stopni, a tylko rośnie temperatura oleju, to wymiana płynu chłodniczego nic nie da, a mechanicy mają problemy z logicznym myśleniem/diagnozowaniem/znajomością swojego fachu.
    Należy zrobić listę potencjalnych przyczyn i po kolei je eliminować.
    ja zacząłbym tak jak koledzy sugerują od wymiany oleju na zalecany przez producenta auta, przy czym zmieniłbym firmę i dostawcę, bo jak wymieniłeś castrola 5w30 na castrola 5w30 z tego samego źródła, to nie wiesz czy warsztat nie dostał jakiejś lewej/wadliwej partii i wymieniłeś syf na syf.
    do tego weryfikacja temperatury oleju jakimś zewnętrznym termometrem. daj mu po garach, żeby złapał te niby 130 stopni, zjedź na parking i zmierz nawet na bagnecie ile ci pokaże, a najlepiej jak miałbyś taki termometr z czujnikiem na przewodzie, żeby przez bagnet do miski wjechać. bo może wszystko jest ok, a wariuje sam czujnik. jak to nie pomoże, to faktycznie trzeba zweryfikować czy układ chłodzenia nie dorwała miażdzyca i obieg płynu chłodniczego nie jest zakłócony (a nie wymieniać sam płyn - bez sensu), a jak to są takie magiki, może przy jakiejś naprawie ścisnęli jakiś przewód od chłodnicy i jest ograniczony przepływ. przy okazji, sprawdź jak wygląda temperatura przy włączonym ogrzewaniu na full. może być problem z pompą wody lub jej napędem. jak nie, to w następnej kolejności trzeba byłoby obejrzeć pompę oleju i jej napęd.
    naprawdę w 3 miesiące warsztat nie był w stanie ogarnąć takiego elementarza?
    ps. a olej to z filtrem wymieniałeś? nie wiem jak jest w jts-ach, ale w którymś moim poprzednim aucie źle zamontowany filtr oleju powodował podobne efekty, ale mechanik od razu się zorientował, że jakiejś sprężyny dociskowej zapomniał włożyć między filtr a obudowę filtra.
    Ostatnio edytowane przez WinnieThePooh ; 24-05-2018 o 21:48

  10. #30
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Adam dobrze prawi.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

Podobne wątki

  1. [159] Temperatura oleju w 1.8 MPI
    Utworzone przez jaro74 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 26-09-2016, 23:29
  2. [JTS] temperatura oleju
    Utworzone przez Majka w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-10-2013, 10:44
  3. Temperatura oleju w 1.9 JTD 16V
    Utworzone przez Krajcok w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-12-2010, 22:32
  4. JTD 16V Temperatura oleju
    Utworzone przez Krajcok w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 23-10-2009, 07:45
  5. [155] Temperatura oleju
    Utworzone przez Mdx w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 19-11-2008, 18:43

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory